Elizeusz.pl <><
"W sieci Słowa"
- czyli okazjonalne zamyślenie nad Słowem Pana.
... podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju.
(Mt 13,47)
"Nowość Objawienia biblijnego polega na tym, że Bóg daje się poznać w dialogu, który pragnie prowadzić z nami. Patrząc na Kościół jako „dom Słowa”, trzeba przede wszystkim skupić uwagę na świętej liturgii. Jest to bowiem uprzywilejowane środowisko, w którym Bóg przemawia do nas w teraźniejszości naszego życia; przemawia dziś do swego ludu, który słucha i odpowiada. Każda czynność liturgiczna jest ze swej natury przesycona Pismem świętym. Dlatego należy pojąć i wykorzystać zasadniczą wartość, jaką czynność liturgiczna ma dla zrozumienia słowa Bożego. Jeśli jest prawdą, że liturgia jest uprzywilejowanym miejscem dla głoszenia, słuchania i celebrowania słowa Bożego, jest również prawdą, że to spotkanie powinno być przygotowane w sercach wiernych, a przede wszystkim pogłębione i przyswojone. Życie chrześcijańskie cechuje bowiem w sposób zasadniczy spotkanie z Jezusem Chrystusem, który nas wzywa, byśmy za Nim poszli". (Verbum Domini 6, 52, 72)
Dlatego tutaj dzielę się swoimi medytacjami (zamyśleniem) nad Słowem Bożym, umieszczam nagrywane homilie. Nie jestem biblistą. Nie gwiazdorzę, ale odkrywam, że pierwszym adresatem tego słowa, jestem ja sam. Taka zwyczajność w spotkaniu z nadzwyczajnością.
Zamyślenie nad Słowem:
Aktualne: [2024]
i archiwalne -> [2023] [2022] [2021] [2020] [2019] [2018] [2017] [2016] [2015] [2014] [2013] [2012]
Zachęcam do zapoznania się z moim [Manifestem duchowym - Elizeusz.pl]. Zapraszam również do sięgnięcia po materiały pomagające odkrywać bogactwo Słowa Bożego. Więcej na stronie: "Pismo Święte".
Dobroć Pana, Boga naszego, niech będzie nad nami
i wspieraj pracę rąk naszych,
dzieło rąk naszych wspieraj.
Mądrość! Czy widzę w Bożych Przykazaniach źródło prawdziwie mądrego życia? Bo może recepty na życie udane szukamy w propozycjach świata a nie w słowie Bożym? Może dlatego tak często przykazania relatywizujemy? Warto, w świetle dzisiejszej liturgii słowa, spojrzeć na swoje motywacje i pozwolić Bogu objawić nam piękno Jego życia, abyśmy nigdy nie odchodzili od Niego smutni.
Prawdziwa mądrość jest skarbem a jej źródłem jest dobry Bóg. Człowiek poszukuje tego co trwałe, co da mu szczęście. Niestety często szuka po omacku lub myli szczęście z chwilową przyjemnością. I wcale nie tak rzadko zamiast mądrości wybiera głupotę. Stąd warto zadać sobie pytanie o to, gdzie lub w czym szukamy naszego szczęścia. Jezus patrzy na nas z miłością, tak jak spojrzał na bogatego młodzieńca, dając odpowiedź na nasze dobre pragnienia. Mówi: "jeśli chcesz, możesz żyć inaczej, możesz żyć jak ja, to Ja mogę być twoim bogactwem". Tą drogą jest miłość, naśladowanie Jezusa, zaufanie Bogu. Jest to pytanie o nasze priorytety tj. o to, jak ważne jest dla nas wypełnić wolę Bożą oraz o to, w czym pokładamy ufność. Przyjmijmy dar Jezusowego słowa, aby pozostać przy Nim szczęśliwym a nie odchodzić smutnym.
Przeżywamy październik -> miesiąc modlitwy różańcowej. Zobacz -> [Różaniec - co i jak? Papieże o różańcu. Jak odmawiać? Rozważanie] oraz [Rozważania różańcowe on-line].
Zaproszenie: [W październiku (i nie tylko) - zyskaj odpust za modlitwę różańcową (zupełny lub częściowy)]. Zachęta do modlitwy [Modlitwy do Matki Bożej Różańcowej].
