Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Siła kerygmatu - José H. Prado Flores

"W Kościele na świecie zgubiliśmy siłę ewangelizującą pierwszego głoszenia, to, co nazywa się kerygmatem. Dlatego dzisiaj stoi przed nami wezwanie, żeby odzyskać to pierwsze głoszenie. W Kościele katolickim zapomnieliśmy bowiem o sile kerygmatu, bardzo mocno podkreślając katechezę. Ewangelizowanie to nie jest rzeczownik, nad którym można czynić refleksję teologiczną. To jest czasownik, który mówi o czynieniu Chrystusa obecnym w świecie. Czy mamy odwagę iść tą profetyczną drogą zapowiedzianą przez Jana Pawła II? Czy też chcemy tylko pozmieniać niektóre punkty w naszym życiu? To jest dzisiaj wezwanie dla nas, bowiem jedyną odpowiedzią dla tego świata jest Jezus Chrystus umarły i zmartwychwstały, Ten, który żyje i chce dzielić swoje życie z nami".

José H. Prado Flores (Poznań, 6.11.2-13)
ps. tak dokładnie to "ewangelizowanie" to rzeczownik odczasownikowy :D ale myśl pozostaje prawdziwa ;)

 

 

 

W kościele pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu odbyło się 6 listopada 2013 r. spotkanie z José Prado Floresem (zob:  postacie-odnowy), świeckim ewangelizatorem z Meksyku, twórcą szkół nowej ewangelizacji. Mówiono m.in. o ożywieniu parafii, która powinna być miejscem nowej ewangelizacji i żywą wspólnotą. José Prado podkreślił, że pierwszym zadaniem stojącym przed Kościołem jest ewangelizacja tych, którzy są już ochrzczeni. W Kościele bowiem, jak zaznaczył, często posługują w rozmaity sposób ci, którzy tak naprawdę sami nie poznali jeszcze Jezusa w swoim życiu. W Kościele bowiem, jak zaznaczył, często posługują w rozmaity sposób ci, którzy tak naprawdę sami nie poznali jeszcze Jezusa w swoim życiu. Czym jest to poznanie? „Słowo «poznać» jest w języku hebrajskim słowem bardzo mocnym. Oznacza ono relację głębokiej miłości. To nie jest relacja intelektualna, nie tylko czysta świadomość, ale to głęboka relacja w sercu” – wyjaśniał ewangelizator. "Zarówno kerygmat, jak i katecheza mają swój własny czas i odpowiednią przestrzeń i nikt ani nic nie może ich zastąpić ani tym bardziej usunąć. Jeszcze więcej - pierwsze głoszenie poprzedza wszystko inne. To jest najważniejsze".

 

 

Zachęcam do obejrzenia zapisu tego spotkania.

Za: http://www.archpoznan.pl/content/view/2986/107/
oraz http://ekai.pl/diecezje/poznanska/x72297/jose-prado-flores-w-kosciele-katolickim-zapomnielismy-o-sile-kerygmatu/

 

 

 

"Aby ewangelizować, trzeba być zewangelizowanym - w innym przypadku prowadzi się jedynie propagandę.
Głównym problemem Kościoła katolickiego nie jest brak ewangelizacji,
ale ewangelizacja prowadzona przez tych, którzy sami nie są zewangelizowani".

José H. Prado Flores


("Nowi ewangelizatorzy dla nowej ewangelizacji, str. 184)

 

 


Ja i José Prado Flores na Kursie Dynamis w którym uczestniczyłem.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Liturgia dnia

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Sł. Boży ks. Kard. Stefan Wyszyński

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Biblia

Bądź za życiem!

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
6758847

 Copyright © 2020 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].