Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

Wielkim bogactwem w Kościele jest ciągle żywy kalendarz liturgiczny.

Nie tylko, że dodawani są do niego nowi (współcześni święci), ale rozwijane są obecnie funkcjonujące wspomnienia. Dlatego nie jest moim "duchowość" tradycjonalistów, gdzie kalendarz liturgiczny zastygł na latach 60-tych i wątpię, że zsynchronizuje się a kalendarzem powszechnym (jest chyba zbyt wiele różnic). Ale to nie na tą notkę. Papież Franciszek nie różni się tutaj od swoich poprzedników (też odniosę się do tego w innej notce), rozbudowując np. wspomnienie św. Marii Magdaleny o prefację i podnosząc je do święta.

W tej notce chcę wyrazić swoją radość, że dziś mamy "Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza" w miejsce "Wspomnienia św. Marty". 26 stycznia papież rozbudował to wspomnienie, uzupełniając je, o pozostałą część rodzeństwa. Stąd, przy zachowaniu wszystkiego, co odnosiło się do św. Marty, mamy dodatkowo wspomnienie bliskich przyjaciół Jezusa.

Takie zmiany potrafią zaskoczyć, jeśli nie śledzi się dekretów kongregacji. Bo zanim zostaną wydrukowane nowe, kompletne, teksty, trzeba zastosować te zmiany, które wprowadza dekret. Wymaga to od księdza, aby żył na bieżąco również w wymiarze dyscypliny liturgicznej. Bo rubrycele, mszały, a nawet "segregatorki" nie nanoszą  tak szybko aktualności, szczególnie kiedy zmiana jest wprowadzona nie tak dawno (czasem może też zmylić rubrycela, gdy ma pomyłkę w czytaniach). Nieznajomość prawa w tym przypadku świadczy o zawinionej ignorancji.

Tak więc dziś należy posłużyć się następującymi tekstami: Kolekta jest tekstem nowym, dlatego należy skorzystać z tekstów o świętych. Wymieniona w zaleceniu kolekta  znajduje się w Mszale Rzymskim na stronie 49** - 40. Msza o świętym. Poniżej treść kolekty:

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty nam dajesz nowe dowody swojej miłości, gdy pozwalasz świętym uczestniczyć w Twojej chwale,  †  spraw, aby ich modlitwa i przykłady, *  pobudziły nas do wiernego naśladowania Twojego Syna. Który z Tobą żyje  i  króluje  w  jedności  Ducha  Świętego,  *  Bóg,  przez wszystkie wieki wieków.

W Modlitwie nad darami wyrażenie w Świętej Marcie należy zastąpić: w Twoich Świętych. Natomiast w modlitwie po Komunii świętej wyrażenie Świętej Marty należy zamienić na: Świętych Marty, Marii i Łazarza. Czytania mszalne nie ulegają zmianie (tom VI, s. 302-304).

Kto ma oczy, niechaj czyta. A kto ma rozum, niech czyta ze zrozumieniem. :)

Ja na swój Mszał zmiany naniosłem i grzecznie czekam na kolejny dodatek.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
8057067
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.