Dziś XXIV Dzień Papieski: "Ewangelia starości i cierpienia". Więcej na stronie: https://www.dzielo.pl/
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy za kapłanów i o powołania] -> Jezus Dobry Pasterz: [Modlitwy do Pana Jezusa Dobrego Pasterza].
Do przemyślenia: Czy jestem gotów być posłuszny Słowu Bożemu?
Co w swoim życiu uważam za największą wartość?
Jak często przy podejmowaniu decyzji proszę Ducha Świętego o mądrość i światło?
Szczęśliwy człowiek, który się boi Pana
i chodzi Jego drogami.
Będziesz spożywał owoc pracy rąk swoich,
szczęście osiągniesz i dobrze ci będzie.
To co prawdziwie trwałe jest dziełem Boga. Niestety człowiek źle korzystając z daru wolności, to co Boże, potrafi zniszczyć czy rozbić. Tym do większego zaufania, we wszechmoc Boga, jesteśmy dziś wezwani, aby z Nim budować. Byśmy byli Nim silni. Jeśli odrzucimy plan Boga, to do zatwardziałości serca już tylko krok. A wtedy zamiast myśleć o dobru bliźniego karmimy swój egoizm i pychę.
Bóg ustanawiając małżeństwo dał człowiekowi pomysł na życie czyli pomysł na świętość. Co więcej, w tym dobrym dziele chce być obecny ze swoją miłością. A skoro tak, to zaprasza człowieka do współdziałania. Dziś świat nie tylko wystawia Jezusa na próbę, proponując alternatywne sposoby życia, w których miłością nazywa się egoizm i pychę, ale wręcz domaga się korekt nauczania ewangelicznego. Stąd pytanie, które nasuwa dzisiejszy psalm: czy chodzę drogami Bożymi czy własnymi? Czy te drogi naprawdę prowadzą do szczęścia? Czy nie pozwoliliśmy no to, aby nasze serca były zatwardziałe? Bóg daje lekarstwo na nasze chore serca - dar Królestwa Bożego - żywy Jezus. Przyjmijmy ten dar jak dzieci: z wdzięcznością, z zaufaniem, z nadzieją, z radością!
Przeżywamy październik -> miesiąc modlitwy różańcowej. Zobacz -> [Różaniec - co i jak? Papieże o różańcu. Jak odmawiać? Rozważanie] oraz [Rozważania różańcowe on-line].
Zaproszenie: [W październiku (i nie tylko) - zyskaj odpust za modlitwę różańcową (zupełny lub częściowy)]. Zachęta do modlitwy [Modlitwy do Matki Bożej Różańcowej].
Zachęcam do lektury [Listu pasterskiego Konferencji Episkopatu Polski zapowiadającego obchody XXIV Dnia Papieskiego].
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy za kapłanów i o powołania] -> Jezus Dobry Pasterz: [Modlitwy do Pana Jezusa Dobrego Pasterza].
Do przemyślenia: Czy ufam Bogu i Jego słowu?
Jak często modlę się za swoją rodzinę i swoich bliskich?
Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę,
świadectwo Pana niezawodne, uczy prostaczka mądrości.
Bojaźń Pańska jest szczera i trwa na wieki,
sądy Pana prawdziwe, a wszystkie razem słuszne.
Co jest dla nas ważne? Dzisiejsze słowo to dotykające głębi naszego sumienia pytanie o cel naszego życia. Co jestem w stanie poświęcić/odrzucić, jeśli zobaczę, że oddalam się od Jezusa i życia wiecznego? Tak często boimy się czegoś stracić. Nasz egoizm zaślepia nas. Dziś Jezus pyta nas o to, co chcemy zyskać i czy naprawdę jesteśmy z Nim.
W wierze nie chodzi jedynie o wypełnianie rytuałów czy praktyk duchowych - chodzi o budowanie relacji. Nasza codzienność, nasze wybory i decyzje, pokazują jakie jest nasze odniesienie do Boga a w konsekwencji również do bliźnich. Jeśli więc jest w naszym życiu coś, co burzy łączność z Bogiem, co przeszkadza nam w otworzeniu się na Jego miłość, to powinniśmy to odrzucić, jeśli cenimy sobie więź z Nim. Dlatego warto sobie zadać pytanie o priorytety w naszym życiu. Co tak naprawdę jest dla nas ważne i cenne? Czy nasze odniesienie do Boga kształtuje naszą codzienność? Czy potrafimy być wdzięczni i otwarci na Boże obdarowanie?
