Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Modlitwy w dzień Niepokalanego Poczęcia

 

 Modlitwy w dzień

 

Niepokalanego Poczęcia NMP

Duchowe Zamyślenie: II Niedziela Adwentu [Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP] ] (8.12.2024), Rok C

Gdy Pan odmienił los Syjonu,
wydawało się nam, że śnimy.
Usta nasze były pełne śmiechu,
a język śpiewał z radości.

Droga! Taka jest ważna, która prowadzi do celu. Z drugiej strony, dzisiejsza ewangelia pokazuje, że dla przychodzącego Jezusa, to my jesteśmy celem. Stąd wypływa wołanie, aby przychodzącemu Panu przygotować drogę, bo bardzo potrzebujemy Jego obecności.  Nie jest tak, że Bóg nie byłby w stanie do nas przybyć, ale kiedy się przygotujemy, więcej skorzystamy. Lepiej wcześniej wyzdrowieć niż cierpieć z powodu powikłań. Czas łaski, czasem zbawienia. Pozwólmy, aby miłość Chrystusa i nas ożywiła.

Przygotować drogę. Bóg może odmienić los człowieka wlewając w jego serce miłość, ożywiając nadzieję i umacniając wiarę. Przychodząc do człowieka z darem łaski proponuje mu nowe życie. Życie wolne od lęku i beznadziei - choć nie zawsze wolne od cierpienia. Dla Boga bowiem najważniejsze jest to, aby człowiek odkrył w Nim wspomożyciela i fundament dla szczęśliwego życia. Pozwólmy, aby Chrystusowa miłość nas ożywiała. Nich ten co zapoczątkował w nas dobre dzieło wiary, dokończy go do dnia Chrystusa Jezusa. Tak jak do Jana, w konkretnym czasie historii, zostało skierowane Słowo, aby głosił nawrócenie, tak i dziś Bóg kieruje swoje Słowo  do ciebie, powierzając ci konkretną misję.  Wyrównaj drogę dla Pana, pozwól Mu przyjść.

 Dziś zapalamy drugą świecę w [Wieńcu adwentowym], Świecę Pokoju.

 W II niedzielę Adwentu, obchodzimy po raz 25. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie organizowany przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. -> zob. info. Pamiętajmy o naszych siostrach i braciach, którym przyszło żyć w trudniejszych od nas okolicznościach.

 Ze starego modlitewnika: [Modlitwa na Niedzielę II. Adwentu.]

Dziś, tj. 8 grudnia przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Dzisiejsza uroczystość zgodnie z aktualnymi normami liturgicznymi (pierwszeństwo świąt w kalendarzu liturgicznym) powinna ustąpić miejsca celebracji Niedzieli Adwentu i być przeniesiona na najbliższy dzień wolny, czyli na jutro (tak jest w większości krajów). Jednak w Polsce jest dyspensa Stolicy Apostolskiej (zd. 9 kwietni 2013) i liturgia jest z Niepokalanego Poczęcia. Należy tylko II czytanie wziąć z niedzieli Adwentu, oracja modlitwy powszechnej jest kolektą z niedzieli, w homilii należy nawiązać do Adwentu i przynajmniej jedno wezwanie w modlitwie powszechnej ma dotyczyć Adwentu.

 Ze starego modlitewnika: [Modlitwy w dzień Niepokalanego Poczęcia.]

13 grudnia przypada kolejna rocznica wprowadzenia w Polce stanu wojennego. Pamiętajmy w swoich modlitwach o Polsce, o poległych, dotkniętych represjami - o pokój serca oraz o nawrócenie wszystkich czynnie zaangażowanych w zło komunizmu. Można włączyć się w akcję IPN-u "Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności".

14 grudnia w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela będzie miał miejsce ingres ks. abp. Adriana Galbasa. Ks. Kardynał skierował do nas słowo: [Słowo kard. Kazimierza Nycza przed ingresem do archikatedry warszawskiej nowego arcybiskupa]. Jest też wersja live: -> Słowo kard. Kazimierza Nycza do diecezjan [wideo]. Warto się z nm zapoznać.

