Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

ORAE – rekolekcje jakże ważne właśnie dla rodzin

Zapraszam do zapoznania się z relacją-świadectwem uczestników tegorocznego wakacyjnego ORAE, adresowanego szczególnie do małżonków z Domowego Kościoła <>< ks. TM

Nasza diecezja zaprosiła w te wakacje członków Ruchu Światło-Życie na rekolekcje ORAE (Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji) do pięknie położonego Rościnna. Od początku było wiadomo, że zależy wszystkim bardzo, by w rekolekcjach wzięły udział przede wszystkim małżeństwa z Domowego Kościoła. W program ORAE został wpisany dłuższy, poobiedni czas dla rodziny, konferencje były krótsze, ale zostały rozłożone na kilka dni, był to zatem czas dobrze zorganizowany zarówno dla rodziny, jak i dla bliźniego. Nad przebiegiem rekolekcji czuwali Karolina i Rafał Kowalewscy (z Diakonii Ewangelizacji), a poprowadził je odpowiedzialny za Diecezjalną Diakonię Ewangelizacji ks. Tomasz Moch, któremu pomagał diakon z Warszawskiego Seminarium Grzegorz Demczyszak.

 

Relacja Beaty i Jarka.

Znaczenie: ORAE – w ostatnim roku pracy często musieliśmy tłumaczyć ten skrót. Zauważyliśmy, że wiele małżeństw nawet takich, które aktywnie uczestniczą w życiu Domowego Kościoła, nie bardzo wie, co on oznacza. Zresztą wymowy ORA-E sami nauczyliśmy się dopiero będąc uczestnikami tych rekolekcji. Cóż więc takiego kryje ten skrót - Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji. Pierwsza myśli, jaka przebiega przez głowę każdego, „Eee”, to nie dla mnie, to za trudne, to nie moja droga. Nic bardziej mylnego. Jako rodzice jesteśmy powołani, by przekazywać Dobrą Nowinę naszym dzieciom, jako rodzina jesteśmy „środowiskiem formacyjnym i ewangelizacyjnym” (Zasady DK pkt. 14), by nieść Dobrą Nowinę w miejscu zamieszkania czy pracy, jako członkowie Ruchu Światło-Życie natomiast mamy „posługiwać na rzecz ewangelizacji” (Statut Stowarzyszenia DIAKONIA § 5). W drodze formacyjnej ORAE ma swoje miejsce już po OR (ONŻ) I st, choć zawsze należy podkreślić, że najważniejszym założeniem także i tych rekolekcji jest najpierw osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem, a potem głoszenie Dobrej Nowiny innym.

Nowa Ewangelizacja: Podczas ORAE poruszane jest bardzo dokładnie zagadnienie Nowej Ewangelizacji. Wiele ostatnio możemy przeczytać o działaniach, jakie podejmują poszczególne diecezje, ruchy czy parafie, by przekazać wszystkim ludziom doświadczenie Bożej miłości i zbawienia w Jezusie Chrystusie. Ale to właśnie na ORAE dowiemy się dokładniej, co oznacza Ewangelizacja – ta Nowa - Nowa w zapale, Nowa w metodach czy Nowa w swym wyrazie. To tu dowiemy się, dlaczego Jezus powołał rybaków, a nie rolników, to tu dowiemy się, do czego powołuje nas Chrystus, dowiemy się także, czym się różni głoszenie Kerygmatu od Katechezy. Bazą tych rekolekcji jest na pewno prawda, jakże ważna dla naszego rozwoju duchowego, że nasza wiara będzie wzrastać, o ile się nią będziemy dzielić.

Świadectwo: Powiedzieć dobrze świadectwo nie jest łatwo. Trzeba się do niego dobrze przygotować, a i tak jak się go wypowiada przez pierwsze sekundy serce bije ogromnie. Otrzymaliśmy na ORAE wiele cennych wskazówek, wiele praktycznych rad dotyczących mówienia i wiele materiałów, które już dziś ułatwiają nam to zadanie. Ufamy, że już nie będziemy zapominać, że wszystko zaczyna się od modlitwy i na modlitwie kończy. Ważnym i jakże radosnym doświadczeniem okazały się ćwiczenia praktyczne poznawanej „kerygmatycznej metody ewangelizacji”. Jej pierwsze słowa „Bóg kocha Ciebie dziś”, czy też ostatnie „I to wszystko?” - cały czas brzmią w naszych głowach. Ta wspólnota wakacyjna (diec. warszawska, łomżyńska i siedlecka) otwierała się na siebie, a Duch Święty jednoczył nas i pokazywał, gdzie w przyszłości możemy włączyć się w działania ewangelizacyjne. Z radością wiele małżeństw odkrywało prawdę, że trzeba wyjść z posługą (w każdym tego słowa znaczeniu) poza obręb swojego kręgu, by siebie i złożone w nas dary od Boga przekazywać innym.

