Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

  Rok Św. Józefa
trwa do 8 grudnia 2021 !!!

Mówi Kuba do ... jak grochem o ścianę

Dlaczego jestem antyklerykalny?

Może po następujących sytuacjach. Dzień wspólnoty w Krościenku. Kancelebra kilkunastu księży, przewodniczy bp. Krzysztof. W czasie homilii bp. porusza wiele wątków, ale główna myśl, że jesteśmy umocnieni Duchem Świętym, aby bez lęku dawać świadectwo życia w prawdziwe. W jednej z myśli, biskup nawiązuje do rozpoczęcia niedawnej olimpiady i do tekstu piosenki tam użytej. W tym momencie jeden z księży, Jakub, zaczyna głośno pod nosem szemrać,wyrażając swoje emocje. Pewnie muzyka jest mu bliższa, ważniejsza, niż to, że jest w kontenerze. Później jeszcze wielokrotnie komentuje pod nosem, ale dostatecznie głośno, że nawet ja go słyszę. W moim odczuciu teoretycznie powinien go słyszeć bp, odległości są podobne, a fala dźwiękową rozchodzi się równomiernie. Na 100% słyszy również siedzący obok niego, Bogu ducha winy, ministrant. To gorszące. Ciekawe co sobie myślał?

Po Mszy zwróciłem temu księdzu uwagę. Reakcja była łatwa do przewidzenia - bulwers i emocje w moim kierunku. Zero pokory, szczególnie, że jako ksiądz ma on pokazać piękno, głębię i powagę sprawowanej liturgii. Nie wystarczy na prymicję ubrać się w skrzypce, kiedy wszyscy patrzą, kiedy jesteś w centrum. Wiara zaprasza, aby wtedy kiedy nikt nie patrzy, pokazać że w centrum jest Bóg. A tak pycha kazała odwrócić kota ogonem, że miał prawo, że to jego prawo, że mam wyluzować, że on mówi rewelacyjne kazania. Powołany z i do piaskownicy.

Ja miałem głębokie przekonanie, że muszę się odnieść do jego zachowania. Mogłem powiedzieć sobie, głupi,  nie moja sprawa. Ale wyobraźmy sobie, gdyby zamiast mnie, księdza, swoje zdanie wyraził świecki? Że np. nie podoba mu się, jak ksiądz głośno szemra przeciw biskupowi. To co by się zadziałało, to właśnie  klerykalizm. Pycha, wyniosłość, arogancja, grzechy koloratkowe. Szczególnie smutne,  kiedy są u młodych księży. Jak mawia kabaret Potem, niektórzy są tak doskonali, że sami w to uwierzyli.

Może tak wychowuje księży archidiecezja wrocławska, może oaza, …. ale chyba nie Duch Święty.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Odwiedza nas 62 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
8343146
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.