Dla wybierających się na ingres [Komunikat przed ingresem abp. Adriana Galbasa SAC do archikatedry warszawskiej].

   Do przemyślenia: Czy poważnie przyjmuję wezwanie do "przygotowania Panu drogi"?

Szczęśliwa Niepokalana

Błogosławiona Maryja, to znaczy szczęśliwa Maryja - pełna łaski.

Tak sobie pomyślałem, czy nie można by powiedzieć, że jej szczęście ma źródło w tym, że jest przepełniona łaską? Szczęśliwa, bo Niepokalana. Jeśli dodatkowo założymy (co jest jak najbardziej uprawnione), że chodzi o wymiar relacyjny - czyli mieć łaskę to znaczy być w relacji z Bogiem - to widzimy w osobie Maryi Tą, która jest szczęśliwa, bo źródłem jej szczęścia jest relacja względem Jezusa (Jego obecność). Zachowana od grzechu dzięki temu, że w Jej życiu jest obecny Bóg.

Dla mnie to wielkie wezwanie i światło na przeżywany czas adwentu. Bóg zawczasu przygotowuje człowieka, aby w ostateczności w nim (i z nim) być. Szczęście jest tam, gdzie jest Pan. W tym kontekście dźwięczą mi słowa papieża Franciszka z adhortacji EG: "radość Ewangelii napełnia serce oraz całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem". Maryja - szczęśliwa miedzy niewiastami - szczęśliwa pomiędzy tymi (pośród tych), którzy często nie widzą powodów, aby takimi się czuć. Przez spotkania z Jezusem mogę być szczęśliwy pomiędzy ludźmi.

Życzę sobie i wam takiego doświadczenia - wtedy nasze otoczenie a przez to świat, będzie inny - radośniejszy, bo bardziej Jezusowy. I na koniec w kontekście tajemnicy Niepokalanego Poczęcia - anioł zapewnia również nas - "dla Boga nie ma nic niemożliwego!".

 

 

8 grudnia - Uroczystość Niepokalanej - ważny dzień -> ważne daty

"Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!" (Łk 1, 26-38).

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Conceptionis Immaculatae Beatae Mariae Virginis), którą obchodzimy 8 grudnia, jest szczególnym dniem dla całego Kościoła (-> brewiarz.katolik.pl). Bóg wybrawszy od wieków Maryję na Matkę swojego Syna, zachował Ją od wszelkiej zmazy grzechu i obdarzył pełnią łaski. Dzięki temu Maryja stała się godnym przybytkiem Wcielonego Słowa. Maryja została napełniona łaską przez Boga (Łk 1, 28) i została odkupiona już w chwili poczęcia. Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest dogmatem wiary. Ta prawda oznacza nie tylko, że Matka Zbawiciela była wolna od grzechu pierworodnego, ale też wyraża Jej szczególną bliskość z Bogiem, całkowite zawierzenie, wewnętrzną harmonię.

Tego dnia sercem jestem w Niepokalanowie.

Mszał Rzymski podaje na ten dzień następujące wprowadzenie: "Bóg, wybrawszy od wieków Maryję na Matkę swojego Syna, zachował Ją od wszelkiej zmazy grzechu i obdarzył pełnią łaski. Dzięki temu Maryja stała się godnym przybytkiem Wcielonego Słowa. Dziękując Bogu za wyjątkowy przywilej udzielony Maryi, wypraszamy sobie łaskę potrzebną do zwalczania grzechu". Ta myśl obecna jest szczególnie w kolekcie mszalnej i modlitwie nad darami, ale dobrze znamy ją z Godzinek, gdzie prosimy, aby Bóg pozwolił nam przyjść do Niego niepokalanymi, czyli bez grzechu. Słowem kluczem jest dziś "pełna łaski".

