Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

  Rok Św. Józefa
trwa do 8 grudnia 2021 !!!

Medytacja metodą "Droga, Prawda i Życie"

Medytacja Słowa Bożego jest zobowiązaniem każdego chrześcijanina i zaproszeniem do głębszego wejścia w relację z żywym Chrystusem. Święty Hieronim, Doktor Kościoła i pierwszy tłumacz Biblii na język łaciński, mówił: „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”.

Z tego powodu codzienne pożywianie się słowem Bożym oświeca umysł, wzmacnia wolę, otwiera serca ludzi na miłość Boga, czyniąc ich Jego naśladowcami. Aby mógł rozwijać się dialog między Bogiem, a człowiekiem, musi towarzyszyć mu modlitwa. Tak jak w codziennym życiu mamy regularne godziny, które poświęcamy na jedzenie czy odpoczynek, tak też powinniśmy mieć stałą godzinę na czytanie Biblii.

Metoda paulińska, którą proponujemy została przygotowana przez bł. Jakuba Alberione, jako pokarm dla umysłu, wzmacniający wolę i wzrost w sercu miłości do Boga tak, aby mógł ukształtować się w nas Jezus Chrystus Droga, Prawda i Życie. Dzisiaj nie może istnieć prawdziwa duchowość bez nieustannego i głębokiego karmienia się Biblią.

 

Medytacja, oprócz modlitwy przygotowującej, która polega na stawieniu się w obecności Bożej, prośbie o światło Ducha Świętego oraz o łaskę powzięcia zdecydowanych i skutecznych postanowień, składa się z trzech części:

1. Jezus PRAWDA - Czytanie i słuchanie Słowa

W tej części czyta się temat medytacji z krótkim wyjaśnieniem lub zatrzymuje nad jakimś faktem czy tajemnicą do rozważania. Tu przede wszystkim ćwiczy się umysł w uchwyceniu nie tylko jego sensu, ale mądrości (znać = smakować). Dlatego dobrze jest powtarzać często to, co się czytało, przede wszystkim słowa bądź zdania, które dotknęły nas znacząco.

2. Jezus DROGA - Przyswajanie i konfrontacja ze Słowem

W drugiej części w szczególny sposób uaktywnia się wola do intensywnego dążenia do świętości życia. Dlatego potrzebna musi być nasza konfrontacja ze Słowem dla poczynienia zmian naszego zachowania, stylu życia, sposobu myślenia. Wzbudza się więc akty pragnienia, odprawia rachunek sumienia, wzbudza żal za grzechy
i czyni się postanowienia na przyszłość.

3. Jezus ŻYCIE - Modlitwa Słowem

Czytany fragment musi inspirować naszą modlitwę, dlatego dobrze jest modlić się medytowanym Słowem tak, by stawało się ono naszą modlitwą spontaniczną, osobistą. Jest skuteczniejsza, ponieważ skłania nas do przyjęcia tego, że Duch Święty mówi i działa w naszym sercu. W tej części prosimy o łaskę wytrwania, abyśmy łatwo i z radością mogli wykonywać to, co dotychczas nie udawało się nam z powodu naszej słabości. Możemy prosić o nią własnymi słowami.

za:  "Pismo Święte"

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Odwiedza nas 70 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
8339672
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.