"Nikt nie może was powstrzymywać od głoszenia Ewangelii, bo wszyscy jej potrzebujemy, aby dobrze żyć i być szczęśliwym. (...) Bóg jest większy od naszej przeciętności, dajmy się Mu przyciągnąć! Zaufajmy Jego Opatrzności” – Leon XIV, 17 czerwca 2025r.
Dziś (15.06.2026 r.) o 14.30 w Domu Arcybiskupów Warszawskich na Miodowej zostały rozdane dekrety wikariuszowskie.


Chwalcie i błogosławcie Jego imię.
Albowiem Pan jest dobry,
Jego łaska trwa na wieki,
a Jego wierność przez pokolenia.
Wybranie i misja. Na to szczególnie zwróciłem uwagę. Ale czy czasem Jezus nie za dużo oczekuje? Wskrzeszenia, uzdrowienia, uleczenie z niewyleczalnych chorób, wyrzucenie złego ducha? Wysoko postawiona poprzeczka. Jezus nie oczekuje przecież, że dokonają tego ludzkimi środkami. Władza, skuteczność, moc - jest od Niego. Zaufanie, posłuszeństwo, pokora - od uczniów. I te dwie sumy pięknie się uzupełniają przybliżając Królestwo Boże do tych, co są bezsilni. Bo prawdziwe życie jest z Boga, i tylko Bóg może uczynić je przepięknym. Darmo otrzymujemy, darmo dawajmy.
Jezus posyła swoich uczniów do świata z konkretną misją, ale nie z pustymi rękoma. Mają zanieść światu (nękanemu przez cierpienie, niemoc, chorobę, zło) Dobrą Nowinę. Sprawić, aby Jezusowe uzdrowienie, siła, wolność - odmieniło wszystko. Mają wskazać, na Jezusa i Jego Królestwo. Apostołowie stają się tymi, którzy niosą nadzieję. Czy my sami widzimy w tej misji swój osobisty udział? Czy usłyszeliśmy i przyjęliśmy to słowo jako zaproszenie skierowane do nas?
![]()

14 czerwca: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
14 czerwca: wspominamy bł. bpa. Michała Kozala, męczennika.
Pamiętajmy o modlitwie -> [Za powołanych i o powołania].
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy za kapłanów i o powołania] -> Jezus Dobry Pasterz: [Modlitwa do Pana Jezusa Dobrego Pasterza] oraz [Nowenna do Chrystusa Dobrego Pasterza (1936r)]. Jezu, nasz Dobry Pasterzu, proszę chroń nas i nasz kraj przed wszystkimi niebezpieczeństwami fizycznymi i duchowymi - zgromadź nas wszystkich w Twojej owczarni i prowadź nas bezpieczną drogą do nieba!

Do przemyślenia: Czy ufam Jezusowi? Czy pozwalam się posyłać na głoszenie Jego nauki?
Jak przeżywam swoje osobiste podejście do wiary?
Czym jest dla mnie niedzielna Eucharystia?
Jak dziś docieram do zagubionych?
Niepokalane Serce Maryi

