Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Krzyż z pentelką - guzik z pentelką

 

Czasem proste skojarzenie nie wyrażają pełnej prawdy, a połączone z niewiedzą prowadzą do błędnych wniosków. Dobrym przekładem jest umieszczona powyższa grafika, na którą natknąłem się w sieci. Na jej postawie chciałbym trochę odnieść się do symboliki umieszczonej na niej. Ktoś stworzył ją za pewnie z niewiedzy, lub z powodów teorii spiskowych, chcąc zapewne pokazać, że okultyzm obecny jest w Kościele Katolickim. Bo wspomniany krzyż kojarzony jest jako symbol okultystyczny. Zatem na początek trochę wiedzy.

Takich ornatów używał np. św. Tomasz Becket. Często używane także w rycie ambrozjańskim. Warto dodać, że tego znaku, jako krzyża życiodajnego (u nas to było arbor vitae) używają Koptowie. Jak najbardziej katolicy. Używają go od IV wieku, żadna nowość. W czasach, gdzie nikt nie łączył tego z żadnym okultyzmem, a religia cieszyła się wolnością w cesarstwie. Krzyże etiopskie używane również od początku chrześcijaństwa mają kształt odwróconego ankh, podobnie krzyże erytrejskie. One są normalnością w chrześcijaństwie afrykańskim. Pamiętajmy, że byli chrześcijanami na stulecia przed tym jak powstała Polska.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 

Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie".

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 89 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7636945
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.