Na pytanie "Czym jest dla Waszej Świątobliwości Boże Narodzenie?" papież Franciszek odpowiedział:
"Jest spotkaniem z Jezusem. Bóg zawsze szukał swego ludu, prowadził i strzegł go, obiecał, że zawsze będzie blisko niego. W Księdze Powtórzonego Prawa czytamy, że Bóg wędruje z nami, prowadzi nas za rękę jak robi to tata ze swym dzieckiem. Jakie to piękne. Boże Narodzenie jest spotkaniem Boga z Jego ludem. I jest również pocieszeniem, tajemnicą pocieszenia. Ileż to razy po Pasterce spędzałem kilka godzin sam, w kaplicy, przed odprawieniem Mszy o świcie – z tym uczuciem głębokiej pociechy i pokoju. (...) Dla mnie Boże Narodzenie było zawsze tym: rozważaniem odwiedzin przez Boga Jego ludu".
Boże Narodzenie jest czasem nadziei i czułości. Czasem spotkania z Bogiem, który zawsze szukał swego ludu, prowadził i strzegł go, obiecał, że zawsze będzie z nim.
Oddzielnym tematem związanym z adhortacją jest niestety zamieszanie z tłumaczeniem [zob. fronda.pl: Czy tłumaczenie adhortacji papieskiej jest bublem?; Wojciech Żmudziński SJ - Racjonalizm czy nacjonalizm? (Puścić z dymem cały nakład Evangelii Gaudium) ]. Choć językiem oryginalnym był hiszpański, to niestety polskie tłumaczenie robione było podobno z włoskiego. Więc najpierw nie mogliśmy się doczekać tekstu w internecie. Kiedy tam już się pojawił, nie było go na stronach watykańskich. Kiedy natomiast tam się pojawił, to wcale długo nie zagościł, bo szybko został zdjęty. Wydano drukiem tekst w "Wydawnictwie m" i dodano do Gościa Niedzielnego 49/2013, tylko laik zapyta się "po co?", skoro jest to tekst z błędami. No bo chyba nie po to, aby być pierwsi i zarobić? Tak, trzeba by cały nakład zmielić. Ciekawym byłoby, gdyby wydawnictwo wymieniało poprzednią wersję na nową za darmo. Ale chyba tego się nie doczekamy. Chyba trzeba też lepiej dobierać tłumaczy.
Modlitwa za siebie nawzajem ma wielką moc! Któż może zrobić coś wielkiego dla Boga i ludzi tylko o własnych siłach? Na stronie http://miejmyodwage.pl/ można zapoznać się i włączyć w ciekawą inicjatywę modlitewną. „Akcja WWW – Wierzę. Wspieram. Wzmacniam.” trwa od 8 do 15 grudnia 2013 r. i polega na wzmożonej modlitwie w intencji kapłanów, a także sygnalizowaniu solidarności z nimi poprzez przyczepienie biało-żółtej wstążki, przyklejenie naklejki na płaszcz czy kurtkę. Strona wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/407276682737765/?previousaction=join&source=1. Niech Bóg za wszystko wynagrodzi!
"RADOŚĆ EWANGELII napełnia serce oraz całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem" (EG1) - taki początek dobrze świadczy o całej adhortacji. Czyli dalej może być już tylko lepiej. :)
Zgodnie z zapowiedzią z ostatniej niedzieli, dziś 26 listopada 2013, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zaprezentowało nową adhortację papieża Franciszka o nowej ewangelizacji: "Evangelii Gaudium" czyli "Radość Ewangelii". Oczywiście na początku pojawiła się w językach innych niż polski, tj. [Angielski, Francuski, Niemiecki, Włoski, Hiszpański]. Ale po kilku godzinach, przy dość widocznym poddenerwowaniu na fb i szukania winnych tak dużego opóźnienia, pojawiła się również po polsku (tak po 21). Zatem czas na czytanie, czytanie, czytanie i radosne ewangelizowanie. Jest już też tekst: [Polski (KAI)].
A tu tekst po polsku z oficjalnej strony watykańskiej w PDF: papa-francesco_esortazione-ap_20131124_evangelii-gaudium_pl.pdf. Tekst polski na stronie watykańskiej jest tu [ Polski ].
Na zakończenie niedzielnego spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański 17 listopada papież Franciszek zachęcił wiernych do odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego i do wzięcia z sobą, przy opuszczaniu Placu św. Piotra, pudełeczka z "duchowym lekarstwem" - Misericordiną. Jednym słowem dzisiaj Papież dowartościował polską myśl ewangelizacyjną :) Tylko w zestawie papieskim są ładniejsze różańce ;)
O tym co i dlaczego mówił Papież można przeczytać tutaj: Nowy lek - Miserikordyna: dobrze robi na serce, duszę i na całe życie tutaj: Dobrze robi na serce lub tutaj: Papież polecił "duchowe lekarstwo" z Polski
Na facebookowej stronie Radia Watykańskiego można zobaczyć zdjęcia: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.699564956721778.1073742175.496909843653958&type=1
W Krakowie w dniach 14-16 listopada 2013 uczestniczyłem w wyjątkowym Forum CCC, "Całą Ewangelię, Całe Ciało, Całemu światu". Zasadniczymi elementami Forum były sesje plenarne, panele, sesje robocze, spotkania w małych grupach. Wzięli w nich udział udział m.in. ks. dr Peter Hocken z Wiednia, José Prado Flores z Meksyku, pastor Ulf Ekman z Upsali, bp Sandy Millar z Londynu a także polscy biskupi – Edward Dajczak z Koszalina i Grzegorz Ryś z Krakowa. Każdy dzień kończyła celebracja liturgiczna. (Więcej o motywacjach można się dowiedzieć ze strony http://ccc.jestem.net.pl/). Cenną inspiracją był też podtytuł forum:"Nie rób sam tego, co możemy zrobić razem".
