Trzecia Niedziela Wielkanocy w Polsce obchodzona jest jako Niedziela Biblijna. Rozpoczyna ona 13. Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod hasłem: „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”. Tego samego dnia obchodzimy również 5. Narodowe Czytania Pisma Świętego. Przedmiotem lektury będzie Ewangelia według św. Marka.
O Biblii na mojej stronie: [Pismo Święte].
Jezus przychodzi do swoich uczniów z darem pokoju. I choć niedowierzanie miesza się z radością, to On przynosi im prawdziwe życie. On jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy. On jest miłosierdziem samym. On jest Panem i Zbawicielem. Spotkać się z Nim, to otworzyć się na dar nowego życia, które jest z Niego.
Do przemyślenia: Jaką role w moim życiu zajmuje Pismo Święte?
Czy pozwalam Słowu Boga mnie nawracać?
Wiosna! Czas Wielkiego Postu znalazł swoje dopełnienie w cudownym Triduum Paschalnym (przeżytym skromniej zewnętrznie, ale nadal głęboko wewnętrznie [ -> Święty Czas Triduum Paschalnego 2021]). Szczególnie, że na tegoroczną datę Wigilii paschalnej nałożyło się 100. rocznica chrztu ks. Franciszka Blachnickiego.
Mojej stronie stuknęło 10 kwietnia dwadzieścia lat: -> [20. rocznica powstania mojej strony], ale z racji epidemii obchody były raczej "skromne". Poza tym, jest to raczej fakt do odnotowania, niż powód świętowania, szczególnie, że 10 kwietnia moje myśli są skupione na innym wydarzeniu. Pod Smoleńskiem zginęły osoby, które znałem i ceniłem.
Co zatem działo się na stronie? Po pierwsze 100. rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. Starałem się śledzić wydarzenia w sieci i o nich wspominać. Był to niezwykle owocny czas, który przybliżył postać ks. Franciszka szerszej grupie ludzi. Wszystkie zebrane materiały ubogaciły notkę o ks. Franciszku na mojej stronie -> Czcigodny Sługa Boży Ks. Franciszek Blachnicki.
Rozpoczął się czas wielkanocny. Tradycyjnie powstała e-kartka z życzeniami [Wielkanoc 2021]. Zbliża się 15. rocznica moich święceń.
"(...) Wszystko w Kościele rodzi się na modlitwie i wszystko wzrasta dzięki modlitwie. Kiedy Nieprzyjaciel, Zły, chce walczyć z Kościołem, czyni to przede wszystkim przez próbę osuszenia jego źródeł, przeszkadzając mu w modlitwie. (...) Modlitwa jest tym, co otwiera drzwi Duchowi Świętemu, który inspiruje, aby pójść naprzód. Zmiany w Kościele bez modlitwy nie są zmianami w Kościele, są zmianami w grupie. A kiedy nieprzyjaciel - jak już powiedziałem - chce zwalczać Kościół, czyni to przede wszystkim próbując osuszyć jego źródła, uniemożliwiając mu modlitwę i wiodąc do tych innych propozycji. Jeśli ustaje modlitwa, przez chwilę wydaje się, że wszystko może toczyć się normalnie, siłą bezwładu - ale po krótkim czasie Kościół uświadamia sobie, że stał się jak pusta skorupa, że stracił swoją oś nośną, że nie posiada już źródła ciepła i miłości.".
pp. Franciszek, Katecheza środowa, 14-04-2021.
Dziś Święto Miłosierdzia Bożego. Jezus powiedział do św. s. Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699). Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce, a w dniu kanonizacji Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 roku ogłosił to święto dla całego Kościoła, abyśmy mogli wszyscy korzystać ze zdroju łask Miłosiernego Chrystusa.
Rozpoczyna się 77. Tydzień Miłosierdzia, który będziemy przeżywać pod hasłem "Jesteśmy wezwani do miłosierdzia" -> materiały i omówienie.
Modlitwa: [Modlitwy do Miłosierdzia Bożego]
Tylko Jezus z przynosi prawdziwy pokój. Tylko Jezus może przejść przez drzwi naszych zamknięć i leków. Tylko Jezus może uczynić nas szczęśliwymi. On, Pan i Bóg! Odpowiedzmy na objawienie się miłosierdzia i dodajmy Pan mój i Bóg mój. Nigdy nie zapominajmy, że "wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat; tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara (1 J 5, 4)". Boże Miłosierdzie nie ma granic! Zmartwychwstanie jest pieczęcią miłosierdzia.
Do przemyślenia: Czy moje oczy, serce, ręce są miłosierne?
Czy u źródeł moje wiary leży wydarzenie spotkania ze Zmartwychwstałym?
