Elizeusz.pl <><
"W sieci Słowa"
- czyli okazjonalne zamyślenie nad Słowem Pana.
... podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju.
(Mt 13,47)
"Nowość Objawienia biblijnego polega na tym, że Bóg daje się poznać w dialogu, który pragnie prowadzić z nami. Patrząc na Kościół jako „dom Słowa”, trzeba przede wszystkim skupić uwagę na świętej liturgii. Jest to bowiem uprzywilejowane środowisko, w którym Bóg przemawia do nas w teraźniejszości naszego życia; przemawia dziś do swego ludu, który słucha i odpowiada. Każda czynność liturgiczna jest ze swej natury przesycona Pismem świętym. Dlatego należy pojąć i wykorzystać zasadniczą wartość, jaką czynność liturgiczna ma dla zrozumienia słowa Bożego. Jeśli jest prawdą, że liturgia jest uprzywilejowanym miejscem dla głoszenia, słuchania i celebrowania słowa Bożego, jest również prawdą, że to spotkanie powinno być przygotowane w sercach wiernych, a przede wszystkim pogłębione i przyswojone. Życie chrześcijańskie cechuje bowiem w sposób zasadniczy spotkanie z Jezusem Chrystusem, który nas wzywa, byśmy za Nim poszli". (Verbum Domini 6, 52, 72)
Dlatego tutaj dzielę się swoimi medytacjami (zamyśleniem) nad Słowem Bożym, umieszczam nagrywane homilie. Nie jestem biblistą. Nie gwiazdorzę, ale odkrywam, że pierwszym adresatem tego słowa, jestem ja sam. Taka zwyczajność w spotkaniu z nadzwyczajnością.
Zamyślenie nad Słowem:
Aktualne: [2025]
i archiwalne -> [2024]
[2023]
[2022]
[2021]
[2020]
[2019]
[2018]
[2017]
[2016]
[2015]
[2014]
[2013]
[2012]
Zachęcam do zapoznania się z moim [Manifestem duchowym - Elizeusz.pl]. Zapraszam również do sięgnięcia po materiały pomagające odkrywać bogactwo Słowa Bożego. Więcej na stronie: "Pismo Święte".
Dziękujcie Panu, bo jest dobry,
bo Jego łaska trwa na wieki.
Niech bojący się Pana głoszą:
„Jego łaska na wieki”.
Zmartwychwstały Jezus pokazuje nam, że Jego miłość ma moc pokonać wszelki lęk, grzech czy słabość. Nic nie jest nas w stanie odłączyć od tej miłości - nawet zamknięte drzwi. Spotkanie z Jego miłosierdziem zaprasza nas do podjęcia konkretnej decyzji wiary - "Pan mój i Bóg mój". Dziś jest ten dzień, aby dotknąć się Zmartwychwstałego i zawierzyć swój los Bogu. Ten, kto uwierzy, rzeczywiście może być szczęśliwy.
Miłosierdzie! W chrześcijaństwie miłosierdzie ma twarz zmartwychwstałego Jezusa. To miłość, która przynosi wolność od lęku. To miłość uzdalniająca do świadectwa. To spotkanie objawiające źródło życia. Pozwólmy miłosierdziu zakrólować w naszym życiu. Spotkać Jezusa zmartwychwstałego, to spotkać Jezusa miłosiernego.
"Błogosławieni, którzy uwierzyli" - czyli szczęśliwi, którzy uwierzyli. Wiara to zatem dla człowieka (dla mnie) okazja do osiągnięcia szczęścia. Mogę dziś - za św. Tomaszem - spotykając się ze Zmartwychwstałym, patrząc w Jego oczy, wyciągając rękę do ran, w których jest moje uzdrowienie - powiedzieć "Pan MÓJ i Bóg MÓJ".
