Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Mityczny a nie mistyczny Jezus

Kolejna refleksja po dzisiejszej wizycie duszpasterskiej. Pojawiło się we mnie pytanie: co stanowi o tym, że jesteśmy katolikami? W pewnym domu spotkałem pana, który od wielu lat nie był w kościele, co więcej wcale mu to nie przeszkadza w twierdzeniu, że jest wierzący i czuje się katolikiem. Aż dziwne, że chciał przyjąć księdza. Dla niego Kościół to ludzie, budynek lub hierarchia, z czego dwie ostatnie rzeczywistości całkowicie odrzuca a i z tą pierwszą nie zamierza mieć nic do czynienia - no chyba że to najbliższa rodzina. Dał się oszukać złemu duchowi i dał się odciągnąć od źródła życia jakim jest Jezus. Pan strasznie się oburzył, że śmiałem mu zasugerować, że raczej niewiele w nim z katolika. Cóż, można dużo o historii wiedzieć, nawet Kościoła czy Jezusa, ale Jego samego nigdy nie spotkać i nie pokochać. Tak więc po krótkiej rozmowie, zasugerowano mi, że powinienem sobie już iść. No to grzecznie poszedłem - odczytując tylko aktualnego papieskiego twitta zachęcającego do świętowania Dnia Pańskiego (oczywiście dla pana nie było oczywiste, że to zaproszenie na Eucharystię). Widać nie tylko z konferencji prasowych za niewygodne pytania jest się wypraszanym. Niektórym pseudo-katolikom przeszkadza pytanie o praktykowanie wiary. Skandal!

Ostatnio obejrzałem dwie wersje musicalu "Jesus Christ Superstar" i na kanwie tego kolędowego spotkania pomyślałem sobie, że czasem dla usprawiedliwienia swojej niewiary człowiek tworzy sobie własnego "mitycznego Jezusa", który ze Zmartwychwstałym Jezusem nie ma za wiele wspólnego. Jest ikoną człowieczeństwa i zaprzeczeniem bóstwa. Takim mitem usprawiedliwiamy naszą niewiarę, lenistwo, nasz grzech. Mówimy sobie "nic się nie dzieje, że nie chodzę do kościoła"; "to nic nie znaczy, że nie przyjmuję sakramentów"; "to nic, że się nie modlę, inni się modlą jacy są???" - jaaaaa jestem wierzącym. Ale czy Jezus mu powie "jesteś wierzący", kiedy nie wierzy się, że On jest obecny w Kościele czy w sakramentach? Z Jezusem spotyka się człowiek na drodze wiary - a jak jest niewierzący to się z Nim rozmija - proste! I co z tego że się tłumaczy, wierzę ale tylko nie jestem praktykujący. To jak powiedzieć "jestem mistrzem w maratonie tylko nie biegam". A Kościół staje się przysłowiowym "kozłem ofiarnym" opowiedzianym za wszytko zło, nawet nasze własne. Łatwiej powiedzieć "to oni" są winni - wtedy nawrócenie to nie nasz problem tylko ich. A szatanowi tylko w to graj. Bo człowiek poza Kościołem jest łatwiejszy do złamania. Ale widać niektórym jest tak wygodniej. Pozostaje modlić się!

Bez tego na nic słowa papieża z katechezy z listopada, gdy powiedział: "Nie ma zdrowego Kościoła, jeśli wierni, diakoni i prezbiterzy nie są w zjednoczeniu z biskupem. Kościół, który nie jest zjednoczony z biskupem jest Kościołem chorym". Ale widać chory kościołek domowy bywa przysłowiową małą stabilizacją - niestety pozorną. Tylko w mocy Słowa, we wspólnocie Kościoła, w sakramentach (szczególnie Eucharystii) można na 100% spotkać się z Jezusem. Życzę udanych i owocnych spotkań.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

Kromka Słowa!

Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl

Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Pan mój i Bóg mój

Biblia

Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Parafia św. Mikołaja w Grójcu

- materiały dodatkowe

Odwiedza nas 61 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
8610295

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.