Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Modlitwa za księży to nie fanaberia

Ksiądz w dzisiejszych czasach nie ma łatwo, ale również, nie tak rzadko z księdzem nie jest lekko. Dzisiejsze święto przypomniało mi pewną, mrożącą krew w żyłach (albo gotującą), sytuację. Od Adwentu 2015 roku w Polsce obowiązuje nowy lekcjonarz mszalny. Do tej pory na np. Święto Świętej Rodziny był jeden zestaw czytań, który obecnie jest na rok "A". Nowy lekcjonarz dodał kolejne na rok "B" i "C". Podobnie ma się z kilkoma jeszcze świętami i uroczystościami, gdzie dodano czytania, aby były różne propozycje na rok "A", "B" i "C". W jednej z parafii, gdzie nadal używany jest na stary zestaw lekcjonarzy, w którym nie ma wspomnianych czytań, ma miejsce następująca rozmowa. "Czy nie watro kupić nowe lekcjonarze? Bo nie mamy czytań" - pyta osoba "A". "Przejrzałem te nowe czytania i nie ma tam nic ciekawego. Spokojnie można mówić kazanie do starych. Poza tym, nie będziemy robić wszystkiego, co proponuje Kościół. Ciekawe, co jeszcze wymyślą!" - odpowiada osoba "B". Osoba "B" przyjęła kiedyś święcenia mówiąc "ślubuję cześć i posłuszeństwo". Kurtyna.

W innej parafii po pięknej pasterce, schola zostaje po Mszy, aby zaśpiewać kilka kolęd, aby uwielbić nimi Boga - szczególnie, że ograniczenia ilościowe obecności ludzi w kościele u osób wierzących zwyczajnie powodują głód Boga. W trakcie śpiewania kolędy proboszcz wyłączył światła w kościele i coś krzyczał z zakrystii. Później przyszedł na chór do scholi - ci myśleli, że z życzeniami, może z opłatkiem - a on ich zwyzywał, że śpiewają po Mszy, bo on musi zamknąć kościół bo rano na 8 muszą wstać, i że mają już iść natychmiast do domu. Wspomniany duchowny odziany w godności kościelne i doktoraty, niestety prezentuje się kiepsko jeśli chodzi o sposób odnoszenia się do zaangażowanych parafian, którzy wcześniej np. zrobili mu szopkę czy posprzątali kościół.

Nie łatwo mamy z księżmi. I dlatego czytelniku, modlitwa o świętość (ale też normalność, człowieczeństwo, wychowanie) księży to nie fanaberia, ale autentyczna troska o Kościół.

 

Ps. Na marginesie zupełnie nie ogarniam sytuacji, gdy ktoś bojkotuje nowe księgi liturgiczne. Czy ten jego bunt wobec Konferencji Episkopatu jest wyrazem autentycznej służby w Kościele? Pytam retorycznie. Uważam taką postawę za bardzo niepokojącą. Taki ksiądz stawia siebie w miejsce papieża, czy swojego biskupa. Według swojego uznania dopuszczając do użytku to, co mu się podoba. Lekcjonarz się nie podoba - to nie; nowe wspomnienie błogosławionego - tego lubię, tego nie; zmiana rangi wspomnienia a co za tym idzie np. nowe teksty mszalne - nie? tak? ... a wszystko to przecież ta sama Konferencja Episkopatu Polski.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 

Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie".

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7637298
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.