Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

WOŚP alternatywa?

  

 

Na początek - jeśli już tu kliknąłeś czytelniku - spróbuj nazwać swoje uczucia. Czy kliknąłeś dlatego, że zobaczyłeś grafikę z dwoma sercami? Czy dlatego, że wyszukiwarka wyrzuciła artykuł na temat WOŚP? Czy dlatego, że ktoś ci go podesłał?

Spróbuj nazwać swoje uczucia! Bo - nie wiem czy wiesz - ale one mają ogromny wpływ na twoje postrzeganie zagadnienia.

Ta notka wcale zasadniczo nie jest o WOŚP. Już dawno wyraziłem moje zdanie (tak, moje zdanie, do którego mam prawo) i z zasady nie widzę potrzeby wracać do tematu. Podzielam przemyślenia wielu komentatorów w sieci, w tym p. Ziemkiewicza (tu lub tu). Niestety w tym roku WOŚP mocno wsparło, a nawet poparło, Strajk "Kobiet" wpisując się w jego żądanie aborcji na życzenie oraz włączając WOŚP w konkretny spór polityczny. A to w mojej ocenie wiele zmienia, bo katolikowi nie wolno (bez utraty swojej tożsamości katolika) poprzeć postulatów zabijania nienarodzonych dzieci czyli strajku.

Jednak i to nie jest bezpośrednim powodem dzisiejszej rozkminy, ale wspomniana grafika. Umieścił ją na fb jeden z księży z dopiskiem "Wobec ostatnich wydarzeń nie sposób nie przestrzegać przed tym, co więcej niesie zła niż dobra. Woda z trucizną jest niezdatna do picia". I o tym zjawisku napisze słów kilka. (ps. jeśli myślisz, że moje przemyślenia są w kluczu krytyki księży - to niestety nie ten blog - ja próbuje nazwać zjawiska).

 

Grafika.

Niby czytelna, ale pełna sprzeczności :) bo z jednej strony znak WOŚP, z drugiej serce z nienarodzonym dzieckiem. To drugie to grafika kampanii prolife realizowanej obecnie w Polsce przez Fundację Nasze Dzieci Kornice (pod linkiem rozwinięcie). Akcji ciekawej bo jej treścią jest wyłącznie wspomniana grafika, bez żadnych napisów, bez haseł. Zwyczajna grafika. A wzbudza sprzeciw. Plakaty są niszczone, mazane wulgarnymi napisami, opisywane błyskawicami, demolowane (filmik w sieci jak uczestnicy strajku zwyczajnie demolują witrynę reklamową, na której jest plakat). Tłum nie może znieść widoku dziecka wpisanego w motyw serca. A to przecież tylko grafika. Nawet autorka tej grafiki - nota bene wcale nie robiła jej pod wspomnianą akcję, ale wystawiła ją do sprzedaży w internecie i organizatorzy zgodnie z prawem nabyli grafikę i prawa do jej wykorzystywania - zaczęła się "odcinać" od swego dzieła (wsparta empatią pewnej gazety i środowiska) deklarując swoje "za wyborem". 

Na stronie www można znaleźć następującą informację: "Grafikę w 2016 r. stworzyła Katrina Glazkova, rosyjska ilustratorka. Praca była dostępna w serwisach stockowych. Jak przekonuje autorka, nie była świadoma rozmiaru i intencji kampanii, do jakiej wykorzystano grafikę. Co więcej, jak podkreśla w instagramowym komentarzu, nie zgadza się z głoszonymi przez twórców kampanii ideami. Jej grafika miała obrazować radość z macierzyństwa". Na jej profilu na instagramie można znaleźć inne grafiki wprost wspierające Strajk Kobiet.

Autor działa nie musi być wierzący, to prawda porusza. Ten, kto trwa w kłamstwie, sprzeciwi się zawsze prawdzie. Może dlatego ta grafika tak jest atakowana. 

 

Przypływ, przepływ.

Druga rzecz ze wspomnianego wydarzenia. Ksiądz (mój imiennik), który umieścił tę grafikę ma kilka tysięcy obserwujących [14809 obserwujących]. Jego posty zbierają maksymalnie około 150 polubień, kilkanaście (kilkadziesiąt) komentarzy. Wspomniana grafika ma kilka tysięcy polubień [2579] (wiele negatywnych) i ponad setki komentarzy [1798]. Kolejny post wraca do zwyczajnej ilości polubień i komentarzy. Ciekawy  - jako zjawisko - jest dla mnie właśnie ten hejt w internecie, amplituda "negatywnych" emocji (celowo pisze "negatywnych" i odsyłam do wykładu na końcu). Fenomen, że osoby, które nawet nie są czytelnikami strony księdza, które zapewne (patrząc po profilówkach) dawno nie są przyjaciółmi Kościoła, mają ten przymus wypowiedzenia (często bardzo niekulturalnego) siebie. Jednak rację mają ci, którzy widzą, że to problem nieprzepracowanych emocji. Na koniec notki umieszczam ciekawy wykład o emocjach. Myślę, że jest to jedno z zagadnień, które jest wyzwaniem na najbliższe lata. Uzdrowić, uleczyć, chore emocje. Czy to przysłowiowe nożyce się odzywają?

 

Komentarze - wspomniana alternatywa

Tytuł notki wcale nie jest w kierunku "alternatywy dla WOŚP", tylko zwyczajnie alternatywy w znaczeniu logiki matematycznej czy logiki w dyskusji. Postanowiłem podkreślić, na podstawie tych napływowych komentarzy pod grafiką - pewien ginący w świecie sposób mówienia o rzeczywistości. Chodzi mi o nazwanie alternatywy dla proponowanych sloganów, tez. Już naświetlam spięcia na moich zwojach mózgowych.

Np. argument "nie płacisz na WOŚP, nie korzystaj ze sprzętu z serduszkiem", albo "WOŚP daje sprzęt dla szpitali". Głośna alternatywa - czy naprawdę myślisz, że WOŚP jest jedynym źródłem sprzętu dla szpitali? Że szpital do tej pory dziadował i odsyłał ludzi do domu bo nie maja żadnego sprzętu? A może, właśnie to, że WOŚP daje jakiś sprzęt, jest powodem, że szpitale nie kupują lepszego? Alternatywa. Że  gdyby nie WOŚP to w naszych szpitalach byłby sprzęt z XIX wieku? Jeśli tak jest, to naprawdę słabo wyglądamy w stosunku do krajów, które nie mają WOŚP a maja sprzęt. 

Alternatywa druga. "Jak ksiądz śmie ..." "nie rozumiem jak można ... bla ble bli ... nienawiść ... a miłość ...". Czyli memiczne "hał der ju". Aż ciekawym staje się możliwość takiego dialogu:

- Jak śmiesz?
- Nie, jak ty śmiesz?
- Nie, jak ty śmiesz mówić, ze ja śmiem?
- Nie, jak ty śmiesz śmieć mówić, że ja śmiem?

Emocje, emocje, przekaz emocji, słowa mające nakręcić emocje - a prawda stoi obok i bije głową w ścianę. 

Pomijam takie kocopoły i kłamstwa typu "ksiądz nie płaci podatków" czy inny lewackie kalki - to jak zdarte płyty.

OK, tyle na dziś. Nie wiem czy wrócę do tematu. Przypominam, że mój blog, wklejony w stronę, to migawki. Tylko kadr. Tylko pstryk. Tylko zdjęcie. Czy doświetlone, czy poruszone, oceń sam.

 

Wspomniany wykład - dla niego ta notka:

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie".

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 51 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7898456
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.