Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Użyteczne inspiracje i pomoce na Wielki Post. -->

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

"Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś zobaczymy twarzą w twarz: Teraz poznaję po części,  wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.  Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:
z nich zaś największa jest miłość" - 1Kor 13, 12-13.

 

 


W świecie ducha i ciała:

Moje zdania i uwagi

 

"Jakby w zwierciadle" 

- moim okiem, czyli okazjonalne zamyślenie nad światem.

 

Na dobry początek nowego tygodnia - na mądre zakończenie upływającego ...

 

Zapraszam

 

 

 

 

Co ja tu robię? Głośno myślę, szukam, pytam, nie potępiam, nie pouczam z nosem w chmurach, słucham, zbieram, udostępniam, inspiruję, irytuję, zachwycam, zadziwiam, zawodzę. Daję się poznać, pozwalam oceniać. Przed tytułami naukowymi nie klękam, fascynuje mnie mądrość i świętość. Nie chcę być sławny, chcę być prawdziwy. Bloger więc ze mnie kiepski, bo nie chcę pracować na markę. Bez nazwiska, bez tytułów - jestem jaki jestem - jestem kim jestem. To czym żyję, to jak żyję. O tych, których spotykam. Dla tych, których nie widzę. Bez przepisów, bez przypisów. Poczytaj, jeśli chcesz. Pomódl się, jeśli możesz. Przyjaciel oblubieńca, który stoi i słucha go, doznaje najwyższej radości na głos oblubieńca (J 3, 29). Oblubieniec jest światłością świata. Kto idzie za Nim, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia (J 8, 12).

„Bądź dobrej myśli, wstań, woła cię”.

 

Uwaga! Poniższe zamyślenia mogą zawierć śladowe ilości emocji lub zupełnie subiektywnych odczuć czy ocen pisanych niekiedy pod natchnieniem chwili. Autor nie ponosi odpowiedzialności za możliwe uszczerbki na psychice. Czytasz na własną odpowiedzialność. :)  Więcej  wyjaśnień w notce: "Dlaczego?". Non omnis moriar - Ad maiorem Dei gloriam.

"I believe a new hope will emerge"

 

"I regret to report that both our Jedi Order and the Republic have fallen, with the dark shadow of the Empire rising to take their place. This message is a warning and a reminder for any surviving Jedi: trust in the Force. Do not return to the Temple. That time has passed, and our future is uncertain. Avoid Coruscant. Avoid detection. Be secret... but be strong. We will each be challenged: our trust, our faith, our friendships. But we must persevere and, in time, I believe a new hope will emerge. May the Force be with you always"

- Obi-Wan Kenobi.

 

Wielkopostnie nim się zacznie

W wielu zakrystiach trwają energiczne przygotowania. Prasowanie fioletów. Główkowanie nad dekoracjami. Czyszczenie krzyży. Środa - i to jaka, bo Popielcowa - już tuż tuż. W niepamięć poszły czwartkowe pączki. Odbijają się jeszcze niektórym ostatkowe ostatki. Nawet tym, co czas Wielkiego Postu traktują bez większych emocji.  Niektórym nawet nie przeszkadza on w organizacji ślubów czy chrzcin - tylko ten ksiądz coś tam marudzi, że w Wielkim Poście to tak nie bardzo, że Wielkanoc kilkanaście dni później i wtedy lepiej. Ech, świat świedczeje :)

Moja lektura na Wielki Post 2024 - przyłącz się

Poniżej co planuję rozważać w tegoroczny Wielki Post.

Boży nie-przypadek?

Boży nie-przypadek. Dziwnie brzmiąca zbitka słów. Ktoś kiedyś zasugerował, że dla człowieka wiary nie ma przypadków, ale są znaki. Że człowiek wiary nie wierzy w przypadki, jakieś grecko-rzymskie fatum, ale w pełną miłości i troski opatrzność. Że dla człowieka wiary "przypadek" to autograf tejże opatrzności.

