Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

"Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś zobaczymy twarzą w twarz: Teraz poznaję po części,  wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.  Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:
z nich zaś największa jest miłość" - 1Kor 13, 12-13.

 

 


"Jakby w zwierciadle" 

- moim okiem, czyli okazjonalne zamyślenie nad światem.

 

Na dobry początek nowego tygodnia - na mądre zakończenie upływającego ...

 

Zapraszam

 

 

Co ja tu robię? Głośno myślę, szukam, pytam, nie potępiam, nie pouczam z nosem w chmurach, słucham, zbieram, udostępniam, inspiruję, irytuję, zachwycam, zadziwiam, zawodzę. Daję się poznać, pozwalam oceniać. Przed tytułami naukowymi nie klękam, fascynuje mnie mądrość i świętość. Nie chcę być sławny, chcę być prawdziwy. Bloger więc ze mnie kiepski, bo nie chcę pracować na markę. Bez nazwiska, bez tytułów - jestem jaki jestem - jestem kim jestem. To czym żyję, to jak żyję. O tych, których spotykam. Dla tych, których nie widzę. Bez przepisów, bez przypisów. Poczytaj, jeśli chcesz. Pomódl się, jeśli możesz. Przyjaciel oblubieńca, który stoi i słucha go, doznaje najwyższej radości na głos oblubieńca (J 3, 29). Oblubieniec jest światłością świata. Kto idzie za Nim, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia (J 8, 12).

„Bądź dobrej myśli, wstań, woła cię”.

 

Uwaga! Poniższe zamyślenia mogą zawierć śladowe ilości emocji lub zupełnie subiektywnych odczuć czy ocen pisanych niekiedy pod natchnieniem chwili. Autor nie ponosi odpowiedzialności za możliwe uszczerbki na psychice. Czytasz na własną odpowiedzialność. :)  Więcej  wyjaśnień w notce: "Dlaczego?". Non omnis moriar - Ad maiorem Dei gloriam.

Moje duchowe inspiracje na czas Wielkiego Postu 2021

Czas tegorocznego Wielkiego Postu zapewne wypełni się wszelkiego rodzaju propozycjami rekolekcji on-line. Ponieważ jest to czas ważny i cenny, w tym roku chciałbym sobie (a może i czytelnikom strony) podsunąć kilka propozycji staromodnie w wersji drukowanej. Bo możemy mieć już alergię na ekran monitora.

Tegoroczny Wielki Post chciałbym przeżyć w temacie szkoły modlitwy (odświeżałem niedawno notkę). Po pierwsze z racji zbliżającej się rocznicy 100-tnych urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. Po drugie z powodu prozaicznego - modlitwa jest ważna. To szczególne przypomnienie z ostatnich katechez papieskich. Dlatego każdego tygodnia będę szczególnie pochylał się nad poszczególnymi książkami z serii "Szkoła modlitwy" a czas pasyjny oddam myśli papieskiej.

  • Od Popielca do 21.02: "Kim jest człowiek".
  • Tydzień 1 (22-28.02): "Panie naucz nas się modlić - 1" i "Panie naucz nas się modlić - 2".
  • Tydzień 2 (1-7.03): "Namiot Spotkania" i "Jeśli się nie odmienicie".
  • Tydzień 3 (8-14.03): "Aż dojdziemy do człowieka doskonałego" i "Oto Oblubieniec nadchodzi".
  • Tydzień 4 (15-21.03): "Oto matka Twoja" i "Życie moje oddaję".
  • Tydzień 5 (22-28.03): Papież Franciszek "Modlitwa. Oddech nowego życia".
  • Tydzień 6 (Wielki Tydzień): Papież Benedykt XVI "Mystagogia Benedicti. Wprowadzenie w Tajemnice Roku Liturgicznego. Wielki Tydzień".

Obok tego wrócę do papieskich dokumentów, które warto znać (szczególnie Evangelii Gaudium, Gaudete et exsultate i Fratelli Tutti). Postaram się też skorzystać z łaski Roku św. Józefa, szczególnie 19-stego dnia każdego miesiąca oraz 19 marca jak i w każdą środę.