Św. Mikołaj (6 grudnia): święty Zachodu i Wschodu

6 grudnia! Dzieci zapewne wiedzą, z jakim świętym wiąże się ta data. Dziś w liturgii wspominamy św. Mikołaja, ale nie tego z wielkim brzuszkiem z centrum handlowego, a prawdziwego, biskupa z Miry. Pierwszy: święty ogłoszony przez Kościół, biskup Miry, ofiarny darczyńca - z siedzibą w Demre, dzisiejsza południowa Turcja. Drugi: komercyjny celebryta wypromowany przez światowy koncern napojów, gwiazdor z siedzibą w Rovaniemi, Laponia w Finlandii. Pewnie dla większości z nas jest to pierwszy święty, jakiego poznaliśmy, i należy do grona najbardziej czczonych na świecie.

Greckie imię Mikołaj oznacza „zwycięzca ludu”. Święty Mikołaj to postać historyczna.  Urodził się ok. 270 r. w Azji Mniejszej, w bogatej rodzinie. Wyróżniał się pobożnością i wrażliwością na potrzeby bliźnich. Po śmierci rodziców dzielił się z innymi swoim majątkiem i podrzucał biednym ludziom przez mury ich domostw worki pełne niespodzianek. To przy jego grobie odbył się w 1098 r. zwołany przez papieża Urbana II synod, na którym szukano dróg zniesienia podziałów w chrześcijaństwie.

Przez wiele lat św. Mikołaj należał do najbardziej znanych i czczonych świętych. Jest otaczany wielką czcią przez wiernych zarówno Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego.

Św. Mikołaj, biskup (stanowcze "NIE" dla krasnala lub trola) - święty, bo jest z Bogiem a jego życie było praktykowaniem przykazania Miłości. Poniżej rys historyczny, przestańmy opowiadać bajki z TV [szczególnie dzieciom - należy im się prawda] a wzywajmy do naśladowania prawdziwego świętego. Święty Mikołaj – mężny biskup, a nie przerośnięty krasnal! Warto poznać sylwetkę i życiorys tego wielkiego świętego Kościoła, aby wyzwolić się z infantylnego obrazu św. Mikołaja kreowanego przez komercję.

Święty Jan Paweł II wskazywał, że Mikołaj jest „patronem daru człowieka dla człowieka”. Z tej okazji, życzymy sobie i Wam, aby w sercu każdego z nas obudziło się uczucie empatii i miłości do drugiego człowieka. Obdarowujmy siebie nawzajem dobrym słowem i ciepłem, którego często brakuje w dzisiejszym świecie… I nie tylko dziś, ale każdego dnia!

Pomódl się dziś modlitwą do św. Mikołaja! Małą pomocą mogą być  [Modlitwy o wstawiennictwo św. Mikołaja ] lub  [Modlitwy do św. Mikołaja biskupa]. Od św. Mikołaja uczmy się też bezinteresownej (ukrytej) dobroczynności. Takiej widocznej tylko dla Boga.

Duchowe Zamyślenie: I Niedziela Adwentu (1.12.2024), Rok C

Dobry jest Pan i prawy,
dlatego wskazuje drogę grzesznikom.
Pomaga pokornym czynić dobrze,
pokornych uczy dróg swoich.

Odwiedziny czy gościna? Czas Adwentu stawia przed nami poważne wyzwanie-pytanie. A mianowicie, czy tak naprawdę chcemy krótkich odwiedzin Jezusa w naszym życiu, czy chcemy aby w naszym domu zamieszkał? Pierwsze, choć wymaga wiele przygotowań i porządków, ostatecznie staje się miłym przeżyciem i łatwo zaciera się wśród innych miłych. Drugie wymaga stałej więzi, relacji, która wpisuje się w naszą codzienną egzystencję. Ja w tegorocznym Adwencie chcę na nowo pogłębić (ożywić w sobie) tajemnicę wcielenia. Do czego i was zapraszam.

Jeśli ktoś jest dla nas ważny, to czas do spotkania z nim, jest czasem oczekiwania, tęsknoty, przygotowania. Takim duchowym czasem jest adwent. Czas kształtowania wrażliwości na obecność i przychodzenie Pana. Dlatego dzisiejsza liturgią słowa pyta nas o to, jaki obraz Boga mamy. Czy widzimy w Nim tego, który jest dobry, który przynosi zwycięstwo? Z Nim możemy stawać się coraz doskonalsi. Zatem czuwanie i modlitwą stają się dla nas szczególną pomocą (darem), aby nie dać się zaskoczyć nieprzygotowanym. Pomagają zachować nadzieje w sercu. Niech to zaproszenie będzie przez nas podjęte z zaufaniem w moc Boga.

