Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Czy splot szamballa jest zagrożeniem duchowym?

Filmik o. Wita zmotywował mnie do powrócenia do pewnego zagadnienia. Chodzi o pewien sposób wiązania sznurka, czyli o splot szamballa i pytanie czy jest to zagrożenie duchowe. Szczerze temat wypłynął na mojej stronie w marcu 2016 roku.

Wakacyjne duchowe zamyślenie: XIX niedziela zwykła (07.08.2016) Rok "C"

Dusza nasza oczekuje Pana.
On jest naszą pomocą i tarczą.
Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska,
według nadziei, którą pokładamy w Tobie.

Co jest moim skarbem? Gdzie jest moje serce? Dzisiejsza liturgia słowa zaprasza nas do odpowiedzi na pytanie o jakość naszego zaufania Bogu. Z jednej strony sługa, który żyje wolą Pana - z drugiej żyjący wolą swoją. Od relacji z Panem zależy jakość oczekiwania na Niego. Bo można czekać z lękiem i strachem, a można z ogromną miłością i tęsknotą. Wtedy dla jednego wola Pana będzie nieakceptowalnym i niechcianym obowiązkiem a dla drugiego wyrazem miłości i szacunku. Bóg jest miłosiernym i wszechmogącym Ojcem. Kto mu zaufa i otworzy się na Niego, doświadczy wyzwolenia i szczęścia. Bo kto kocha potrafi być cierpliwy i wdzięczny. Niech Bóg będzie naszym skarbem a Jego miłosierdzie naszym bogactwem.

ŚDM 2016 - relacje z TRWAM oraz papieskie przemówienia w pdf

Choć już sam zrobiłem sobie swój własny plik, to ostatecznie inni byli w sieci szybsi i bardziej profesjonalni. :)

Przemówienia papieskie w pdf ->

1. http://stacja7.pl/ (pdf)
2. http://www.kdm.org.pl/ (pdf)
3. http://laboratorium.wiez.pl/ (pdf, mobi, epub)
4. http://www.deon.pl/ (pdf, mobi, epub)

czyli do wyboru do koloru i oczywiście do czytania.

Więcej też na http://sdm.gosc.pl/ oraz http://www.krakow2016.com/

 

Poniżej nagrania z telewizji TRWAM:

Wszystkiego najlepszego czyli wszystkiego Bożego.

Serdecznie dziękuję za modlitwę i piękne życzenia urodzinowe (składane osobiście - te są wyjątkowo dla mnie ważne; telefonicznie lub sms-owo czy przez fb). Szczególnie piękna była niespodzianka od Natalii, Patrycji i Uli. Ważne zawsze jest zapewnienie o modlitwie i taka piękna dobra życzliwość.

Na myśl przychodzi fragment z listu do Filipian: "Dziękuję Bogu mojemu, ilekroć was wspominam - zawsze w każdej modlitwie, zanosząc ją z radością za was wszystkich".

Pozwolę sobie zacytować wybrane życzenia:

"Drogi księże Tomku :D całą rodziną obiecujemy modlitwę w intencji księdza :) niech każdy dzień będzie naznaczony pięknem, radością i obecnością Bożą! Darów Ducha Świętego! Żeby księdzu udało się byc (jeszcze nawet) lepszym pasterzem! Spokoju ducha i ufności w każdej sytuacji :) umiejętności doceniania każdego doświadczenia, nie ważne czy łatwego, trudnego, przyjemnego, czy sprawiającego ból"; "Bożej mocy w podejmowaniu zadań każdego dnia"; "Wielu pięknych chwil i realnych dotknięć Miłości Bożej! "; "Wszystkiego co najlepsze! Błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej i radości z bycia Przyjacielem Chrystusa "; "Uśmiechu, wielu łask i radości w sercu!"; "Przede wszystkim błogosławieństwa Bożego. Miłości i radości na każdy dzień życia". "Z całego serca życzę pokoju, radości, świeżego zapału w kapłaństwie i dużo, dużo miłości!"; "sił i wytrwałości w głoszeniu Chrystusa."; "życzę, by Bóg był Twoją radością i odpowiedzią na każde pytanie. I aby był rozwiązaniem każdej trudności.": "Wszystkiego najlepszego! Wyczynowych butów zamiast kanapy, otwartego serca i pozostawienia śladu!"; "Doświadczenia Bożej bliskości i opieki każdego dnia."; "Wytrwałości, spokoju i pogody ducha. Wszystkiego, co najlepsze. Zdrowia i wszelkiego szczęścia. Przede wszystkim zaś Światła tak Silnego i Jasnego, aby Go Księdzu nikt i nic nie przysłoniło.";""Wiele, wiele dobrego! Ufności w Bożą łaskę i miłosierdzie, które popchną księdza do czynienia dobra i spełniania marzeń! I, oczywiście, świętości"; "Niech Cię błogosławi Pan! Radosnej świętości Księdzu życzymy!"; Wszystkich darów Ducha Świętego i jeszcze więcej"; "abyś spotykał przychodzącego Pana Boga i zachwycał się Jego przychodzeniem"; "aby spełniły się wszystkie dobre marzenia".