Jezus mówi do Tomasza: "Podnieś tutaj swój palec". Nasuwa mi się tutaj obraz z Kaplicy Sykstyńskiej - Stworzenie Adama, kiedy człowiek bezradnie wyciąga swoją rękę ku Bogu. Dotyk Boga daje życie - dotknięcie Jezusa stwarza na nowo, ku nowości życia.
Dla mnie - z racji mojego imienia - to wyznanie wiary jest szczególnie osobiste (powyżej jeden z moich obrazków prymicyjnych). Św. Tomasz spotyka Zmartwychwstałego Jezusa i dotyka Jego przebitego boku. Ten obraz pod jakimś względem opisuje moją drogę do Jezusa. Ile to już razy na mojej twarzy widać było podobne zdziwienie? Bo przecież tak często dotykam Zmartwychwstałego Pana w Eucharystii - a jednocześnie często jestem "zamknięty" z powodu różnych obaw. Dlatego chcę na nowo wyznawać w Jezusie tego, który przynosi pokój i nadzieję. I ten Jezus, prowadzi moją rękę do swojego serca. Rewelacja. Dziś też jest druga rocznica śmierci mojej mamy - modlę się o to, aby Jezus był jej życiem.
Za św. Faustyną możemy dziś prosić: "Dopomóż mi, Panie, aby oczy moje były miłosierne, bym nigdy nie podejrzewał i nie sądził według zewnętrznych pozorów, ale upatrywał to, co piękne w duszach bliźnich i przychodził im z pomocą".
Miłosierdzie - jedno słowo a tak dużo zmienia, bo zmienia człowieka. Jezu ufam Tobie! Jezu ufam Tobie!
Dziś w całym Kościele obchodzone jest Święto Miłosierdzia Bożego. Zostało ono ustanowione za sprawą objawień św. Faustyny Kowalskiej, w czasie których sam Jezus prosił o to święto. Jezus powiedział do św. s. Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699). Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce, a w dniu kanonizacji Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 roku ogłosił to święto dla całego Kościoła, abyśmy mogli wszyscy korzystać ze zdroju łask Miłosiernego Chrystusa.
"Bóg nikomu MIŁOSIERDZIA Swego nie odmówi. Niebo i ziemia może się odmienić, ale nie wyczerpie się MIŁOSIERDZIE Boże." (Dz. 72)
W to dzisiejsze Święto Miłosierdzia, niech Pan działa łaską swą i mocą swą w naszych sercach! Niech je dotyka i uzdrawia! Niech je przemienia i uświęca. Amen!
Zachęcam do zapoznania się z papieską bullą „Misericordiae vultus” oraz encykliką św. Jana Pawła II "Dives in misericordia" i listem "Misericordia Dei".
Dzisiejszy dzień przeżywany jest jako ogólnopolskie święto Caritas: ,,Dzień Dobra” -> Słowo Przewodniczącego Komisji Charytatywnej Komisji Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia.
O idei "Dnia Dobra" (TyDzieńDOBRA)-> https://dziendobra.pl/. Warto odwiedzić profil fb: Wolontariat CARITAS. „DZIEŃ DOBRA” to huczne i radosne świętowanie BOŻEGO MIŁOSIERDZIA. To także święto WOLONTARIUSZY CARITAS. W tym dniu wszyscy razem cieszymy się, że każdego dnia dobra jest więcej!
Rozpoczyna się 81. Tydzień Miłosierdzia - czas w sposób szczególny poświęcony głoszeniu miłosierdzia i budzeniu wrażliwości na potrzeby bliźnich. Tym razem przebiega pod hasłem: „Oby światło chrześcijańskiej nadziei dotarło do każdego człowieka, jako orędzie Bożej miłości skierowane do wszystkich!” (papież Franciszek). WWW: -> [Bp Szlachetka na Niedzielę Miłosierdzia] i [27 kwietnia - 3 maja: 81. Tydzień Miłosierdzia].
Dzisiejsza niedziela kończy oktawę wielkanocną.