Wzrost miłości - tego pragnie chyba każdy z nas. Pan przychodzi, aby ją w nas pomnożyć. Dobry czas.

 Dziś rozpoczynamy [Adwent 2024], a wraz z nim nowy Rok Liturgiczny (C). Warto zaznaczyć ten czas przez praktyki duchowe: kalendarz adwentowy, wieniec adwentowy, drzewko Jessego, udział w roratach, rekolekcje [Propozycje na rekolekcje adwentowe w sieci (Adwent 2024)].

Polecam [Kard. C.M. Martini: Modlitwa na początek Adwentu] oraz [Modlitwa na początek Adwentu].

 Dziś zapalamy pierwszą świecę w [Wieńcu adwentowym], Świecę Nadziei.

Wraz z początkiem Adwentu w Kościele w Polsce, pod hasłem „Pielgrzymi nadziei", rozpoczął się nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Informacje można znaleźć na stronie internetowej sekretariatu Komisji Duszpasterstwa KEP: duszpasterstwo.episkopat.pl. Celami programu duszpasterskiego na rok 2024/2025 jest budzenie nadziei w wiernych oraz stawanie się, przez wszystkich ochrzczonych, znakiem nadziei dla świata, a więc zapalanie pochodni tam, gdzie panuje ciemność.

Tematycznie ze starych modlitewników: [Dawne modlitwy na Adwent].

 6-go grudnia patronem dnia jest [Św. Mikołaj: święty Zachodu i Wschodu], w naszej parafii będziemy przeżywać odpust parafialny. Warto poznać sylwetkę i życiorys tego wielkiego świętego Kościoła, aby wyzwolić się z infantylnego obrazu św. Mikołaja kreowanego przez komercję. Zachęcam do skorzystania z modlitw ze starych modlitewników [Modlitwy do św. Mikołaja biskupa.] lub z [Modlitw o wstawiennictwo św. Mikołaja].

   Do przemyślenia: Jak rozumiem sformułowanie "czas łaski"?

Propozycje na rekolekcje adwentowe w sieci (Adwent 2024)

 

Adwent w internetach:

 

Tradycyjnie internet oferuje kilka pomocy na rekolekcje on-line

 

   

 

 

#Adwent2024

Adwent: wprowadzenie, znaki, zwyczaje ...

 „Adwent jest w pełnym tego słowa znaczeniu
duchowym okresem nadziei,
w którym cały Kościół jest wezwany,
by stawać się nadzieją dla siebie samego i dla świata”.

Benedykt XVI

 

 

Adwent  - to oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa (paruzja), a także czas radosnego i pełnego nadziei oczekiwania na świętowanie Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Słowo "Adwent" znaczy przyjście. Wskazuje ono na przyjście wcielonego Syna Bożego na ziemię oraz na Jego powtórne przyjście w chwale, jak również Jego przychodzenie do nas w sakramentach, szczególnie w Eucharystii.  "Adwentem" - oczekiwaniem na Jezusa Chrystusa - jest całe życie chrześcijanina. 

Jakie znaczenie ma dla mnie Adwent? Na co czekam? Do czego się przygotowuję?

św. Karol de Foucauld (wspomnienie liturgiczne 1 grudnia)

Św. Karol de Foucauld urodził się 15 września 1858 r. w katolickiej, arystokratycznej rodzinie w Strasburgu. Ma niespełna 6 lat gdy zostaje sierotą.  W wieku dojrzewania traci wiarę, i być może by zagłuszyć niepokój, pogrąża się w życiu pełnym przyjemności i nieładu. Mając 22 lata zostaje oficerem i wyjeżdża do Algierii. W 3 lata później porzuca wojsko i podejmuje się niebezpiecznej wyprawy do Maroka .

