Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

"Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś zobaczymy twarzą w twarz: Teraz poznaję po części,  wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.  Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:
z nich zaś największa jest miłość" - 1Kor 13, 12-13.

 

 


"Jakby w zwierciadle" 

- moim okiem, czyli okazjonalne zamyślenie nad światem.

 

Na dobry początek nowego tygodnia - na mądre zakończenie upływającego ...

 

Zapraszam

 

 

Co ja tu robię? Głośno myślę, szukam, pytam, nie potępiam, nie pouczam z nosem w chmurach, słucham, zbieram, udostępniam, inspiruję, irytuję, zachwycam, zadziwiam, zawodzę. Daję się poznać, pozwalam oceniać. Przed tytułami naukowymi nie klękam, fascynuje mnie mądrość i świętość. Nie chcę być sławny, chcę być prawdziwy. Bloger więc ze mnie kiepski, bo nie chcę pracować na markę. Bez nazwiska, bez tytułów - jestem jaki jestem - jestem kim jestem. To czym żyję, to jak żyję. O tych, których spotykam. Dla tych, których nie widzę. Bez przepisów, bez przypisów. Poczytaj, jeśli chcesz. Pomódl się, jeśli możesz. Przyjaciel oblubieńca, który stoi i słucha go, doznaje najwyższej radości na głos oblubieńca (J 3, 29). Oblubieniec jest światłością świata. Kto idzie za Nim, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia (J 8, 12).

„Bądź dobrej myśli, wstań, woła cię”.

 

Uwaga! Poniższe zamyślenia mogą zawierć śladowe ilości emocji lub zupełnie subiektywnych odczuć czy ocen pisanych niekiedy pod natchnieniem chwili. Autor nie ponosi odpowiedzialności za możliwe uszczerbki na psychice. Czytasz na własną odpowiedzialność. :)  Więcej  wyjaśnień w notce: "Dlaczego?". Non omnis moriar - Ad maiorem Dei gloriam.

To nie suszarnia!

To nie suszarnia! To chyba jedno z tych zdań, które usłyszałem, a które zrodziły we mnie refleksje.

Mówi Kuba do ... jak grochem o ścianę

Dlaczego jestem antyklerykalny?

Myśl blogowo-liturgiczna

 Praktyka czyni mistrza, tak podobno jest.

Charyzmat spotkania a charyzmat przywitania

Charyzmat spotkania a charyzmat przywitania.

Wyjątkowość miejsc

Czas wakacji jest doskonałą okazją do podróżowania.

2 sierpnia: Matki Bożej Anielskiej (odpust porcjunkuli)

Maryja jako Matka Boża jest także Królową aniołów. Już Ewangelie zdają się wskazywać na służebną rolę aniołów wobec Maryi: tak jest w scenie zwiastowania, tak jest przy ukazaniu się aniołów pasterzom; tak jest wtedy, gdy anioł informuje Józefa, że ma uciekać z Bożym Dzieciątkiem do Egiptu. Wezwanie „Królowo Aniołów, módl się za nami” zostało włączone do Litanii Loretańskiej. Istnieje wiele kościołów pod tym wezwaniem, zwłaszcza wystawionych przez synów duchowych i córki św. Franciszka.

U stóp Asyżu wznosi się bazylika Matki Bożej Anielskiej, wybudowana w XVI wieku. W samym centrum tej renesansowej świątyni znajduje się skromny kościółek benedyktyński z IX wieku, zwany Porcjunkulą. W 1216 roku św. Franciszkowi objawił się Pan Jezus, obiecując zakonnikowi odpust zupełny dla wszystkich, którzy po spowiedzi i przyjęciu Komunii świętej odwiedzą kapliczkę.

Wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza

Wielkim bogactwem w Kościele jest ciągle żywy kalendarz liturgiczny.

List do kapłanów OCENZUROWANY !!!! Guzik prawda

Szczęść Boże! Tragedia, masakra, ... ocenzurowano list episkopatu do kapłanów, wycięto fragment o tradycjonalistach, cenzura panie, cenzura ... Kto śmiał? Święte obudzenie! Internet wre, hejt! Kto śmiał?

Cytując klasyka :) Jam to niechwaląc się sprawił :) :) :)

Test normalności?

Jeszcze nie tak dawno, mieliśmy obiektywne punkty odniesień. Mieliśmy wzorzec metra (nie chodzi o pociąg), kilograma. Bez wzorców i odniesień gubimy się. Dziś świat - a szczególnie netfliksowo podobna filmografia - próbuje eliminować (znaczy nachalnie eliminuje) pozytywne (normalne) wzorce. Jeśli oglądasz jakiś współczesny serial na platformie streamingowej i cię nie skręca, nie mdli, to właśnie uczestniczyłeś w teście na normalność i ... go oblałeś.

