Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Nowy stary herezjofil

Papież nie tak dawno przestrzegał przed aktualnością starożytnych herezji gnozy i pelagianizmu. Ta przestroga to wcale nie tak odległe mam zagrożenie wiary.

I tu pojawia się tytułowy herezjofil, często nieświadomy mechanizmów, których działanie w sobie dopuszcza. Jest to człowiek, który aby skompensować w sobie ból istnienia, godzi się przedawkować duchowe endorfiny. Pozwala - jak wirus - zmodyfikować to co zdrowe, aby się chorobotwórczo replikować.  Człowiek jakoś bardzo skłonny jest unikać tego co trudne. Niestety rzadziej mierzy się z problemem a częściej chce zagłuszyć prawdę. 

Ostatnio coraz częściej staje się słyszany tzw. radykalizującym się katolicyzm (niekiedy związanym z tradycjonalizmem a niekiedy z pseudo-charyzmatyczną miksturą). Towarzyszy temu zasadniczo efekt swoistej pychy, gdzie racja jest "po naszej stronie", co więcej "prawdziwa wiara jest po naszej stronie" a "wierzyć znaczy robić to co my". Motywacje działań często, choć na pozór czerpią z wzorców autentycznej pobożności, są realizacją własnych nerwic. Np.  łatwiej uciec w tradycjonalizm, chowając się za rytami i rubrykami, czerpiąc poczucie wyjątkowości z tradycyjnych ubrań o łacińskich nazwach, stwarzając bezpieczny dystans wobec otaczającego świata, niż zmierzyć się z tym światem idąc do niego ze światłem Ewangelii. Nie ważne, że inni patrzą na takiego delikwenta z politowaniem.

Nauka z historii Kościoła jest zawsze taka sama: nawet bardzo pobożni i bardzo radykalni, jeśli są "radykalniejsi" niż Kościół widzialny zjednoczony wokół Następcy Piotra, nie przekazują głosu Żywego Boga i ostatecznie oddzielają się od żywego organizmu, czasem formalnie czasem nie, ale nie przekazują życia duchowego dalej.

Dziś na youtubie praktycznie każdy może powiedzieć co mu się podoba. Niestety niewygodna prawda szybko z serwisu zniknie, zaś wygodne kłamstwo lub półprawda, nie tak rzadko się multiplikuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Nie potrzeba teoretyka hydraulikologii kiedy potrzebny jest hydraulik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 

Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie".

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7637085
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.