"Mam właśnie ufność, że Ten, który zapoczątkował w was dobre dzieło, dokończy go do dnia Chrystusa Jezusa". Za wszystko dziękuję i odwzajemniam się modlitwą. <><

Najświętsza Maryja Panna Królowa Aniołów (2 sierpnia)

Maryja jako Matka Boża jest także Królową aniołów. Już Ewangelie zdają się wskazywać na służebną rolę aniołów wobec Maryi: tak jest w scenie zwiastowania, tak jest przy ukazaniu się aniołów pasterzom; tak jest wtedy, gdy anioł informuje Józefa, że ma uciekać z Bożym Dzieciątkiem do Egiptu. Wezwanie „Królowo Aniołów, módl się za nami” zostało włączone do Litanii Loretańskiej. Istnieje wiele kościołów pod tym wezwaniem, zwłaszcza wystawionych przez synów duchowych i córki św. Franciszka.

Święto Porcjunkuli jest obchodzone bardzo uroczyście jako święto patronalne w kościołach i klasztorach franciszkańskich. Kościół Matki Boskiej Anielskiej (Porcjunkula) leży około 2 kilometrów na południe od Asyżu. Znajdowała się tu pierwotnie benedyktyńska kapliczka, odbudowana przez św. Franciszka w 1207 roku. W roku 1211 benedyktyni z góry Subasio odstąpili Franciszkowi i jego towarzyszom kaplicę. Papież udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kaplicy, które odbyło się 2 sierpnia 1216 roku. Od wieku XIV papieże podobny odpust na ten dzień zaczęli przyznawać poszczególnym kościołom franciszkańskim. W 1952 roku wyszedł dekret Kongregacji Odpustów rozszerzający przywilej odpustu zupełnego „toties quoties” na 2 sierpnia, czyli za każde nawiedzenie kościoła i wypełnienie warunków.

za: brewiarz.pl

Dziś można odwiedzić kościół parafialny, bo jak chyba wszyscy wiedzą :) 2-go sierpnia przypada odpust Porciunkuli. Uprzedzając pytania dzielę się moim małym skarbem: "https://drive.google.com/file/d/0B7P8w4f7p5mDano4RmtLeXQ1WFk/view" czyli skanem starego modlitewnika z 1909 roku "Odpust Porcyunkuli. Nauka o Odpuście Porcyunkuli oraz Modlitwy o uzyskanie tegoż odpustu" autorstwa ks. Jana Chrząszcza.

 

A 2 sierpnia wydarzyło się jeszcze:

  • 1858 – ur. bł. August Czartoryski, salezjanin,
  • 1898 – ur. bł. Karolina Kózkówna,
  • 1992 – koronacja figury Matki Bożej w tatrzańskim sanktuarium na Wiktorówkach.

 

 

Jezus jest Panem ryzyka

"Przyjaciele, Jezus jest Panem ryzyka, jest Panem wychodzenia zawsze „poza”. Jezus nie jest Panem komfortu, bezpieczeństwa i wygody. Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło, ani nawet o jakich nie pomyślałeś, po drogach, które mogą otworzyć nowe horyzonty, nadających się do zarażania radością, tą radością, która rodzi się z miłości Boga, radością, która pozostawia w twoim sercu każdy gest, każdą postawę miłosierdzia. Pójść na ulice naśladując „szaleństwo” naszego Boga, który uczy nas spotykania Go w głodnym, spragnionym, nagim, chorym, w przyjacielu, który źle skończył, w więźniu, w uchodźcy i w imigrancie, w człowieku bliskim, który jest samotny. Pójść drogami naszego Boga, który zaprasza nas, abyśmy byli aktorami politycznymi, ludźmi myślącymi, animatorami społecznymi. Pobudza nas do myślenia o gospodarce bardziej solidarnej niż obecna. We wszystkich środowiskach, w jakich jesteście, miłość Boga zachęca nas do niesienia Dobrej Nowiny, czyniąc ze swojego życia dar dla Niego i dla innych. To znaczy być odważnymi, to znaczy być wolnymi!"

- pp. Franciszek - 30 lipca 2016 r.

Nowe książki o nowej ewangelizacji (lipiec 2016)

Zachęcam do zapoznania się z ciekawymi - nowymi - pozycjami związanymi z tematyką nowej ewangelizacji.

 

Jose H. Prado Flores

Ewangelizować z Mocą

 Skoro można ewangelizować z wielką mocą, to można też ewangelizować jedynie z mocą, a nawet ewangelizować bez mocy.