Świadectwo wiary muzułmańskiej budzi w nim pytanie: "Czyżby Bóg istniał?". Po powrocie do Francji, poruszony czułym i dyskretnym przyjęciem swej głęboko chrześcijańskiej rodziny, rozpoczyna poszukiwania i dzięki Opatrzności spotyka księdza, który będzie mu ojcem i przyjacielem:  o. Huvelina.

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP

 

 

Nowenna przed

Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP

 

 

Modlitwy do Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

 

Modlitwy do Jezusa Chrystusa,

Króla Wszechświata

 

 

Duchowe Zamyślenie: Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (24.11.2024), Rok B

Twój tron niewzruszony na wieki,
Ty od wieków istniejesz, Boże.
Świadectwa Twoje bardzo godne są wiary,
Twojemu domowi przystoi świętość,
po wszystkie dni, o Panie.

Raczej nie jest możliwe policzyć, ile to już razy w Modlitwie Pańskiej prosiłeś "przyjdź Królestwo Twoje"? Ile razy mówiłeś "bądź wola Twoja"? Słowa te wypowiadane bez namysłu - stają się banałem. Wypowiedziane z wiarą - odmieniają wszystko. Dzisiejsza uroczystość przypomina nam, że takiego wołania nigdy za mało. Bo świat, ale i często nasze serca, nie chce królowania Chrystusa. Skłonni jesteśmy forsować naszą wolę, niż iść za Bożą. A początek dobrych duchowych zmian to wyznanie "Jezu, króluj w moim życiu!". Czy jesteśmy do tego skłonni, to znaczy czy chcemy? Od tego wiele zależy. Jezus to dobry król. On jest Alfą i Omegą, tym, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogącym.

 Potęga! Uroczystość dzisiejsza, na koniec roku liturgicznego, pyta każdego z nas o to, kto lub co w nas panuje? Czy panuje we mnie Jezus i Jego łaska, czy panuje we mnie moje wyobrażenie na temat Jezusa lub może ja sam? Tylko Jezus daje to co trwałe. Tylko On jest fundamentem. To co nie jest oddane Jego panowaniu koniec koniem obróci się w popiół. Jeśli nie zakróluje w nas miłosierna, ale rozumna, miłość, pokój, wiara, ... to nasze życie nie będzie miało nic z potęgi ani trwałości. Jezus przychodzi do każdego z nas w prawdzie. Przed Nim nie udamy innych niż rzeczywiście jesteśmy. Niech zatem w nas króluje, abyśmy mieli udział w Jego Królestwie!

Kto panuje w moim życiu? Porządek, miłość, pokój, ład, nadzieja ...? Czy może strach, grzech, bałagan, egoizm ...? Dobry król = dobre rządy! Wybierz Jezusa Królem twojego wczoraj, dziś i jutra. Przyjmij obywatelstwo Jego królestwa.

 Dziś w Kościele obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Umieszczenie tej uroczystości na końcu kalendarza wiąże się z biblijnym rozumieniem czasu i odzwierciedla zarazem sens roku liturgicznego, który jakby odtwarza najważniejsze zdarzenia w dziejach zbawienia. Jest to stosunkowo młoda uroczystość bo wprowadzona przez Piusa IX w 1925 r. encykliką Quas primas. Więcej w temacie -> zob. np tu "Odnowić wszystko w Chrystusie! – to istota Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata" (ekai.pl).

 Dziś, w diecezjach na całym świecie, właśnie w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, obchodzimy, pod hasłem "Ci, co zaufali Panu, idą bez znużenia (por. Iz 40, 31)", 39. Światowy Dzień Młodzieży (przeniesienie z terminu z Niedzieli Palmowej to decyzja pp. Franciszka z 2020r). Specjalne orędzie na ten dzień przygotował tradycyjnie papież Franciszek [-> Orędzie pp.  Franciszka na XXXIX Światowy Dzień Młodzieży].

Tematycznie ze starych modlitewników: [Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata ( modlitwy)]. Warto też świadomie ponowić dziś [Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana].

