O tym, co aktualnie aktualne!
O tym, co na czasie!
O tym, co się dzieje!
15 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Dzień wspomnienia Dzieci, które odeszły, lecz jednak żyją w sercach i pamięci bliskich. To szczególny czas dla rodziców doświadczonych przedwczesną stratą dzieci w wyniku: choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku, czy aborcji. Dzień, w którym wszyscy rodzice po stracie wraz ze swoimi bliskimi, dzielą swoje cierpienie, ale co najważniejsze napełniają swoje serca nadzieją.
Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. Ma on na celu uwrażliwienie społeczeństwa oraz zmianę stereotypów, jeśli chodzi o podejście do tak traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.
W wielu miastach w Polsce z okazji Dnia Dziecka Utraconego odprawiane są Msze św. w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, organizowane są też spotkania, podczas których rodzice mogą m.in. podzielić się swoim bólem z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.
Zachęcam do udziału w obchodach Dnia Dziecka Utraconego w całej Polsce, bo "nie ma stópki zbyt małej, by nie pozostawiła na tym świecie śladu".
„Kto ojczyźnie służy, sam sobie służy.”
– ks. Piotr Skarga SJ
412 lat temu, 27 września 1612 roku, zmarł ksiądz Piotr Skarga, Jezuita, przezacny kapłan zepchnięty w świadomości społeczeństwa wyłącznie do roli kaznodziei sejmowego. A to postać o wiele bardziej wyjątkowa. Piotr Skarga był światłym jezuitą, kaznodzieją Zygmunta III Wazy, rektorem kolegium Jezuitów w Wilnie i pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Ks. Piotr Skarga zasłynął jako niestrudzony kaznodzieja, autor najpoczytniejszych w polskiej literaturze „Żywotów świętych”, oraz wieszczych „Kazań sejmowych”. Do dziś nieoceniona jest jego rola jako czołowego przedstawiciela polskiej kontrreformacji, filantropa, który w trosce o dobro ojczyzny miał odwagę sprzeciwić się dominującym opiniom i napiętnować największe polskie przywary.
Ks. Skarga, urodzony niedaleko, był ochrzczony w kościele św. Mikołaja w Grójcu. Mamy tablicę, chrzcielnicę i pomnik :) Co miesiąc włączamy się w modlitwę o jego beatyfikację.
Zachęcam do sięgnięcia po: [Modlitewnik ks. Skargi]
oraz do odwiedzenia strony Kościelnej Fundacji Dobroczynnej ks. Piotra Skargi dla Ubogich w Grójcu.
✝ 29 lipca 1941 roku podczas apelu w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz o. Maksymilian Maria Kolbe dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za Franciszka Gajowniczka - męża i ojca, który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć za ucieczkę jednego z osadzonych.
Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem z fenolu przez funkcjonariusza obozowego, kierownika izby chorych Hansa Bocka. Sam Gajowniczek przeżył wojnę i zmarł w 1995 roku.
"Pokora jest poznaniem siebie wedle prawdy. Święci uważali się za grzeszników i stąd przykrości od drugich znosili jak sobie należne. Ufali też miłosierdziu Bożemu, a nie sobie. Nie ma więc powodu do zniechęcenia. Inaczej byłoby to oznaką, że budujemy na sobie i zawiedziemy się." - św. Maksymilian Maria Kolbe w przeddzień aresztowania, Niepokalanów, niedziela, 16 lutego 1941 r.
Kilka tygodni przed śmiercią o. Maksymilian powiedział do jednego ze współwięźniów: "Nienawiść nie jest siłą twórczą. Siłą twórczą jest miłość". W 1982 r. Maksymilian Maria Kolbe został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II.
Wystawę biograficzną poświęconą ojcu Kolbe można zobaczyć i pobrać tutaj: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/biografie-elementarne/145693,Sw-Maksymilian-Maria-Kolbe.html
геноцид на полях
80.ta rocznica #Wołyń
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa
dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów
na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej
Na Wołyniu w 1943 roku doszło do straszliwego ludobójstwa dokonanego na obywatelach polskich. 11 lipca 1943 roku oddziały ukraińskich nacjonalistów zaatakowały jednocześnie 99 polskich miejscowości na Wołyniu. Zginęło kilka tysięcy osób - wiele ofiar to uczestnicy niedzielnych Mszy świętych - a zabito ich tylko dlatego, że byli Polakami. Wielu spalono żywcem we własnych kościołach. Dzień ten - Krwawa Niedziela - uważany jest za kulminację pierwszej fazy rzezi wołyńskiej. Dla upamiętnienia tego dnia co roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Bilans czystek to ponad 200 tys. ofiar - Polaków zamordowanych przez OUN-UPA na Kresach.
