Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

  Rok Św. Józefa
trwa do 8 grudnia 2021 !!!

"Główne" prawdy wiary

W wielu książeczkach czy starych małych katechizmach można znaleźć coś takiego, co jest zatytułowane "Główne prawdy wiary". Nawet podczas mojego przygotowania do Pierwszej Komunii uczyłem się ich na pamięć. Jeszcze nie tak dawno sam ich wymagałem. Musimy jednak zauważyć, że "Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego", które w "Dodatku" wylicza "prawdy nauki katolickiej" w ogóle nie zawiera tzw. "sześciu prawd wiary". Mimo to w kilku nowych książeczkach czy modlitewnikach są one nadal przedrukowywane, głównie za małymi katechizmami, używanymi przy przygotowaniu do Pierwszej Komunii czy do bierzmowania (mała książeczka z masą pytań). Stąd też na wielu stronach parafii (i nie tylko np. "http://kosciol.wiara.pl/") można bez kłopotu je znaleźć. Może trzeba zacząć od pytania, dlaczego nie zorientowaliśmy się, że tego nie ma w katechizmie? Dodatkowo wątpliwość u wielu teologów rodzi użycie słowa "główne", bo tych 6 prawd przemilcza np. Zmartwychwstanie Jezusa skupiając się wyłącznie na Jego śmierci i męce czy też nie mówi o Bogu, że jest miłością.

 

Na wstępie refleksja ks Wojciecha Węgrzyniaka (biblisty) z fb:

"(...) "Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza a za zła karze". Bp Czaja proponuje formułę "Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a na nasze zło ma lekarstwo". Różnica jest taka jak między:
1) "Jeśli zostaniesz z nami w pokoju, to będzie ci dobrze. Jeśli wyskoczysz z 9 piętra, to się połamiesz".
2) "Jeśli zostaniesz z nami w pokoju, to będzie ci dobrze. Jeśli wyskoczysz z 9 piętra, to lekarz Cię uzdrowi".
Obydwie formuły mają słabe punkty. Pierwsza może sugerować, że Bóg karze a nie leczy. Problem wynika jednak z naszego języka. W Biblii kara ma charakter leczniczy i jest niczym innym niż konsekwencją Bożej troski o człowieka - karzę = wybieram najlepszą reakcję na zło, po to by uleczyć sytuację. Druga może sugerować, że nie ma się co przejmować złem, bo i tak jest na to lekarstwo. Problem jednak wynika z naszych intencji. Jeśli bowiem mówi się o leczeniu, to się zakłada chorobę. A kto chce być chory? Bez próby zrozumienia formuł, pierwsza może zaciemniać Bożą miłość, druga bagatelizować dramat grzechu."

Dopowiedzenie ks. Grzegorza Strzelczyka (dogmatyka):

"tradycyjne katolickie ujęcie prawd wiary znajduje się w Credo Jeśli KKK i jego kompendium są normą (!) dla innych katechizmów, to może należałoby jednak dostosować te inne (...) uważam, że dyskusja nad formułą, której wg oficjalnych katechizmów być nie powinno, nie powinna dotyczyć jej treści, ale tego, jaka bezwładność sprawia, że wielu duszpasterzy i teologów nie zauważyło, że jej tam nie ma i dalej nauczają i drukują po staremu. Bo dyskutując nad treścią, utrwalamy panowanie niebytu. Nie chodziło mi o precyzję, tylko o coś bardziej fundamentalnego. (...) Uważam, że nie należy poprawiać czegoś, co zostało zniesione, bo zniesione zostało pewnie właśnie dlatego, że było zbędne lub nie do poprawienia".

Ciekawa była ta wymiana myśli miedzy obydwoma księżmi, bo bardzo cenie sobie ich spojrzenie na zagadnienia związane z wiarą. Pytanie jakie się pojawia to, czy zapomnieć i ignorować tę formułę, czy poprawiać i doprecyzowywać. Jako przykład można podać książki dla klas przygotowujących się do Pierwszej Komunii. W niektórych prawdy są do nauki w innych nie ma.

