Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

  Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.  

"Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś zobaczymy twarzą w twarz: Teraz poznaję po części,  wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.  Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:
z nich zaś największa jest miłość" - 1Kor 13, 12-13.

 

 


Zdania i uwagi

"Jakby w zwierciadle" 

- moim okiem, czyli okazjonalne zamyślenie nad światem.

 

Na dobry początek nowego tygodnia - na mądre zakończenie upływającego ...

 

Zapraszam

 

 

 

 

Co ja tu robię? Głośno myślę, szukam, pytam, nie potępiam, nie pouczam z nosem w chmurach, słucham, zbieram, udostępniam, inspiruję, irytuję, zachwycam, zadziwiam, zawodzę. Daję się poznać, pozwalam oceniać. Przed tytułami naukowymi nie klękam, fascynuje mnie mądrość i świętość. Nie chcę być sławny, chcę być prawdziwy. Bloger więc ze mnie kiepski, bo nie chcę pracować na markę. Bez nazwiska, bez tytułów - jestem jaki jestem - jestem kim jestem. To czym żyję, to jak żyję. O tych, których spotykam. Dla tych, których nie widzę. Bez przepisów, bez przypisów. Poczytaj, jeśli chcesz. Pomódl się, jeśli możesz. Przyjaciel oblubieńca, który stoi i słucha go, doznaje najwyższej radości na głos oblubieńca (J 3, 29). Oblubieniec jest światłością świata. Kto idzie za Nim, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia (J 8, 12).

„Bądź dobrej myśli, wstań, woła cię”.

 

Uwaga! Poniższe zamyślenia mogą zawierć śladowe ilości emocji lub zupełnie subiektywnych odczuć czy ocen pisanych niekiedy pod natchnieniem chwili. Autor nie ponosi odpowiedzialności za możliwe uszczerbki na psychice. Czytasz na własną odpowiedzialność. :)  Więcej  wyjaśnień w notce: "Dlaczego?". Non omnis moriar - Ad maiorem Dei gloriam.

Śmierć Benedykta XVI (31.12.2022, g. 9:34)

„Budować na Chrystusie i z Chrystusem
znaczy budować na fundamencie, któremu na imię miłość ukrzyżowana.
To budować z Kimś, kto znając nas lepiej niż my sami siebie, mówi do nas:
Jesteś drogi w moich oczach, nabrałeś wartości i ja cię miłuję.”

- Benedykt XVI, Kraków, 27 maj 2006 roku

 

Dziś, jak podał Watykan, zmarł papież senior Benedykt XVI [zob. Zmarł papież senior Benedykt XVI: (www.ekai.pl)]. Odszedł o godz. 9.34 do Pana w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie, gdzie mieszkał od czasu swojej niespodziewanej abdykacji w 2013 roku.

Wielki prorok, wielki świadek Jezusa. Podobno nie ma przypadków. Dlatego warto zauważyć kontekst dzisiejszego dnia. Nie tylko ostatni dzień roku kalendarzowego, ale również sobota w oktawie Bożego Narodzenia, dzień pomiędzy świętem Świętej Rodziny a uroczystością Bożej Rodzicielki. Jego ostatnie słowa przed śmiercią: "Jezu, kocham Ciebie". Benedykt XVI był człowiekiem wiary, nadziei i miłości. Dziękujemy za niego i modlimy się

Już kilka dni temu pp. Franciszek prosił o modlitwę za Benedykta, którego stan zdrowia się pogorszył. Odszedł pokornie, prawie niezauważony przez świat. Zgasł w ostatni dzień roku, jakby na znak dla świata. Kiedy świat szykuje się do zabawy liturgia dnia mówi nam [1J 2,18-21; Ps 96,1-2,11-12,1); J 1,14.12; J 1,1-18]: "Dzieci, jest już ostatnia godzina" (...) "macie namaszczenie od Świętego i wszyscy jesteście napełnieni wiedzą" (...) "Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami". Sztuczne ognie powitają nowy rok. Świat się weseli, kiedy uczniowie Pana odczuwają smutek. Tylko Pan ma moc ten smutek przemienić w radość. Ale dziś również czujemy wdzięczność wobec Boga, że podarował Benedykta XVI Kościołowi i światu.