Niepokalane Serce Maryi bądź dla nas źródłem nadziei i ocalenia dla całego świata !
„O Serce najlitościwsze, ratuj mnie przez nieskończone miłosierdzie Twoje!
Niech mnie nie zgubi mnóstwo grzechów moich!”
św. Małgorzata Maria Alacoque
Uroczystość Najświętszego Serca
Pana Jezusa (ustanowioną w 1856 roku przez Piusa IX) Kościół katolicki obchodzi w piątek po dawnej oktawie Bożego Ciała. Uroczystość upamiętnia objawienia, których doświadczyła w latach 1673-1675 św. Małgorzata Maria Alacoque. W trakcie cudownych objawień Jezus Chrystus powiedział: „Obiecuję w nadmiarze Miłosierdzia Serca Mego, że Jego Miłość wszechpotężna udzieli wszystkim, którzy komunikować będą przez dziewięć pierwszych piątków miesiąca z rzędu, łaski pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski ani bez sakramentów świętych i że Moje Serce będzie dla nich bezpieczną ucieczką w ostatniej godzinie ich życia”. Kult Serca Jezusowego ukazuje, że miłość Jezusa do człowieka jest bezgraniczna i bezwarunkowa. Takiej miłości dzisiaj nam potrzeba, za taką miłością człowiek tęskni. Serce Jezusowe bije i tęskni za każdym człowiekiem, i pragnie być umocnieniem dla każdego serca ludzkiego. Ze względu na rangę uroczystości, w ten piątek, nie obowiązuje pokutna praktyka wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Idea oddania się Najświętszemu Sercu Jezusa jest też mocno związana z historią Polski. Nasza ojczyzna kilkukrotnie została powierzona Sercu Jezusa przez Episkopat.
W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa Kościół obchodzi (od 1995 roku z inicjatywy św. Jana Pawła II) Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Pamiętajmy dzisiaj w naszej modlitwie o księżach posługujących w naszych parafiach, aby Pan Bóg pomagał im wzrastać w świętości dla dobra ludu Bożego.
Smuteczek. Odprawiałem dziś w rodzinnej parafii Mszę Św. Patrzę, a tam nowe tablice z modlitwą dla ministrantów. Ładne, logo duszpasterstwa liturgicznego. Dlaczego zatem smuteczek? Ponieważ parafie garwolińskie miały swoją własną i ładną modlitwę ministranta przed i po Mszą. Te nowe tablice mają modlitwę używana w całej Polsce: “Oto za chwilę …”. W kolegiacie garwolińska modlitwa zanikła kilka lat temu właśnie za sprawą umieszczenie w ramkach tekstu modlitwy ogólnopolskiej. A teraz w sposób naturalny zniknie i w mojej rodzinnej parafii. Jak powstała moja parafia modlitwa przeszła ze starej parafii razem z ministrantami, w tym ze mna. I była czymś pięknym, wisienką, jedynym miejscem w diecezji, gdzie jest inaczej. Z pięknym łamaczem języka “św. Janie Berchmansie, patronie ministrantów…”. Widać jedynym miejscem, gdzie pozostanie stara modlitwa będzie moja strona i wspomnienia starych ministrantów.
Pewna parafia, próbuję zorientować się, czy i jak można odprawić tam Mszę św. Na stronie brak ogłoszeń, na FB ogłoszenia przeterminowane, pisze na FB - cisza, pisze na stronę - odp. admina, że trzeba do proboszcza, dzwonię do proboszcza - nie odbiera; pisze SMSa - cisza. Niestety to modus operandi wielu parafii. Mamy XXI wiek a działamy jak w czasach gnozy, gdzie podstawowa informacja jest dla wybranych. Po co zatem kanały komunikacji jeśli są nieużywane?
Chwalcie i błogosławcie Jego imię.
Albowiem Pan jest dobry,
Jego łaska trwa na wieki,
a Jego wierność przez pokolenia.
Wybranie i misja. Na to szczególnie zwróciłem uwagę. Ale czy czasem Jezus nie za dużo oczekuje? Wskrzeszenia, uzdrowienia, uleczenie z niewyleczalnych chorób, wyrzucenie złego ducha? Wysoko postawiona poprzeczka. Jezus nie oczekuje przecież, że dokonają tego ludzkimi środkami. Władza, skuteczność, moc - jest od Niego. Zaufanie, posłuszeństwo, pokora - od uczniów. I te dwie sumy pięknie się uzupełniają przybliżając Królestwo Boże do tych, co są bezsilni. Bo prawdziwe życie jest z Boga, i tylko Bóg może uczynić je przepięknym. Darmo otrzymujemy, darmo dawajmy.
Jezus posyła swoich uczniów do świata z konkretną misją ale nie z pustymi rękoma. Mają zanieść światu (nękanemu przez cierpienie, niemoc, chorobę, zło) Dobrą Nowinę. Sprawić, aby Jezusowe uzdrowienie, siła, wolność - odmieniło wszystko. Mają wskazać, na Jezusa i Jego Królestwo. Czy my sami widzimy w tej misji swój osobisty udział? Czy usłyszeliśmy i przyjęliśmy to słowo jako zaproszenie skierowane do nas?
![]()

