Sfingowany proces kieleckiego hierarchy
22 września 1953 roku zakończył się sfingowany proces biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Komunistyczny Sąd Rejonowy w Warszawie skazał duchownego na 12 lat więzienia za rzekome szpiegostwo na rzecz USA i Watykanu oraz kolaborację z niemieckim okupantem.
Akt oskarżenia opierał się na tekście listu pasterskiego z 9 października 1939 roku, w którym biskup Kaczmarek pisał:
„Wzywam wszystkich Was, żebyście nasamprzód wierni świętym przykazaniom Boga i Kościoła, okazali się posłusznymi względem władz administracyjnych we wszystkim, co nie sprzeciwia się sumieniu katolickiemu i naszej polskiej godności” (w sfałszowanej wersji na potrzeby procesu zamieniono słowo „godności” na „gościnności”).
Apel ten interpretowano jako nawoływanie do współpracy z okupantem. Biskup popierał wyjazdy Polaków na roboty do Niemiec, uważając, że tam mają większe szanse przeżycia wojny. Był przeciwnikiem akcji zbrojnych podziemia przeciwko Niemcom, gdyż uważał że prowadzą jedynie do wykrwawienia się narodu. Napiętnowano go w „Biuletynie Informacyjnym AK”, był krytykowany również przez rząd RP na uchodźstwie.
Rzeczywistym powodem uwięzienia bp. Kaczmarka miał być raport o pogromie kieleckim, w którym duchowny wskazał na rządzących, jako inspiratorów. W czasie procesu biskup był brutalnie torturowany i poniżany. Dostawał także zastrzyki powodujące zmianę świadomości i utratę pamięci. Z kolei celem pokazowego procesu miało być skompromitowanie Kościoła katolickiego w Polsce i przedstawienie go opinii społecznej jako niebezpiecznej „reakcyjnej agentury Watykanu”. Decyzja o „celowości" procesu zapadła w porozumieniu z Moskwą. W nagonkę na biskupa włączyli się tzw. księża patrioci i koncesjonowane przez władzę ruchy katolickie.
Hierarcha został poddany brutalnemu śledztwu, które polegało na wielogodzinnych przesłuchaniach bez możliwości snu czy skorzystania z toalety. Duchownego głodzono, nie podawano mu pełnowartościowych posiłków, zachorował na szkorbut, wypadło mu 19 zębów. Śledztwo osobiście nadzorował płk. Józef Różański, który z sadystycznym upodobaniem znęcał się nad więźniami, stosując zestaw wymyślnych metod nacisku fizycznego i psychicznego.
Biskup Kaczmarek – po niemal trzech latach śledztwa i brutalnych torturach – przyznał się do rzekomej winy i został skazany na 12 lat więzienia. Wybór bp. Kaczmarka na głównego aktora w procesie nie był przypadkowy. Według niektórych badaczy, jako jedyny polski duchowny nie podpisał tzw. porozumienia Państwo-Kościół z 1950 roku.
W 1957 roku zdecydowano o umorzeniu śledztwa w sprawie biskupa i współoskarżonych z nim osób. Czesław Kaczmarek wrócił do Kielc. Zmarł w 1963 roku.
W 1990 roku został prawnie zrehabilitowany. Pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Dowiedz się więcej: https://przystanekhistoria.pl/
za: profil FB "Instytut Pamięci Narodowej", 22.09.2024r.
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
|||||||
|
Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. |