Dzieje strony były różne. Czasem nawet miałem pokusę, aby ją usunąć z sieci - bo kosztuje dużo sił, a odzew niewielki. Strona pozostała głównie dzięki wsparciu kilku osób, które nie pozwoliły mi jej usunąć. Z czasem strona stała się platformą komunikacji w pracy duszpasterskiej i wtedy okazała się przydatna. Tak sobie pomyślałem - "wiele osób stara się zaistnieć w sieci ... zawsze gdzieś przewijają się adresy witryn ... wiele osób szuka informacji w Internecie, na tych samych prawach co w źródłach pisanych" - dlaczego miałoby mnie tam zabraknąć? Pierwszym poważnym (odważnym) krokiem było dodanie adresu strony na obrazku prymicyjnym.
" (...) Modlitwy zawsze rodzą się na nowo: za każdym razem, gdy składamy ręce i otwieramy serce przed Bogiem, znajdujemy się w gronie świętych anonimowych i świętych uznanych, którzy modlą się wraz z nami i wstawiają się za nami, jako starsi bracia i siostry, którzy przeszli przez te same ludzkie dzieje. W Kościele nie ma żałoby, która pozostaje samotna, nie ma łez, które są wylewane w zapomnieniu, ponieważ wszystko tchnie i uczestniczy we wspólnej łasce. (...) Święci są nadal tutaj, niedaleko od nas, a ich podobizny w kościołach przywołują owo „mnóstwo świadków”, którzy zawsze nas otaczają (por. Hbr 12, 1). Są to świadkowie, których oczywiście nie adorujemy, ale których czcimy i którzy na tysiące sposobów przypominają nam o Jezusie Chrystusie, jedynym Panu i Pośredniku między Bogiem a ludźmi. „Święty”, który nie odsyła cię do Jezusa Chrystusa, nie jest świętym, ani nawet chrześcijaninem. Święty przypomina tobie Jezusa Chrystusa, ponieważ on przebył tę drogę życia jako chrześcijanin. (...) Świętość jest drogą życia, spotkaniem z Jezusem, czy to długim, czy krótkim, czy tylko chwilą, ale zawsze jest świadectwem. Święty jest świadectwem mężczyzny lub kobiety, którzy spotkali Jezusa i poszli za Nim. Nigdy nie jest za późno, by nawrócić się do Pana, który jest miłosierny i łaskawy (por. Ps 102, 8).".
pp. Franciszek, Katecheza środowa, 07-04-2021 r.
Moje życzenia: Wielkanoc 2021. Ze starych modlitewników:
[Modlitwy na Zmartwychwstanie Pańskie].
Alleluja! Teksty modlitewne obficie zapraszają nas do radości. Jak w tym świecie można być radosnym? Odpowiedź znajdujemy w dzisiejszej liturgii. To spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem jest źródłem tej radości. Jednak Ten, który pokonał śmierć, piekło i szatana, nie chce się spotykać z nami raz do roku. Zmartwychwstając chce być przy nas, z nami, w nas, każdego dnia.
Do przemyślenia: Czy trwam i pogłębiam relację ze Zmartwychwstałym?
Co dla mnie znaczy zmartwychwstanie?
"Wielkanoc to święto usuwania kamieni. Bóg usuwa najtwardsze kamienie, o które rozbijają się nadzieje i oczekiwania: śmierć, grzech, lęk, światowość. Ludzkie dzieje nie kończą się na kamieniu nagrobnym, ponieważ dzisiaj odkrywamy „żywy kamień” - Jezusa zmartwychwstałego."
pp. Franciszek, 2019
Uchwała Sejmu RP
upamiętniająca księdza Franciszka Blachnickiego
w 100. rocznicę urodzin.
Słowo metropolity warszawskiego na Wielkanoc 2021
ZGROMADZENI NA ŚWIĘTEJ WIECZERZY
List biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek 2021 roku
Czas zawsze dobry, aby dla resetu mózgu, pokombinować troszkę w programach graficznych. Zainspirowany logo jednej ze stron na fb, wpadłem na pomysł kolejnej foski. A jak już powstała, to postanowiłem podzielić się kilkoma innymi. Oryginalnie foski robię w Corel DRAW, więc są w wektorach. Na potrzeby strony przerabiam na grafikę rastrową. Użyta czcionka to Yiggivoo Unicode. Jednym z pomysłów na nowe wzory fosek jest użycie greckich czcionek, czy to przez zmianę języka Windowsa na grecki (wtedy tylko trzeba na pl klawiaturę nakleić sobie gdzie są interesujące nas literki), czy odnalezienie w sieci kompletnych darmowych greckich czcionek z greckimi lub z greckimi literkami (można tez kupić, jak ktoś chce). Dzięki temu kształty literek mogą być wyjątkowo nie polskie. Ma to swoje ograniczenia, bo nie wszystkie czcionki mają wspomniane znaki. Ale zawsze coś. W następnej notce podzielę się foskami, które powstały przez znalezienie i wyjęcie tylko "oazowych" literek z obrazków promujących czcionki greckie. Efekt jest fajny.
Mogę też na bazie tego projektu, zmieniając czcionki, zmieniać wygląd foski.
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo - ciekawe strony księży".
Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].