Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

  Rok Św. Józefa
trwa do 8 grudnia 2021 !!!

Skrutacja Pisma Świętego

Czym jest skrutacja Pisma Świętego? Samo słowo „scrutatio” pochodzi z łacińskiego (scruto) i oznacza „przeszukiwać, rewidować”, a także „badać dogłębnie, studiować”. Dokładne oznacza „badanie”, "poszukiwanie", "śledzenie". Z etymologii słowa wynika, że chodzi tu o specyficzne podejście do Pisma Świętego, które nie jest tylko księgą do studiowania, ale przede wszystkim, aby modlić się Słowem Bożym. Skrutacja służy lepszemu rozumieniu przesłania tekstu oraz wykorzystywana jest w modlitwie i medytacji biblijnej czyli jest to modlitewne studiowanie Pisma świętego, jego modlitewne badanie. Rozwinęła się i jest praktykowana głównie we wspólnotach Drogi Neokatechumenalnej, ale przez swą uniwersalność staje się propozycją dla każdego. Odwołując się do kilku artykułów z sieci chciałbym ta metodę zaprezentować.

 

 Do skrutacji potrzebna jest tzw. Biblia Jerozolimska, długopis i kartka papieru. Biblia Jerozolimska to takie wydanie Pisma Świętego, w którym na marginaliach, przy kolejnych wierszach oraz na dole każdej stronicy, znajdują się odnośniki i komentarze do innych, paralelnych wersetów biblijnych. Są tam również komentarze teologiczne do ważniejszych tematów. Biblia Jerozolimska to taki sposób opracowania redakcyjnego, że dla większości wersetów zdefiniowano wersety powiązane w innych miejscach Biblii. Polskie wydanie Biblii Jerozolimskiej zawiera V wydanie Biblii Tysiąclecia. Do tego tekstu dodano po redakcyjnym opracowaniu owe wprowadzenia, przypisy i marginalia. 

 

 JAK PROWADZIĆ SKRUTACJĘ PISMA ŚWIĘTEGO?

 1. Skrutacja Pisma świętego jest to FORMA MODLITWY z Pismem świętym. Nie chodzi tu o jakieś dociekania  biblijne w sposób rozumowy, ale o modlitewny kontakt z Bogiem przy pomocy tekstów Pisma świętego.
 2. Dlatego nie jest rzeczą konieczną przeczytać i rozważyć wszystkie teksty danej skrutacji. Jeśli jakieś teksty coś do ciebie przemawiają, wystarczy zatrzymać się tylko na kilku.
 3. Skrutację zaczynamy od początkowej modlitwy o światło i pomoc Ducha Świętego oraz od rozważenia tekstu podstawowego, od którego skrutacja się zaczyna. Potem można rozważać teksty w dowolnej kolejności idąc różnymi „ścieżkami”.
 4. Skrutacja zazwyczaj trwa półtorej lub dwie godziny. Można oczywiście robić skrutację krócej, ale powinna trwać przynajmniej godzinę. Jeśli nie rozważymy wszystkich tekstów i sporo z nich zostanie, możemy z tymi tekstami zrobić następną skrutację.
 5. Przy każdym oznaczeniu tekstu (na przykład Mt 14,36) na lewej połowie kartki przepisujemy zaznaczony wiersz (niektórzy z lenistwa to opuszczają ale nie powinno się tak robić). Przepisany wiersz zakreślamy ramką. Po prawej stronie kartki piszemy to, co mnie Bóg w sercu powiedział, gdy czytałem ten zaznaczony wiersz i ewentualnie wiersze sąsiednie (kontekst). To, co zostało  napisane także zakreślamy ramką.
 6. Do skrutacji potrzebna jest tzw. Biblia Jerozolimska. Ma ona bowiem przy wielu wierszach i w dolnych komentarzach liczne odsyłacze do innych wersetów biblijnych paralelnych lub teologicznie dotyczących tej samej sprawy.
 7. Ramowy przebieg skrutacji Pisma świętego
 • Modlitwa na rozpoczęcie skrutacji
 • Odczytywanie poszczególnych wersetów i zapisywanie myśli
 • Co 15 lub 20 minut – modlitwa o pomoc i światło
 • Dalsze odczytywanie tekstów i zapisywanie myśli
 • Modlitwa na zakończenie skrutacji.

 

 

 

 

Linki:

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
8343233
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.