Dziś 110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Warto zapoznać się z "Orędziem pp. Franciszka na 110. ŚDMiU" i w tej intencji się pomodlić.
29.09 to święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Więcej o kulcie Aniołów: [Są wśród nas :) Wspomnienie Świętych Archaniołów i Aniołów Stróżów]. Polecam modlitwy (nie tylko na ten dzień): [Modlitwy do św. Michała Archanioła i świętych Aniołów i Archaniołów] oraz [Litania do świętych aniołów].
Dzisiejsze święto zgodnie z aktualnymi normami liturgicznymi (pierwszeństwo świąt w kalendarzu liturgicznym) ustępuje miejsca celebracji Niedzieli Zwykłej.
Z racji zbliżającej się 40-stej rocznicy zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki, księża biskupi skierowali do nas list pasterski zatytułowany "Ksiądz Jerzy Popiełuszko, Patron Współczesnej Wolności".
We wtorek zaczynamy październik -> miesiąc modlitwy różańcowej. Zobacz -> [Różaniec - co i jak? Papieże o różańcu. Jak odmawiać? Rozważanie] oraz [Rozważania różańcowe on-line]. Zaproszenie: [W październiku (i nie tylko) - zyskaj odpust za modlitwę różańcową (zupełny lub częściowy)]. Zachęta do modlitwy [Modlitwy do Matki Bożej Różańcowej].
Do przemyślenia: Jak troszczę się o czystość sumienia?
Oto mi Bóg dopomaga,
Pan podtrzymuje me życie.
Będę Ci chętnie składać ofiarę
i sławić Twe dobre imię.
Czy chcemy prowadzić życie wygodne czy mądre? Niestety bardzo rzadko da się te pragnienia pogodzić. Co innego, kiedy chcemy prowadzić życie mądre i pełne pokoju. Tu z pomocą przychodzi Jezus, pokazując gdzie szukać prawdziwej wielkości. Wszystko zamyka się w słowie "służba".
Doświadczeniem, które potwierdza autentyczność naszej wiary, jest to, jak radzimy sobie z przeciwnościami i trudnościami. Czyli to, jak reagujemy na przysłowiowy krzyż. Jednak bez wydarzenia męki i śmierci Jezusa, której owocem jest nasze zbawienie, nie zrozumiemy prawdy o Zmartwychwstaniu, czyli obecności Jezusa pośród nas. Krzyż sprawdza naszą dojrzałość bo jest pytaniem o miłość. A Jezus pokazuje, że drogą wielkości jest służba, czyli właśnie miłość. Człowiek może szukać swojej wielkości i jednocześnie uciekać przed pytaniem o krzyż. Można jednak dokonać wyboru naśladowania Jezusa. Bo tam gdzie jest On, tam jest życie.
Dziś przyzywam wstawiennictwa mojego patrona: [Mój patron (22 września) - św. Tomasz z Villanova OESA, abp].
22 września 1953 roku zakończył się [Sfingowany proces biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka].
22 września 1968 roku św. Ojciec Pio odprawił, w przeddzień swojej śmierci, ostatnią Mszę św.
Dziś w naszej parafii przeżywany po raz kolejny "Dzień ks. Piotra Skargi". [zob. swmikolaj-grojec.pl]
Info o ks. Skardze na stronie [W rocznicę śmierci Sługi Bożego Piotra Skargi (1536-1612). [zdjęcia Grójec-Kraków]].
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitewnik ks. Piotra Skargi].
Do przemyślenia: Czy podejmuję rozeznanie nad moimi pragnieniami?
Pan jest łaskawy i sprawiedliwy,
Bóg nasz jest miłosierny.
Pan strzeże ludzi prostego serca:
byłem w niewoli, a On mnie wybawił.
Pytanie! Za kogo uważa mnie świat? Za kogo mnie uważacie? Kim dla was jestem? Od tego zależy, czy za Jezusem pójdziemy, czy wybierzemy swoją własną (w naszych oczach lepszą) drogę.
