|
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Uwaga: Poniższa notka jest elementem "oazowego x-szperacza". Notką wyjściową jest "Jedność Światła i Życia, czyli o formule światło-życie." , jej dopowiedzeniem ""Foska" czyli znak przynależności i wyraz świadectwa". Pozostałe szperacze znajdziesz tu: "Oaza: Moje inspiracje oazowe - w tym "oazowy szperacz"".
Gdzie widziałem fajną foskę*
i zrobiłem jej zdjęcie:
*nie tylko oazową
Krzyż procesyjny. Kopia Górka - Krościenko.
Kaplica Chrystusa Sługi - witraż. Kopia Górka - Krościenko.
Grób ks. Franciszka Blachnickiego. Dolny Kościół - Krościenko.
Namiot Światła. Kopia Górka - Krościenko.
Malowidła w jadalni. Kopia Górka - Krościenko.
Tablica przy wejściu do Centrum Ruchu. Kopia Górka - Krościenko.
Kopia Górka - foska przy Ścieżkach Nowego Człowieka.
Tabernakulum w kaplicy w Carlsbergu.
( o tym dlaczego taki kształt foski można dowiedzieć się ze świadectwa p. Gizeli: Serce Ruchu)
Ściana w Carlsbergu.
Kaplica Chrystusa Sługi - metalowe znaki fos-zoe umieszczone przy tabernakulum (życie) i przy ambonie (światło).
Foska w miejscu, gdzie był pochowany w Carlsbergu ks. Franciszek Blachnicki, zanim jego doczesne szczątki zostały przeniesione do Krościenka.
Znak Ruchu Światło-Życie na grobie ks. Wojciecha Danielskiego (drugiego moderatora krajowego Ruchu Światło-Życie) na warszawskich Powązkach, kwatera 153. Pomysł, aby ta foska znalazła się w tym miejscu należał do p. Basi Danielskiej (siostry ks. Wojtka). Ona też ją narysowała i projekt zaniosła do brązownika.
Niestety płyta została zniszczona przez wandali. Ukradziono mosiężne litery. Foska na szczęście ocalała. Wykonano nową płytę nagrobną. Zdjęcia poniżej.
Drewniane tabernakulum, które stało w zakrystii w Carlsbergu.
Symbole wyrzeźbione na krzyżyku (a może cały krzyżyk jest wykonany własnoręcznie). Znalazłem go wiszącego na ścianie w Carlsbergu.
Foska umieszczona przy figurze Niepokalanej w Carlsbergu.
Okładki Pisma Świętego (leżały w kaplicy w Carlsbergu, nie wiem do kogo należały, ja tylko zrobiłem im zdjęcie).
Chleb przygotowany na Dzień Wspólnoty. Często w darach na Mszy Świętej niesiony jest chleb, którym po Mszy się dzielimy.
Kiedyś znaczek lektorski wyglądał tak jak powyżej (awers, rewers) - przynajmniej w Warszawie, za czasów ks. Bijaka. Otrzymywały go prawdopodobnie osoby po kursie lektorskim. Znalazłem dość duży zapas kiedy byłem na Wilanowie. To z czasów zanim Duszpasterstwo Służby Liturgicznej zostało formalnie oddzielone od Ruchu Światło-Życie. Warto pamiętać, że foska najpierw była znaczkiem lektorskim a później Ruchu.
Współczesny znak lektora (ministranta Słowa) w Archidiecezji Krakowskiej [ 2017]
Ta sama foska na legitymacji lektora.
Mosiężne tabernakulum, które kiedyś znajdowało się w kaplicy w Podkowie Leśnej. Obecnie jest przekazane warszawskiemu Ruchowi Światło-Życie z myślą o umieszczeniu go w kaplicy w Laskach.
Tabernakulum, które jest w kapicy Domu Ruchu Światło-Życie w Łodzi.
Ściana w Józefowie - mozaika z malutkich kamyczków przypominająca trochę metalowy znaczek na pin, noszony przez oazowiczów.
Mój krzyż animatorski, który dostałem w 1998 roku w Krościenku.
Mój krzyż :) w mojej ręce :) - błyszczy się bo wyczyszczony (fot. 2017)
A tak prezentuje się mój drugi krzyż (związany z decyzją wstąpienia do Stowarzyszenia Diakonia - i trochę żeby oszczędzić mój unikatowy) oświecony witrażami z kaplicy Domowego Kościoła na Jagiellońskiej w Krościenku.
