Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Kapelanowanie w areszcie i więzieniu

Dopiero posługa kapelana w więzieniu uświadomiła mi, że uczynek miłosierdzia "więźniów pocieszać" nie jest od czapy, taki "jeśli nadarzy się okazja". O ile nakarmić głodnych, ubrać nagich czy odwiedzić w szpitalu chorych, wydaje się oczywistym, bo człowiekowi trzeba pomóc. O tyle pocieszanie więźniów przychodzi społeczeństwu z trudem, bo przecież sobie zasłużyli, bo są źli, bo ..., bo ..., argumentów można szukać wiele. I o ile racja jest w tym, że wszystko wypełnia sprawiedliwość, to uczynek pyta o miłosierdzie, czyli o postawę wykraczającą ponad tylko i wyłącznie sprawiedliwość. Nie dotyczy on tylko odwiedzin kogoś z bliskich, bo przecież „i poganie tak czynią”. Uczynek dotyczy wszystkich wierzących, wszystkich uczniów Jezusa.

I choć ewangeliści nie dają nam wprost sytuacji, kiedy Jezus odwiedza więzienie, to jest co najmniej sześć ważnych momentów w Biblii, które warto na rzecz tego uczynku miłosierdzia przemedytować.

1. Jezus pociesza i umacnia Jana Chrzciciela przebywającego w więzieniu. Uczniowie Jana mają zanieść mu Dobrą Nowinę, przekazując świadectwo tego, co czyni Jezus: [Mt 11, 2-6].
2. Uwiezienie Jezusa w ciemnicy przed Jego męką, śmiercią i zmartwychwstaniem. Tu dodatkowo można sięgnąć do objawień prywatnych opisujących ukryte męki Jezusa z tego czasu (Służebnica Boża s. Leonia Nastał; bł. Maria Magdalena Martinengo; Służebnica Boża Luiza Piccarreta; bł. Anna Katarzyna Emmerich).
3. Św. Piotr w więzieniu: [Dz 12, 1-17].
4. Św. Paweł i Sylas w więzieniu: [Dz 16, 19-40].
5. Św. Paweł w więzieniu: [2Tm 4, 6-18].
6. Dobry Łotr, św. Dyzma: [Łk 23, 35 – 43].

Najważniejszy jest jednak fragment Mt 25, 31-46 i słowa Jezusa "byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie" (...)  "Zaprawdę, powiadam wam: wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" oraz "byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie" (...) "Zaprawdę, powiadam wam: wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili".

W więzieniu człowiek ma prawo się nawrócić, ma prawo żałować za swoje uczynki, ma prawo za nie zadośćuczynić. Do aresztu może trafić każdy, nawet niewinny, którego niewinność zostanie dopiero udowodniona w sądzie. Niestety do aresztu, a nawet więzienia,  może trafić osoba niewinna, pomówiona, oczerniona, która nie dała rady udowodnić swojej niewinności (np. Tomasz Komeda). Ta świadomość powinna nas trochę przystopować w bezkompromisowości osądów. Niezależnie od swoich uczynków, wyborów czy postaw, więzień nadal pozostaje człowiekiem.

Co rusz ktoś pyta "co tam w więzieniu?". Co zatem robi kapelan w więzieniu? Na pewno za mało :) Ale do rzeczy. Nie jestem doświadczony, moja posługa to dopiero dwa lata, a większość przypadła na ograniczenia pseudo-pandemiczne. Każdy dzień, każda osoba sprawia, że się uczę. A podstawą nauki jest czynna miłość i miłosierdzie. Zatem: jestem dostępny jeśli chodzi o spowiedź, rozmowę, rozdaję medaliki Niepokalanej i różańce, rozdaję obrazki (w tym ewangelizacyjne), błogosławię więźniów i modlę się za nich (nawet jak o tym nie wiedzą) - czasem modlę się z więźniami, przynoszę prasę katolicką [egzemplarze Pisma Świętego są w bibliotece więziennej], odprawiam w więzieniu Mszę Św., staram się też towarzyszyć funkcjonariuszom. Każdy przypadek jest inny. Jednak nie można zapomnieć, że kiedyś każdy wyrok się skończy, podobnie jak skończy się życie każdego z nas. Prawdziwa pociecha to wiara w życie wieczne w niebie, aby nie trafić do najgorszego więzienia jakim jest piekło.

Dostarczam również opłatek wigilijny i o ile wymieniona wyżej posługa znajduje marginalne zainteresowanie, o tyle opłatek przyjmowany jest przez wszystkich (albo większość).

Łatwo mówi się "Bóg kocha grzesznika", kiedy myślimy o nas samych, Bóg nas kocha. Trudniej żyć prawdą, czy ja kocham grzesznika, który jest w więzieniu? Czy życzę mu dobrze, czy marzę o jego unicestwieniu? Tu wchodzi drugi ważny uczynek "krzywdy cierpliwie znosić urazy chętnie darować" i wszystko co kryje się w słowie "przebaczam". Szeroki temat i warty, aby go kiedyś podjąć.

Choć niestety smuci, że najczęściej złodziej chce zostać złodziejem, a bandzior widzi w "bandziorowaniu" swój sposób na życie. Entuzjazm wiary, szczerość skruchy, to w więzieniu rzadkość. Nawet nie jeden z dziesięciu. Może jeden ze stu. Mimo wszystko pozostałych 99 niesprawiedliwych może liczyć przynajmniej na modlitwę, a ich agresja, szydera, obojętność, to te same postawy, których przecież doświadczył Jezus od oprawców. Bo walka nie toczy się tylko o ich resocjalizację (często nieskuteczną), ale o ich zbawienie, a tu już w grę wchodzi Bóg, jako sprzymierzeniec, dla którego nie ma nic niemożliwego.

 

 

Św. Dyzma - parton więźniów, "kanonizowany" przez Jezusa na krzyżu. Jest patronem skruszonych złodziejów, więźniów, umierających, skazanych na śmierć i dobrej śmierci oraz kapelanów więziennych, pokutujących i nawróconych grzeszników. Stanowi wzór doskonałego żalu za grzechy. Episkopat Polski zdecydował w 2009 r, że dzień wspomnienia św. Dobrego Łotra (26 marca) obchodzony jest w Polsce jako Dzień Modlitw za Więźniów.

Św. Paweł - od 21 czerwca 2018 r. jest patronem także polskiej Służby Więziennej. 29 czerwca, Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, to dla wszystkich więzienników szczególny dzień. Omnibus omnia factus sum ( "stałem się wszystkim dla wszystkich") te słowa św. Pawła to motto, które przyświeca więziennikom.

 

 

Św. Jan Paweł II: "Przemówienie Ojca Świętego podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny (1-9.06 i 13-16.08.1991) wygłoszone do więźniów  w zakładzie karnym (Płock)".

pp. Benedykt XVI: "Przemówienie podczas wizyty w rzymskim więzieniu w Rebibbi, 18.12.2011".

pp. Franciszek: "Przemówienie podczas spotkania w zakładzie karnym w Castrovillari - wizyta w diecezji Cassano all'Ionio, 21.06.2014".

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Nie dla prenatalnego mordowania niewinnych, nienarodzonych, dzieci!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem niewinnego, nienarodzonego, człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

 

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013), BXVI


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

www: Elizeusz.pl

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->


[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Informacje o kościele ->

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:


www [ -> ]

Wspólnota "Spotkania małżeńskie"

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.