Słowa weź swój krzyż, które Jezus kieruje do uczniów, znaczą naśladuj mnie, czyń to, co ja. Zapraszają one do podjęcia konkretnego zaangażowania duchowego, u podstaw którego leży decyzja uznania Jezusa za Pana i Mesjasza. Owocność bowiem życia duchowego ma swoje źródło właśnie w relacji z Bogiem. To On jest łaskawy i sprawiedliwy. To On wyzwala z niewoli i wspomaga. Ta starotestamentalna pewność musi być obecna również w nas. Bez naśladowania Jezusa, bez kroczenia za Nim, daleko nie zajdziemy - wiele sami nie zwojujemy. Cenne jest też w Ewangelii zauważyć zaproszenie do rozmowy z Jezusem. Dzięki temu nie tylko możemy skonfrontować z Nim nasze wyobrażenia, ale przede wszystkim usłyszeć Jego budujące słowo. Gdyby Piotr nie podjął dialogu z Jezusem, nie doświadczyłby przemiany. To cenna lekcja o roli modlitwy w procesie wzrostu wiary. Niech więc nasz wybór Jezusa będzie świadomy, aby przemiana nasza była autentyczna i trwała.
15 września Kościół powszechny obchodzi wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Dzisiejsze wspomnienie NMP zgodnie z aktualnymi normami liturgicznymi (pierwszeństwo świąt w kalendarzu liturgicznym) ustępuje miejsca celebracji XXIV Niedzieli Zwykłej.
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy do Matki Boskiej Bolesnej].
Dziś obchodzimy 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Warto zapoznać się z papieski orędziem: [Sztuczna inteligencja i mądrość serca: dla komunikacji w pełni ludzkiej].
Do przemyślenia: Czy swoim życiem świadomie wybieram Jezusa?
On wiary dochowuje na wieki,
uciśnionym wymierza sprawiedliwość,
chlebem karmi głodnych,
wypuszcza na wolność uwięzionych.
Jaki obraz Boga noszę w sobie? Czy rzeczywiście jestem pewien, że Bóg czyni wszystko dobre? Bo może oskarżam Boga za jakieś cierpienia, bezczynność, zło? Może pozwoliłem okraść się z obrazu Boga pełnego miłości i mocy? Bo nieszczęściem jest utracić umiejętność zachwytu Bogiem. Może jestem głuchy i niemy, zamknięty na Bożą łaskę? Może potrzebuję usłyszeć Jezusowe Effata "otwórz się"? Tylko głos Boga może przebić się przez głuchotę, tylko Bóg może rozwiązać więzy języka. Tylko Jezus może nas uzdolnić do przyjęcia daru Słowa. Spotkanie z Bogiem zawsze rodzi dobro. On ma moc odnowić w nas wszelkie dobro. On daje wolność. Nie bądźmy obojętni na Jego obecność.
Odwaga! Dziś słowo szczególnie wzywa nas do czytelnego wyznania naszej ufności w Bożą Opatrzność. Niezależnie od okoliczności zewnętrznych mamy powiedzieć małodusznym "Odwagi! Nie bójcie się! Oto wasz Bóg, oto pomsta; przychodzi Boża odpłata; On sam przychodzi, by was zbawić". To samo słowo wpierw Bóg kieruje do nas.
Dziś rozpoczyna się XIV Tydzień Wychowania (8-14.09.2024). Będzie on przebiegał pod hasłem „Wychowujmy razem”. Organizują go Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz Rada Szkół Katolickich. Materiały opracował zespół katechetów i duszpasterzy pod kierunkiem ks. Marka Studenskiego, konsultora Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Można je zaleźć na stronie internetowej Tygodnia: www.tydzienwychowania.pl
[List Pasterski Konferencji Episkopatu Polski na XIV Tydzień Wychowania]
8 września Kościół powszechny obchodzi święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji ludowej Matka Boża, której pamiątkę narodzenia tego dnia obchodzimy, jest czczona jako patronka jesiennych siewów i dlatego nazwano Ją Matką Bożą Siewną.
Dzisiejsze Święto Narodzenia NMP zgodnie z aktualnymi normami liturgicznymi (pierwszeństwo świąt w kalendarzu liturgicznym, pkt. 6) ustępuje miejsca celebracji XXIII Niedzieli Zwykłej.
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy na dzień Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.].