Zapraszam też do zapoznania się z notką z 2016 r. "Wielkopostnie nim się zacznie".

Wielki Post - dobry początek

"Podczas Wielkiego Postu, pomni na nasz chrzest, jesteśmy wezwani, by wyjść z zamknięcia w sobie i w ufnym zawierzeniu pozwolić, by Ojciec wziął nas w swe miłosierne ramiona" - napisał Benedykt XVI w orędziu na Wielki Post 2007.

Nasze czterdziestodniowe zamyślenie przypomina wędrówkę Izraela przez pustynię. W tym roku mamy kolejną szansę odnowić w sobie doświadczenie bliskości naszego Boga. Wielki Post ma pogłębić naszą wiarę przez zrozumienie jak wielkim nieszczęściem jest grzech i jak wielka jest wartość zbawiennej śmierci Syna Bożego. To czas stawiania ważnych pytań i szukania mądrych odpowiedzi. A wszystko, aby zmartwychwstać w Jezusie. A jakie powinny być postanowienia - wg. mnie wcale nie wielkie ale wierne.

I'm Gonna Be Somebody

 

WOŚP alternatywa?

  

Żyć Słowem

Niedziela Słowa Bożego to dobry inspirator, żeby wgryzać się w Pismo Święte. Pochwalę się zatem dzisiejszym zakupem. Notka zawiera lokowanie produktu :) Otóż byłem dziś w Niepokalanowie i kupiłem sobie Biblię Nawarską.

Umacniaj w jedności czy doprowadź do jedności?

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, to co roczna okazja, aby realnie (w duchu wiary) spojrzeć na zagadnienie jedności. Na pierwszy plan wysuwa się ekumenizm, czyli wszystko, co służy odzyskaniu widzialnej jedności wśród podzielonych chrześcijan. Nie będę tu rozwijał wątku, bo na innych stronach można wiele na ten temat wyczytać.

Ale o co chodzi z tą jednością?

W Mszale dla diecezji polskich brzmi jest następująca modlitwa: “Panie Jezu Chryste, Ty powiedziałeś swoim Apostołom: Pokój wam zostawiam, pokój mój wam daję. Prosimy Cię, nie zważaj na grzechy nasze, lecz na wiarę swojego Kościoła i zgodnie z Twoją wolą napełnij go pokojem i doprowadź do pełnej jedności". Zdarza się jeszcze sytuacja, gdy ktoś używa formy z poprzedniego Mszału z tak 70-tych, gdzie ostatnie słowa brzmiały “umacniaj w jedność". Znów nie wchodzę w polemikę, bo łacińskie "pacificare et coadunare digneris" może dopuszczać oba tłumaczenia, ale symptomatyczne jest, jeśli świadomie używa się tego "umacniaj" jako niezgodę na "doprowadź". Pierwsze w języku polskim sugeruje, że nie ma pełnej jedności i trzeba, aby Jezus nas do niej doprowadził. Drugie zakłada, że jedność jest, ale musi być tylko umacniana.

Więc jak: jest czy jej nie ma? Odpowiedź jest prosta: i jest i jej nie ma. Tak jak biblijne "to czyń i tamtego nie zaniedbuj". Prawdziwa jedność jest tylko tam, gdzie jesteśmy zjednoczeni z Jezusem. To On jednocześnie doprowadza nas do pełnej jedności z Nim, a zarazem ją umacnia. Tu na ziemi cały czas jesteśmy pielgrzymami. Cały czas jednak jest trudność (co widać w sytuacji kiedy religijność nie oznacza wiary).

 

 

 

Słowo-medytacja: charyzmat (dar) spotkania

Monopol na półprawdy?

Moja strona ma margilane znaczenie. Mój filmik na yt miał rekordową liczbę odłon (pierwszy, katecheza na dzień wspólnoty, coś około 80; drugi, medytacja na Chrzest Pański, pewnie z 9). Moje nagrania homilii nie mają tysięcy oddtworzeń a kanał setek subsrybentów. Notki mojego bloga nie są umiesczane na stronie głównej i nie mają dziesiątek odsłon.