Przeżywamy miesiąc czerwiec, poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Dobrze wykorzystajmy ten czas, a szczególnie przepiękne nabożeństwa czerwcowe -> Najświętsze Serce Pana Jezusa - zmiłuj się nad nami.
Dziś XIX Święto Dziękczynienia -> https://archwwa.pl/ oraz -> centrumopatrznosci.pl.
-> [Słowo pasterskie Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego na Święto Dziękczynienia 2026].
[Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej].
W piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzień modlitwy o uświęcenie kapłanów.
Pamiętajmy o modlitwie -> [Za powołanych i o powołania].
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy za kapłanów i o powołania] -> Jezus Dobry Pasterz: [Modlitwa do Pana Jezusa Dobrego Pasterza] oraz [Nowenna do Chrystusa Dobrego Pasterza (1936r)]. Jezu, nasz Dobry Pasterzu, proszę chroń nas i nasz kraj przed wszystkimi niebezpieczeństwami fizycznymi i duchowymi - zgromadź nas wszystkich w Twojej owczarni i prowadź nas bezpieczną drogą do nieba!
Do przemyślenia: Do czego mnie mobilizuje kontemplowanie miłosierdzia?
Czy ufam Jezusowi? Czy pozwalam się posyłać na głoszenie Jego nauki?
W jaki sposób przekładam wiarę na uczynki?
Ku jakim cnotom kieruje mnie wiara?
|
|
ks. Tomasz Moch: |
|
||
| 05.06.2026 r. Pierwszy piątek miesiąca, 19.00 |
||||
|
Parafia św. Mikołaja w Grójcu |
Nagnanie katechezy poniżej ->
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to szczególna okazja, aby uświadomić sobie, że jesteśmy miłowani, że Bóg tak bardzo nas umiłował, że pozostał z nami w Sakramencie dającym życie wieczne.
Cenna lektura (medytacja) -> Przygotowanie przed Uroczystością Bożego Ciała --> [Oto wielka tajemnica wiary (Boże Ciało)] oraz [Sakrament ożywiającej miłości. ]. Polecam też rozmowę na eKAI z ks. dr hab. Dariuszem Kwiatkowskim [Teolog liturgii o znaczeniu Bożego Ciała i nadużyciach w procesji eucharystycznej].
Św. Jan Paweł II: [List z okazji 750 – lecia Święta Bożego Ciała ( 28 maja 1996 r.)].
Zachęcam do modlitwy: -> warto odwiedzić stare modlitewniki [Modlitwy na Boże Ciało] oraz tematycznie [Eucharystyczne] i [O tematyce Eucharystycznej].

Przygotowanie na Uroczystość
Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
"Każdy krok ku świętości, każde działanie podjęte dla realizacji misji Kościoła, każda realizacja programów duszpasterskich winny czerpać potrzebną siłę z tajemnicy eucharystycznej i ku niej się kierować jako do szczytu. W Eucharystii mamy Jezusa, Jego odkupieńczą ofiarę, mamy Jego zmartwychwstanie, mamy dar Ducha Świętego, mamy adorację, posłuszeństwo i umiłowanie Ojca. Jeżeli zaniedbamy Eucharystię, jak będziemy mogli zaradzić naszej nędzy?" (za: św. Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharystia nr 60)
Eucharystia to sakrament obecności i mocy Boga, znak nierozerwalnego przymierza miłości między Bogiem a człowiekiem, tajemnica mająca siłę odmienić ludzkie życie, rzeczywistość skłaniająca do dziękczynienia i uwielbienia. Jedyny pokarm, który nie jest rzeczą. W sposób szczególny objawia się w każdej Mszy Św., kiedy przytulamy się do Jezusowego serca na Ostatniej Wieczerzy a jednocześnie stajemy pod krzyżem, gdzie dokonuje się nasze odkupienie. Ale skoro jest to sakrament Bożej obecności, działania i mocy to daje nam możliwość doświadczyć całego piękna historii zbawienia.
Jest pewien rodzaj znajomości. Powiedzmy szczerze, dość specyficzny. Nazwałem go znajomością cmentarną. Czym się ona przejawia? To znajomi, których można odwiedzić, gdzieś są, ale oni nie odwiedzą i nie możesz liczyć na ich zainteresowanie. Dziwnym byłby telefon od nich. Odwiedziny trzeba by nazwać dość specyficznymi. Nawet i relacje nazywane szumnie przyjaźnią wykazują cechy cmentarnych znajomości. Szybko obrastają w jesienne liście. Ich głębię cechują wypalone znicze i uschłe kwiaty, ewentualnie sztuczny i plastikowy, wyblakły w słońcu, stroik. Prozaiczna odpowiedź "dziękuję" na życzenia urodzinowe, albo jej brak.
Jednym ze źródeł smuteczków jest świadomość złych wyborów, zainwestowanego czasu w cmentarne znajomości. Martwe rekordy facebookowej znajomości, milczące dziewięciocyfrowe pozycje w książce adresowej. Świadomość tego, że nie tyle jestem lubiany czy nienawidzony, ale że jestem obojętny. Cmentarna wspólnota. Groby pobielane. Nekropolia żyjących inaczej. Toksyczność spotkań spirytystycznych.
Piękny maryjny tytuł: Królowo Serca Jezusowego.