  Dziś też można zyskać [Odpust za publiczne odmówienie „Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi Królowi”.]

   Do przemyślenia: Czy Jezus rzeczywiście króluje w moim życiu?

Duchowe Zamyślenie: XXXIII Niedziela zwykła (17.11.2024), Rok B

Ty ścieżkę życia mi ukażesz,
pełnię Twojej radości
i wieczną rozkosz
po Twojej prawicy.

Gotowość! Niby do wszystkiego staramy się być profesjonalnie przygotowani. Ale, o dziwo, najważniejszy egzamin naszego życia nie dotyczy tego świata. Nie znamy jego terminu. Nie możemy dać się zaskoczyć. A jest to egzamin z miłości. Egzamin, który zdamy stając na sądzie Bożym. Egzamin, do którego przygotowujemy się całe życie czyniąc miłosierdzie. Najpiękniejsze w nim jest to, że spotkamy najcudowniejszą komisję egzaminacyjną. A serce przewodniczącego tej komisji pełne jest miłości i miłosierdzia.

Nie tak rzadko, kiedy współczesny człowiek myśli o końcu świata, przed jego oczami jawią się katastroficzne sceny z filmów a w jego sercu może rodzić się niepewność i strach. Nie to jest tematem dzisiejszej liturgii słowa. Bo w niej słyszymy o przychodzącym Panu, pełnym chwały i majestatu, który odnosi zwycięstwo nad tym, co jest zagrożeniem dla człowieka. Bóg nie chce, aby człowiek żył w lęku. Końcówka roku liturgicznego zawsze podprowadza nas pod pytanie: "Czy jestem gotowy na spotkanie z Bogiem? Czy żyję nadzieją na życie wieczne? Czy zbawienie jest moim celem życiowym?". Niech postawą, którą podejmiemy, będą słowa: "Strzeż mnie, mój Boże, Tobie zaufałem".

  Dziś, pod hasłem, "Modlitwa ubogiego dociera do Boga (por. Syr 21, 5)", obchodzimy VIII Światowy Dzień Ubogich (owoc roku miłosierdzia). Warto zapoznać się z papieskim Orędziem na Światowy Dzień Ubogich. Przedostatnia niedziela roku liturgicznego jest wielkim pytaniem o troskę o ubogich w naszym życiu, a jednocześnie jest okazją do dobrych postanowień na nowy rok. Poczujmy się wezwani do prawdziwie chrześcijańskiego stylu życia, gdzie troska o ubogich zawsze jest ważna. Niech nam patronują i nas inspirują święci: św. Matka Teresa z Kalkuty, św. br. Albert Chmielowski.

W trzecią niedzielę listopada (w tym roku 17 listopada) przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Szczególnie w tym dniu pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste. 

Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy za kapłanów i o powołania] -> Jezus Dobry Pasterz: [Modlitwy do Pana Jezusa Dobrego Pasterza].

   Do przemyślenia: Czy postrzegam Jezusa jako tego, który jest dobry?
Czy żyję nadzieją życia wiecznego?

Nowenna przed Uroczystością Chrystusa Króla

Niedługo obchodzić będziemy Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Do tej uroczystości przygotujemy się przez 9-dniową nowennę, która rozpocznie się w piątek, 15 listopada i potrwa do soboty, 23 listopada.

Zawierzajmy się Chrystusowi Panu przez modlitwę, trwając na niej w naszych świątyniach, podczas osobistej modlitwy, czy razem z domownikami w rodzinnym wieczerniku. Niech nasze ufne wołanie do  wyjedna łaskę zgody, pokoju w naszej Ojczyźnie oraz zwycięstwa dobra nad złem. Modlitewne zaangażowanie, stan łaski uświęcającej, a więc serce czyste, pojednane z Bogiem i z bliźnimi, z pewnością zaowocują szerzeniem Królestwa Jezusa na ziemi.

Można skorzystać z tekstów Nowenny znajdujących się poniżej. Bądźmy razem w tych ważnych chwilach, zjednoczeni na modlitwie.

Modlitwy za Polskę, naszą Ojczyznę!