Dziś w Gietrzwałdzie: Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY GIETRZWAŁDZKIEJ. Objawienia maryjne miały miejsce w Gietrzwałdzie od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boża rozmawiała z dwiema dziewczynkami: Justyną Szafryńską i Barbarą Samulowską. Po 147 latach od tamtych wydarzeń, to miejsce nadal przyciąga pielgrzymów. Podczas objawień Niepokalanej, 8 września 1877 r. na prośbę Dzieci - Matka Boża pobłogosławiła źródełko, znajdujące się w pobliżu sanktuarium i zapewniła, że do Gietrzwałdu mogą przychodzić chorzy, że udzieli im wielu łask, ale prosząc o zdrowie ludzie powinni odmawiać różaniec.
8 i 9 września 1939 r. Niemieckie lotnictwo zbombardowało Garwolin. Po wojnie oszacowano zniszczenia, wyniosły one 90% dla centrum miasta, 70 % dla całego Garwolina. Pamiętajmy!
Do przemyślenia: Czy otwieram się przed Jezusem?
Kto nie czyni bliźniemu nic złego,
nie ubliża swoim sąsiadom,
kto za godnego wzgardy uważa złoczyńcę,
ale szanuje tego, kto się boi Pana.
Kto tak postępuje, nigdy się nie zachwieje.
Bóg kieruje do nas swoje Słowo, które ma moc nas zbawić. Dociera Ono do najdalszych zakątków naszego serca i tam staje się źródłem nowego życia. Stąd ważnym staje się pytanie o to, czy jestem na nie otwartym i czy chcę ten Boży dar wprowadzać w czyn? Inaczej z głębi naszego serca wypływać będzie to zło, przed którym nas Jezus dziś przestrzega. Bóg jest blisko nas! Czy korzystamy z tego daru? Czy jestem pilnym słuchaczem Bożego Słowa?
Naszym sercem nie możemy być daleko od Boga. Naszym sercem mamy Boga chwalić. Inaczej, całe zło, które Jezus nazywa w dzisiejszej Ewangelii, będzie źródłem naszego upadku i zatracenia.
85. rocznica wybuchu II wojny światowej.
[Słowo Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2024/2025]
Dziś Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Jego hasłem są słowa: „Miej nadzieję i działaj ze stworzeniem”. Warto przeczytać: [Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego | 1 września 2024].
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy dla uczniów i nauczycieli].
Do przemyślenia: Jaka jest kondycja mojego serca?
Co z niego wypływa: zło czy dobro?
Czy wcielam Słowo w moje życie?
Pan jest moim pasterzem:
niczego mi nie braknie,
pozwala mi leżeć
na zielonych pastwiskach.
Hojność! To nie tylko cecha Boga, ale również zaproszenie dla człowieka. Bóg hojnie obdarza człowieka swoimi darami, ale pragnie jednocześnie, aby człowiek miał w tym swój wkład, nawet jeśli jest znikomy i po ludzku nieadekwatny do potrzeb. Tym wkładem nie są tylko chleby, ale przede wszystkim miłość, zaufanie, hojność. To co jest wystarczające dla jednostki, może być darem dla innych, a dzięki Bogu będzie darem wystarczającym. To wielka tajemnica głębi Eucharystii.
Trwa [Lipiec: Miesiąc poświęcony Krwi Jezusa].
Dziś, w czwartą niedzielę lipca (czyli w pobliżu daty wspomnienia świętych Anny i Joachima, dziadków Jezusa), z inicjatywy papieża Franciszka, obchodzimy IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W tym roku towarzyszą mu słowa: „Nie opuszczaj mnie w mojej starości”. Warto zapoznać się z Orędziem pp. Franciszka przygotowanym na ten dzień.
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwa duszy tęskniącej do Boga].
UWAGA - trwają wakacje! Dlatego nagrania homilii czy rozważania, pojawiać się będą na stronie nieregularnie i sporadycznie (szczególnie w sierpniu). Jest to związane z wyjazdami np. urlopem. Tak więc jeśli coś się pojawi, to z przedrostkiem "wakacyjne". Do regularności wrócę po wakacjach (choć moje rozważania i homilie są słuchane/czytane w znikomej liczbie). Zachęcam natomiast do regularnego śledzenia nauczania papieskiego oraz innych budujących nauczań w internecie, aby dobrze przygotować się do liturgii niedziel wakacyjnych.