W tej notce podzielę się pewnym zbiegiem okoliczności. Ocenę pozostawię tobie czytelniku. Natomiast podzielę się pewną myślą, która wypłynęła z tej sytuacji.

Modlitewniki w prezencie - przesyłka z Kanady

31 listopada 2023r. otrzymałem maila: "Dzisiaj odkryłam "Jezus jest Panem" stronę i odpowiadam na księdza prośbę, otóż mam parę bardzo starych książek od pewnego pana, który był lotnikiem w czasie 2 Wojny Światowej, a po wojnie wyjechał do Kanady (gdzie ja również mieszkam). Zmarł on wiele lat temu i jego żona dała mi te stare cenne dzieła, ale bardzo bym chciała oddać je w dobre ręce. Toteż ucieszyłam się odkrywając księdza. Proszę mi dać znać czy nadal ksiądz jest chętny do posiadania tych małych dzieł i jak mogę je dostarczyć."

Koniec Adwentu, czy Adwent wykończony?

Coraz trudniej jest nam właściwie przeżywać Adwent jako czas oczekiwania, przygotowania wnętrza. W sklepach "święta" są już od początku listopada. Choinki i ozdoby płynnie zastępują znicze i wieńce. Kolędy stają się pięknym (sentymentalnym) podkładem muzycznym pod zakupy a nie modlitwą (o ile lecą te prawdziwe, z racji poprawności światopoglądowej musi lecieć w radiu czy sklepach ten amerykański chłam). W telewizji irytujący krasnal w czerwonej czapce reklamuje nowy, piękny i wygodny świat. Fraza  o magicznym czasie" doprowadza do mdłości. Szał zakupów, promocji, ... Im bliżej świąt, tym ilość "parawigilii" rośnie wykładniczo. Bardzo spodobała mi się kiedyś wypowiedź bp. Kiernikowskiego: "Jesteśmy jakby pchani do tego, żeby robić namiastki. Ponieważ uważamy, że coś jest ważne, chcemy to przeżywać wcześniej. Ja nie mówię, że to jest złe, ale istnieje pewne niebezpieczeństwo, że zostanie to zinstrumentalizowane. Przeżywając tę namiastkę, bo zrobię sobie wigilię raz z tymi, później z tamtymi, uciekam od głębokiego wejścia w tę jednorazową, faktyczną Wigilię". Może czekanie jest teraz trudniejsze, ale warto. Mi pozwala to wszystko jakoś głębiej spojrzeć na święta, szczególnie na wigilię i pasterkę. Mam ochotę opuścić rozbawioną Jerozolimę, aby udać się do cichego, marginalnego Betlejem. Boga spotyka się w ciszy.

Niepodległość

 

Bóg, Honor, Ojczyzna!

 

 

"Dzisiaj cieszymy się z odzyskanej wolności, ale wolności nie można tylko posiadać i używać. Trzeba ją stale zdobywać przez prawdę. Wolność kryje w sobie dojrzałą odpowiedzialność ludzkich sumień, która z tej prawdy wynika. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub fałszywego, pozornego".

- św. Jan Paweł II, List Jana Pawła II o wolności

Obchodzę Wszystkich Świętych, nie Halloween! Oczywiście, że HolyWins!

Czas przed uroczystością Wszystkich Świętych (czyli świętem radości ze zbawienia) naznaczony jest (jak zresztą co roku) cichą promocją halloween (celowo piszę małą literą). Na Facebooku zaroiło się więc od deklaracji "Jestem Chrześcijaninem, nie obchodzę Halloween". Różne media zaraz podchwyciły to pisząc 'Kościół kontra Halloween", dziwiąc się, tak jakby miałby nagle być za czymś co jest przeciw pierwszemu przykazaniu i wbrew wierze w radość w niebie. Kościół czci świętych a nie bawi się przebrany za zombi, wampiry, wiedźmy. Zmarłych otacza szacunkiem a nie afirmuje "żywe trupy".