 

Dawne modlitwy za Ojczyznę

 

          
         
     

 

 
             
         

 

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

W drugą niedzielę listopada (10 XI 2024r.) obchodzimy w Polsce XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, wzywa nas do zwrócenia uwagi na dramatyczne położenie chrześcijan w Ziemi Świętej. Pod hasłem „S.O.S dla Ziemi Świętej” pragniemy nagłośnić sytuację wierzących w miejscu, które jest kolebką chrześcijaństwa, a które dziś zmaga się z eskalującymi konfliktami i coraz większym ubóstwem.

 

 [Modlitwa o pokój na świecie]

 

Pomoc Kościołowi w potrzebie ->

http://pkwp.org/

Duchowe Zamyślenie: XXXII Niedziela zwykła (10.11.2024), Rok B

On wiary dochowuje na wieki,
uciśnionym wymierza sprawiedliwość,
chlebem karmi głodnych,
wypuszcza na wolność więźniów.

Boże proporcje! Matematyka w bożych rachunkach zupełnie się nie przydaje. Nie liczy się ile kto daje. Liczą się motywacje. Jedyne co w bożych rachunkach się sumuje i mnoży to zaufanie, miłość, dobro. Warto w świetle dzisiejszego Słowa spojrzeć na swoje życie, swoje motywacje, swoje wybory. Czy kalkuluję po ludzku, licząc zyski czy straty? Czy wchodzę w bożą rachunkowość zawierzając siebie Bogu? Daję proporcjonalnie do bogactwa serca?

Boga nie można próbować przekupić - Bogu trzeba zaufać. Nie da się Go niczym przekupić - trzeba Go pokochać. Bóg nie przyjmuje łapówek - przyjmuje człowieka. Czasem wystarczy przysłowiowy wdowi grosz, który ma wartość zawierzenia Wszechmocnemu całego swojego życia. Jemu na nas zależy! I choć nie znaczy to, że Bóg naraz ma nas we wszystkim wyręczać i wszystkie przeszkody usuwać, ale zawsze możemy na Niego liczyć. Pierwsze do czego nas zaprasza, to akt wiary, aby chcieć do Niego się zwracać. Nie roszczeniowo, nie z wyrzutem, nie w buncie ale z otwartością, zaufaniem i miłością. Bogu należy się wszystko, bo On cały się nam oddaje. Wybierając Boga zyskujemy wszystko.

  W drugą niedzielę listopada (11 XI 2024r.) obchodzimy w Polsce XVI "Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym". Tym razem, pod hasłem „S.O.S dla Ziemi Świętej”, organizatorzy chcą zwrócić uwagę na dramatyczne położenie chrześcijan w Ziemi Świętej. Więcej na stronie: https://pkwp.org/.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest od 2009 roku organizowany zawsze w drugą niedzielę listopada przez Papieskie Stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" wraz z Konferencją Episkopatu Polski.

Zachęcam do szczególnej [Modlitwy o pokój na świecie] i za prześladowanych chrześcijan.

 

   Do przemyślenia: Jak w moim życiu wygląda dobroczynność?
Czy jestem hojny? Jakie są moje motywacje?

Duchowe Zamyślenie: Uroczystość Wszystkich Świętych (1.11.2024), Rok B

Pan jest moim pasterzem:
niczego mi nie braknie,
pozwala mi leżeć
na zielonych pastwiskach
.

Rozważanie: Medytacja na Uroczystość Wszystkich Świętych.

Dziś z "Przyjaciółmi z Nieba" wychwalamy potęgę, dobroć i miłosierdzie Boga. Uroczystość ku czci Wszystkich Świętych obchodzono na Wschodzie już w IV wieku. Na Zachodzie zbiorowy kult świętych rozpoczął się od poświęcenia dawnego Panteonu na kościół Matki Bożej i wszystkich świętych męczenników w dniu 13 maja 608 roku. W następnym wieku zmieniono tytuł świątyni na kościół Matki Bożej, męczenników i wszyst­kich sprawiedliwych. Wreszcie w roku 835 papież Grzegorz IV wyznaczył dzień 1 listopada na uroczystość Wszystkich Świętych.