Modlitwa: [Modlitwy do Miłosierdzia Bożego] oraz w starych modlitewnikach [Dawne modlitwy do Pana Jezusa Miłosiernego] oraz [Dopomóż mi Panie. (św. Faustyna Kowalska)].
Zachęcam do medytacji [Święty Tomasz Apostoł - były niedowiarek].
Do przemyślenia: Czy moje oczy, serce, ręce są miłosierne?
Czy u źródeł moje wiary leży wydarzenie spotkania ze Zmartwychwstałym?
Jak w praktyce wygląda u mnie postawa miłosierdzia?
Czy pogłębiam swoją wiarę?
Kamień odrzucony przez budujących
stał się kamieniem węgielnym.
Stało się to przez Pana
i cudem jest w naszych oczach.
Na przestrzeni lat człowiek szukał źródła życia wiecznego, bo tak naprawdę, to największy strach budzi unicestwienie. Dla chrześcijan coś takiego nie istnieje, bo żyje Nasz Pan, Baranek zabity a znów żywy, Bóg mocny. Śmierć została raz na zawsze pokonana a wraz z nią diabeł. Grób Jezusa jest pusty! Zmartwychwstały jest pośród nas! Niech będzie również w każdym z nas. Niech wejdzie przez zamknięte drzwi naszych sercowych wieczerników i przyniesie pokój. Niech rozjaśni wszystkie nasze ogrójcowe ciemności i lęki. Niech otworzy każdy nasz grób i niech da nam życie. Alleluja!!! Jedno słowo a wyraża wszystko! Alleluja!!!
Proklamacja pokoju, który nie ma swojego źródła w tym świecie! Nasz świat jest często przepełniony brakiem pokoju, a co za tym idzie, brakiem autentycznej radości. Ten brak chce sobą wypełnić Zmartwychwstały! Przychodzi w nasz smutek, bezradność, małostkowość, pychę ... Przychodzi z lekarstwem dla naszych serc. Przychodzi z miłością silniejszą niż śmierć.
Zmartwychwstanie - to pustka i smutek zamienione w radosne spotkanie. Zmartwychwstanie - to spotkanie z Bogiem dającym Nowe Życie.
Pan zmartwychwstał :) jupii i pokazał jasny kierunek - teraz z Nim zmierzamy ku Niebu. Choć mało się dziś spało, to radość jest.
Moje życzenia: [Alleluja 2025!].
Zobacz również moją notkę z poprzednich lat: "Wielkanoc = wielka RADOŚĆ".
Zachęcam do medytacji [Będąc w Zmartwychwstałym.] oraz wiersza [x. Jerzy Liebert - "Zmartwychwstanie".]
Ze starych modlitewników: [Modlitwy na Zmartwychwstanie Pańskie].
Do przemyślenia: Czy trwam i pogłębiam relację ze Zmartwychwstałym?
Co dla mnie znaczy zmartwychwstanie?
Wybawia mnie Twoja prawica.
Pan za mnie wszystkiego dokona.
Panie, Twa łaska trwa na wieki,
nie porzucaj dzieła rąk swoich.
Zapraszam do x-tomkowej medytacji: [Medytacja - Niedziela Palmowa Męki Pańskiej].
Niedzielą Palmową rozpoczynamy [Wielki Tydzień] - czas bezpośrednio poprzedzający wielkanocne uroczystości paschalne.
Ze starych modlitewników polecam: [Modlitwy na Niedzielę Palmową] oraz cały [Modlitewnik pasyjno-paschalny].
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy za kapłanów i o powołania] -> Jezus Dobry Pasterz: [Modlitwy do Pana Jezusa Dobrego Pasterza].
Do przemyślenia: Czy widzę w Jezusie obiecanego Mesjasza?
Czy moje publiczne wyznanie wiary w Niego jest szczere?
Czy świadomie podejmuję współpracę z łaską Boga?
Ci, którzy we łzach sieją,
żąć będą w radości.
Idą i płaczą niosąc ziarno na zasiew,
lecz powrócą z radości niosąc swoje snopy.