Ładna drewniana foska kupiona w Krościenku (powiedziano mi, że jest wykonana w Gdańsku). W tyłu ma przyczepiony mały magnesik. Idealnie dopełnia jeden ze świeczników. [ 2017]
Foska zrobiona w firmie reklamowej wg mojego pomysłu
Znaczek metalowy pin - zdjęcie makro
Foska, którą można było kupić na Dniu Wspólnoty w III turnusie (2017) w diecezji przemyskiej. Ja tą dostałem od Basi. Foska powstała na misjach, albo dla misji :) Partia takich fosek została wykonana w 2017 r. na Filipinach według pomysłu i projektu ks. Romela Enara. Co ciekawe, bezpośrednim wykonawcą był artysta muzułmanin. Foski sprzedane w Przemyślu wsparły finansowo przyjazd 7 osób z Filipin (pięciu kapłanów i dwoje świeckich) na oazę III stopnia. [ 2017]
Hebanowy krzyżyk z foską wykonany w Afryce. Poprosiłem siostry, które mają placówkę w Arfyce, żeby zamówiły mi go u lokalnego artysty. Dostałem trzy w kształcie foski i trzy w krzyżyki. [ 2020]
Drewniana foska z wystawy poświęconej ks. Franciszkowi Blachnickiemu pokazanej na pl. Piłsudskiego we wrześniu 2017 r w ramach Kongresu Trzeźwości. [ 2017]
Gipsowa foska, którą kupiłem na allegro. Dokładnie mówiąc taką miałem kupić, ale autorka przysłała mi jaśniejszą - do dziś nie otrzymałem obiecanej w takim kolorze jak chciałem. Zdjęcie jest zdjęciem z aukcji - moje dla porównania poniżej. Foski te można zamawiać na stronie "http://www.dwatalenty.pl/cms/dewocjonalia/".
Jajko wielkanocne (dostałem od zaprzyjaźnionej pary z Domowego Kościoła).
Foska wyszyta na własnoręcznie wykonanej okładce Pisma Świętego Justyny (animatorki na jednych moich rekolekcjach).
Krzyż drewniany, wykonany wiernie z jedynego w swoim rodzaju projektu młodej artystki metodą laserową zakupiony na allegro.
Foska z drewnianego zaproszenia ślubnego Ani i Wojtka (fot. 2017) [ 2017]
Hostia z foską (podobna do tej z książki). Fajne jest w niej też to, że w omegę wpisuje się mały krzyżyk. Hostię przechwyciłem w zakrystii.
Inna hostia z foską (podobna do tej z książki i poprzedniej, ale bardziej ozdobna). Hostię przechwyciłem w zakrystii.
Niewiadomego pochodzenia medal (może znaczek lektorski), który kupiłem na allegro. Na awersie foska, napis Ruch Światło-Życie i greckie słowo agape.
Na rewersie kaganek i greckie słowa leiturgia, diakonia, martyria.
Podstawy gipsowych figurek Niepokalanej Matki Kościoła, wzorowane na figurze Niepokalanej z Krościenka. [ 2018]
Woskowe świece robione w diecezji warszawsko-praskiej. [ 2018]
Świecznik wspólnoty oazowej z Piaseczna. Wykonał go dla wspólnoty Artur Modzelewski. Na świeczniku woskowa świece ze znakiem światło-życie.
A tak z bliska wygląda jego foska.
Witraż na plebanii w Jazgarzewie.
Kubek z "wydrapaną" foską (diec. warszawsko-praska).
Artefakt z Boliwi - wisi na Kopiej Górce w pokoju ojca. Kokosowa miska, albo zwyczajna ozdoba. (fot 2017)
Nikt do końca nie wie, co to jest. Coś "ala" urna, bo raczej nie wazon. Może w zamyśle autora nie miał on mieć wymiaru użytecznego a jedynie estetyczny. Dostał to moderator w od o. Paulinów z Jasnej Góry. Wydaje się, że jest to obrobiony pocisk moździerzowy. Kiedy zrobiłem to zdjęcie stał w zielonym pokoju na Kopiej Górce.
Okładka księgi leżącej w Krościenku zawierającej deklaracje modlitewne. (fot 2017)
Rękojeść ciupagi wiszącej na ścianie w Krościenku (for.2017)
Świecznik z jadalni na Kopiej Górce.