Co roku podnosi się ten sam głos - Wszystkich Świętych smutneeeee - więc czemu nie Halloween? No właśnie - czemu nie? Ja powiem tak - wolę doceniać życie świętych i to, że mam wzór czy przykład dla szczęśliwego i radosnego życia - niż patrzeć na duchy, wiedźmy, wampiry, wilkołaki i całą masę potworów i tam szukać wzorów. Już nawet na filmach to nie rusza ;) więc po co sobie tylko psuć dzień. Tak wiem - wielu powie - ale to tylko zabawa. Ja odpowiem - są głupie zabawy! "Odkryjmy piękno wiary we wspólnotę świętych!" powiedział kiedyś Papież Franciszek.

Pyszny katalizator

Pycha, przedziwny katalizator negatywnych emocji. Szczególnie, kiedy nie dostrzega się swoich własnych wad i zaniedbań. Niestety czasem trzeba tolerować ludzi, którzy zwyczajnie nas denerwują. Czasem niemożliwa jest zmiana miejsca pracy. Ciekawą lekcję daje nam przyroda. Pozwól, aby wiatr się wyszumiał. Czasem, kiedy wiatr robi przeciąg, należy zamknąć okno.

Robić swoje. Niech niebo będzie zadowolone, niech chwała Boża się dzieje. A człowiek? Cóż, niech pozostanie człowiekiem.

5,99 ...

Pozwolę sobie, w tej nieczytanej notce, która zniknie w szumie internetowych mędrców, na cichutki szept. Jak uważnym warto być na szczegóły. 5,99 zł to cena za paliwo, które kupiłem na O*nie. Niby cena jak cena. Ale mnie dziś nie tyle zaskoczyła cena poniżej 6 zł, utrzymywana raczej sztucznie przed wyborami, ale to, że na kolejnej stacji, gdzie przez ostatnie bodaj trzy lata cena była zawsze wyższa o kilka groszy, od tej stacji gdzie w drodze z domu na parafię tankuję, dziś też było 5,99 a nie jak należało się spodziewać przynajmniej 6,01. Przypadek? Zobaczymy. Jeśli po wyborach schemat powróci, to innych dowodów na sterowanie ceną nie trzeba.

Czasem nie zauważmy tych delikatnych połączeń, zależności. Jednak ciekawe jest zauważenie kodu matriksa czy jego déjà vu. To znak, że ktoś miesza przy kodzie. Niestety, zdarza się, że takie działania mogą wywrócić łódkę.

Dziś czytanie mówi: "... nie pragnąc dla niewłaściwego współzawodnictwa ani dla próżnej chwały, lecz w pokorze oceniając jedni drugich za wyżej stojących od siebie. Niech każdy ma na oku nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich. To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie". Jakie to bywa trudne. Kiedy np. zwyczajowo mając wolne niedzielne popołudnie, nie trzeba wstawać na poranną mszę, no chyba, że to jest moje wolne popołudnie, to wtedy trzeba. Albo, zwyczajowo jest, kiedy obok wolnego dnia, można mieć jedno wolne popołudnie. No chyba, że chodzi o mnie, to wtedy już nie trzeba. Wolne miałem zasadniczo w sobotę i piątek, z czego z możliwych czterech piątków mam tylko dwa bez obowiązków, a kiedy dochodzą spowiedzi przed bierzmowaniem, komunią, czy rocznicą, to wiadomo, i tych dwóch może nie być. Stąd pozostałe wolne popołudnia, to były właśnie soboty. No ale nie może być tak. Inni ciężko pracujący księża też chcą wolnego, bo inaczej zmęczenie nie pozwoli rano wstawać albo punktualnie być w konfesjonale. I cyk, zmiana na nie moja korzyć. Teraz oni mają po 6 wolnych popołudni plus dzień wolny, a ja dzień wolny i max 3 pozostałe. Ktoś powie, żale się. Otóż nie. Odkrywam, że dopóki słowo pozostaje na kartce Biblii wydaje się oczywiste i banalne (stad łatwe do zaakceptowania), ale nałożone na konkretne wydarzenie dopiero zmienia człowieka. Widzieć dobrego Boga w ludzkiej niesprawiedliwości i małości. Myśl warta pogłębienia na modlitwie.