Litania
Muszę przyznać, czasem życie naprawdę potrafi zadziwić. Np. taka instytucja ZUS i pracujący tam urzędnicy. Co miesiąc stawiam się w tym przybytku pracowitości, aby złożyć deklarację. Głupi ludzie mówią: księża nie płacą podatków! A ja nie tylko płacę podatki ale i dopłacam składki do ZUS-u. Co miesiąc muszę pojawić się w urzędzie z aktualną pensją, z miejsca gdzie jestem zatrudniony. Ale to tło. Sęk w tym, że moja składka wyliczana jest od podstawy: moja pensa minus pensja minimalna. Od tego zależy czy płace samo zdrowotne czy zdrowotne i społeczne. Nie wnikam, wypełniam.
Błogosławiony jesteś, Panie, Boże naszych ojców,
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Błogosławione niech będzie Twoje imię,
pełne chwały i świętości.
Jak pojąć coś co przekracza nasze poznanie? Dzisiejszy świat podpowiada - "nie ma takiej potrzeby; wyśmiej i wyszydź; powiedz, że to głupie i nie logiczne". Tak często można zareagować na prawdę o Bogu Trójjedynym. Trójca Święta - słowo i prawda nieumiejętnie i niedoskonale opisujące Majestat, Potęgę i Moc Boga. Jego nieskończoność i bliskość zarazem. Dzisiejsza uroczystość zaprasza nas, aby nigdy nie zapominać, że poznając Boga intelektem, wpierw musimy poznać Go sercem. Bo tylko wtedy przyjmiemy prawdę o objawiającym się Bogu bez lęku, wyniosłości, w pokorze - kiedy odpowiemy miłością na Jego miłość.
Tajemnica Trójcy Świętej - w pierwszych wiekach normalny sposób przeżywania relacji do Boga - nam dziś troszkę obraz Boga Trójcy trochę się poszatkował. Przez to czasem trudno man jednocześnie mówiąc o Bogu widzieć Ojca, Syna i Ducha Świętego. Dzisiejsza uroczystość to zachwycenie się miłością, która jednoczy. Miłością, która jest w Bogu Trójjedynym i która jest Jego darem, abyśmy sami byli jednością i jednoczyli a nie dzielili.
A Dobra Nowina na dziś to słowa zapewnienia, że "tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne". Dlatego podejmujemy ewangelizację, że mamy pewność, iż "Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony". Zachwyćmy się tym Bożym działaniem i przyjmijmy to obdarowanie z wdzięcznością.
Pytanie więc brzmi. Czy czuję się kochany? Jak doświadczam Bożej miłości? Czy potrafię budować relacje i więzi oparte na miłości? Bóg chce udzielić nam odpowiedzi na pytania obecne w naszym sercu. Trzeba je tylko ze szczerością zadać i otworzyć się na Bożą odpowiedź.
Zaproszenie do spotkania, zaproszenie do wspólnoty, zaproszenie do relacji. Święta Trója w praktyce - zaproszeni skierowane do człowieka, zaproszenie przepełnione miłością. Bóg, który przychodzi. Bóg, który idzie pośród nas. Bóg miłości, który jest z nami. Do nas, do naszego serca, do naszego świata, Ojciec posyła z miłością Syna, aby ten świat został zbawiony. Niech nasze życie będzie świadectwem chwały i wielkości Boga w Trójcy Jedynego.
![]()