Hej ho, kieliszki wznieśmy! Niech popłyną oazowe opowiści.

Ile w oazowiczu zostaje oazowicza, kiedy przestaje być oazowiczem?

Taka myśl nasuwa mi się czasem, kiedy widzę na portalach społecznościowych animatorów/ki, moderatorki ... byłych oazowiczów, pozujących do zdjęć z kieliszkiem w ręku, choć jeszcze nie tak dawno, KWC w ich życiu, stanowiło istotny wyznacznik stylu życia. Czy odejście z oazy łączy się z porzuceniem wszystkich wzorców? Czy łączy się z takim stylem bycia, w którym potrzeba zanegować dawne postawy? Czy może odejście to odnalezienie tłamszonej wolności? Czy udawali, czy teraz udają? Prawdziwi wtedy, prawdziwi teraz?

Pochodzenie znaku światło-życie inspiracją do szukania źródeł jedności i głębi duchowości

"Domowy Kościół. List do wspólnot rodzinnych" od czasu do czasu przywołuje moją skromną stronę i zawarte tam inspiracje czy  poszukiwania. Nie żeby było mi z tego powodu smutno :) ale czasem się zastanawiam, jak ktoś w ogóle dotarł do jednej lub drugiej notki. Ostatni numer (163) czerwiec-sierpień 2021 zawiera ciekawy i ważny, z mojego punku widzenia, artykulik przybliżający możliwe źródła znaku Ruchu Światło-Życie. Ciekawy, bo właśnie wspomina moją stronę, a ważny, bo nie pytając się o źródła, nigdy do końca nie zrozumiemy biegu rzeki. Ale mi się mądrze napisało. Ale coś w tym jest. Przyzwyczailiśmy się – oazowicze - widzieć w oazowej fosce wyłącznie znak firmowy Ruchu. Oczywiście, kto uczestniczył w ORAR I lub w ORD, wie więcej. Człowiekowi myślącemu jednak nic się nie stanie, jeśli zada pytanie, a skąd ten znak się wziął.

Wspólnoty żywej wiary i miłości

Ks. Franciszek Blachnicki w "Sympatycy czy chrześcijanie" zauważył: "Niewątpliwie centralnym problemem pastoralnym Kościoła dzisiaj jest utrata przez Kościół środowiska chrześcijańskiego w sensie wspólnoty żywej wiary i miłości, środowiska, które mogłoby przyjmować w siebie młode pokolenie chrześcijan". Niestety nadal nie dostrzegamy ostrości tej diagnozy, a co za tym idzie, nie przykładamy uwagi, aby wspólnoty charakteryzowały się żywą wiarą (najlepiej widać to przez pryzmat modlitwy) i miłością (kiedy nie jesteśmy obojętni na los bliźnich, dostrzegamy będących w trudnościach, wyzwalamy się z egoizmu i ignorancji). Czasem dni wspólnoty bardziej ukazują prymat stowarzyszenia niż wspólnoty, zadaniowość nad relacje.

Jeśli wspólnota nie ma cech wspólnoty, jeśli nie daje perspektyw rozwoju wiary i miłości, jeśli odpycha i zniechęca, "czymże ją posolić"?

Cudowny czas rekolekcji kapłańskich

Dane mi było przeżyć cudowny czas (27-30.05.2021) rekolekcji kapłańskich w Rzepedzi.Temat rekolekcji to pytanie: „Jak skutecznie pełnić posługę̨ duszpasterską wobec dzieci, młodzieży i dorosłych?”. Prowadzącymi byli dr. hab. Aleksander Bańka (prof. Uniwersytetu Śląskiego, Lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej w Tychach) oraz ksiądz Adam Skutela (Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości Archidiecezji Katowickiej).

Oazowy koncert życzeń

Będzie o życzeniach. Notka nie za długa, ale wpisująca się w szum teologiczno-informacyjny na mediach społecznościowych.

Intelektualizacja wiary i pobożności?

Intelektualizacja wiary i pobożności - taka refleksja narzuca mi się po "reformującej grajdołowość Kościoła" wewnętrznej dyskusji na temat błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny, które odbywa się, zgodnie ze zwyczajem, w Wielką Sobotę. Nie czuję się upoważnionym do wchodzenia w polemikę, ale w tej blogo-notce chciałbym wypowiedzieć swoje myśli. Można się z nimi zgadzać lub nie. Celowo wprowadzam to zastrzeżenie, aby nie wpisywać mnie w krytykę osób ani środowisk, które dla tej notki są wyłącznie tłem.

Strona 1 z 11

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
8092196
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.