Podobnie z miłością nieprzyjaciół. Łatwo czytać "dopełnijcie mojej radości przez to, że będziecie mieli te same dążenia: tę samą miłość i wspólnego ducha", trudniej żyć tym słowem, kiedy całe ja wprost nienawidzi wszystkiego i wszystkich, co jest gazowo-światłowo-wodowe. Nawet imieninowe życzenia na odwal się, czeklistowe (pyk i spokój na kolejny rok), to raczej oliwa do ognia. Naprawdę nie wiem jak oni godzą wyznanie wiary w Jezusa ze swoim stylem życia? Jak mogą zanosić swój dar przed ołtarz z zakłamanym sercem, kłamstwem na ustach, pogardą  ... piiiiiiii. To kolejne zagadnienie do przemyśleń.

Światło znajduję w psalmie, powtarzając słowa: "Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. Prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń, Boże i Zbawco, w Tobie mam nadzieję".

 

Czytania: (Ez 18, 25-28); (Ps 25 (24), 4-5. 6-7. 8-9); (Flp 2, 1-11); Aklamacja (J 10, 27); (Mt 21, 28-32);

 

 

 

 

Są wśród nas :) Wspomnienie Świętych Archaniołów i Aniołów Stróżów

Nie uświadamiamy sobie na co dzień ich obecności i wsparcia. Mowa o aniołach i całym świecie niewidzialnym (duchowym).

29 września to święto Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela zaś 2 października wspominamy naszych Świętych Aniołów Stróżów.

Dzień im poświęcony – 29 września – istnieje w naszym kościelnym kalendarzu dopiero od 1969 r. Papież Bonifacy I w V w. poświęcił św. Michałowi bazylikę w Rzymie i nakazał corocznie, 29 września, obchodzić rocznicę tego faktu.Do czasów reformy liturgicznej z 1969 r. obchodzono święta archaniołów osobno: św. Gabriela 24 marca, a św. Rafała 24 października. Po reformie wspominamy ich już razem właśnie 29 września.

Już ich imiona wiele nam mówią. Wskazują nam oni na świętość Boga - Jego majestat, potęgę i moc - a  zarazem miłosierdzie, łaskawość i bliskość. Gabriel po hebrajsku znaczy Mąż Boży (moc Boża) albo Bóg jest moją mocą; Michał - Któż jak Bóg!; Rafał - Bóg uzdrawia - Bóg uleczył - Uzdrowienie Boże - Lekarstwo Boże. Ich święto stawia przed nami pytanie: Czy chcesz zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Czy żyjesz tak, aby osiągnąć wspólnotę z Bogiem i świętymi w niebie?

Bylejakość liturgii, bylejakość wiary?

Ostatnio przy okazji relacji ze ŚDM w internecie pojawiły się kwiatki liturgiczne. A to Komunia udzielana z plastikowych miseczek, a to biskup udzielający Komunii pod obiema postaciami na rękę i odmawiający udzielenia Komunii osobie chcącej przyjąć Jezusa do ust [nagranie z tt: https://twitter.com/i/status/1688312593180446721]. A to przechowywanie Eucharystii w namiocie w plastikowych pudełkach i żeby było ładnie, na tych pudełkach postawiono kwiatek. Pomijam udzielnie Komunii przez kobiety czy szafarki, bez jakiegokolwiek stroju liturgicznego i przy obecności tysięcy księży, którzy Komunii wiernym nie udzielali. Techno jako przygotowanie do Mszy Świętej. Msza dla zwolenników ideologii sodomskiej przy jednoczesnym wezwaniu przez księdza policji na wiernych modlących się o ich nawrócenie [info].

To wszystko powoduje, że coraz bardziej niepokojące jest to, jaka wiara jest w Kościele pielgrzymującym. "Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę jak przyjdzie?" - wielu pyta wraz z Jezusem. Czy znajdzie wiarę w tych, co powinni być jej świadkami. Lex orandi, Lex credendi (łac. norma modlitwy, normą wiary), a z tą orandi nie jest za dobrze.