Przeżywamy dziś w liturgii uroczystość Najświętszej Trójcy, jedno z najważniejszych liturgicznych świąt chrześcijańskich, obchodzone ku czci Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego [--> Zob info. (brewiarz.pl) oraz (ekai.pl)]. W kościołach zachodnich przypada ona na niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, zaś według tradycji wschodniej obchodzone jest w niedzielę Pięćdziesiątnicy. Uroczystość ta kończy okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej.
Modlitwy: -> [Hymn powszechny do Trójcy Świętej św. Efrema]; [Roman Brandstaetter - "Hymn do Trójcy Świętej".]; [Modlitwa Do Trójcy Przenajświętszej.]; [O Boże mój, Trójco Święta.]; [O Trójco Przenajświętsza.]; [De trynitate (fragment).]; [Panie, Boże mój, wierzę w Ciebie. (Św. Augustyn, De Trynitate)] oraz !!! w dziale "stare modlitewniki" [Wyznanie wiary św. Atanazego].
Pamiętajmy o modlitwie -> [Za powołanych i o powołania].
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy za kapłanów i o powołania] -> Jezus Dobry Pasterz: [Modlitwa do Pana Jezusa Dobrego Pasterza] oraz [Nowenna do Chrystusa Dobrego Pasterza (1936r)]. Jezu, nasz Dobry Pasterzu, proszę chroń nas i nasz kraj przed wszystkimi niebezpieczeństwami fizycznymi i duchowymi - zgromadź nas wszystkich w Twojej owczarni i prowadź nas bezpieczną drogą do nieba!

Do przemyślenia: Co w praktyce oznacza, że ostałem ochrzczony w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego?
Jaki jest moje patrzenie na ludzi, których spotykam na co dzień?
Jesteśmy w tygodniu po okresie wielkanocnym, czas zwykły. 28 maja przypada święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. To już nie nowe święto, obchodzimy je po raz kolejny (od 2013 roku) w czwartek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Papież Benedykt XVI pozwolił wprowadzić je w Kościołach lokalnych decyzją poszczególnych episkopatów, przychylając się do próśb wielu środowisk, pragnących upamiętnić Rok Kapłański 2009/2010.
Zaprasza ono do kontemplacji kapłaństwa Chrystusa i do intensywnej modlitwy o uświęcenie duchowieństwa, ale też wysiłku świeckich w trosce o własną świętość oraz ma się stać inspiracją do wzmożonej modlitwy całego Kościoła za jego pasterzy, przywołując wzór Chrystusa-Kapłana tym, którzy uczestniczą w Jego kapłaństwie służebnym oraz przypomnieć wszystkim wiernym o ich uczestnictwie w kapłaństwie powszechnym. (notka powstała z kilku informacji dostępnych w sieci, zob. też "niedziela.pl")
Biskup Athanasius Schneider
'Christus vincit. Tryumf Chrystusa nad mrokami czasów'
Wyd. Dębogóra, 2020
(Fragment książki dotyczący Komunii Św. "na rękę")
"Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię,
aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.
I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca".
Flp 2, 9-11
Przyjęcie Komunii Świętej do ust i na klęcząco to najpiękniejszy i najbardziej mistyczny sposób spotkania ze Zmartwychwstałym. Sposób wyrażający, w przejmujący sposób, pokorę i miłość. Nie jest on, jak twierdzą niektórzy, przejawem chorego tradycjonalizmu. Wręcz przeciwnie. To kwintesencja zdrowej i dojrzałej pobożności. To postawa jak najbardziej właściwa, normalna, zwyczajna, wyrażająca piękno dziecięctwa Bożego. Postawa dzieci pierwszokomunijnych, wyrażających swoją miłość do Jezusa. Postawa wierzących dorosłych, dla których Jezus Eucharystyczny, Chleb Aniołów, to nie byle co. To sposób na tyle cenny, że należy do niego wracać, tam gdzie został wyparty przez przyjmowanie na rękę. Niech to co święte, będzie traktowane z należytą czcią.



Może wcale nie było to tak dawno (święcenia: 20 maja 2006 -> prymicja: 21 maja 2006), ale przecież warto pamiętać o tych ważnych i pięknych chwilach. O motywacjach, ideałach, zobowiązaniach, celach. Nie wiemy kim naprawdę teraz jesteśmy, jeśli zapominamy o wartości naszej przeszłości.
W tym roku stuknęło okrągłe 20 lat. Niby do 25 jeszcze trochę (może wtedy będzie większa pompa) ale te 20 jest jakoś ważne. Dlatego postarałem się przeżyć je trochę bardziej wyjątkowo. Stąd 19 maja nawiedziłem Niepokalanów, aby tam odprawić Mszę Święta. Natomiast 20 maja wybrałem się na Jasną Górę, aby tam również dziękować za ostatnie dwadzieścia lat i prosić o potrzebne łaski i siły. Ostatnie lata nie były łatwe. Wieczorem spotkaliśmy się kursem w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, aby wspólnie dziękować Bogu za ten czas.