Nikt nie chce być potępiany. Nikt nie che umierać. Dzisiejsza ewangelia poucza nas, że grzech prowadzi do śmierci, że grzech rodzi nienawiść i lęk. Wszystko jednak zmienia się, gdy na drodze staje Jezus. Tylko On w pełnej wolności i z mocą może nazwać i przebaczyć ludzki grzech, ponieważ abyśmy mieli przebaczenie grzechów On poświęcił samego siebie. Nikt z nas nie jest wolny od grzechu, każdy jest grzesznikiem i dlatego każdy z nas może doświadczyć przebaczenia. Święty to grzesznik, któremu przebaczono. Prośmy Pana, aby uwolnił nasze serca od osądu i nienawiści, a napełnił miłosierdziem. On czyni wszystko nowym. Niech i nas odnowi w miłości.
Osoba! Jaka jest motywacja działania dla św. Pawła? W dzisiejszym drugim czytaniu Apostoł świetnie ją ukazuje. Odpowiedź brzmi: "dla Niego ...". Jest to ważne światło na czas Wielkiego Postu, który szybkimi krokami zaczyna kierować naszą myśl na Wielki Tydzień. Wszystko, co powinniśmy czynić, powinno mieć jeden wspólny mianownik, tj. czynię to dla Jezusa! Powinniśmy kategorycznie odrzucić samowystarczalność w wymiarze łaski. Bo przecież możemy liczyć, że On uczyni coś wielkiego dla nas, mianowicie, objawi potęgę swojego miłosierdzia. Pochyli się nad naszym życiem i przywróci nam naszą godność dziecka Bożego. Sami siebie nie zbawimy. Pozwólmy Jezusowi nas wybawić!
Bóg ma moc odmienić nasz los, bo bez miłości, bez wolności los człowieka jest zagrożony. Bóg czyni wszystko nowym, a przede wszystkim czyni nowym w człowieku doświadczenie miłości. Grzech jest największym zagrożeniem dla człowieka - zagrożeniem życia. Jezus pochyla się nad człowiekiem i podnosi go ku wolności i miłości.
Jezus nie potępia - usprawiedliwia. Wzywa do nawrócenia i odwrócenia się od grzesznego stylu życia. Jednym słowem - jesteśmy wezwani, aby wybrać Go na Pana naszego życie - Jemu się zawierzyć.
W V Niedzielę Wielkiego Postu, zwaną też I Niedzielą Męki Pańskiej, zasłaniane są w kościołach krzyże i obrazy. Więcej na temat tego zwyczaju dowiemy się tu "V niedziela Wielkiego Postu i zasłanianie krzyży" lub tu "Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika". Ten znak wprowadza nas w pasyjny czas Wielkiego Postu.
Ze starych modlitewników: [Modlitwa w V Niedzielę Wielkiego Postu. (1883r.)]. -> [U stóp Krzyża. Modlitewnie przy Krzyżu Świętym - bądź uwielbiony ]
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy za kapłanów i o powołania] -> Jezus Dobry Pasterz: [Modlitwy do Pana Jezusa Dobrego Pasterza].
Do przemyślenia: Jak przeżywam prawdę o Bogu miłosiernym?
Jak reaguję na przeciwności w swoim życiu?
Jak silna jest moja wiara w to, że Bóg pragnie przemienić moje życie i wypełnić Swoim błogosławieństwem?
W jaki sposób staram się poznać Jezusa i żyć Jego słowem?
Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością,
oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał,
i uwolnił od wszelkiego ucisku.
Miłosierdzie! Mądrość i wielkość Boga objawiają się w Jego miłosierdziu. On zna nasze serca, zna też nasze możliwości. Obraz Miłosiernego Ojca powinien zawsze nas poruszać, owocując głębokim przekonaniem, że mamy do Kogo wracać.