Forum odbywało się w nowohuckiej Mogile, gdzie bł. Jan Paweł II użył po raz pierwszy (w 1979 r.) określenia „nowa ewangelizacja”. Mówił wtedy m.in.: "Niegdyś ojcowie nasi na różnych miejscach polskiej ziemi stawiali krzyże na znak, że dotarła już do nich Ewangelia, że rozpoczęła się ewangelizacja – i że trwa nienaruszona. Z tą myślą postawiono też ów pierwszy krzyż w podkrakowskiej Mogile – w pobliżu Starej Huty. Kiedy postawiono opodal tego miejsca nowy, drewniany krzyż, było to już w okresie Millennium. Otrzymaliśmy znak, że na progu nowego tysiąclecia – w te nowe czasy i nowe warunki wchodzi na nowo Ewangelia. Że rozpoczęła się nowa ewangelizacja, jak gdyby druga, a przecież ta sama co pierwsza".
Forum Nowej Ewangelizacji w Krakowie przybrało postać wyjątkowego wydarzenia na skale Kościoła Europy Środkowej właśnie ze względu na swój ekumenicznym rys a przez to ogromne bogactwo pełne świeżości powiewu Ducha Świętego. To listopadowe spotkanie liderów jest - w swych założeniach - hołdem złożonym pionierom nowej ewangelizacji w Polsce - kard. Karolowi Wojtyle i ks. Franciszkowi Blachnickiemu. Forum zakończyła uroczysta Msza św. z modlitwą wstawienniczą za świat.
"W Kościele na świecie zgubiliśmy siłę ewangelizującą pierwszego głoszenia, to, co nazywa się kerygmatem. Dlatego dzisiaj stoi przed nami wezwanie, żeby odzyskać to pierwsze głoszenie. W Kościele katolickim zapomnieliśmy bowiem o sile kerygmatu, bardzo mocno podkreślając katechezę. Ewangelizowanie to nie jest rzeczownik, nad którym można czynić refleksję teologiczną. To jest czasownik, który mówi o czynieniu Chrystusa obecnym w świecie. Czy mamy odwagę iść tą profetyczną drogą zapowiedzianą przez Jana Pawła II? Czy też chcemy tylko pozmieniać niektóre punkty w naszym życiu? To jest dzisiaj wezwanie dla nas, bowiem jedyną odpowiedzią dla tego świata jest Jezus Chrystus umarły i zmartwychwstały, Ten, który żyje i chce dzielić swoje życie z nami".
José H. Prado Flores (Poznań, 6.11.2-13)
ps. tak dokładnie to "ewangelizowanie" to rzeczownik odczasownikowy :D ale myśl pozostaje prawdziwa ;)
Zachęcam wszystkich do odsłuchania i obejrzenia relacji z Forum Nowej Ewangelizacji, które odbyło się w diecezji kaliskiej. " (...) Musisz stawać się miłością, mieć świadomość, że Chrystus poniósł za ciebie śmieć i umieć słuchać i dzielić się swoim doświadczeniem spotkania osobowego Jezusa" - to kilka myśli z przesłania, zachęcamy do skorzystania więcej. Niech Wiara się umacnia i rozrasta.
Na stronie Radia Rodzina można przeczytać relację, zobaczyć zdjęcia a co najważniejsze odsłuchać konferencji i homilii: http://www.radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci/forum-nowej-ewangelizacji-zainaugurowane
Wśród mówców (między innymi):
ks. bp. Grzegorz RYŚ - "Za kogo ludzie uważają Jezusa? Istota nowej ewangelizacji.";
O. Remigiusz RECŁAW SJ - "Za kogo Ty uważasz Jezusa? Doświadczenie żywej wiary fundamentem nowej ewangelizacji";
Ks. Artur SEPIOŁO - "Na wszelki sposób rozgłasza się Chrystusa. Jak ewangelizować dzisiaj?".
O. Ryszard SIERAŃSKI OMI
Papież Franciszek mianował ks. Józefa Górzyńskiego i ks. Rafała Markowskiego nowymi biskupami pomocniczymi Archidiecezji Warszawskiej. Wkrótce obaj duchowni przyjmą święcenia biskupie. Konsekracja biskupia odbędzie się 7 grudnia 2013 r, o godz. 11 w Archikatedrze Warszawskiej. Głównym konsekratorem będzie Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski. Współkonsekratorami będą Arcybiskup Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz Biskup Kazimierz Romaniuk Biskup Senior Diecezji Warszawsko - Praskiej. Obaj biskupi nominaci w ostatnich latach byli najbliższymi współpracownikami kard. Kazimierza Nycza. Ksiądz dr Józef Górzyński od półtora roku jest moderatorem wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, w Archidiecezji Warszawskiej odpowiada też za liturgię. Ksiądz dr Rafał Markowski to rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Informacji i administrator Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Co roku podnosi się ten sam głos - Wszystkich Świętych smutneeeee - więc czemu nie Halloween? No właśnie - czemu nie? Ja powiem tak - wolę doceniać życie świętych i to, że mam wzór czy przykład - niż patrzeć na duchy, wiedźmy, wampiry, wilkołaki i całą masę potworów i tam szukać wzorów. Już nawet na filmach to nie rusza ;) więc po co sobie tylko psuć dzień. Tak wiem - wielu powie - ale to tylko zabawa. Ja odpowiem - są głupie zabawy! Dlatego dołączyłem się do akcji, o której poniżej. "Odkryjmy piękno wiary we wspólnotę świętych!" powiedział Papież Franciszek.
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 70 gości oraz 0 użytkowników.
![]() |
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
||||||
![]() |
![]() |