Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Szkoła modlitwy

"Dobrze wiemy, że modlitwa nie może być uważana za pewnik: trzeba się nauczyć modlitwy, niemal nabywać tej sztuki ciągle na nowo. Także ci, którzy są bardzo zaawansowani w życiu duchowym, odczuwają nieustannie potrzebę udania się do szkoły Jezusa, aby nauczyć się autentycznej modlitwy. Pierwszą lekcję otrzymujemy od Pana przez Jego przykład. Ewangelie opisują nam Jezusa w nieustannym i bezpośrednim dialogu z Ojcem: jest to głęboka komunia Tego, który przyszedł na świat, nie aby czynić swoją wolę, ale Ojca, który Go posłał dla zbawienia człowieka".

- pp. Benedykt XVI (katecheza 4.05.2011)

Na każdej Oazie Nowego Życia I st. jest coś takiego jak "Szkoła modlitwy". Ponieważ kiedyś takie oazy prowadziłem, a w tym wspomniane szkoły, chciałbym sukcesywnie dzielić się moim zamyśleniem nad modlitwą oraz inspiracjami, z których korzystałem. Jak taka szkoła wyglądała pokazują notatki jednej z uczestniczek ;) Oczywiście bazowe są konferencje zawarte w podręczniku oazy (wydane oddzielnie jako "Szkoła modlitwy"), ale warto też odnieść się do innych źródeł. Szczególnie jeśli chcemy uporządkować i odnowić naszą osobistą modlitwę.

 

Na początku, aby wprowadzić w zagadnienie modlitwy, przytoczę następującą notkę z serii "Szkoła modlitwy" autorstwa ks. Franciszka Blachnickiego:

"Jak się nauczyć modlitwy? Jest tylko jeden sposób: trzeba się modlić… najlepszą szkołą modlitwy jest… modlitwa właśnie. Nie znaczy to jednak, że nie warto czytać książek poświęconych modlitwie – święci mistrzowie modlitwy mogą nas nauczyć niejednego, szczególnie zaś właściwej postawy na modlitwie – postawy wobec Boga, który jest jednocześnie Panem i Ojcem, wszechwładnym Stwórcą i Przyjacielem…"

 


"Szkoła modlitwy" autorstwa ks. Franciszka Blachnickiego:

 

 

 

 

W internecie można znaleźć ciekawe inspiracje pomagające w modlitwie (choć wersje książkowe są stanowczo lepsze).

 

Szukając inspiracji możemy sięgać do różnych opracowań. Oczywiście inspirują katechezy środowe Benedykta XVI o modlitwie: katechezy+benedykta16+o+modlitwie.pdf, jak również wydane przez wyd. M w formie książkowej katechezy Jana Pawła II "O modlitwie".

Ważne jest, aby nie zatrzymać się na poziomie wiedzy teoretycznej, ale zwyczajnie włączyć to w osobistą modlitwę.

 

 

 

 

 

 

 

Kilka dodatkowych papieskich inspiracji:

"Modlitwa odważna, walcząca o cud, a nie te modlitwy kurtuazyjne, «pomodlę się za ciebie, odmówię Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo» a potem zapominam. Nie, konieczna jest modlitwa odważna, tak jak Abrahama, który zmagał się z Panem, aby ocalić miasta, jak Mojżesza, który trzymał ręce wzniesione w górę i utrudzony modlił się do Boga; taka, jak wielu ludzi wiary, którzy modlą się z wiarą. Modlitwa czyni cuda, ale trzeba wierzyć! Myślę, że możemy wznieść piękną modlitwę ... i powiedzieć Bogu dziś cały dzień, « Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu! » ... a kiedy nas proszą, aby modlić się za tak wielu ludzi, którzy cierpią na wojnach, za wszystkich uchodźców, wszystkie dziejące się obecnie dramaty, trzeba się modlić, ale całym sercem do Pana: «Uczyń to! », mówiąc Mu: « Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu! » które ma miejsce także w mojej modlitwie. Uczyńmy to dzisiaj" - homilia papieża Franciszka (20 maja 2013)

