Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego). Lubię się z nich modlić. Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

Duchowe Zamyślenie: I Niedziela Adwentu (27.11.2022), Rok A

Ucieszyłem się, gdy mi powiedziano:
”Pójdziemy do domu Pana”.
Już stoją nasze stopy
w twoich bramach, Jeruzalem.

Serce wyczulone miłością. Tęskni ten, kto kocha. Wydaje się, że tak być powinno. Jednak zdarza się w życiu człowieka taki sposób myślenia, a co za tym idzie i życia, że nigdy nie jest dobry czas na przyjście Pana. Zawsze jeszcze tyle mamy planów i marzeń. Jednak warto zastanowić się i zapytać: ile mamy miłości?

Jesteśmy zaproszeni do dwuetapowej decyzji. Po pierwsze "Odrzućmy więc uczynki ciemności", bo chrześcijanin nie jest nosicielem ciemności. Mamy świadomie odrzucić zło, przestać się z nim utożsamiać. Drugi krok tej samej decyzji "przyobleczmy się w zbroję światła", bo silni nie jesteśmy sami z siebie, ale nasza moc jest z Boga. Ta zbroja to łaska, to nasza komunia z Emmanuelem.

Zaczynamy nowy rok liturgiczny -  czas nowego otwarcia. Wszystko co otrzymaliśmy nie jest na zatracenie. Mamy odkryć dobroć Boga i to, że On jest z nami a nie przeciw nam. Jego słowo jest tym światłem, które może oświecić każdy nasz dzień i wlać w nasze serca nadzieję i radość.

Po pierwsze jest Dobra Nowina, która brzmi: "Pan przyjdzie!" Przyjdzie Ten, który jest Światłem nadającym naszemu życiu ramy i kolory. Ale kiedy przyjdzie? UUuuuuuu, to już konkretnej daty nikt z nas nie otrzyma, bo Bóg zaprasza do relacji a nie do jednostkowego spotkania. Dlatego Adwent zaprasza nas do czujności: bo przyjdzie kiedy będziesz gotowy na jego spotkanie, albo niegotowy - i albo Go doświadczysz, albo się z Nim rozminiesz.  Cały rok szczególnie pochylaliśmy się nad zagadnieniem wiary, jako tego światła, które pozwala nam iść przez życie. Dlatego do nas wszystkich jest dzisiejsze zaproszenie, chodźmy - "postępujmy w światłości Pańskiej".

Jakimi drogami chodzę? Czy są to drogi Pana Boga? Czy celem - kierunkiem mojego życia - jest spotkanie z Bogiem? Te ważne pytania stawiamy sobie na początku Adwentu. Czas radosnego oczekiwania. Czemu radosny? Na kogo - na co - czekamy? Odpowiedź wydaje się oczywista - bo przychodzi Odkupiciel, aby nam ofiarować prawdziwe szczęście. Łatwo jednak tą oczywistość zagubić a szczęścia szukać w galeriach handlowych wyczekując upragnionych przecen. Co roku adwent staje się dla wierzących wyzwaniem, aby w przygotowaniach nie zagubić sensu świętowania. Tego kto jest najważniejszy. Dzisiejsza kolekta mszalna* wprost nas zachęca do aktywnego podjęcia dobra. Prosimy w niej: "Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy przez dobre uczynki przygotowali się na spotkanie przychodzącego Chrystusa". Niech takim będzie ten adwentowy czas. Dobrego i radosnego (bo przeżywanego w mocy Ducha) Adwentu.

Dziś rozpoczynamy [Adwent 2022], a wraz z nim nowy Rok Liturgiczny (A). Warto zaznaczyć ten czas przez praktyki duchowe: kalendarz adwentowy, wieniec adwentowy, drzewko Jessego, udział w roratach.

