Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Symbole chrześcijańskie

Ichthys pisany też ichtys – greckie słowo ΙΧΘΥΣ oznaczające rybę jest równocześnie anagramem od Iesous Christos Theou Hios Soter, czyli „Jezus Chrystus, Boga Syn, Zbawiciel”. Znak ten jest najstarszym symbolem chrześcijańskim oraz znakiem Eucharystii, gdyż ryby zostały cudownie rozmnożone wraz z chlebami przez Chrystusa. Obecnie często można spotkać ją na samochodach jako znak, że pojazdem tym jeździ chrześcijanin.

 

 

Chi-ro – Czyli grecka litera X (chi) i nakładająca się na nią litera P (ro) – pierwsze dwie litery greckiego słowa Χριστος (Chrystus) 

 

 

Alfa i Omega – Symbolika tych dwóch greckich liter pochodzi z Apokalipsy św. Jana, gdzie w ten sposób określony jest Bóg (Ap 1,8;21,6) i Jezus (Ap 22,13), z dopowiedzeniami Początek i Koniec i Pierwszy i Ostatni. Te dwie litery są symbolem wszechmocy Boga – Stwórcy wszystkiego i Tego, który dopełnia wszystko. Jak A i Ω są początkiem i końcem alfabetu greckiego tak Bóg jest Stwórcą i celem wszystkiego.

 

Święta pieczęć – Równoramienny krzyż i cztery symetrycznie ułożone litery IC XC NI KA. Litery te stanowią grecki skrót słów: IC - Jezus, XC – Chrystus, NIKA – zwycięża. Chrystus jest zwycięzcą a jego krzyż jest zwycięstwem. 

 

 

IHS - Istnieje kilka tłumaczeń tego symbolu:
1. Skrót trzech pierwszych liter greckiego imienia Jezus (gr. ΙΗΣΟΥΣ-Iesous). Trzecia litera sigma Σ uległa latynizacji i zaczęto ją zapisywać jako „S”.
2. Iesus Hominum Salvator – „Jezus, Zbawiciel człowieka”
3. In hoc signum (vinces) – „W tym znaku (zwyciężysz)”.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Liturgia dnia


Parafia św. Anny w Piasecznie

Sł. Boży ks. Kard. Stefan Wyszyński

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Biblia

Bądź za życiem!

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
6519471

 Copyright © 2020 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].