 "Nasza modlitwa nie może ograniczać się do jednej godziny w niedzielę;  ważne jest, by mieć codzienne relacje z Panem. Our prayer cannot be reduced to an hour on Sundays. It is important to have a daily relationship with the Lord". - papieski twitt z 17.10.2013

 "Cuda się zdarzają. Potrzeba jednak modlitwy! Modlitwy odważnej, która walczy i trwa, a nie modlitwy konwenansów. Miracles happen. But prayer is needed! Prayer that is courageous, struggling and persevering, not prayer that is a mere formality". - papieski twitt z 24.05.2013

 Niech Modlitwa Stanie Się Dobrym Zwyczajem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkoła modlitwy wg. Wspólnoty Rafael
(https://www.facebook.com/WneRafael?fref=ts):

Lekcja 1 - Nie musisz mówić pięknych słów, nie musisz korzystać ze słowników poprawnej polszczyzny, stan przed Panem Bogiem w prostocie jak dziecko, które co dopiero nauczyło się mówić ... Spróbuj używać własnych, prostych słów, które także potrafią oddać wielkość Pana Boga !!!

Lekcja 2 - Nie oglądaj się na innych, znajdź swój sposób na modlitwę, znajdź swój sposób na rozmowę z Panem Bogiem, postaraj się znaleźć odrobinę ciszy, On zna Twoje słabości więc nie przejmuj się nimi, On zna Twoje nawyki, Twoje przyzwyczajenia ...

Lekcja 3 - Długość i czas trwania modlitwy nie jest najważniejsza, nie musisz pokonywać rekordów w czasie trwania modlitwy, najważniejsza jest szczerość i ufność na modlitwie, Akty Strzeliste są też wspaniałą formą modlitwy i uwielbienia.

Lekcja 4 - Efekty nie zawsze przychodzą błyskawicznie, proś także Boga o cierpliwość, uzbrój się w cierpliwość, wszystko w życiu ma swoją kolej, Pan Bóg nigdy o Tobie i Twoich prośbach nie zapomina.

Lekcja 5 - Nie musisz ukończyć szkoły dziennikarskiej, nie musisz udawać reportera i donosić Bogu o wszystkich wydarzeniach w Twoim życiu, On jest Bogiem Wszechwiedzącym. Zna wszystkie wydarzenia Ciebie dotyczące, zna wszystkie Twoje myśli.

Lekcja 6 - Nie martw się, że czegoś nie potrafisz wypowiedzieć nie niepokój się, że głębokiego pragnienia nie potrafisz Panu Bogu przekazać, przy Tobie zawsze jest Duch Święty, który uzdalnia Cię, Duch Święty który pomaga przekazać Bogu Ojcu wszystkie Twoje ukryte pragnienia i prośby, Ty tylko zdobądź się na odwagę i otwórz się na Jego działanie podczas modlitwy, proś by On Ci pomagał.

Lekcja 7 - Każde miejsce na modlitwę jest dobre, nawet pośród zgiełku głośnego miasta znajdź chwilę wewnętrznego odosobnienia i powiedz Panu Bogu kilku słów prosto z głębi Twojego serca, uwielbij Go, To też jest modlitwa to też jest rozmowa z Panem Bogiem.

Lekcja 8 - Staraj się nie oceniać modlitwy innych, ani ich sposobu modlitwy, każdy ma swój wypracowany sposób rozmowy z Panem Bogiem, Ty również staraj się o taki swój sposób, i nie musisz się oglądać na innych, nie musisz myśleć co "inni" powiedzą, modlitwa osobista jest Twoją prywatną rozmową ze Stwórcą.

Lekcja 9 - Nawet najkrótsza modlitwa podoba się Bogu, Nawet pojedyncze słowa, pełne prawdy, szczerości i pokory są wspaniałą modlitwą. Pojedynczymi słowami możesz prosić, dziękować i uwielbiać Pana Boga.