  Wraz z początkiem Adwentu, w niedzielę 26 listopada, w Kościele w Polsce rozpoczął się nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski przygotowała Program Duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na lata 2022-2023 zatytułowany "Wierzę w Kościół Chrystusowy". Informacje można znaleźć na stronie internetowej sekretariatu Komisji Duszpasterstwa KEP: duszpasterstwo.episkopat.pl.

Tematycznie ze starych modlitewników: [Modlitwy na Adwent].

 

  Do przemyślenia: Jak rozumiem sformułowanie "czas łaski"?
Nad jaką wadą chcę popracować w czasie tegorocznego Adwentu?
Czy rozumiem, że moje życie jest "adwentem" czyli oczekiwaniem i przygotowaniem na spotkanie z Bogiem w chwili mojej śmierci?

Propozycje na rekolekcje adwentowe w sieci (Adwent 2022)

 

Adwent w internetach:
Tradycyjnie internet oferuje kilka pomocy

 #Adwent2022

Modlitwa na początek Adwentu

 zob również [Kard. C.M. Martini: Modlitwa na początek Adwentu]
oraz [Modlitwa na rozpoczęcie adwentu (ze starego modlitewnika)]

 

Modlitwa na początek Adwentu

 

Boże Ojcze, który jesteś w niebie, staję przed Tobą w o oczekiwaniu na przyjście Twojego jednorodzonego Syna. Pełen nadziei poświęcam Ci nadchodzący czas Adwentu. Jak Maryja chcę wsłuchiwać się w Twoje słowo, które przekazałeś nam przez proroków i świętych. Wierzę mocno w powtórne przyjście Twojego Syna na końcu czasów i z utęsknieniem wyczekuję chwili, gdy ujrzę pierwsze znaki nadchodzącej chwały. Niech ten dzień nie przyjdzie na mnie jak złodziej, ale z łagodnością i mocą. Niech będzie dla mnie dniem radości i zbawienia, abym mógł ujrzeć aniołów i świętych, którzy już teraz cieszą się z przebywania z Tobą.

Maryjo, prowadź mnie ścieżkami Adwentu, abym umiał przyjąć Słowo i wolę Boga w pełnej pokorze. Naucz mnie radosnego oczekiwania na objawienie się tajemnicy wcielenia. Oby ten Adwent był dla mnie czasem prostowania ścieżek i przygotowania miejsca dla Tego, który ma się objawić światu. Z wielkim pragnieniem w sercu chcę dobrze przeżyć i wejść w głębię misterium Bożego Narodzenia, aby razem z Kościołem wyśpiewać wielki hymn dziękczynienia za Wcielenie.

Święty proroku Izajaszu, módl się za nami!
Święty Janie Chrzcicielu, módl się za nami!
Maryjo Niepokalana, módl się za nam!
Maranatha! Przyjdź Panie Jezu! Amen.

za: misyjne.pl

Kard. C.M. Martini: Modlitwa na początek Adwentu

 zob również [Modlitwa na początek Adwentu]
oraz [Modlitwa na rozpoczęcie adwentu (ze starego modlitewnika)]

Kard. C.M. Martini

Modlitwa na początek Adwentu

 

Jesteśmy, Ojcze, przed Tobą na początku Adwentu.
Jesteśmy przed Tobą w imieniu
wszystkich naszych braci i sióstr
ze wszystkich zakątków świata.
W sposób szczególny z ludźmi nieznanymi;
za nimi i z nimi modlimy się, Panie, do Ciebie.
Wiemy, że co roku zaczynamy od nowa
i to zaczynanie od nowa
dla jednych jest łatwe, piękne, ekscytujące,
dla innych trudne, pełne lęków, przerażenia.
Myślimy jak zaczyna się ten Adwent
w miejscach wielkiej nędzy, strasznego ubóstwa;
z jakim lękiem spoglądają niektórzy ludzie w przyszłość.
Panie, łączymy się z nimi wszystkimi:
ofiarujemy Ci radość,
jaką nam dajesz na początku tego czasu
oraz trud i wszelki ciężar, jaki na co dzień dźwigamy.
W tym czasie, który zaczyna się w Twoim świętym Imieniu,
pod tchnieniem Ducha Świętego,
bądź mile widziany przez nas w Twoim Słowie.
Prosimy Cię przez Jezusa Chrystusa,
Twoje przychodzące do nas żywe Słowo.
Zamieszkaj z nami razem z Maryją, Matką Twojego Syna,
który z Duchem Świętym
żyje i króluje na wieki wieków.
Amen.