Koniec Adwentu, czy Adwent wykończony?

Coraz trudniej jest nam właściwie przeżywać Adwent jako czas oczekiwania, przygotowania wnętrza. W sklepach "święta" są już od początku listopada. Choinki i ozdoby płynnie zastępują znicze i wieńce. Kolędy stają się pięknym (sentymentalnym) podkładem muzycznym pod zakupy a nie modlitwą (o ile lecą te prawdziwe, z racji poprawności światopoglądowej musi lecieć w radiu czy sklepach ten amerykański chłam). W telewizji irytujący krasnal w czerwonej czapce reklamuje nowy, piękny i wygodny świat. Fraza  o magicznym czasie" doprowadza do mdłości. Szał zakupów, promocji, ... Im bliżej świąt, tym ilość "parawigilii" rośnie wykładniczo. Bardzo spodobała mi się kiedyś wypowiedź bp. Kiernikowskiego: "Jesteśmy jakby pchani do tego, żeby robić namiastki. Ponieważ uważamy, że coś jest ważne, chcemy to przeżywać wcześniej. Ja nie mówię, że to jest złe, ale istnieje pewne niebezpieczeństwo, że zostanie to zinstrumentalizowane. Przeżywając tę namiastkę, bo zrobię sobie wigilię raz z tymi, później z tamtymi, uciekam od głębokiego wejścia w tę jednorazową, faktyczną Wigilię". Może czekanie jest teraz trudniejsze, ale warto. Mi pozwala to wszystko jakoś głębiej spojrzeć na święta, szczególnie na wigilię i pasterkę. Mam ochotę opuścić rozbawioną Jerozolimę, aby udać się do cichego, marginalnego Betlejem. Boga spotyka się w ciszy.

Moje homilie z mixcloud

Chciałem stworzyć bazę moich homilii, podzielonych rok [Rok A] [Rok B] [Rok C]. Niestety dziś moje pragnienie okazało nie niemożliwe do zrealizowania. 

Niestety, tego się nie spodziewałem. Rozdział pt [Koniec z mixcloud? Początek YT?] ma swoją kontynuację. Moje stare homilie na www.mixcloud.com zostały zablokowane i nie można ich już odsłuchać w Polsce. Więc cała dotychczasowa praca poszła w las. Jednym słowem powtórka z wrzutą, kiedy też dwa lata nagrań zostały z dnia na dzień usunięte. Choć mam wszystkie dyktafonowe nagrania w mp3, to chyba nie jestem aż tak wyjątkowym i porywającym homiletą, aby teraz uzupełniać stare homilie na yt. Licząc się z tym, że i ta platforma może z dnia na dzień ograniczyć umieszczanie nagrań lub wprowadzić zaporowe ceny.

Tak więc, bieżące homilie nadal będę umieszczał na moim kanale YT  @PanemJEZUS stare zaś niech pozostaną historią (chyba, że będą o to nalegania, albo będę miał więcej czasu, żeby to zrobić). Jeśli było z tego jakieś dobro, to tylko dobremu Bogu za to wdzięczność. Kto wysłuchał, to już jego. "A kto umarł, ten nie żyje".

