Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Do rzeczy proszę księdza

Jeden z charyzmatycznych ks. na fb/yt pyta w kontekście tygodnika "Do Rzeczy": "Czemu oni ciągle uderzają w Papieża Franciszka? Praktycznie nie ma numeru by KK nie dostawał od tej gazety… Czy to Ruska agentura? Przepraszam za szczerość - mam ich dość…"

Odpowiedź jest prosta choć skomplikowana.

 

1. To tygodnik w którym nie ma dyktatu linii redakcji i każdy autor ma prawo do własnego zdania, argumentów, tez (nawet wewnątrz jednego nr) - z którymi wolno się zgodzić lub nie, merytorycznie polemizować lub nie merytorycznie. Zatem właściwe pytanie, choć z ukrytą teza, powinno brzmieć: "Czemu ON ciągle uderza" ...  Na marginesie pytam co to znaczy "ciągle" i dlaczego KK=Papież Franciszek?

Ale nie pisze notki by bronić tygodnik, ani on mi wrogiem, ani przyjacielem. Nie lubię tylko podszytych automesjanizmem kategoryzujących i uogólniających sądów. Niedaleko do przeświadczenia przykładowego katocelebryty, że KK (szczególnie Urząd Nauczycielski KK) a może i sam Duch Święty, to on.

2. Pytanie z tezą: "uderza". Bo papież nadal jest i będzie człowiekiem, wiec wolno odnosić się do tego co robi, pisze, ... Jest częścią historii i stąd jego zachowanie podlega ocenie, analizie. Nie jest i nigdy nie będzie Jezusem Chrystusem, wcielonym Bogiem, nawet jeśli jest Jego widzialnym znakiem. Skoro św. Pawłowi wolno było odnieść się do zachowania św. Piotra, to co przez te 2000 lat się zmieniło, że dziś już nie wolno? I nawet jeśli papież jest święty, to nie jest nieomylny bo dogmat o nieomylności papieża ma bardzo konkretne ramy. Tylko Bóg się nigdy nie myli i nie wprowadza w błąd. Jeśli więc "źle napisał" to to wyjaśnij odnosząc się do faktów, a jeśli "dobrze", to "dlaczego go bijesz ... Proste? 

Co do semantyki. A nie lepiej (prawdziwiej) zamiast słowa "uderza", które sugeruje przemoc, użyć "odnoszą się do zachowań". Na marginesie, jeśli opinia odnosi się do konkretnych zachowań, to czy nie wolno ich analizować, czy należy o niech nie wspominać? Teraz wszyscy: że uderzą, że zaorał, że że że ...

3. "Ruska agentura" panie, bo piszą nieprzychylnie. A może właśnie pisanie przychylne to "Ruska agentura" ... Wszędzie te ruskie, panie. Ten paradoks to semantyczna teoria względności względnie i pobieżnie rozumiana.

4. Bogu niech będą dzięki, za te gazety, które papieża bezkrytycznie chwalą. Tylko zawsze warto zapytać, czy sprawdza się tu Jezusowa zasada z kazania na górze o prawdziwych i fałszywych prorokach. Choć to też wygodnie przykleić komuś religijną łatę "fałszywi prorocy, wilki w owczej skórze" i autorytetem biblii uzasadniać swoje osobiste sądy i oceny. To niestety częsty "biblijny plaskacz", przyłożenie komuś cytatem lub analogią z biblii wyrwanym z kontekstu.

 5. Trudno być na fb/yt alfą i omegą ... Tyle i aż tyle z kilku zdań.

A wszystko dotyczy https://dorzeczy.pl/opinie/406435/chmielewski-teczowa-misja-franciszka.html

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Nie dla prenatalnego mordowania niewinnych, nienarodzonych, dzieci!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem niewinnego, nienarodzonego, człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

 

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013), BXVI


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

www: Elizeusz.pl

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->


[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Informacje o kościele ->

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:


www [ -> ]

Wspólnota "Spotkania małżeńskie"

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.