Do przemyślenia: Czy potrafię i chcę się dzielić dobrami, swoimi talentami, darami ...?
Czy jestem wdzięczny? Jak przeżywam Eucharystię?
Pan jest moim pasterzem:
niczego mi nie braknie,
pozwala mi leżeć
na zielonych pastwiskach.
Ponownie dzisiejsza liturgia zaprasza nas, abyśmy potwierdzili i wyznali, że Pan jest naszym pasterzem. Wiemy, że jest dobry. Wiemy, że się o nas troszczy. Słuchać Go, ufać Mu, to sposób, aby odzyskać upragnione sily.
Wrogość! To nie jest chrześcijańska normalność. Zgodą na działanie łaski Bożej w naszych sercach jest to, że będzie jej (wrogości, nienawiści, zawiści, odwetu) coraz mniej, że nigdy nie stanie się ona cnotą (powodem do dumy). Jeżeli nie pozwolimy Jezusowi zniszczyć w nas muru jakim jest wrogość, to ostatecznie wrogość zniszczy nas.
Trwa [Lipiec: Miesiąc poświęcony Krwi Jezusa].
W dniach 21-28 lipca: XXV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, „Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilom".
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy za kapłanów i o powołania] -> Jezus Dobry Pasterz: [Modlitwy do Pana Jezusa Dobrego Pasterza].
UWAGA - trwają wakacje! Dlatego nagrania homilii czy rozważania, pojawiać się będą na stronie nieregularnie i sporadycznie (szczególnie w sierpniu). Jest to związane z wyjazdami np. urlopem. Tak więc jeśli coś się pojawi, to z przedrostkiem "wakacyjne". Do regularności wrócę po wakacjach (choć moje rozważania i homilie są słuchane/czytane w znikomej liczbie). Zachęcam natomiast do regularnego śledzenia nauczania papieskiego oraz innych budujących nauczań w internecie, aby dobrze przygotować się do liturgii niedziel wakacyjnych.
Do przemyślenia: Czy postrzegam Jezusa jako tego, który jest dobry?
Czy w moim sercu nie ma czasem muru, którym jest wrogość?
Czy pozwalam, aby Boża łaska mnie kształtowała?
Będę słuchał tego, co mówi Pan Bóg:
oto ogłasza pokój ludowi i świętym swoim.
Bóg wiele czyni w naszym życiu. Daje nam się poznać. Ale zawsze podprowadza nas do decyzji, bez której wiele z Bożych dzieł w nas się nie urzeczywistni. Człowiek sam musi podjąć decyzję, że chce słuchać Boga. Dziś szczególnie pięknie pokazuje nam taką postawę św. Paweł w drugim czytaniu, w którym widzimy jego zachwyt Jezusem. Ten wybór Jezusa leży u podstaw wszelkich działań św. Pawła. Wypada zatem zadać sobie pytanie: jak ja patrzę na miejsce i rolę Jezusa w moim życiu? Czy jest On fundamentem mojego działania? To Jezus posyła uczniów na ewangelizację. Jest ona skuteczna, bo to On daje im władzę i moc. Gdyby nie zaufanie i posłuszeństwo Jezusowi, misja uczniów pozostałaby bezowocna. Tak samo my. Bez Jezusa w naszym życiu kiepsko przędziemy. Do nas też odnosi się wezwanie do nawrócenia.
Trwa [Lipiec: Miesiąc poświęcony Krwi Jezusa].
We wtorek wspomnienie NMP z Góry Karmel: [Czym jest Szkaplerz ?]. Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Dawne modlitwy do Najśw. Panny Maryi Szkaplerznej.]
UWAGA - trwają wakacje! Dlatego nagrania homilii czy rozważania, pojawiać się będą na stronie nieregularnie i sporadycznie (szczególnie w sierpniu). Jest to związane z wyjazdami np. urlopem. Tak więc jeśli coś się pojawi, to z przedrostkiem "wakacyjne". Do regularności wrócę po wakacjach (choć moje rozważania i homilie są słuchane/czytane w znikomej liczbie). Zachęcam natomiast do regularnego śledzenia nauczania papieskiego oraz innych budujących nauczań w internecie, aby dobrze przygotować się do liturgii niedziel wakacyjnych.
Do przemyślenia: Czy Jezus jest dla mnie najważniejszy?
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
|||||||
|
Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. |