Sekret Pawła: Św. Paweł przekazywał swoją miłość do Chrystusa, dzielił się swoją wiarą z innymi i mówił „Biada mi, jeśli bym nie głosił Ewangelii!” (1 Kor 9,16b). Dobrze jest, aby z taką też myślą wzięło udział w ORAE każde małżeństwo. Nasza diecezja zaprosiła w te wakacje członków Ruchu Światło-Życie na takie rekolekcje do pięknie położonego Rościnna. Od początku zależało nam bardzo, by w rekolekcjach wzięły udział przede wszystkim małżeństwa z Domowego Kościoła. W program ORAE został wpisany dłuższy, poobiedni czas dla rodziny, konferencje były krótsze, ale zostały rozłożone na kilka dni, był to zatem czas dobrze zorganizowany zarówno dla rodziny, jak i dla bliźniego. Nad przebiegiem rekolekcji czuwali Karolina i Rafał Kowalewscy (z Diakonii Ewangelizacji), a poprowadził je odpowiedzialny za Diecezjalną Diakonię Ewangelizacji ks. Tomasz Moch, któremu pomagał diakon z Warszawskiego Seminarium Grzegorz Demczyszak.
W dobie mocnego rozwoju nowych kręgów w naszej diecezji widzimy potrzebę, aby każdy „krąg” wraz ze swoją parą pilotującą wyjechał na Rekolekcje Ewangelizacyjne (kerygmatyczne, nie katechetyczne) w ciągu trwania etapu Ewangelizacji i Pilotażu. Wiąże się to z koniecznością zwiększenia par odpowiedzialnych za poprowadzenie RE i nie ukrywamy, że pragnieniem naszym jest, aby także i te pary prowadzące przeżyły takie rekolekcje, jakim jest ORAE. Chwała Panu!


Beata i Jarek Bernatowicz
Archidiecezja Warszawska

http://www.warszawa.oaza.pl/dk/v5/index.php/rekolekcje/relacje-z-rekolekcji/1076-orae-roscinno-6-12-08-2012-relacja-beaty-i-jarka-bernatowiczow

ORAE Świadectwo Beaty Bernatowicz, wypowiedziane na DWDD październik 2012 (do posłuchania) ==>>

 

Bóg kocha Ciebie dziś! - świadectwo Aliny i Pawła z ORAE

Od  6 do 12 sierpnia przeżyliśmy z mężem w Rościnnie Oazę Rekolekcyjną Animatorów Ewangelizacji organizowaną przez DK Archidiecezji  Warszawskiej i Diecezjalną Diakonie Ewangelizacji. Prowadzącym był ks. Tomasz Moch i diakon Grzegorz Demczyszak.

Były to szczególnie przeżyte dni. Mimo, że wielokrotnie doświadczyliśmy Boga w swoim sercu i w swoim życiu to podczas tych rekolekcji Jezus uświadomił nam jak bardzo byliśmy jeszcze zamknięci  na Jego łaskę.

 

,,Bóg kocha Ciebie dziś”, te słowa mamy wciąż w uszach. ,,Dziś” to znaczy takiego jakim jestem, z moimi wadami, słabościami i całą historią naszego życia. Kocha pomimo wszystko i na przekór wszystkiemu. Nie brzydzi się nami tylko naszym grzechem. Bóg nie prosi, abyśmy Go kochali, chce tylko abyśmy to my dali Mu się kochać. Zrozumieliśmy jak bardzo mieliśmy zniekształcony obraz Boga. Te rekolekcje ukazały nam Boga pełnego miłości i miłosierdzia. Byliśmy wciąż wpatrzeni w krzyż a przecież nasz Pan żyje. Jezus zmartwychwstał!!! Jego pytanie ,,Skoro wierzysz, to czemu traktujesz Mnie tak jakbym nie żył?” bardzo nas poruszyło. Cały czas na nowo odkrywamy moc Chrystusa Zbawiciela.

Jesteśmy wdzięczni Panu, że postawił na naszej drodze ludzi , którzy zachęcili nas na ten wyjazd. Te rekolekcje to również niesamowite doświadczenie wspólnoty. Poznaliśmy ludzi, dla których więź z Jezusem jest stylem życia. Dzięki nim  idea ks. Blachnickiego, aby wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie, naprawdę przyczynia się do wzrostu żywej  wspólnoty Kościoła, jaką jest Diakonia Ewangelizacji.

Jesteśmy pod wrażeniem i pełni wdzięczności dla Karoliny i Rafała Kowalewskich, którzy mając czwórkę swoich dzieci byli parą gospodarczą, diakonią wychowawczą i diakonią muzyczną w jednym. A wszystko to z uśmiechem na twarzy i wsparciem siostry Fidelis. Dziękujemy ks. Tomkowi, który z Mocą Ducha głosił nam Jezusa, a także diakonowi Grzegorzowi za świadectwo  radosnego ewangelizatora. Kochani za Waszą wspaniałą posługę, a przede wszystkim za Wasze świadectwo życia, człowieka, który wszystko co robi zawierza Jezusowi, Bogu niech będą dzięki.

,,Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam, Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.(1J 4,16)”

Alina i Paweł Wojtaszek

 

Świadectwo ze strony: http://www.koscioldomowy.lomza.pl/index.php/formacyjne/swiadectwa/489-bog-kocha-ciebie-dzi-wiadectwo-z-orae

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
8559279
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.