Lekcja 10 - Znajdź własne miejsce do osobistej modlitwy z Bogiem, urządź sobie własny kąt, w którym w ciszy i skupieniu będziesz mógł porozmawiać ze swoim Stwórcą i przedstawić mu wszystko co leży Ci na sercu, tak jak Mojżesz miał swój Namiot Spotkania, tak i Ty wypracuj w sobie swój indywidualny Namiot Spotkania, gdzie będziesz tylko TY i ON - Pan i Stwórca.

Lekcja 11 - Pan Bóg jest Twoim Przyjacielem, więc modlitwa jest rozmową z Przyjacielem. Dlatego staraj się rozmawiać z Panem Bogiem prosto, od serca, możesz używać słów, którymi rozmawiasz z przyjaciółmi. On na pewno Cię zrozumie, Ty tylko stań przed nim w szczerości i zaufaniu.

Lekcja 12 - Każdy swój nowy dzień rozpocznij modlitwą, to piękny gest wobec Pana Boga, podziękuj za dobrą i szczęśliwą noc, podziękuj za kolejny dzień i poproś aby Ci podczas całego dnia błogosławił. Nie musisz szukać pięknych słów, wypowiedz to w prostocie serca !!!

Lekcja 13 - Zwracaj się do Boga w każdej potrzebie, szczególnie w tych prostych potrzebach, i w tych codziennych sprawach i trudnościach, i w tych bardzo prozaicznych, i w tych , które dla Ciebie akurat teraz są ważne. Proś Pana Boga a On Cię wysłucha !!!

Lekcja 14 - Słowa nie zawsze są konieczne, możesz swoim milczeniem modlić się do Boga, możesz w ciszy swojego Namiotu Spotkania po prostu trwać na modlitwie. Czasem konieczne jest przedstawienie Bogu swoich problemów a czasem wystarczy trwanie w ciszy, zwłaszcza kiedy trudno się skupić i zebrać myśli. On zna wszystkie Twoje bolączki i trudności. Dlatego TRWAJ !!!

Lekcja 15 - Módl się i zwracaj w szczególny sposób do swojego Stwórcy i Pana wtedy kiedy czujesz się niegodny rozmowy z Nim, kiedy Twoje myśli przypominają poplątany kłębek wełny, kiedy Twoje myśli są rozbiegane a dusza i serce być może pokryte są mgłą jakiegoś popełnionego akurat grzechu. Wtedy to właśnie zwróć swoje oczy w stronę Pana Boga i proś go nie tylko o miłosierdzie i przebaczenie ale przede wszystkim o moc w pokonaniu tego grzechu i oczyszczenia swojego serca. On jest gotów Ci pomóc jeśli tylko staniesz w prawdzie przed Nim i Go o to poprosisz !!!

Lekcja 16 - Nie jesteś w stanie i wcale nie musisz ogarnąć cały świat, wszystkich ludzi wymieniając ich imiona bądź nazwiska podczas modlitwy. Wzbudź tylko szczerą chęć modlitwy w intencji wszystkich ludzi na świecie, a może konkretnej grupy ludzi, konkretnego narodu, który przeżywa tragedie i miej 100% pewności, że Twoje wstawiennictwo poprzez Błogosławieństwo Boga trafi dokładnie do tych osób, które go potrzebują.

Lekcja 17 - Pan Bóg jest blisko, jest na wyciągnięcie ręki zawsze wychodzi Tobie naprzeciw, Nie jest Bogiem dalekim ale bliskim Dlatego nie musisz wznosić głośnych okrzyków do Niego Nawet najcichsza modlitwa w Twoich myślach, w Twoim sercu dociera do Pana Boga. A On się z niej raduje i ją wysłuchuje !!!

Lekcja 18 - Modlitwa nie jest ucieczką. Modlitwa nie może być ucieczką od codziennych zajęć, od Twoich codziennych obowiązków zawodowych, rodzinnych. Odpowiedzialność za Twój dom, za Twoich bliskich, za Twoją pracę to także wyraz Twojego uwielbienia Pana Boga w drugim człowieku. Sama zaś modlitwa powinna znajdować w Twoim życiu osobne i godne dla niej miejsce. I o tym pamiętaj !!!