Taka okazja zaprasza zarówno do dziękczynienia jak i do rachunku sumienia. Chcę zanurzyć się w Boże Miłosierdzie zawierzając wszelkie moje niedomagania, zaniedbania, powierzchowności, pychę, nieporozumienia ... mocy Tego, który nawet z tego co słabe, może wydobyć dobro.
Dziękuję Bogu, który jest miłosierny i wierny. Zawierzam się Jego miłości.
Bogu niech będą dzięki. <><


Prezent, który sam sobie zrobiłem (bo innego nie będzie) :) nawet jeśli nie dostałem różańca :)
Tak więc mam błogosławieństwo od Benedykta XVI z okazji święceń, Franciszka na 10. rocznicę i Leona XIV na 20-stą.
Bywa tak, że wystarczy spotkać jedną osobę, aby popsuć sobie dzień. Czy spotkanie czterech psuje cztery dni czy tylko cztery razy bardziej jeden?
Mając do wyboru oazę czy pustynię, zawsze pustynia lepsza.
Dla mnie 15 maja to w tym roku 38-ta rocznica przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej i 21-sta rocznica święceń diakonatu.



15 maja
Dwa powody do radości. Jeden większy, drugi mniejszy.
Na początek mniejszy. Wczoraj wreszcie przyszedł wyczekiwany list z Watykanu. To odpowiedź na moje życzenia wielkanocne i prośbę o papieski różaniec. Tak jak się spodziewałem (zasada MJ) odpowiedź w pełni dyplomatyczna i sztampowa. Dziękujemy i pozdrawiamy. Oczywiście o różańcu nie było co marzyć. Fajnie, że coś przyszło, szkoda, że bez różańca i tak “dyplomatycznie”. Ale szczerze to byłbym zaskoczony, jakbym dostał różaniec. Prędzej chyba lefebryści uznają sobór. Nie mam za złe, cuda w tej materii się zwyczajnie nie zdarzają. I liczyć na inny skutek to ogromna naiwność. Naiwnie poprosiłem i się nie zawiodłem. :)
Druga radość, to stary modlitewnik i pismo święte oraz kilka starych różańców, które dostałem w przesyłce od p. Renaty. To kolejny miły prezent, który jest wynikiem odwiedzin mojej strony. Kolejny mail z zapytaniem czy nie przygarnę modlitewnika a potem sprawiająca radość przesyłka. Bóg zapłać.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Homilia odpustowa, ks. Tomasz Moch 3-05-2026 g. 11:30
Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Jeziórce
Serdecznie polecam książkę ks. prof. Waldemara Chrostowskiego "Listy do siedmiu Kościołów. Apokalipsa św. Jana". Naprawdę ciekawa, głęboka i wciągająca lektura. Poniżej zachęcam do wysłuchania wywiadów z księdzem profesorem.

Obecnie moja przestrzeń blogowania, czyli wyrażania opinii, które nikogo nie interesują, ma nazwę "W świecie ducha czy ciała: moje zdania i uwagi", brzmi roboczo, jest długa i mało interesująca. Nie przyciąga. Nie przyciąga nawet mnie do pisania a co dopiero innych do czytania.
Postanowiłem zapytać IA o kilka propozycji. Niektóre nawet mi się spodobały np.: "Życie mnie zaskakuje", "Pół żartem, pół życiem", "Chaos kontrolowany" lub "Kawa i myśli". Inne, bardziej osobiste, to: "Głosem serca", "Dziennik moich myśli". Podobały mi się też wersje minimalistyczne: "Zwykłe życie", "Wewnętrzny kompas", "Mowa życia". Na koniec kilka metaforycznych: "Życie w nawiasie", "Okruchy codzienności", "Zapiski na marginesie dnia", "Pod prąd myśli", "Pomiędzy wdechami", "Światłocień życia".
Może coś z tego wybiorę.
|
|
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.
|

Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.
|
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
|||||||
| |