Polacy byli mordowani wyłącznie z tego powodu, że byli Polakami, a więc motyw był narodowościowy. Nie były to walki, bo w tym czasie nie było wojny ani polsko-ukraińskiej ani ukraińsko-polskiej. Był to bestialski mord na polskiej ludności cywilnej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Armię Powstańczą. Dokonywano zbrodni w najbardziej brutalny z możliwych do wyobrażenia sposobów (wręcz szatański). Nie zważano na kobiety i dzieci. Często ofiarami były również kobiety w ciąży czy starcy. Banderowcy eksterminowali całe wsie. Ginęły całe rodziny.
Warto pamiętać o tych wydarzeniach nie tylko przy okrągłych rocznicach. Można np. zapalić znicz w oknie i wywiesić polską flagę z kirem. Zaś ekshumacje i godne pochówki ofiar rzezi wołyńskiej to fundamentalny krok na drodze do polsko-ukraińskiego pojednania.
„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.
Pamiętajmy w modlitwie za niewinnie pomordowanych i za oprawców*.
Może wcale nie było to tak dawno (20 maja 2006 - 21 maja 2006), ale przecież warto pamiętać o tych ważnych i pięknych chwilach. O motywacjach, ideałach, zobowiązaniach, celach. Nie wiemy kim naprawdę teraz jesteśmy, jeśli zapominamy o wartości naszej przeszłości.
Bogu niech będą dzięki. <><
Taka okazja zaprasza zarówno do dziękczynienia jak i do rachunku sumienia. Chcę zanurzyć się w Boże Miłosierdzie zawierzając wszelkie moje niedomagania, zaniedbania, powierzchowności, pychę, nieporozumienia ... mocy Tego, który nawet z tego co słabe, może wydobyć dobro.
Dziękuję Bogu, który jest miłosierny i wierny. Zawierzam się Jego miłości.
„Chwalcie łąki umajone,
góry, doliny zielone
Chwalcie cieniste gaiki,
źródła i kręte strumyki”
Maj, cudownie kwietny miesiąc, jest miesiącem szczególnie poświęconym Maryi. Kościół wyśpiewuje Jej chwałę w Litanii Loretańskiej od wielu pokoleń nazywając Ją różnymi imionami. Rozpoczynają się nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny, które odprawia się codziennie przez cały miesiąc wg. miejscowych zwyczajów. Majowe nabożeństwo jest w Polsce zwyczajowo odprawiane przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Słowa litanii są skierowane do Maryi, ale refren <módl się za nami> przypomina, że Ona jest naszą Orędowniczką u swego Syna. Przed rozpoczęciem majowego nabożeństwa należy przypomnieć wiernym szczególny udział Maryi w misterium zbawienia oraz prawdę o Jej orędownictwie.
-> [Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny (pl, łac, ang)].
Obecnie, gdy nasza wiara tak często wystawiana jest na próbę różnorodnych pokus, gdy jej fundamenty podkopywane są przez wrogów Kościoła, gdy człowieka dosięga zwątpienie, potrzebne są zdecydowane świadectwa. W tych wymagających od człowieka zdecydowanej deklaracji czasach z pomocą przychodzi Matka Boska. Przez uczestnictwo w majowym Nabożeństwie, jego scenerii i prostocie, można znaleźć odpowiedź na bardzo wiele wątpliwości, odnaleźć i odbudować korzenie swojej wiary, nawiązać szczerą więź z Jej Synem – Jezusem Chrystusem.
Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego obchodzony jest przez Kościół katolicki w Polsce 29 kwietnia. W czasie II wojny światowej z rąk okupantów niemieckich i sowieckich zginęło prawie 3 tys. polskich duchownych. Było to 20 proc. przedwojennego duchowieństwa, czyli co piąty ksiądz diecezjalny w Polsce został zamordowany podczas II wojny światowej.
22 kwietnia 1945 r. kapłani uwięzieni w KL Dachau rozpoczęli nowennę do św. Józefa. Prosili o wyzwolenie, zapewniając jednocześnie, że jeśli uda im się wyjść z obozu, po wsze czasy głosić będą, że to właśnie święty Opiekun wyswobodził ich z niemieckiej niewoli. Siódmego dnia nabożeństwa przyszło wyzwolenie. Dokładnie 29 kwietnia, gdy do obozu wkroczyli żołnierze 7. Armii generała George'a Pattona, planowana była definitywna likwidacja KL Dachau. Tajny rozkaz reichsführera SS Heinricha Himmlera przewidywał zrównanie obozu ziemią i wymordowanie wszystkich więźniów, którzy zostali jeszcze przy życiu.