Lekcja 19 - Modlitwa nie polega tylko na mówieniu, ale także na słuchaniu Pana Boga. Modlitwa - to dialog człowieka z Panem Bogiem. Dlatego pozwól Panu Bogu na modlitwie przemówić do Ciebie, nie zagłuszaj Jego głosu swoim ciągłym mówieniem, bo możesz nie usłyszeć tego co On chce Ci powiedzieć. A to jest też istota modlitwy !!! Chwila ciszy bardzo w tym pomoże ....

Lekcja 20 - Kiedy prosisz Pana Boga nie troszcz się o rezultaty tych próśb. Żyj ciągle w głębokiej ufności. Każda modlitwa zostaje wysłuchana przez Pana Boga. Nawet jeśli od razu nie zauważamy rezultatów. To Pan Bóg jest Panem miejsca i czasu a Ty wystarczy że ZAUFASZ !!!

Lekcja 21 - Twoja modlitwa musi rosnąć wraz z Tobą, musi dojrzewać wraz z Tobą. Nie możesz zatrzymywać rozwoju swojej modlitwy, ona musi się stawać coraz doskonalsza. Niewinna modlitwa dziecka nie może być modlitwą dojrzałego człowieka. Pamiętaj o tym. Stawiaj także na swój rozwój duchowy !!!

Lekcja 22 - Na modlitwie bądź szczery i uczciwy, po prostu bądź sobą. Nie zakrywaj przed Panem Bogiem swoich ukrytych pragnień czy potrzeb. On je zna ale potrzebuje byś Ty mu o nich powiedział, a jeśli są one zgodne z Jego wolą tzn. służą twojemu dobru i uświęceniu - da Ci je.

Lekcja 23 - Możesz czasem ponarzekać Panu Bogu na modlitwie, tak szczerze i prosto powiedzieć Mu co Ci tak naprawdę leży na sercu. Jemu zależy przede wszystkim na tym byś był z Nim szczery, On zniesie wszystkie Twoje narzekania i żale. A potem przemieni je w radość.

Lekcja 24 - Na modlitwie szukaj przede wszystkim BOGA, to On ma być tym centrum, ku któremu kierujesz swoje myśli. Nie szukaj specjalnie żadnym uniesień, ich brak wcale nie świadczy o nieskuteczności modlitwy lub o jej niewysłuchaniu. Zawsze pamiętaj, że każda modlitwa jest wysłuchana !!!

Lekcja 25 - Chwal i uwielbiaj Pana Boga we wszystkim co Cię otacza. Dziękuj mu za piękno natury, którą stworzył. Za piękno natury, która pozwala Ci wypoczywać, znajdować wytchnienie, która pozwala Ci odnajdywać Boga, zanurzać się w jej ciszę by usłyszeć Jego głos i zobaczyć Jego działanie, Pozwól by Bóg cieszył się tym światem razem z Tobą.

Lekcja 26 - ZACZNIJ SIĘ MODLIĆ. Bracie, Siostro jeśli jeszcze nie zacząłeś/aś to zrób to teraz. Najlepiej dziś. Zacznij rozmawiać z Bogiem. Nie liczy się sposób i źródło wiedzy o modlitwie, nie musisz przeszukiwać książek, zacznij najprościej jak potrafisz. Ale się módl. O to Cię dziś prosimy !!!

Lekcja 27 - Komputer nie posiada funkcji modlitwy. Komputer ani żadne inne urządzenie nie potrafi się modlić i rozmawiać z Bogiem. Nic nie zastąpi Twoich zmysłów w rozmowie z Bogiem. Twoje usta, oczy, serce są jedynymi narzędziami stworzonymi do rozmowy z Panem. Żaden inny wynalazek człowieka. Niech wszystkie Twoje zmysły będą zaangażowane w rozmowę z Panem Bogiem.