Ewangelizacja z wielką mocą nie ogranicza się jedynie do przesłania, które oświeca umysł, lecz jest także doświadczeniem Boga, które przemienia życie.Uzdrowienie chromego spod Bramy Pięknej – pierwszy cud dokonany przez Apostołów po Zmartwychwstaniu Jezusa – pokazuje różnorodność elementów tego, co oznacza ewangelizacja z mocą albo, jeszcze lepiej, z wielką mocą.


https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Duchowosc/Nowa-Ewangelizacja/Ewangelizowac-z-Moca

 

   

Steve Gladen

Małe grupy świadome celu. Jak tworzyć zdrowe wspólnoty?

Małe grupy są zdrowym sposobem na budowanie wspólnoty złożonej z uczniów, a nie uczestników. Ta praktyczna książka przeprowadzi cię poprzez pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć, opracowując strategię twojej małej grupy. Przedstawiony w niej uniwersalny proces może być zastosowany w każdej wspólnocie. Każdy rozdział kończy się listą pytań, które pomogą ci dokonać oceny twojej aktualnej sytuacji, odkryć pragnienia i postawić cele na przyszłość. Dzięki tej książce dowiesz się, jak być liderem, który formuje duchowo innych, oraz co zrobić, by więcej osób przyłączało się do małych grup.Małe grupy są zdrowym sposobem na budowanie wspólnoty złożonej z uczniów, a nie uczestników. Ta praktyczna książka przeprowadzi cię poprzez pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć, opracowując strategię twojej małej grupy. Przedstawiony w niej uniwersalny proces może być zastosowany w każdej wspólnocie. Każdy rozdział kończy się listą pytań, które pomogą ci dokonać oceny twojej aktualnej sytuacji, odkryć pragnienia i postawić cele na przyszłość. Dzięki tej książce dowiesz się, jak być liderem, który formuje duchowo innych, oraz co zrobić, by więcej osób przyłączało się do małych grup.

http://www.przystanekjezus.pl/ksiegarnia/pl/p/Male-grupy-swiadome-celu.-Jak-tworzyc-zdrowe-wspolnoty/4524
   

Rekolekcje wakacyjne: Oaza Dzieci Bożych (ODB) III st w Ochotnicy Górnej

1 lipca 2016 rozpoczęliśmy w Ochotnicy Górnej rekolekcje oazowe dla dzieci, czyli w tym roku Oazę Dzieci Bożych III st. Z animatorami jest nas siedemdziesiąt trzy osoby - jesteśmy liczną oazą :) czyli dużo. Mieszkamy w dwóch głównych domach - dziewcząt i chłopców. Treścią, która nas prowadzi, są słowa Modlitwy Pańskiej. Niech dobry wszechmogący Bóg, kochający i miłosierny Ojciec, dokonuje wielkich rzeczy.  <><

Namiot Światła (miejsce naszej porannej, wieczornej i osobistej modlitwy), dom dziewcząt

 

Namiot Światła, dom chłopców

Namiot Spotkania - oazowa modlitwa

Gdy Mojżesz chciał porozmawiać z Bogiem, szedł do Namiotu Spotkania, gdzie On już na niego czekał. A czy Ty chciałbyś podobnie? Móc porozmawiać z Bogiem twarzą w twarz, posłuchać tego, co On ma Ci do powiedzenia? Modlitwa to jest spotkanie, spotkanie zaś dokonuje się pomiędzy osobami. Tylko osoby mogą się spotkać.

Termin Namiot Spotkania używany jest w Ruchu Światło-Życie na określenie modlitwy osobistej, rozumianej jako dialog z Bogiem. Określenie to jest charakterystyczne dla ruchu i z nim wręcz utożsamiane. Aby zrozumieć czym charakteryzuje się modlitwa oazowa nazywana "Namiot Spotkania" warto sięgnąć do tekstu założyciela Ruchu Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego "Namiot Spotkania" lub tekst "O Namiocie Spotkania".

Jubileusz Miłosierdzia

Pray for peace!

 

Podziel się kromką Słowa!

Autentyczna ewangelizacja zawsze rodzi się z modlitwy i jest przez nią wspierana: musimy najpierw rozmawiać z Bogiem, abyśmy mogli mówić o Bogu. I w modlitwie zawierzamy Panu osoby, do których jesteśmy posłani, prosząc go, aby dotknął ich serca.

Benedykt XVI, „Orędzie na ŚDM w Rio”

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Kompendium KATECHIZMU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Biblia

stat4u

Odwiedza nas 78 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1943498
        Copyright © 2015 Jezus jest Panem!. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net bez zgody właściciela witryny.
Aby
wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [
->].
Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju;  strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane.
Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)