Świecznik, który na moje zamówienie wykuł mi kowal z diec. przemyskiej. I choć mój był w tej formie pierwszy, to wiem już o kilku podobnych. Wystarczyło pochwalić się tym na facebooku, a kilka osób poprosiło o kontakt na kowala.
A tak prezentuje się w warunkach rekolekcyjnych. Obecnie na 100% taki świecznik ma ks. Mariusz z mojego kursu i ks. Bartek pracujący w Irlandii. Dałem jeszcze namiar na kowala dwóm osobom, więc mam nadzieję, że ilość takich (lub podobnych) świeczników będzie rosła.
I jeszcze dwa świeczniki z tego samego źródła. Te używane są w naszych oazowych Mszach Świętych.
Foska zrobiona przez znajomą rodzinę z Domowego Kościoła z Piaseczna.
Foska z tablicy pamiątkowej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, poświęcona ks. Józefowi Szajdzie. Na tablicy można przeczytać dedykację: "„Młodość orla i żywa niebo porywa, z Boga moc czerpie”. Księdzu Józefowi Szajdzie, założycielowi Ruchu Światło Życie w Garwolinie, który nauczył nas wiecznej młodości -Wychowankowie.".
Różaniec na palec z foską - srebrny. Wykonany przez oazową firmę Natanael.
Okładka studyjnej wersji lekcjonarza (przy którego powstaniu miałem swój udział) na ORAR II wykonana w Warszawie. Pokornie powiem, że jestem jej autorem. Jest to jedna z wielu wersji fosek ułożonych z współczesnych greckich czcionek wyłuskanych z internetu.
Znaczek pin umieszczony na mojej korkowej tablicy. Jest wiele wzorów i rozmiarów.
Taką foskę wypatrzyłem u jednego z uczestników dnia wspólnoty w Krościenku w 2019 roku. Powiedział, że dostał ją od księdza na jakiś swoich rekolekcjach.
Foska z gobelinu Chrystusa Sługi. Wisi u ks. Janusza Grygiera.
Foska z proporca, który był na pl. Zwycięstwa na spotkaniu z papieżem plus zdjęcie na którym go widać. Wisi u ks. Janusza Grygiera.
A tu deseczka z mieszkania ks. Zbyszka
A taka ciekawa foska (metalowa) wisi na ścianie (fot. 2017) w przedsionku przed sekretariatem na Kopiej Górce. Nie do końca wiem do czego to szablon - czy jest stary czy nowoczesny. :) A może to nie szablon :) Z tego co powiedzieli mi w Krościenku, to foska, która wisiała w jakiejś zakonnej salce i jacyś zakonnicy nie mając co z nią zrobić przywieźli tu.
Znaki oaz z rekolekcji. Wiszą na Kopiej Górce w Krościenku.
Wyposażenie kaplicy i ośrodka w domu rekolekcyjnym Domowego Kościoła w Krościenku na Jagiellońskiej
Witraż nad głównym wejściem
Znak Domowego Kościoła wyrzeźbiony w drewnie
Znak Domowego Kościoła umieszczony na ołtarzu w kaplicy w "starej części".
Znak Domowego Kościoła umieszczony w kaplicy w "nowej części".
Znak oazowy w kaplicy w "nowej części".
Świecznik
Znak Domowego Kościoła umieszczony w jadalni wykonany z drewna.
Podstawa ołtarza w kaplicy w nowej części
Wyposażenie kaplicy w domu rekolekcyjnym w Czarnej Sędziszowskiej
Chrystus Sługa - plecy miejsca przewodniczenia
Gipsowa figurka Niepokalanej
Spód pulpitu przy miejscu przewodniczenia.
Ołtarz - "firmowa" świeca i obrus.
Wyposażenie domu rekolekcyjnym Maksymilianum w Bystrej
Dolna kaplica "Mater Ecclesiae"
Biblioteka - drewniane foski krzyża animatorskiego
Tabernakulum w kaplicy św. Maksymiliana ofiarowane przez Jana Pawła II
Drewniana foska (krzyż animatorski) przy wejściu do ośrodka.
Ornat z foską w którym Mszę odprawiał Kard. Wojtyła
Na koniec oazowy wystrój na Wiślanej w Krakowie
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 154 gości oraz 0 użytkowników.
![]() |
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
||||||
![]() |
![]() |