Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Boży nie-przypadek?

Boży nie-przypadek. Dziwnie brzmiąca zbitka słów. Ktoś kiedyś zasugerował, że dla człowieka wiary nie ma przypadków, ale są znaki. Że człowiek wiary nie wierzy w przypadki, jakieś grecko-rzymskie fatum, ale w pełną miłości i troski opatrzność. Że dla człowieka wiary "przypadek" to autograf tejże opatrzności.

W tej notce podzielę się pewnym zbiegiem okoliczności. Ocenę pozostawię tobie czytelniku. Natomiast podzielę się pewną myślą, która wypłynęła z tej sytuacji.

Dostałem maila z Lublina, aby podzielić się zdjęciami z jednego z moich modlitewników. W pudełku, w którym był, znajdował się jeszcze inny modlitewnik, a mianowicie "Jezus, Maryja, Józef" x. Godlewskiego z 1901 roku. Wystawała z niego złożona na pół karteczka a na niej modlitwa tj. [Modlitwa za Ojczyznę (1980)]. Jak ją przeczytałem, postanowiłem umieścić ją na mojej stronie. Dodatkowo dodałem na stronę [Modlitwa o uproszenie opieki Jezusa.], którą Jantek Gall umieścił na facebookowej stronie "Forum miłośników archiwalnych modlitewników" zaledwie kilka dni temu (23.01.2024). Jakie było moje zaskoczenie, kiedy okazało się, że modlitwa za Ojczyznę była w moim modlitewniku zakładką dla modlitwy o uproszenie opieki. Choć ta z forum pochodzi z modlitewnika "Chwała Boża" ( z 1884r.) a moja jest z 1901 roku, jest to ta sama modlitwa. Przypadek? Raczej znak, abym na obie modlitwy patrzył razem.

Z drugiej strony bardzo zastanawia kontekst tej za Ojczyznę. Powstała ona prawie dokładnie - co do dnia - na rok przed wybuchem Stanu Wojennego w Polsce. Rok 1980, mimo że obfitujący w wiele wydarzeń, raczej nie zwiastował tego, co wydarzy się w 1981. Ciekawe czy wspomniana modlitwa wypełniła ten czas, czy została zignorowana? Czy była opatrznościowym przygotowaniem na Stan Wojenny, czy może niepodjęcie jej doprowadziło to tych ciemnych i mrocznych czasów?

Cóż taki "zbieg okoliczności" nam dziś sygnalizuje? Do czego możemy poczuć się wezwani?

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Nie dla prenatalnego mordowania niewinnych, nienarodzonych, dzieci!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem niewinnego, nienarodzonego, człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

 

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013), BXVI


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

www: Elizeusz.pl

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->


[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Informacje o kościele ->

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:


www [ -> ]

Wspólnota "Spotkania małżeńskie"

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.