Miłosierni jak Ojciec. W kontekście dzisiejszej ewangelii jest to wielkie wyzwanie. Pojednać się z człowiekiem, który nas zawiódł. Walczyć o relację mimo wszystko. Takim jest Bóg - szczególnie w sakramencie pokuty i pojednania. Przywraca nam godność, którą roztrwoniliśmy. Odnawia relację, której się wyparliśmy. Dzięki Niemu wszystko staje się nowym. Przyjmijmy wezwanie, aby do Niego powrócić. Powrócić do relacji z kochającym i miłosiernym Ojcem.
Kiedy Bóg mówi "dziś zrzuciłem z was hańbę" każdy z nas może pomyśleć o swojej sytuacji. Co jest moją hańbą? Co nie pozwala mi, abym na siebie i swoje życie patrzył bez poczucia wstydu? Podstawową "hańbą" jest to, że nie potrafię kochać, albo wciąż kocham za mało. Miłosierny Ojciec wychodzi nam na spotkanie, przywraca utraconą godność. Jest więc z czego się cieszyć!
Niedziela radości - uradowany Ojciec zapraszający każdego z nas do radości. Uwierz! Zaufaj!
IV Niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą Lætare. To słowo, które pochodzi z łacińskiego introitu: "Lætáre, Ierúsalem" (Wesel się Jeruzalem), oznacza "Cieszcie się" i rozpoczyna antyfonę na wejście, przeznaczoną na dzisiejszą liturgię. Wolno dziś używać szat liturgicznych koloru różanego, ozdabiać ołtarz kwiatami i wykorzystywać instrumenty muzyczne w śpiewie. Więcej o niedzieli "Laetare" w linku.
Ze starych modlitewników: [Modlitwa w IV Niedzielę Wielkiego Postu. (1883r.)]. -> [Modlitwy w utrapieniu ].
Ze starych modlitewników: -> [Modlitewnik pokutno-pasyjny na Wielki Post].
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy za kapłanów i o powołania] -> Jezus Dobry Pasterz: [Modlitwy do Pana Jezusa Dobrego Pasterza].
Do przemyślenia: Czy świadomie podejmuję współpracę z łaską Boga?
Miłosierny jest Pan i łaskawy,
nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy.
Bo jak wysoko niebo wznosi się nad ziemią,
tak wielka jest łaska Pana dla Jego czcicieli.
Owoc! Jak ważny jest owoc wie każdy, kto na niego czeka, kto go pragnie. Przede wszystkim ogrodnik, wkładający wcześniej wielki wysiłek, aby owoc został wydany, aby się nie zmarnował. Dziś tym ogrodnikiem jest sam Bóg, wkładający w życie ludzkie ogrom miłości i łaski, by życie człowieka nie okazało się zmarnowanym. Bóg, szukający w człowieczym sercu owocu jakim jest miłość. Bóg, umacniający i podtrzymujący człowieka. Prawdziwe spotkanie z Bogiem żywy ma moc nas ożywić. Ma moc sprawić, że staniemy się zdolni do podjęcia misji. Ma moc przemienić nas z "Mojżesza bezradności" w "Mojżesza posłania".
W czym się wyraża to, że Bóg jest moim Bogiem? Czy mam doświadczenie bardzo osobistego spotkania z Nim? Czy szanuję święte miejsca spotkania Świętego? Piękno dzisiejszego słowa to prawda o Bogu, który wychodzi z inicjatywą. Jego słowo umacnia nas w nadziei i miłości. Służy za przykład dla szczęśliwego życia. Nie bądźmy jak figowe drzewo z przypowieści, niby żywe, ale bez owoców. Zwróćmy się ku Niemu, nie zawiedziemy się.
Wielkie dzieła prawdziwego wyzwolenia rozpoczynają się od poznania Wyzwoliciela - Boga, który JEST. W tym wielkopostnym czasie na nowo mamy odkryć jak Miłosierny jest Pan i łaskawy, nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy. Słowa z dzisiejszego psalmu "On odpuszcza wszystkie twoje winy i leczy wszystkie choroby, On twoje życie ratuje od zguby i obdarza cię łaską i zmiłowaniem" naprawdę potrafią napełnić serce nadzieją. Największym owocem jaki mamy wydać jest właśnie miłość - dlatego Bóg nie szczędzi nam troski, aby tak się stało. Jest za co dziękować!