Od początku istnienia strony nie zabiegam o popularność, rozgłos. Czytelników pewnie można policzyć na palcach jednej ręki. Jednak monopol wielkich korporacji na "f", "g", "a", czy "m" oraz zagrożona wolność słowa, staje się zagrożeniem nader realnym. Korzystamy z ich urządzeń, kont pocztowych, oprogramowania. Niedługo futurystyczno-fantazyjne pomysły rodem z filmów, mogą stać się nasza szarą codzinnością. Już dziś za poglądy zbliżone do ewangelii np. sprzeciw przeciw zabijanniu dzieci nienarodzonych, można stracić dostep do kont profilów społecznościowych. Kto wie, może jutro za głoszenie Ewangelii, moje konto na fb, yt zostanie usunięte, mój hosting zablokowony przez naciski z zewnatrz, moja umowa z telefonią rozwiązana, konto bankowe zablokowane, system operacyjny nie pozwoli uruchomić komputera, wszytkie nagrania homilii usunięte (to zresztą już się stało, kiedy wrzuta z dnia na dzień zablokowała, a później usunęłą wszystkie nagrania - do dziś wiele moich notek na stronie pozbawionych jest nagrań) ... Jak na razie nie grozni mi to, może tylko dlatego, że nie jestem prezydentem USA, czy moje konta nie mają wielkich zasięgów i nikt się z nimi nie liczy. Ale w teorii jest to jak najbardziej prawdopodobne.

I co wtedy? Otóż nic :) bo silniejszy jest Ten, który działa w nas, niż ten który działa w  świecie. Prawdziwą wolność daje Jezus. Prawdziwa wolność to miłość, a to, czy nią bedę żył, zależy wyłacznie ode mnie.  Swoją drogą, trudniej będzie się żyło w zmopolizowanym szarym i smutnym świecie cenzury, kłamstwa i podłości. Bardziej przejmująco dziś brzmi: "nasza nadzieja w Panu, który stworzył niebo i ziemię".

 

Słowo-medytacja: na Niedzielę Chrztu Pańskiego

"W różnych okresach historii Kościoła różne rysy obrazu Chrystusa były szczególnie akcentowane, z pewnością zależało to od potrzeb danej epoki, z pewnością dokonywało się to pod natchnieniem Ducha Świętego.

Nasze czasy, które jeżeli chodzi o Kościół, określiły swoją samoświadomość na Soborze Watykańskim II, są czasami Chrystusa Sługi. Ten obraz przewodni poprzez Sobór wchodzi coraz głębiej w życie Kościoła, wyznacza jego przyszłość".

Ks. Franciszek Blachnicki

"To, co jest najistotniejsze w posłudze Chrystusa – Jego posłuszeństwo aż do śmierci,
Jego oddanie życia, Jego ofiara – nieustannie żyje w Kościele”.

ks. Franciszek Blachnicki

Słowo o fundamencie

Tak dzisiaj wróciła do mnie myśl na temat fundamentu wiary. Nie tak dawno zdarzyły się przypdaki, że osoby formujące się we wspóolnotach poparły proaborcyjne protesty z błyskawicą. W ich wpisach na portalach społecznościowych można było w wielu miejscach wyczytać usprawiedliwianie ich działań osobą Jezusa (dziwnie oderwaną od Jego nauczania). Zauważyłem też, że dziwnie ich profile nagle zapełniły się działanością charytatywną. Znaczy nie, że oni działają, ale do takich działań nawołują. A to udostępniona informacja o takiej zbiórce, a to taki chory, a to taki potrzebujący. Odnoszę wrażenie - mogę sie mylić - jakby chiciały przykryć brak fundametu troską o elewację. Bo po pierwsze, mogą czuć się lepszymi (ja pomagam, a ci co nie z piorunem, to nie). Po drugie. 

Strona 1 z 15

* Dla oazowiczów: Trwamy w przygotowaniu na świętowanie 100-lecia urodzin ks. Franciszka Blachnickiego ( 24 marca 2021) oraz dziękujemy za życie ks. Wojciecha Danielskiego, którego 35 rocznicę śmierci (24 grudnia 2020) niedawno obchodziliśmy.

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Rok Św. Jakuba

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7268459

 Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].