Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Zaproszenie do Domowego Kościoła

 

 

 

DOMOWY KOŚCIÓŁ – CÓŻ TO JEST?

 

Po co powstał Domowy Kościół?

W dzisiejszym świecie małżeństwa przeżywają wiele trudności i często czują się w tym osamotnione i bezradne. Wiele też z czasem się rozpada, bo w pewnym momencie nie podjęły pewnego trudu budowania więzi z Bogiem i między sobą – zaś Domowy Kościół proponuje do tego konkretne sposoby i narzędzia. Przy tym możemy kroczyć tą ścieżką wspólnie z innymi, wspierając się wzajemnie i dzieląc doświadczeniami.

 

Kim są małżeństwa z Domowego Kościoła?

Jesteśmy zwykłymi ludźmi. Życie małżeńskie nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Doświadczamy wielu trudności, także grzechów. Potrzebujemy pomocy “z góry”, aby nie poddawać się, ale pogłębiać to, co ważne i piękne w życiu. Dlatego zapraszamy Boga do naszych domów. Domowy Kościół pomaga nam wzajemnie mobilizować się do wysiłku. Staramy się odkrywać siłę sakramentu małżeństwa i stawać się lepszym i szczęśliwszym małżeństwem i rodziną.

 

Kto założył Domowy Kościół?

Domowy Kościół powstał jako gałąź małżeńsko-rodzinna ruchu oazowego. Założył go Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Trwa jego proces beatyfikacyjny.

 

Czy dużo osób należy do Domowego Kościoła?

Domowy Kościół istnieje w każdej polskiej diecezji. Liczy ok. 50 tys. osób. Kręgi małżeńskie działają także na Słowacji, Ukrainie, w Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA i innych krajach.

W Archidiecezji Warszawskiej jest blisko 300 kręgów małżeńskich i stale powstają nowe. Poza Warszawą, Domowy Kościół jest obecny w wielu podwarszawskich miejscowościach m.in. Piasecznie, Warce, Górze Kalwarii, Tarczynie, Prażmowie, Łęczeszycach, itp.

 

DOMOWY KOŚCIÓŁ – O CO W TYM CHODZI?

 

Na czym to polega?

Cztery do siedmiu małżeństw tworzy grupę, zwaną kręgiem, która spotyka się co miesiąc pod przewodnictwem jednego z nich i pod opieką księdza.  Spotkanie trwa około trzech godzin i daje możliwość,  aby wymienić się przeżyciami, wspólnie pomodlić oraz rozważyć konkretny temat. Spotkania odbywają się od września do czerwca. Ponadto, pewne elementy realizuje się w domu (w ramach normalnego rytmu życia) bądź w wakacje (kiedy nie ma spotkań).

 

Co mi to da?

Bóg, który połączył nas sakramentem, chce, żebyśmy byli trwałymi i szczęśliwymi małżeństwami i tworzyli radosne rodziny, które zmieniają świat na lepsze. Tylko tyle i aż tyle! Nie wiemy, czy Domowy Kościół jest dla Was, ale bardzo wielu małżeństwom pomógł odnowić więź między sobą i z Bogiem, uporządkować priorytety w życiu i lepiej wychowywać dzieci.

 

I tak już nam brakuje czasu na wszystko…

To tak jak prawie wszystkim. Dlatego spotkania Domowego Kościoła odbywają się tylko raz w miesiącu, w dniu uzgodnionym przez wszystkie małżeństwa. Z kolei czas potrzebny na modlitwę, pogłębianie więzi z współmałżonkiem i dziećmi realizuje się w codzienności, więc nie wymaga specjalnie zorganizowanego czasu.

 

 

DOMOWY KOŚCIÓŁ – CZY DLA MNIE?

 

Czy do DK może należeć tylko małżeństwo?

Tak. Domowy Kościół ma służyć pogłębianiu jedności małżonków w oparciu o łączący ich sakrament małżeństwa. Ze względu na tę specyfikę, konieczny jest udział zarówno męża jak i żony.

 

Ja chcę spróbować, ale nie wiem, czy uda mi się przekonać małżonka…

Najczęściej to jedno z małżonków jest “siłą napędową”. Nawet jeżeli mąż/żona nie są do końca przekonani, to może zgodzą się przyjść na spotkanie i zobaczyć, jak to wygląda.

 

Mamy małe dzieci, których nie mamy z kim zostawić…

Comiesięczne spotkania dla małżonków odbywają się w domach, więc często dzieciom organizuje się opiekę w innym pomieszczeniu. Zwykle to lubią, bo mogą się pobawić z innymi dziećmi.

 

To chyba tylko dla młodych…

Absolutnie nie! W Domowy Kościół włączają się także małżeństwa z 25- czy 30-letnim stażem i z dorosłymi dziećmi. I często otwierają nowy, pełen radości etap, a doświadczeniem mogą służyć innym.

 

Dawno nie byliśmy u spowiedzi, a i do kościoła chodzimy niezbyt regularnie…

Żeby przyjść na spotkanie, wystarczy być małżeństwem. Jeżeli łączy Was sakrament, to Pan Bóg całą resztę z czasem odbuduje.

 

Modlimy się na Różańcu, przystępujemy do sakramentów, czy otrzymamy coś nowego?

Wszystko to wniesiecie w darze. A Domowy Kościół to okazja, żeby w jeszcze większym stopniu wspólnie zmierzać do Boga oraz budować więzi z innymi małżeństwami. Poza pogłębieniem modlitwy, sporo uwagi poświęca się też lekturze Pisma Świętego i nauczaniu Kościoła.

 

Jak się do tego włączyć?

Kilka zainteresowanych małżeństw tworzy nowy krąg, któremu przydziela się w początkowym okresie parę prowadzącą.
Para odpowiedzialna za DK na danym terenie się tym zajmuje.

 

Czy musimy się do czegoś zobowiązać?

Nie. W każdej chwili można się wycofać. Nikt się nie obrazi, a tylko podziękujemy, że zechcieliście spróbować.

 

 

Małżonkowie, jeżeli chcecie:

  • budować silniejsze więzi małżeńskie
  • rozwiązywać z Bożą pomocą problemy w swoich małżeństwach
    i rodzinach
  • wymieniać się doświadczeniami
    w wychowywaniu dzieci
  • pogłębiać wiarę i wiedzę religijną
  • skorzystać z rekolekcji rodzinnych połączonych z wypoczynkiem

 

Zapraszamy do Domowego Kościoła

(bez względu na wiek i staż małżeński)

 

Budujmy nasz dom na skale!

 

 

“Rodziny są Kościołem domowym, gdzie Jezus rośnie – rośnie w miłości małżonków, rośnie w życiu dzieci. Małżeństwo jest udane nie tylko jeśli trwa, lecz ważna jest jego jakość.”

papież Franciszek, Rzym

 

 

 

“Dziękuję Bogu za ten Ruch, który przyniósł tyle błogosławionych owoców w minionych trudnych latach, a i dziś stanowi prężne środowisko duchowego rozwoju młodzieży i rodzin.”

św. Jan Paweł II, Kraków

 

 

“Zamierzam towarzyszyć małżeństwom inspirując powstawanie grup, które służą rodzinie. Na szczęście w archidiecezji bardzo pięknie rozwija się Domowy Kościół.”

kardynał Kazimierz Nycz, Warszawa

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie".

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7888968
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.