(tłum. xwl), za: liturgia.wiara.pl

Adwent AD 2022

Adwent  - to oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa (paruzja), a także czas radosnego i pełnego nadziei oczekiwania na świętowanie Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Słowo "Adwent" znaczy przyjście. Wskazuje ono na przyjście wcielonego Syna Bożego na ziemię oraz na Jego powtórne przyjście w chwale, jak również Jego przychodzenie do nas w sakramentach, szczególnie w Eucharystii.  "Adwentem" - oczekiwaniem na Jezusa Chrystusa - jest całe życie chrześcijanina. 

Jakie znaczenie ma dla mnie Adwent? Na co czekam? Do czego się przygotowuję?

Modlitwy na Adwent

 

Modlitwy na  Adwent

 

"Dziwny świat" czyli nie oglądaj kreskówek Disneya

Jakiś czas temu głośno było, że Disney skręca mocno w lewo i zaczyna mocniej i coraz nachalniej lansować kilkuliterową nienormalność LG..+ Było to przy okazji animacji Buzz Astral. Parę miesięcy temu pojawiły się w sieci np. takie informacje: [„Disney jest dziś zakładnikiem aktywistów LGBT”. Najsłynniejsza wytwórnia filmów dla dzieci traci widzów], [Szokujące nagrania. Kierownictwo Disneya przyznaje, że promuje LGBT i gender wśród dzieci], [Disney atakuje dzieci! Połowa bajkowych bohaterów będzie homoseksualna], [Disney kontynuuje promowanie LGBT. Nowy film animowany będzie przedstawiał parę nastoletnich homoseksualistów]. No to dotrzymali słowa. Najnowsza animacja Strange World "Dziwny świat" jest tak obrzydliwie ideologiczna, że ostrzegam każdego rodzica, żeby nie myślał zabrać na nią swoje dzieci. Zakochany nastolatek w koledze. Tata, który go w tym wspiera, jakby to było normalne. Tak samo mama i dziadek. Film nie tylko nie niesie żadnego pozytywnego przekazu, ale tylko chorą ideologię.

Ta sama tendencja jest też obecna w innych światach Disneyowych, czyli Star Wars i Marvel. Przestaje być nutką, ale staje się tematem wiodącym. Naprawdę świat jest coraz bardziej dziwny, żeby nie powiedzieć coraz bardziej nienormalny. I oczywiście aktorska wersja Ariel (małej syrenki) będzie pochodzić z Wakandy.

Brak wiary w sercu i ideologia LG...+ w głowie: to podstawowe zagrożenie i prawdziwy powód braku tak wielu młodych w Kościele. Ale ten brak nie jest tylko w nich, oni go otrzymali od pokolenia wyżej. A to pokolenie chce niszczyć kolejne.

A jak dodamy do tego neomarksizm, neognozę, neomodernizm ... to przyszłe czasy rysują się hmmm, ciekawie.

Wspomnienie 117 męczenników wietnamskich

24 listopada w Kościele wspominamy 117 męczenników wietnamskich, Andrzeja Dung-Lac i towarzyszy. W większości byli to pierwsi misjonarze, którzy naukę o Chrystusie głosili w Wietnamie, pomimo sprzeciwu ówczesnych władz.

W 1988 roku św. Jan Paweł II ogłosił ich świętymi Kościoła katolickiego.

Wśród nich jest 96 Wietnamczyków, 11 Hiszpanów i 10 Francuzów, w tym 8 biskupów, 50 kapłanów i 38 świeckich.