Modlitwa nie tylko na dziś [Litania do Wszystkich Świętych.]. Polecam oczywiście dawne [Modlitwy na uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny (oraz za zmarłych)] oraz [Modlitwy za zmarłych w czyśćcu cierpiących]. Wszyscy Święci i Święte Boże - Módlcie się za nami

Odpusty: [Odpust za nawiedzenie cmentarza [Odpust 1 i 2 listopada]

 

    Do przemyślenia: Czy żyję nadzieją Nieba? Co dla mnie znaczy bycie świętym?

Dawne modlitwy na uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny (oraz za zmarłych)

 

  Dawne modlitwy na

Uroczystość Wszystkich Świętych

 

i

Dzień Zaduszny

(oraz za zmarłych)

 

Modlitwy za zmarłych w czyśćcu cierpiących

 

 

Modlitwy za zmarłych w czyśćcu cierpiących

 

 

 

Nieunikniona konieczność śmierci. Pociecha nieśmiertelności.

 

Nieunikniona konieczność śmierci.

Pociecha nieśmiertelności.

 

 

 

Medytacja na Uroczystość Wszystkich Świętych

 

Medytacja na Uroczystość Wszystkich Świętych

 

 

Obchodzę Wszystkich Świętych, nie Halloween! Oczywiście, że HolyWins!

Czas przed uroczystością Wszystkich Świętych (czyli świętem radości ze zbawienia) naznaczony jest (jak zresztą co roku) cichą promocją halloween (celowo piszę małą literą). Na Facebooku zaroiło się więc od deklaracji "Jestem Chrześcijaninem, nie obchodzę Halloween". Różne media zaraz podchwyciły to pisząc 'Kościół kontra Halloween", dziwiąc się, tak jakby miałby nagle być za czymś co jest przeciw pierwszemu przykazaniu i wbrew wierze w radość w niebie. Kościół czci świętych a nie bawi się przebrany za zombi, wampiry, wiedźmy. Zmarłych otacza szacunkiem a nie afirmuje "żywe trupy".

Co roku podnosi się ten sam głos - Wszystkich Świętych smutneeeee - więc czemu nie Halloween? No właśnie - czemu nie? Ja powiem tak - wolę doceniać życie świętych i to, że mam wzór czy przykład dla szczęśliwego i radosnego życia - niż patrzeć na duchy, wiedźmy, wampiry, wilkołaki i całą masę potworów i tam szukać wzorów. Już nawet na filmach to nie rusza ;) więc po co sobie tylko psuć dzień. Tak wiem - wielu powie - ale to tylko zabawa. Ja odpowiem - są głupie zabawy! "Odkryjmy piękno wiary we wspólnotę świętych!" powiedział kiedyś Papież Franciszek.

Medytacja na Uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła własnego.

 

Medytacja na Uroczystość  rocznicy poświęcenia kościoła własnego.

 

 

 

Więcej artykułów…

  1. Katecheza przedchrzcielna, 4-10-2024
  2. Stanowisko Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych pt. „Aborcja poza etyką i prawem?”.
  3. Modlitwa Św. Jana Pawła II (z Encykliki Evangelium vitae)
  4. List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia.
  5. Dawne modlitwy ku czci św. Antoniego z Padwy
  6. “Naucz nas modlić się”, broszura pomagająca przeżyć Rok Modlitwy
  7. "I believe a new hope will emerge"
  8. Papież Franciszek do księży (2021-2023)
  9. To, co poprzednie pokolenia uważały za święte, świętym pozostaje

Strona 1 z 2

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Nie dla prenatalnego mordowania niewinnych, nienarodzonych, dzieci!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem niewinnego, nienarodzonego, człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

[Modlitwa do Matki Bożej z Guadalupe za nienarodzonych i ofiary aborcji]

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

 

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013), BXVI


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

www: Elizeusz.pl

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->


[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Informacje o kościele ->

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:


www [ -> ]

Wspólnota "Spotkania małżeńskie"

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.