Czym jest skrutacja Pisma Świętego? Samo słowo „scrutatio” pochodzi z łacińskiego (scruto) i oznacza „przeszukiwać, rewidować”, a także „badać dogłębnie, studiować”. Dokładne oznacza „badanie”, "poszukiwanie", "śledzenie". Z etymologii słowa wynika, że chodzi tu o specyficzne podejście do Pisma Świętego, które nie jest tylko księgą do studiowania, ale przede wszystkim, aby modlić się Słowem Bożym. Skrutacja służy lepszemu rozumieniu przesłania tekstu oraz wykorzystywana jest w modlitwie i medytacji biblijnej czyli jest to modlitewne studiowanie Pisma świętego, jego modlitewne badanie. Rozwinęła się i jest praktykowana głównie we wspólnotach Drogi Neokatechumenalnej, ale przez swą uniwersalność staje się propozycją dla każdego. Odwołując się do kilku artykułów z sieci chciałbym ta metodę zaprezentować.
Do skrutacji potrzebna jest tzw. Biblia Jerozolimska, długopis i kartka papieru. Biblia Jerozolimska to takie wydanie Pisma Świętego, w którym na marginaliach, przy kolejnych wierszach oraz na dole każdej stronicy, znajdują się odnośniki i komentarze do innych, paralelnych wersetów biblijnych. Są tam również komentarze teologiczne do ważniejszych tematów. Biblia Jerozolimska to taki sposób opracowania redakcyjnego, że dla większości wersetów zdefiniowano wersety powiązane w innych miejscach Biblii. Polskie wydanie Biblii Jerozolimskiej zawiera V wydanie Biblii Tysiąclecia. Do tego tekstu dodano po redakcyjnym opracowaniu owe wprowadzenia, przypisy i marginalia.
JAK PROWADZIĆ SKRUTACJĘ PISMA ŚWIĘTEGO?
Linki:
* Dla oazowiczów: Trwamy w przygotowaniu na świętowanie 100-lecia urodzin ks. Franciszka Blachnickiego ( 24 marca 2021) oraz dziękujemy za życie ks. Wojciecha Danielskiego, którego 35 rocznicę śmierci (24 grudnia 2020) niedawno obchodziliśmy.
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo - ciekawe strony księży".
Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].