Zwrócić się ku Bogu. Przyjąć Jego łaskę. Odżyć!
26 marca, we wspomnienie Dobrego Łotra (św. Dyzmy), w Kościele w całej Polsce obchodzony jest Dzień Modlitw Za Więźniów. Ustanowiony został w 2009 roku przez polskich biskupów podczas 347. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Zanosimy w tym właśnie dniu modlitwy, aby osoby pozbawione wolności dostąpiły łaski Miłosierdzia Bożego. W kaplicach wielu zakładów karnych księża kapelani sprawują Eucharystię w intencji osadzonych i ich rodzin.
Ze starych modlitewników: [Modlitwa w III Niedzielę Wielkiego Postu. (1883r.)].
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [Modlitwy za kapłanów i o powołania] -> Jezus Dobry Pasterz: [Modlitwy do Pana Jezusa Dobrego Pasterza].
Do przemyślenia: Z jakim duchowym nastawieniem przeżywam tegoroczny Wielki Post?
Co w moim życiu, relacjach, domaga się pilnego uporządkowania?
Co w moim postępowaniu może być gorszące dla osób, które mnie znają, z którymi się spotkam?
Wybawia mnie Twoja prawica.
Pan za mnie wszystkiego dokona.
Panie, Twa łaska trwa na wieki,
nie porzucaj dzieła rąk swoich.
Z góry widać lepiej. Im wyżej tym większa perspektywa. Można powiedzieć, że czymś takim dla Jezusowej drogi do Jerozolimy jest Tabor - Góra Przemienienia. To doświadczenie oglądania przemiany Jezusa oraz głos Ojca mówiący "To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!" pozwalają inaczej - głębiej - spojrzeć na krzyż. Tam najpełniej widzimy co to znaczy przemiana, co to znaczy być Synem - to znaczy kochać ponad wszystko. Prośmy dobrego Boga, aby nasze oczy zawsze wznosiły się ku górze, abyśmy w każdym doświadczeniu potrafili wychwalać dobrego Boga. Bo nasza ojczyzna jest w niebie. Tam jest cel naszego życia, naszych codziennych wyborów.
Przemienienie! Jesteśmy zaproszeni przez Jezusa na nasz osobisty Tabor, aby wszystko w naszym życiu się przemieniło, a na początek nasze myślenie. Ta przemiana możliwa jest tylko mocą Boga. Czasem trzeba wejść na górę, zmienić perspektywę patrzenia. Z góry widać więcej, ale przede wszystkim, więcej nieba. Bo nasza ojczyzna jest przecież w niebie.
Spotkanie z Bogiem żywym poszerza naszą perspektywę patrzenia, bo kto doświadczył miłości Boga inaczej patrzy na siebie i świat. Bóg chce być bliski człowiekowi. I choć tak jest, to jednak człowiek często tego nie dostrzega. Zmiana następuje wtedy, kiedy człowiek uświadomi sobie, kim jest Bóg i co może zmienić w jego życiu. Taką okazją jest modlitwa :) czas doświadczenia miłości, która odmienia i uzdrawia.
Przemienienie - podczas modlitwy. Głos wzywający do zasłuchania.
Dzisiaj, w II niedzielę Wielkiego Postu, niedziela "Ad Gentes", co po łacinie oznacza: ku narodom, ku ludziom. Tego dnia Kościół w Polsce obchodzi Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Dzień ten jest okazją, by wesprzeć modlitewnie i finansowo polskich misjonarzy posługujących w wielu zakątkach świata. Materiały formacyjne można znaleźć na stronie "Dzieło pomocy Ad Gentes" a więcej informacji na stronie "Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce". Hasłem tegorocznej niedzieli „Ad Gentes” są słowa „W Kościele jesteśmy wspólnotą misyjną”.