Lekcja 28 - Czas spędzony na modlitwie, na rozmowie z Panem Bogiem nie jest czasem zmarnowanym. Jeśli po ludzku nazywając spędzasz czas nic nie robiąc, nudząc się to uczyń tę okazję swoim "świętym marnowaniem czasu". Kanapa, fotel może stać się też miejscem rozmowy Twojego serca z Bogiem. Nie ulegaj tylko złudzeniu, że takie spędzanie czasu musi być tylko jego marnowaniem. Możesz także i ten sposób i czas wykorzystać na budowanie relacji z Bogiem

 

Lekcja 29 - Nie staraj się zbyt mocno ...  Strzeż się ograniczania modlitwy, twojego czasu sam na sam z Bogiem... Cokolwiek robisz, rób to z całego serca, umysłu i siły. Ale pamiętaj o jednym... Nie musisz robić nic ponad Twoje siły. Pan Bóg jest Twoim Stwórcą i zna Twoje ograniczenia, możliwości. On naprawdę nie wymaga od Ciebie nic ponad Twoje siły ...

 

Lekcja 30 - Bóg jest zawsze z tobą. Bóg jest zawsze i wszędzie przy Tobie. W każdej godzinie Twego życia, przy każdej nawet najprostszej czynności, którą wykonujesz w życiu. Nie opuszcza Cię ani nie odstępuje Cię na krok. Ta myśl powinna Ci pomagać w życiu. Z tą świadomością powinieneś przystępować do każdej czynności Twojego życia. Bo masz towarzysza, do którego możesz w każdej chwili zwrócić się o pomoc, o radę, o pocieszenie.

 

Lekcja 31 - Zawsze możesz pytać Boga. Modlitwa jako rozmowa z Panem Bogiem to także sposobność do pytania Pana Boga o wszystko co niepokoi Twoje serce. Nie musisz się wstydzić żadnych pytań. On czeka. Gotowy by odpowiedzieć Ci na nie. Jedyne co tylko powinieneś zrobić to otworzyć swoje serce, aby usłyszeć odpowiedź, aby nic nie zagłuszyło słów Pana Boga.

 

Lekcja 32 - Nie musisz się modlić jak mnich, jeśli nim nie jesteś. Nie musisz na modlitwie stawać jak ktoś, kim nie jesteś. Nikt a tym bardziej Pan Bóg nie wymaga tego od Ciebie. Na modlitwie musisz być za to autentyczny, być sobą. Wypełniając sumiennie swoje codzienne obowiązki czy to małżonka,rodzica, dobrego pracownika bądź rzetelnego szefa także sprawiasz Bogu radość. Modlisz się swoim życiem ofiarowując mu swoją odpowiedzialność za powierzone Ci osoby, czynności.

 

Lekcja 33 - Twoja modlitwa potrzebuje pokarmu. Twoja modlitwa a co za tym idzie także i TY potrzebujesz pokarmu duchowego. Aby była żywsza, bogatsza, dojrzalsza, aby lepiej mogła się podobać Bogu. Gdzie szukać tego pokarmu? Pan Bóg i o to się też zatroszczył. Zostawił nam po wsze czasy SŁOWO BOŻE - Pismo Święte. To z niego możemy nieskończenie czerpać siły i moc ku dojrzałej modlitwie. Jak często i z jak mocnym przekonaniem spożywasz ten pokarm?

Lekcja 34 - Nie popadaj w skrajności. Twoja modlitwa wcale nie musi pochłaniać całego jaki masz do dyspozycji. Pan Bóg od Ciebie wcale tego nie wymaga. Wymaga za to także odpowiedzialności za powierzone Ci obowiązki w pracy, w rodzinie. I tym obowiązkom tez musisz podołać godząc je z czasem na rozmowę z Panem Bogiem..

Lekcja 35 - Jeśli twoja modlitwa cię nudzi - postaraj się ją zmienić. Jeśli czujesz, że Twoja modlitwa potrzebuje zmiany, bo czas poświęcony na nią w ludzkiej ocenie Ci się dłuży, nudzi, to koniecznie zmień ją. Może to dotyczyć czasu modlitwy, miejsca spotkania z Panem Bogiem, formy modlitwy. Czas modlitwy to przecież czas Twojej rozmowy z Twoim NAJLEPSZYM Przyjacielem. A czy rozmowa z przyjacielem powinna być nudna .....