 

Kapelanowanie w areszcie i więzieniu

Dopiero posługa kapelana w więzieniu uświadomiła mi, że uczynek miłosierdzia "więźniów pocieszać" nie jest od czapy, taki "jeśli nadarzy się okazja". O ile nakarmić głodnych, ubrać nagich czy odwiedzić w szpitalu chorych, wydaje się oczywistym, bo człowiekowi trzeba pomóc. O tyle pocieszanie więźniów przychodzi społeczeństwu z trudem, bo przecież sobie zasłużyli, bo są źli, bo ..., bo ..., argumentów można szukać wiele. I o ile racja jest w tym, że wszystko wypełnia sprawiedliwość, to uczynek pyta o miłosierdzie, czyli o postawę wykraczającą ponad tylko i wyłącznie sprawiedliwość. Nie dotyczy on tylko odwiedzin kogoś z bliskich, bo przecież „i poganie tak czynią”. Uczynek dotyczy wszystkich wierzących, wszystkich uczniów Jezusa.

Duchowe Zamyślenie: Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata (20.11.2022), Rok C

Ucieszyłem się, gdy mi powiedziano:
„Pójdziemy do domu Pana”.
Już stoją nasze stopy
w twoich bramach, Jeruzalem.

Alfa i Omega - Jezus Chrystus, Król Wszechświata. Ale czy jest Królem we wszechświecie mojego serca, myśli, pragnień, uczynków? Jesteśmy uwolnieni z ciemności. Jesteśmy uzdolnieni do udziału w dziele świętych w światłości. Czy to rzeczywistość realizuje się w moim życiu?

W każdej Modlitwie Pańskiej prosimy, aby Królestwo Boże przyszło. Może przyzwyczailiśmy się mówić, że Jezus jest Królem. Ale dzisiejsza uroczystość pyta nas o to, co z tej deklaracji wypływa. Czy - skoro jest to królestwo życia, sprawiedliwości, prawdy, miłości -  są to wartości, którymi się kierujemy? Jezus pokazuje nam, że aby zrozumieć co to znaczy królować, należy stanąć pod krzyżem, aby tam uczyć się miłości. Bo Boże królowanie, to znaczy wytrwałe i szczere kochanie.

 "Chrystus Wodzem! Chrystus Królem! Chrystus Władną nam!" - no właśnie - czy aby na pewno? Dziś gdy kończymy Rok Wiary możemy zadać sobie pytanie, jak to królowanie Chrystusa w naszym życiu wygląda. Jest to zarazem pytanie o głębie naszej wiary, autentyczność miłości i o zaufanie Bogu. Bo co to za król, który daje się powiesić na krzyżu? Królowanie kojarzy nam się z zaszczytami, wygodnym życiem - a na pewno nie z cierpieniem i odrzuceniem. Łatwo odnaleźć siebie w wyrzucie łotra z krzyża: "Jeśli ty jesteś królem, wybaw sam siebie i nas?". Tylko chcemy, aby ta nasza prośba zrealizowała się tu, na tym świecie. Aby Jezus przyniósł nam wygodne i spokojne życie doczesne. Wybawienie nasze jednak dokona się w niebie, a tu na ziemi na tyle, na ile tym niebem będziemy żyć. Życie wieczne to bycie z Jezusem. Na krzyżu zakrólowała miłość a Jezus objawił się jako Król Wielkiej Miłości. Dlatego mogę wyśpiewać za św. Pawłem ten hymn uwielbienia: "Dziękujcie Ojcu, który was uzdolnił do uczestnictwa w dziale świętych w światłości".

Lubimy oglądać wyobrażenia Jezus Króla - w wielkiej i pięknej koronie, czasem tiarze, w zdobnych szatach, siedzącego na wyjątkowym tronie. I choć jest to wyobrażenie piękne, to nigdy nie może wyprzeć innego obrazu królowania Jezusa. Śpiewamy o nim w Wielki Piątek - "oto Pan, króluje z krzyża". Dlatego dla mnie osobiście, bliższe jest wyobrażenie Jezusa Króla Wszechświata w cierniowej - złotej - koronie na głowie. Obraz Adama Styki "Chrystus Król" przedstawia moment z Góry Przemienienia. 