19 marca przeżywać będziemy uroczystość św. Józefa, która rozpoczyna Tydzień Modlitw o Ochronę Życia.
Ze starych modlitewników: [Modlitwa w II Niedzielę Wielkiego Postu. (1883r.)].
Do przemyślenia: Czy świadomie podejmuję współpracę z łaską Boga?
Kto się w opiekę oddał Najwyższemu
i mieszka w cieniu Wszechmocnego,
mówi do Pana: „Tyś moją ucieczką i twierdzą
Boże mój, któremu ufam”.
Walka! Nie jest aż tak istotne z kim się walczy, kto jest przeciwnikiem, ale to, o co się walczy. Można bowiem skupić się na tym, że walczymy z pokusami złego ducha, zupełnie marginalizując dobro, które jest z przyjaźni z Bogiem. Walka duchowa to walka o prymat miłości w naszym życiu. Jednak jest jeszcze coś. W zwycięskiej walce niezwykle ważne są sojusze. Wiemy kto jest przeciwnikiem, ale czy nie zapominamy o tym, kto jest naszym sojusznikiem? Trwajmy w sojuszu z Jezusem, aby odnosić zwycięstwa nad pokusami złego ducha.
Kuszenie Jezusa. Gdzie jest moja pustynia? Jak radze sobie z pokusami? Co jest moją największą pokusą?
Gdzie mam zabezpieczenie? Co pozwala mi czuć się bezpiecznie? Człowiek odczuwa wiele lęków, boi się trudności, ma liczne pragnienia. Dzisiejsza liturgia poucza nas, aby ich zaspokojenia szukać w Bogu. Szatan jest tym, który kusi, aby próbować robić to właśnie bez Boga albo przeciw Bogu. Pokusa wyłączenia Boga z życia jest tu zasadniczą pokusą. Może ona wyrazić się w którejś z tych trzech: pokusa zaspokojenia wszystkich pragnień, pokusa władzy i splendoru, pokusa poklasku, ubóstwienia, bycia w centrum. Ale każda z nich, bez Boga staje się pułapką złego. Tylko Bóg, tylko Jego Słowo, pokazuje gdzie leży prawda i Kto jest naprawdę silny. Zwyciężajmy z Jezusem. Z Nim i w Nim nic złego nam nie grozi.
Trwajmy w modlitwie za papieża Franciszka, który nadal przebywa w szpitalu. -> [Modlitwa za papieża].
Zawsze, na kiedy jest ewangelia o kuszeniu, wracam do tekstu (Roman Brandstaetter - "Kuszenie na pustyni.").
Ze starych modlitewników: [Modlitwa w I Niedzielę Wielkiego Postu. (1883r.)].
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [W strapieniu].
Do przemyślenia: Kiedy jestem najsłabszy w walce duchowej?
Stwórz, Boże, we mnie serce czyste *
i odnów we mnie moc ducha.
Dzisiaj rozpoczynamy Wielki Post, 40-dniowy okres przygotowania się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, aby przeżyć owocnie czas Paschy. Na każdej Mszy św. obrzęd posypania głów popiołem.
Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość (nie spożywa się pokarmów mięsnych) i post ścisły (ilościowy). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Nie istnieje natomiast obowiązek uczestniczenia w dzisiejszej Mszy świętej. Mimo to jesteśmy zachęcani do wzięcia w niej udziału.
Skąd wzięły się Środa Popielcowa i Wielki Post? -> Wielki Post w pierwszych wiekach chrześcijaństwa (radiomaryja.pl)
Modlitewnie ze starych modlitewników: [Modlitwy w Popielec].
Do przemyślenia: Czy świadomie podejmuję współpracę z łaską Boga?
|
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 51 gości oraz 0 użytkowników.
![]() |
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
||||||
![]() |
![]() |