Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Wizerunek Matki Bożej jako Sedes Sapientiae

Wizerunek Sedes Sapientiae powstał w 2000 roku w Rzymie. Jego autorem jest chorwacki jezuita ojciec Marko Ivan Rupnik (ur. 1954), wykładowca teologii duchowości na Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie. O. Rupnik, obok swojej działalności dydaktycznej i naukowej, jest autorem wielu dzieł sztuki religijnej łączących tradycję i duchowość Wschodu i Zachodu. M.in. w całości udekorował imponującymi mozaikami jedną z kaplic w Pałacu Apostolskim w Watykanie.

Ikona Sedes Sapientiae, poświęcona przez św. Jana Pawła II, została podarowana środowiskom akademickim całego świata podczas Jubileuszu Roku 2000 i od tamtej pory odwiedza różne centra uniwersyteckie świata. Goszczono ją m.in. w Rosji, Hiszpanii, Irlandii, Szkocji, Anglii, Chile, Grecji oraz w 2005 r w Polsce. Ojciec Święty pragnął, żeby Matka Boża - Stolica Mądrości - była natchnieniem dla Uniwersytetów, tak profesorów jak i studentów. Papież z troską zwracał uwagę na niepokojące sygnały, że współczesne Uniwersytety odchodzą od źródła Mądrości, co w konsekwencji prowadzi do wielkiego kryzysu człowieka, kultury i w ogóle napawa niepokojem o przyszłość świata.

Wizerunek Maryi z Dzieciątkiem jako Stolicy Mądrości ukazuje Matkę Bożą jako tron Jezusa (por. centralne usytuowanie postaci Jezusa) będącego wcieloną Mądrością Bożą. Twarz Maryi na wizerunku wyraża skupienie i powagę mówiącą o tym, że zna nie tylko ziemską drogę Jej Syna aż po mękę i krzyż, ale także rozważa to wszystko w swoim sercu. Chrystus przedstawiony jest tu jako młodzieniec, by podkreślić, że Mądrość nie podlega upływowi czasu, nie starzeje się, jest wieczna i wiecznie młoda. Twarze Maryi i Jezusa otaczają aureole, będące symbolem świętości tych postaci. W aureolę Jezusa wpisany jest krzyż, naczelny znak Jego zbawczej misji. Maryja posiada szatę w kolorze intensywnej czerwieni. Na Jej czole i ramionach widoczne są trzy gwiazdy, symbol Jej potrójnego dziewictwa. Maryja ukazuje Jezusa ludowi, będąc jednocześnie tą, która jest Mu najbliższa – jest osobą, która w doskonały sposób zgłębiała, odczytała i wypełniła Nowe Przykazanie (por. Łk 2,19.51).

W swoim wyrazie Ikona jest nawiązaniem do przedstawień Chrystusa jako Pantokratora – tego, który panuje nad Kosmosem nadając mu sens i wypełniając boskim porządkiem i harmonią. Chrystus jako osoba boska przyodziany jest w wewnętrzną szatę koloru czerwonego i wierzchnią koloru złotego. Przez rękę ma przewieszoną stułę. Prawa dłoń Chrystusa uniesiona ku górze jest gestem nauczania i błogosławieństwa. Zwój trzymany w lewej ręce symbolizuje Prawo Nowego Przymierza – prawo miłości, które jest mądrością czasów nowych, mesjańskich, ostatecznych, związanych z przyjściem Chrystusa w ciele. Zwój, ma też symbolizować, iż Jezus to Logos, odwieczne Słowo Boga.

Ikona jest mozaiką (ułożoną na drewnie), wykonaną z elementów żółtego marmuru sieneńskiego, marmuru czerwonego z Francji, marmuru białego z Carrara we Włoszech, złota na szkle, ale także fragmentów metalu i porcelany. Jej twórcą, pochodzący ze Słowenii jezuita ojciec Marko Rupnik, jest dyrektorem Atelier Sztuki Sakralnej w Centrum Aletti przy Papieskim Instytucie Wschodnim Orientale oraz konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury. Bezpośrednią inspiracją do takiego kształtu postaci Maryi i Dzieciątka stała się mozaika „Matka Odkupiciela”, umieszczona na ścianie prezbiterium kaplicy „Redemptoris Mater”, znajdującej się w Pałacu Apostolskim w Watykanie, którą zaprojektował i wykonał rosyjski artysta Aleksandr Kornouchow.

 

14 listopada 2005 roku ikona była w Warszawie w kościele św. Jakuba na pl. Narutowicza. Tam też zrobiłem umieszczone przy notce zdjęcie. Tydzień wcześniej była w DA św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

 

Więcej można dowiedzieć się z kilku z notek, kiedy ikona gościła w Polsce: "http://nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/"; "http://www.bu.kul.pl/"; "http://www.niedziela.pl/", "http://www.wszia.edu.pl/".

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Odwiedza nas 95 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
8092257
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.