Obóz został wyzwolony przez zaledwie garstkę amerykańskich żołnierzy. Zamieszanie i zaskoczenie, jakie towarzyszyło ich wkroczeniu, było jednak tak wielkie, że znacznie większe siły niemieckie uległy im. Oswobodzono przeszło 30000 więźniów, w tym ponad 800 duchownych. Kapłani nie mieli wątpliwości, że życie zawdzięczają wstawiennictwu św. Józefa. Na pamiątkę tych wydarzeń ocaleni kapłani, którzy zobowiązali się głosić chwałę św. Józefa, w roku 1948 zapoczątkowali tradycję pielgrzymek do Kalisza – miasta słynącego cudownym wizerunkiem Świętej Rodziny. Jako wotum za ocalenie ufundowano też Kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności w podziemiach kaliskiej świątyni. Podczas pierwszej pielgrzymki do Kalisza ocaleni kapłani maszerowali z dworca kolejowego aż do bazyliki na kolanach, chcąc w ten sposób dziękować za cud, jaki stał się ich udziałem.
W Dachau przetrzymywano łącznie 2720 duchownych, w tym 2579 księży wyznania rzymskokatolickiego. Kapłani z Polski stanowili grupę 1780 więźniów, spośród których 868 zamordowano, 78 zwolniono, a 4 przeniesiono do innych obozów. W dniu wyzwolenia, 29 kwietnia 1945 r., w grupie 33 tys. uwolnionych znajdowało się 830 polskich księży.
Duchowni, którzy przeżyli obóz koncentracyjny, po wojnie co roku 29 kwietnia przybywali do sanktuarium w Kaliszu, by dziękować za cudowne ocalenie za wstawiennictwem św. Józefa. Ustanowiony przez Episkopat Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau.
W roku 1999 Jan Paweł II beatyfikował kilkudziesięciu kapłanów-męczenników z Dachau, m.in. biskupa Michała Kozala oraz ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
W Niedzielę Dobrego Pasterza (IV niedzielę wielkanocną), 21 kwietnia 2024 r., rozpoczynamy w Kościele katolickim w Polsce Tydzień Modlitw o Powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, w tym roku już po raz 61. Pamiętajmy o modlitwie za powołanych i o powołania. Warto zapoznać się z Orędziem Papieskim na Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Zachęcam też do odwiedzenia strony naszego seminarium http://www.wmsd.waw.pl/ czy strony Krajowego Centrum Powołań www.pojdzzamna.pl. |
Rozpoczyna się 16. Ogólnopolski Tydzień Biblijny (14-20 kwietnia) przeżywany pod hasłem: „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele”, który ma inspirować do częstszego sięgania po Pismo św.
Materiały na Tydzień Biblijny: Przegląd Biblijny 2024 (pdf)
Jest to tydzień refleksji nad Biblią, zachęcający nas do lektury Pisma Świętego. Tydzień Biblijny, rozpoczynający się corocznie zawsze w III Niedzielę wielkanocną, odbywa się pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II "biblista.pl" a jego celem jest świętowanie obecności Pisma Świętego we wspólnocie parafialnej i wzbudzenie większego zainteresowania jego lekturą.
W tych dniach powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na Biblię, najważniejszą księgę dla całego Kościoła, czyli każdego z nas. Tej księgi nie może zabraknąć w żadnym domu. Zawiera ona objawienie Boże dotyczące naszego zbawienia. Nie może też nikomu zabraknąć czasu na jej czytanie.
Tydzień biblijny połączony jest z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego. Do wspólnotowej lektury wybrano teksty Dziejów Apostolskich. Myśl przewodnia: Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie (2,12).
Więcej na "http://www.biblista.pl/" oraz "https://episkopat.pl/"
Serdecznie zachęcam do odwiedzenia zakładki "Pismo Święte", zbierającej odnośniki na temat Pisma Świętego obecne na mojej stronie.
Obchodzimy dziś Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 22 lutego 2019 roku.
14 kwietnia 966 roku, w Wielką Sobotę, książę Polan Mieszko I przyjął Chrzest, dając początek chrześcijańskiej Polsce. Chrzest księcia Mieszka I zapoczątkował nie tylko proces chrystianizacji i budowy struktur kościelnych na ziemiach polskich. Miał on także przełomowe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe. Uczczenie tego święta, wprowadzanie wagi wydarzenia w krwiobieg społeczny jest ważne zwłaszcza dziś, gdy tak wiele ośrodków pracuje, by podważyć sens chrześcijańskiej tożsamości Europy.
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
|||||||
|
Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. |