Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Maj miesiącem Maryi

 „Chwalcie łąki umajone,
góry, doliny zielone

Chwalcie cieniste gaiki,
źródła i kręte strumyki”

 

Maj, cudownie kwietny miesiąc, jest miesiącem szczególnie poświęconym Maryi. Kościół wyśpiewuje Jej chwałę w Litanii Loretańskiej od wielu pokoleń nazywając Ją różnymi imionami. Rozpoczynają się nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny, które odprawia się codziennie przez cały miesiąc wg. miejscowych zwyczajów. Majowe nabożeństwo jest w Polsce zwyczajowo odprawiane przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Słowa litanii są skierowane do Maryi, ale refren <módl się za nami> przypomina, że Ona jest naszą Orędowniczką u swego Syna. Przed rozpoczęciem majowego nabożeństwa należy przypomnieć wiernym szczególny udział Maryi w misterium zbawienia oraz prawdę o Jej orędownictwie.

-> [Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny (pl, łac, ang)].

Obecnie, gdy nasza wiara tak często wystawiana jest na próbę różnorodnych pokus, gdy jej fundamenty podkopywane są przez wrogów Kościoła, gdy człowieka dosięga zwątpienie, potrzebne są zdecydowane świadectwa. W tych wymagających od człowieka zdecydowanej deklaracji czasach z pomocą przychodzi Matka Boska. Przez uczestnictwo w majowym Nabożeństwie, jego scenerii i prostocie, można znaleźć odpowiedź na bardzo wiele wątpliwości, odnaleźć i odbudować korzenie swojej wiary, nawiązać szczerą więź z Jej Synem – Jezusem Chrystusem.

Początków nabożeństw majowych należy szukać w pieśniach sławiących Maryję Pannę znanych na Wschodzie już w V wieku. Na Zachodzie poświęcenie tego miesiąca Matce Bożej pojawiło się dopiero na przełomie XIII i XIV wieku, dzięki hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X. Zachęcał on by wieczorami gromadzić się na wspólnej modlitwie przed figurami Matki Boskiej. Modlitwy te szybko zyskały na popularności w całej chrześcijańskiej Europie. Główną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, hymn na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg.

Ojcem nabożeństw majowych jest żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku w Neapolu jezuita o. Ansolani. Organizował on w kaplicy królewskiej specjalne koncerty pieśni maryjnych, które kończył uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Wielkim propagatorem tej formy czci Matki Bożej był jezuita, o. Muzzarelli, który w 1787 roku wydał specjalną broszurkę, którą rozesłał do wszystkich włoskich biskupów.

W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe odprawili jezuici w Tarnopolu (1838), misjonarze w Warszawie w kościele Św. Krzyża (1852), ksiądz Golian w Krakowie (1856) i we Włocławku biskup Marszewski (1859). Niezwykłym zaangażowaniem w upowszechnianiu nowej formy pobożności wykazał się ks. Karol Antoniewicz, który w 1850 roku wydał zbiór siedemnastu pieśni maryjnych, zatytułowany „Wianeczek majowy”, w którym znalazła się znana do dziś pieśń „Chwalcie łąki umajone”.

Litania Loretańska, która jest główną częścią nabożeństw majowych, powstała prawdopodobnie już w XII wieku we Francji. Zebrane wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 roku papież Sykstus V. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiej miejscowości Loreto, gdzie była niezwykle popularna. Ponieważ często modlący się dodawali do niej własne wezwania, w 1631 roku Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian. Nowe wezwania posiadały aprobatę Kościoła i wynikały z rozwoju mariologii. W Polsce jest o jedno wezwanie więcej. W okresie międzywojennym, po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, za zgodą papieża Piusa XI, do Litanii dołączono wezwanie “Królowo Polski”.

Nabożeństwo Majowe to spotkanie z Matką Boga i z Nim samym. To możliwość zawierzenia Jej całej swojej życiowej codzienności, zasupłanych problemów i pogmatwanych dróg. Trzeba tylko pójść do Niej, opowiedzieć Jej o tym, zaufać Jej w każdej sprawie. Na pewno zawsze przytuli do swojego Serca, pośpieszy z pomocą, wyprowadzi na właściwą drogę.

Maryja uczy wiernego trwania przy krzyżu Swego Syna. Uczy pokory i miłości, modli się za nas, aby Jej Syn żył w nas, a nade wszystko prosi za nami u Niego. Toteż śpiewanie wyraża wdzięczność, a zarazem pochwałę za to wszystko co dla nas uczyniła i czyni nadal. Oddaj się całkowicie Maryi, a zobaczysz jak bardzo mocno możesz pokochać Jezusa.