Nie jest to niezasadne, bo swego czasu w internecie były filmiki oparte na tej formule. Wydawnictwo św. Stanisława BM i portal Liturgia.pl zaprosili w 2013 na cykl filmów o sześciu prawdach wiary w formie wywiadów z mądrymi i błyskotliwymi rozmówcami: bp. Grzegorzem Rysiem, ks. Wojciechem Węgrzyniakiem, młodym, zaangażowanym małżeństwem, francuskim dominikaninem, jeszcze jednym dominikaninem (tym razem prezesem Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny), dwoma Jankami oraz Hanią i Bartkiem. Ci wszyscy odważni ludzie wyznali przed kamerą, jak rozumieją podstawowe prawdy wiary i jak nimi żyją. Filmy wzbogaca specjalnie skomponowana muzyka i urokliwa kreska rysunkowa.

W sieci można też znaleźć takie utwory pomagające nauczyć się tych prawd wiary: "Jest jeden Bóg (Główne prawdy wiary) - Śpiewam rymuję wiarę pojmuję!" (yt).

W materiałach duszpasterskich przyszła też kiedyś do parafii mała książeczka o. Leona Knabita zatytułowana "Kerygmat - praktyczne uwagi", jako propozycja do rozdawania podczas kolędy. W tej książeczce o. Leon rozwija wspomniane "główne prawdy wiary" i utożsamia je z 6-cioma kolejnymi punktami kerygmatu (zob.  Kerygmat), mówiąc, że te 6-prawd wiary to kerygmat w skrócie.

Widać zatem, że tendencja bywa ratująca, choć oddolna. Np. na kilku tronach znalazłem takie brzmienie "Syn Boży stał się człowiekiem, umarł na krzyżu i zmartwychwstał dla naszego zbawienia" (zob. "http://www.biblijni.pl/"). Są też takie: "Jest jeden Bóg, który wszystko stworzył i wszystkim rządzi"; "Dusza ludzka jest nieśmiertelna, tzn. nigdy nie umiera" (zob. "http://www.krakow.sercanie.pl/"). Tylko takie poprawki to nadal nie są oficjalne formuły zatwierdzone przez Kościół. Jak zostało wcześniej wspomniane KKK i KKKK nie ma "6 prawd wiary".

Myślę, że nie wszystko jest jasno tłumaczone. Mało jest w sieci artykułów wyjaśniających temat. Jedno jest natomiast pewne. Niezależnie czy powinno się uczyć (używać) tej formuły, to należy ją poprawnie rozumieć. Wydaje mi się, że myśl o. Leona aby widzieć je w analogii do kerygmatu, czy cenna uwaga ks. Grzegorza Strzelczyka, aby konfrontować je z KKK i KKKK czy też myśl ks. Węgrzyniaka, pomagają w tych niuansach się nie pogubić. Ja jestem za wyjaśnianiem, ponieważ żyje całe pokolenie osób (np ja), które wspomniane prawdy w nocy o północy są w stanie je wyrecytować, więc lepiej z tego korzystać, niż ogłosić, że nie ma tematu. Nie tak rzadko, na rekolekcjach, kiedy mówię, że może w nas funkcjonować wypaczony obraz Boga Sędziego. Wtedy zaraz pada argument "ale przecież prawda wiary mówi ...".  A tak na marginesie. I tak wielu ludzi nie zauważy zmiany, bo skoro w Przykazaniach Kościelnych nie nauczyli się poprawek, tylko żyją wersją komunijną, to czego wymagać od wspomnianych prawd "głównych". Potrzeba rozwagi i mądrości. Bo jak widać zniesione nie oznacza, że zniknęły z obiegu.

 

Można też przeczytać:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
8339775
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.