Wyznać Go za swojego Króla i Pana, to nawrócić do Niego swoje serce, wyrzec się grzechu i przyjąć Jego miłosierdzie, naśladować Go w miłości i przebaczeniu. Niech dzisiaj i każdego dnia Jezus króluje w naszym życiu nad wszystkim: nad naszymi słabościami i nieumiejętnościami. Ten kto kocha i kieruje się miłością pozwala na Jezusowe królowanie. I choć Jego Królestwo  nie jest z tego świata,  to dzięki Jezusowi jest na tym świecie.  Niech Jezus zakróluje w naszym życie. Pozwólmy na to.

Dziś w Kościele obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Umieszczenie tej uroczystości na końcu kalendarza wiąże się z biblijnym rozumieniem czasu i odzwierciedla zarazem sens roku liturgicznego, który jakby odtwarza najważniejsze zdarzenia w dziejach zbawienia. Jest to stosunkowo młoda uroczystość bo wprowadzona przez Piusa IX w 1925 r. encykliką Quas primas. Więcej w temacie -> zob. info.

Dziś, w diecezjach na całym świecie, właśnie w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, obchodzimy 37. Światowy Dzień Młodzieży (przeniesienie z terminu z Niedzieli Palmowej to decyzja pp. Franciszka z 2020r). Specjalne orędzie na ten dzień przygotował tradycyjnie papież Franciszek [-> Orędzie Papieża Franciszka na XXXVII Światowy Dzień Młodzieży 2022-2023]. Poniżej papieskie rozważanie z modlitwy Anioł Pański i homilia z Mszy św.

Tematycznie ze starych modlitewników: [Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata ( modlitwy)]. Warto też świadomie ponowić dziś [Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana].

Dziś też można zyskać [Odpust za publiczne odmówienie „Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi Królowi”.]

W trzecią niedzielę listopada (w tym roku 20 listopada) przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Szczególnie w tym dniu pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste.

 

  Do przemyślenia: Czy Jezus rzeczywiście króluje w moim życiu?

Królestwo Boże opiera się na miłości

„Jezus chce dać jasno do zrozumienia, że ​​ponad władzą polityczną jest inna, o wiele większa, której nie osiąga się ludzkimi środkami. Przyszedł na ziemię, aby sprawować tę władzę, którą jest miłość, dając świadectwo prawdzie (por. w. 37). Chodzi o Bożą prawdę, która jest w ostatecznym rachunku istotnym przesłaniem Ewangelii: «Bóg jest miłością» (1 J 4,8) i chce ustanowić na świecie swoje królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju. To jest królestwo, którego Jezus jest królem, a które rozciąga się aż do końca czasów. Historia uczy, że królestwa oparte na potędze broni i na wiarołomstwie są kruche i prędzej czy później upadają. Ale Królestwo Boże opiera się na Jego miłości i zakorzenione jest w sercach, udzielając tym, którzy Go przyjmują pokoju, wolności i pełni życia. (...)

Jezus żąda od nas dzisiaj, byśmy pozwolili, żeby stał się naszym królem. Królem, który swoim słowem, swoim przykładem i swoim życiem złożonym w ofierze na krzyżu wybawił nas od śmierci, wskazuje drogę zagubionemu człowiekowi, daje nowe światło naszemu życiu naznaczonemu zwątpieniem, lękiem i doświadczeniami każdego dnia. Ale nie możemy zapominać, że królestwo Jezusa nie jest z tego świata. On może nadać nowy sens naszemu życiu, niekiedy wystawionemu na ciężką próbę przez nasze błędy i grzechy, tylko pod warunkiem, że nie pójdziemy za logiką świata i jego «królów»".

pp. Franciszek, Anioł Pański, 25.11.2018 r.

