Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Umacniaj w jedności czy doprowadź do jedności?

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, to co roczna okazja, aby realnie (w duchu wiary) spojrzeć na zagadnienie jedności.

 

Na pierwszy plan wysuwa się ekumenizm, czyli wszystko, co służy odzyskaniu widzialnej jedności wśród podzielonych chrześcijan. Nie będę tu rozwijał wątku, bo na innych stronach można wiele na ten temat wyczytać. Ale o co chodzi z tą jednością?

W Mszale dla diecezji polskich brzmi jest następująca modlitwa: “Panie Jezu Chryste, Ty powiedziałeś swoim Apostołom: Pokój wam zostawiam, pokój mój wam daję. Prosimy Cię, nie zważaj na grzechy nasze, lecz na wiarę swojego Kościoła i zgodnie z Twoją wolą napełnij go pokojem i doprowadź do pełnej jedności". Zdarza się jeszcze sytuacja, gdy ktoś używa formy z poprzedniego Mszału z tak 70-tych, gdzie ostatnie słowa brzmiały “umacniaj w jedność". Znów nie wchodzę w polemikę, bo łacińskie "pacificare et coadunare digneris" może dopuszczać oba tłumaczenia, ale symptomatyczne jest, jeśli świadomie używa się tego "umacniaj" jako niezgodę na "doprowadź". Pierwsze w języku polskim sugeruje, że nie ma pełnej jedności i trzeba, aby Jezus nas do niej doprowadził. Drugie zakłada, że jedność jest, ale musi być tylko umacniana.

Więc jak: jest czy jej nie ma? Odpowiedź jest prosta: i jest i jej nie ma. Tak jak biblijne "to czyń i tamtego nie zaniedbuj". Prawdziwa jedność jest tylko tam, gdzie jesteśmy zjednoczeni z Jezusem. To On jednocześnie doprowadza nas do pełnej jedności z Nim, a zarazem ją umacnia. Tu na ziemi cały czas jesteśmy pielgrzymami. Cały czas jednak jest trudność (co widać w sytuacji kiedy religijność nie oznacza wiary).

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie".

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 50 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7888923
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.