O dialogu i rozwiązywaniu konfliktów

Ktoś na fb napisał pewnemu księdzu, w kontekście pewnych niepokojów, co do formy kształtowania liturgii: "Jeśli będziecie dalej lekceważyć wszystkie sygnały osób życzliwych (ale nie bezkrytycznych) oraz będziecie uprawiać dalej brak autorefleksji, to będziecie prędzej czy później skazani na samozadowolenie. Chyba lepiej zastanowić się, kiedy prezentuje swoje wątpliwości ktoś życzliwy, niż rozmawiać wyłącznie z różnymi tradi-bojówkarzami?".

Z faktu, że nie dostrzega się problemów i na wszystko patrzy się jak przez różowe okulary, nie wynika to, że problemy znikną. Jeśli problemy są realne i poważne, tylko się pogłębią.

Czy jeszcze pamiętamy naukę Soboru Watykańskiego II, który definiuje, co jest celem ekumenizmu:

„Gdy wierni Kościoła katolickiego czynią to wszystko rozsądnie i wytrwale pod okiem swych pasterzy, wnoszą swój wkład dla dobra sprawiedliwości i prawdy, zgodnej współpracy, ducha braterstwa i zjednoczenia, żeby tą drogą powoli, po przełamaniu przeszkód utrudniających doskonałą więź (communio) kościelną, WSZYSCY CHRZEŚCIJANIE SKUPILI SIĘ W JEDNYM SPRAWOWANIU EUCHARYSTII W JEDNOŚĆ JEDNEGO I JEDYNEGO KOŚCIOŁA, której Chrystus od początku użyczył swemu Kościołowi, wierzymy, że ta jedność trwa nieutracalnie w Kościele katolickim i ufamy, że z dniem każdym wzrasta, aż do skończenia wieków”. /Dekret o Ekumenizmie/

Czasem można widzieć ekumenizm, który polega na deklaracjach nie polegających na żadnych konkretach, tylko na zjechaniu się razem i oświadczeniu, że "jesteśmy razem". Inny powie, ale "najpierw bądźmy razem, w otwartości, słuchaniu się, bo mamy wieki zaniedbań". Niby jesteśmy na drodze, ale inni powiedzą: " Czy to, co robimy, jest po drodze do tego celu, jakim jest jedność podczas Eucharystii?". Niektórzy mogą mieć obawy, że to nie jest realny ekumenizm, tylko takie powierzchowne samouspokojenie.

Na początek kilka myśli.

Benedykt XVI: "Nie można podtrzymywać takiego rodzaju komunii, gdzie by najwyższa wartość duszpasterska polegała na unikaniu konfliktów. Wiara zawsze jest również mieczem i może wymagać konfliktu w wyniku umiłowania prawdy i miłości”, czy Święty Jan Paweł II: „Prawdziwy wysiłek ekumeniczny nie stara się omijać trudnych zadań, takich jak rozbieżność doktrynalna, poprzez pochopne tworzenie czegoś w rodzaju autonomicznego »Kościoła Ducha«, w oderwaniu od widzialnego Kościoła Chrystusowego. Prawdziwy ekumenizm służy raczej spotęgowaniu naszej tęsknoty za kościelną jednością wszystkich chrześcijan w jednej wierze, tak aby »świat zwrócił się do Ewangelii i w ten sposób zyskał zbawienie na chwałę Bożą« (Unitatis redintegratio)".

W USA mówią crickets ... Czyli cisza taka aż słychać cykady ...

 

Strona 1 z 14

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Nie dla prenatalnego mordowania niewinnych, nienarodzonych, dzieci!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem niewinnego, nienarodzonego, człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

„To, co poprzednie pokolenia uważały za święte, świętym pozostaje i wielkim także dla nas (...)”. BXVI

+ Benedykt XVI

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

 

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013), BXVI


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

www: Elizeusz.pl

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->


[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Informacje o kościele ->

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:


www [ -> ]

Wspólnota "Spotkania małżeńskie"

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.