Polskie tłumaczenie „Desiderio desideravi”

Po miesiącach oczekiwań ukazało się nareszcie polskie tłumaczenie Listu apostolskiego o liturgii „Desiderio desideravi. O formacji liturgicznej ludu bożego", napisanego przez pp. Franciszka 29 czerwca 2022 r.  Nie wiem czy taki trudny był ten tekst, czy inne obiektywne przeszkody, czy planowe opóźnienie, aby wydawnictwo mogło wydać, przełożyło się na tak długi czas oczekiwania. Lepiej późno niż wcale, o czym pisałem w [Tłumaczenia wytłumaczeń].

Tekst listu do pobrania ze strony Episkopatu Polski:  [List apostolski Desiderio desideravi] a do nabycia w wydaniu papierowym u Pallottinum.

info za: episkopat.pl, 14-11-2022

Symbolika Alfy i Omegi

Warto sięgać do symboliki chrześcijańskiej: np. [Symbole chrześcijańskie]. Warto też ją rozumieć, bo możemy się z nią spotkać w różnych miejscach. Szczególnie, kiedy czerpie ze starożytności.

Czasem możemy dostać maila: "Zajął się ksiądz na tej stronie między innymi symboliką chrześcijańską. Mam do wykonania ilustrację na podstawie zdjęcia. Zdjęcie jest jednak niestety mało czytelne. Ilustracja ma być symbolem chrystologicznym (chrystogram czy też chryzomon, jak to zdołałem do tej pory ustalić, że właśnie tak to się nazywa). Na tym mało czytelnym zdjęciu dostrzegam kształt litery "T" i zdaje się że też kształt greckiej dużej litery omega. Podejrzewam, że chodzi po prostu o symbol Alfy i Omegi, tylko dochodzi jeszcze tutaj litera "T". Ale znalazłem w jednej książce o projektowaniu graficznym ilustracje tych chrystogramów czy też chryzomonów, gdzie właśnie występują litery "T" , a także alfa i omega (jako symbole Alfy i Omegi, z tym że tutaj jest mała litera omega). Czy jest ksiądz w stanie potwierdzić, że właśnie o taką kombinację trzech liter tutaj chodzi? Załączam to mało czytelne zdjęcie pierwotnego projektu (a tak naprawdę to zrzut ekranu powiększonego zdjęcia) i zdjęcie tej kombinacji trzech liter z książki o projektowaniu graficznym. Zdaje się też, że ta litera "T" może symbolizować krzyż, tak jak we franciszkańskiej tauce.".

Poniżej moja odpowiedź, którą chciałbym się podzielić, bo warto.

Kard. Müller. Były prefekt Kongregacji Doktryny i Wiary o wierze, synodalności, obronie nienarodzonych, ateizmie, wierności Jezusowi

Polecam kilka ważnych, ciekawych i inspirujących wypowiedzi Kard. Gerharda L. Müllera, byłego prefekta Kongregacji Doktryny i Wiary w latach 2012-2017.

Na YT czy różnych innych stronach można znaleźć wiele wypowiedzi ks. Kardynała np. [pch24.pl/]. Poniżej wybrałem kilka, które wydają mi się szczególnie ważne dla usłyszenia zdrowej nauki katolickiej w zaszumiałym i często rozwodnionym przekazie zachodnich hierarchów czy środowisk kato-lewickich. Szczególnie zachęcam do odsłuchania nagrań z końca notki.

Kard. Arinze o synodzie: mamy słuchać Boga, a nie doradzać Jezusowi

"Synod ma służyć odkrywaniu woli Boga, a nie doradzaniu Chrystusowi, jak ma zreorganizować swój Kościół (...) Jezus nie kierował się opinią apostołów, kiedy szedł na śmierć do Jerozolimy, ani gdy decydował o losach Piotra. Jeśliby to od nas miało zależeć, papieżem zostałby św. Jan, a nie Szymon, który trzy razy zaparł się Nauczyciela".