 

 Obrazki pochodzą z publikacji "Szkoła modlitwy. 120 lekcji w obrazkach." (Wydawnictwo: W drodze, Poznań 1996). Jest to pełen humoru poradnik dla wszystkich, którzy się modlą, modlili, bądź chcieliby się modlić, bo "nigdy nie jesteś za młody na to, żeby zacząć ...ani za stary". Drugą obrazkową szkołą modlitwy jest pozycja Floris-Gabriel "Modlitwa - co to takiego ?" (Wydawnictwo: Ezop & Cor Apertum & Palabra, Warszawa 1993). Z kart tej książki dowiesz się, że modlitwa nie musi być ani nudna, ani smutna, ani tym bardziej bezsensowna, ale jest ona źródłem pokoju i radości, że od niej zaczyna się głęboka przyjaźń z Tym, który nas kocha do szaleństwa ... Szkoda, że obie pozycje nie są wznawiane. Jeśli więc pojawią się na Allegro, warto je nabyć.

 

 

 

Ciekawe artykuły i linki w internecie:

Zachęcam też do sięgnięcia do zbioru moich linków: "Duchowość (modlitwa)" oraz do odwiedzenia mojego chomika z inspiracjami do "szkoły modlitwy".

 

Dodatkowo na mojej stronie umieściłem kilka inspirujących artykułów-notek:


 

Polecane książki:

 • Philippe Jacques - "Strumienie wody żywej" - wyd. M
 • Philippe Jacques - "Nauczyć się modlić, aby kochać", wyd. Promic. (nakład wyczerpany).
 • ks. Franciszek Blachnicki (Seria "Szkoła modlitwy) - Aż dojdziemy do człowieka doskonałego, Jeśli się nie odmienicie, Kim jest człowiek, Namiot spotkania, Oto Oblubieniec nadchodzi, Oto Matka twoja, Panie naucz nas modlić się 1 i 2, Życie moje oddaję., wyd. Światło-Życie.
 • s. Jadwiga Skudro - "Szkoła modlitwy", wyd. Światło-Życie.
 • Daniel Ange - "Modlitwa. Oddech życia", wyd. Księży Marianów MIC, Warszawa 2006. (nakład wyczerpany)
 • Lucy Rooney SND, Robert Faricy SJ, "Jak rozmawiać z Bogiem? (siedmiotygodniowa szkoła modlitwy osobistej)", wyd. M, Kraków 1991.
 • Ks. Franciszek Blachnicki, "Kto ma uszy do słuchania ...", wyd. Światło- Życie, Kraków 2009.
 • Alfred Lapple, "Powróćmy do modlitwy", Seria „aby się modlić”, wyd. M, Kraków 1993. (nakład wyczerpany).
 • Rene Voillaume, "Modlić się, aby żyć", wyd. W drodze, Poznań 1987. (nakład wyczerpany).
 • John Trenchard CSRS, "Modlitwa osobista. Żyć w miłości z Bogiem", wyd. Homo Dei 2010.
 • Jean van den  Eynde, "Żyć modlitwą", Seria „aby się modlić”, wyd. M, Kraków 1992. (nakład wyczerpany).
 • Bill Hybels, LaVonne Neff, "Zbyt zajęci, by się nie modlić. Zwolnij tempo, by spotkać Boga", wyd. Esprit.
 • Merlin R. Carothers, "Moc uwielbienia", wyd. Misjonarzy Krwi Chrystusa.
 • Henri Caffarel, "Sto listów o modlitwie", wyd. Promic. (nakład wyczerpany).

Jeśli nakład danej książki się wyczerpał, szukaj (poluj) na allegro. Naprawdę warto mieć je w swojej biblioteczce.

 

 

 

"Kryzys Kościoła bierze się zawsze z braku modlitwy i kontemplacji" - bp. Edward Dajczak

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Nie dla prenatalnego mordowania niewinnych, nienarodzonych, dzieci!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem niewinnego, nienarodzonego, człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

 

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013), BXVI


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

www: Elizeusz.pl

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->


[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Informacje o kościele ->

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:


www [ -> ]

Wspólnota "Spotkania małżeńskie"

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.