Nabożeństwa majowe można odprawiać w dwojakiej formie, zgodnie z tradycją diecezji:
a) Na początku nabożeństwa wystawia się Najśw. Sakrament i przed Nim odbywa się całe nabożeństwo.
b) Przed wizerunkiem Najśw. Maryi Panny śpiewa się Litanię loretańską i głosi się albo czyta odpowiednie rozważanie. Następnie celebrans przechodzi do głównego ołtarza, wystawia Najśw. Sakrament, odprawia krótką adorację i po odśpiewaniu pieśni eucharystycznej udziela błogosławieństwa Najsw Sakramentem" (Instr. Episkopatu Polski o kulcie tajemnicy Eucharystii poza Mszą św, 11.12.1987 r., nr 20).

Nabożeństwa te stanowią owoc i wyraz pobożności naszego narodu. Polska maryjna pobożność ludowa zróżnicowana w swoich zewnętrznych formach i głęboka w motywacjach, jest także ważnym faktem kościelnym. Wypływa ona z wiary i miłości ludu Bożego do Chrystusa, Odkupiciela rodzaju ludzkiego, oraz ze sposobu rozumienia zbawczej misji, którą Bóg powierzył Maryi z Nazaretu i w której jest Ona nie tylko Matką Pana i Zbawiciela, lecz również, na płaszczyźnie łaski, Matką wszystkich ludzi.

Kościół zachęca wiernych do utrzymania zwyczaju śpiewania Litanii loretańskiej przy ozdobionych krzyżach i kapliczkach.

 

 

 

 

Jakie Maryjne wspomnienia/święta/uroczystości obchodzimy w maju?

 • 03 maja - NMP Królowej Polski (głównej Patronki Polski)
 • 07 maja - NMP Łaski Bożej
 • 07 maja (w Niepokalanowie) - Uroczystości NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask
 • 11 maja (w Warszawie) - Uroczystość NMP Łaskawej (głównej Patronki stolicy)
 • 13 maja - NMP Fatimskiej
 • 24 maja - NMP Wspomożycielki Wiernych. Tego dnia jest obchodzony Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan.
 • Poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego - NMP Matki Kościoła
 • 31 maja - Nawiedzenie NMP

 

 

 

 

Modlitwa: [Modlitwy przez wstawiennictwo Niepokalanej] oraz w starych modlitewnikach [Maryjne].

Zapraszam do starych modlitewników: [Modlitwy do Matki Boskiej patronki sprawy polskiej] oraz [Modlitwy przez wstawiennictwo Maryi - część pierwsza (I)], [Modlitwy przez wstawiennictwo Maryi - część druga (II)].

W nowych też znajdzie się wiele dobrych modlitewnych inspiracji np. [Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny (pl, łac, ang)] lub ulubione modlitwy [Maryjne] a tam szczególnie [Akt Oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego (3 maja 1966 r.)] a przede wszystkim polecam [Modlitwa św. Maksymiliana M. Kolbe „O królowanie Maryi”].

 

 

Odpusty:

  [Odpust cząstkowy za odmówienie litanii do Najświętszej Maryi Panny (majówki)];
  [Odpust za odmówienie modlitwy "POMNIJ, O NAJŚWIĘTSZA PANNO MARYJO" – tzw. Modlitwy św. Bernarda do Matki Bożej].

 

 

 

 

 

 

Źródełka:

 • Joanna Radziewicz - „Majówki” przy wiejskich kapliczkach. -> nikidw.edu.pl
 • Tadeusz Basiura - O majowym Nabożeństwie, czyli z troskami do Matki. -> www.katolik.pl
 • Pobożność Maryjna w „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”. -> vademecumliturgiczne.pl
 • Nabożeństwo majowe – „Chwalcie z nami Panią świata.” -> www.parafia-cieslin.pl
 • o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD – „Maj – miesiąc Maryi.” -> www.karmel.pl

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Nie dla prenatalnego mordowania niewinnych, nienarodzonych, dzieci!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem niewinnego, nienarodzonego, człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

 

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013), BXVI


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

www: Elizeusz.pl

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->


[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Informacje o kościele ->

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:


www [ -> ]

Wspólnota "Spotkania małżeńskie"

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.