„Chrystus jest od mądrzejszy od nas wszystkich. Nie możemy też być bardziej miłosierni niż Chrystus. Dlatego trzeba uważać na pokusę promowania własnych idei, zachowywania się na synodzie, jakby to była jakaś sesja polityczna, na której zabiegamy o zdobycie większości głosów dla przeforsowania własnych pomysłów. A przecież to nie my założyliśmy Kościół. Otrzymaliśmy go od Chrystusa. Są w nim elementy, które pochodzą od Boga oraz elementy ludzkie. I mówiąc ogólnie, to co ludzkie, może zostać zmienione, ale to, co pochodzi od Boga, nigdy. Niekiedy ludzie, którzy spotkają się na sesjach synodalnych, zachowują się w taki sposób, jakby byli gotowi zrewidować Boże przykazania. Tu posuwamy się za daleko. Ludzie mają wrażenie, że są mądrzejsi od Pana Boga. Takiego korygowania Bożych przykazań nie można przypisywać Duchowi Świętemu. To samo dotyczy reorganizacji Kościoła, kiedy niektórzy chcą zredukować misję biskupów do roli szefów firmy, muszących kierować się wolą większości. Wyobraźmy sobie, co by było, gdyby nasz Pan zwołał synod przed swoją śmiercią w drodze do Jerozolimy. Dobrze wiemy, jak by głosowali apostołowie. Pamiętamy, jak reagowali na zapowiedź męki. Dlatego to, co my widzimy, niekoniecznie musi być wolą Boga. Musimy być bardzo ostrożni”.

kard. Francis Arinze, 4/11/2022

za: www.ekai.pl

Ja katolik

Być katolikiem to nie znaczy, mieć wyłącznie katolickie obywatelstwo,  ale katolicką tożsamość. Katolik nie jest z metryki ale z wiary. Być katolikiem, to trwać w niezmiennym depozycie wiary, gdzie przykazanie miłości Boga i bliźniego, jest fundamentalne. Być katolikiem, to być uczniem i przyjacielem Jezusa,  Boga i Pana, jedynego Zbawiciela,  z którym chce być w komunii. Pierwszym, ożywiającym i uświęcającym spotkaniem z Nim, jest spotkanie z Panem w Sakramencie Eucharystii. 

 

 

"aborcja to morderstwo dziecka" a Google swoje ...

Zapewne, po tym co napiszę, moja strona zniknie z wyszukiwarek świata. Algorytm googla, działający chyba w służbie antychrześcijańskiej "poprawności" myślenia, o to się zatroszczy. Na mojej stronie głównej do modułu postanowiłem dodać jasną deklaracje, że aborcja to morderstwo dziecka. Taką też frazę wpisałem w wyszukiwarkę googla. Jakie były wyniki wyszukiwania? Dokładnie! Dobrze się domyślacie! Pierwszy: "Strasburg: Aborcja to nie morderstwo"; kolejne: "Aborcja to morderstwo? Czy zawsze tak twierdzono?"; "Aborcja to nie morderstwo". Użycie cudzysłowu znacząco poprawia wyszukanie, ale nadal otrzymamy wśród pierwszych wyszukiwań strony zapewniające nas, że nie jest, albo wyrazy oburzenia, że ktoś powiedział, że jest. Oczywiście nie mogło zabraknąć strony pewnej parszywej organizacji, gdzie czytamy "Amnesty International nadal wzywa do pełnej depenalizacji aborcji.". Paskudna organizacja!

Stronę, która wprost mówiła o tym, że aborcja to morderstwo, znalazłem w kolejnym "o" Goooooogla. Przypadek? Metoda?

Dla katolika powinno być jasne, że nie da się pogodzić wiary z popieraniem aborcji. Nie da się! Wykładnią prawdy dla nas jest Jezus Chrystus.

Wzmianki o mojej stronie w podręcznikach

Moja strona jest niszową, taka prawda, taki cel. Sam nie buduję mojej rozpoznawalności, nie "gwiazdorzę". :) Dlatego np. mój kanał na YT nie przytłacza subskrypcjami czy wyświetleniami, podobnie jak sama strona czy umieszczane na niej treści np. homilie. Moim powołaniem mały strumyk nie zaś wielka rzeka. Jednak od czasu do czasu, ktoś coś na stronie wypatrzy. Tak się zadziało z odnośnikami w podręcznikach do lekcji religii.

Koniec z mixcloud? Początek YT?

Niestety dziś wykończył mi się limit na mixcloud, którego używałem, aby umieścić moje homilie i konferencje na stronie. 

Domena Ez3.pl i pozbywanie się oazowego sprzętu

Krótka informacja dla zainteresowanych. W tym miesiącu skończyło się podtrzymywanie przeze mnie istnienia domeny "Ez3.pl". Odnosiła się ona do metody i akcji ewangelizacyjnej podjętej kiedyś przez DDE. Obecna diakonia nie chciała jej kontynuować, stąd bez sensu ją opłacać. Na mojej stronie treść metody nadal jest [Metoda Ez3], tylko naniosłem na nią kilka moich uzupełnień. Nie przypisuję sobie autorstwa całości, ale że pewna część jej moja, to nadal będzie na mojej stronie z pewnymi moimi dopowiedzeniami. Zniknie natomiast strona na FB. Podobny los spotkał domenę "dde.warszawa.pl".

Dziękuję za prezenty: modlitewniki, znaczki metalowe, zdjęcie

Chciałbym się pochwalić i publicznie podziękować za prezenty, które dostałem. Są one szczególnie miłe, bo potwierdzają, że jednak ktoś czyta moją stronę, albo wpadając na nią, coś skorzysta. 

Modlitwa o nawrócenie Rosji (1938r.)

 

Modlitwa o nawrócenie Rosji.

O Jezu, którego Serce tak bardzo pragnie, aby był „jeden Pasterz i jedna owczarnia“ — błagani Cię o nawrócenie tego nieszczęsnego narodu, w którym szatan założył swe królestwo i panuje w nim bezkarnie. Pomnij, Jezu, na to, ile ten naród przecierpiał, zostając przez tak długie łata pod srogim jarzmem tatarskim w największej wzgardzie i poniżeniu; pomnij miłościwie na to, ile ten naród przecierpiał potem pod batem srogich carów, jakie wreszcie przechodzi męczarnie i prześladowania ze strony dzisiejszych władców, którzy mu wydarli wiarę, świątynie i kapłanów.

Pomnij, Panie, żeś i za ten lud, kiedyś Tobie wierny, wylał Krew Swą Najświętszą — ulituj się przeto nad jego nieszczęsną dolą, połóż koniec zbrodniom i strasznemu prześladowaniu. jakie cierpi, przywróć mu wolność wyznawania Cię jawnie i publicznie, przywróć mu świątynie, połóż koniec jego niedoli.

Błagam Cię o to przez Twoje Serce pełne miłosierdzia, przez Krew Najśw. i Rany Twoje, przez boleści Twej Niepokalanej Matki, przez krew Męczenników, a przede wszystkim św. Andrzeja Boboli, przelaną za wiarę, przez krew męczeńską naszych polskich braci, którzy przez przeszło sto lat cierpieli i jęczeli w strasznych kopalniach Sybiru. O Serce Jezusa, pełne miłosierdzia, ulituj się nad tym uciemiężonym narodem, skróć jego okrutne męki i dozwól mu już rychło zaśpiewać pieśń wybawienia.

Amen.

za: "Przepuść Panie, Krótkie nabożeństwo za nawrócenie grzeszników" (1938r.)

 

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

*[Nauczanie papieskie]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


- materiały dodatkowe i terminy ->

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

www [ -> ]

św. o. Pio z Pietrelciny

Modlitewnik on-line

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.