Słowo i jego znaczenie

"Na 30 księży katolickich, oskarżonych o pedofilię czy molestowanie, 29 jest niewinnych – tak wynika z badań. Tymczasem wszyscy ci księża ci są poddawani surowej i rygorystycznej kontrolnej procedurze kościelnej – dawno już minęły czasy przenoszenia na inną parafię jako kary – oraz równie bezwzględnej procedurze karnej. Nieraz minie wiele miesięcy zanim się okaże, że ksiądz jest niewinny, ale straconych pieniędzy, przyjaciół, zdrowia i dobrego imienia nikt mu nie oddaje. Księża są oskarżani bo taka jest moda. Powstaje ważna kwestia odszkodowań dla tych niewinnych ludzi oraz ścigania sprawców pomówień. To robota dla twardego prawnika, nie przejmującego się modą. No i dobrze, ja tam nigdy na mody nie patrzyłem." - za: Kancelaria Adwokacka dr Tomasz Strugalski (zd. 6.12.2022r).

i dalej

"Jest tak: "W opublikowanym w poniedziałek raporcie Państwowej Komisji ds. Pedofilii można odnaleźć nagłówek: „Sprawy, w których jako sprawca wskazana jest osoba duchowna (blisko 30%)". I rzeczywiście tak jest, wśród pomówionych jest 30% duchownych. Natomiast wśród skazanych jest 1% duchownych, czyli trzydzieści razy mniej duchownych jest skazywanych niż pomówionych. "

1. https://wiez.pl/.../30-proc-pedofilow-to-duchowni.../
2. tu, w raporcie na str. 13 o tych "30%", oraz na str. 16 o tym "1%": https://pkdp.gov.pl/wp-content/uploads/2021/08/Streszczenie_Pierwszego_Raportu_Panstwowej_Komisji.pdf

zatem:

"Kościół słuchający" = słuchający plotek, pomówień i oszczerstw ale głuchy na Ewangelię.

"klerykalizm" = to co mówi ksiądz nie ma żadnej wartości i znaczenia. Ksiądz ma być niczym.

A na koniec ci podli oskarżyciele będą z przekonaniem mówić, że ich Panem jest Jezus. Aż człowieka skręca.

 

Modlitewnik

Pragnę podzielić się pewnym moim odkryciem i moją mała pasją. Od pewnego czasu wpadają mi w ręce stare modlitewnik (książeczki do nabożeństwa). Niektóre z początków XX wieku inne "młode" z tak 50-tych, 60-tych. Przedmiot mocno kojarzony z dawną liturgią, bo przecież w czasie Mszy, kiedy niewiele się rozumiało bo łacina, niewiele słyszało (bo cały kanon po cichu) ludzie albo odmawiali różaniec (co też niektórym zostało do dziś) albo uczestniczyli śledząc książeczkę. Ta druga praktyka jest już niestety sporadyczna, choć nie znaczy to, że nie dziś nie powstają takie modlitewniki. Ja już dość dawno zafascynowałem się użytecznością tychże modlitewników. Uczniowie prosili Jezusa, aby nauczył ich modlitwy, dlatego poziom i głębia naszej modlitwy zależy od tej właśnie relacji - uczeń i nauczyciel. Dlatego nieocenioną pomocą może być "doświadczenie duchowe" poprzednich pokoleń.

"Dziwny świat" czyli nie oglądaj kreskówek Disneya

Jakiś czas temu głośno było, że Disney skręca mocno w lewo i zaczyna mocniej i coraz nachalniej lansować kilkuliterową nienormalność LG..+ Było to przy okazji animacji Buzz Astral. Parę miesięcy temu pojawiły się w sieci np. takie informacje: [„Disney jest dziś zakładnikiem aktywistów LGBT”. Najsłynniejsza wytwórnia filmów dla dzieci traci widzów], [Szokujące nagrania. Kierownictwo Disneya przyznaje, że promuje LGBT i gender wśród dzieci], [Disney atakuje dzieci! Połowa bajkowych bohaterów będzie homoseksualna], [Disney kontynuuje promowanie LGBT. Nowy film animowany będzie przedstawiał parę nastoletnich homoseksualistów]. No to dotrzymali słowa.

Najnowsza animacja Strange World "Dziwny świat" jest tak obrzydliwie ideologiczna, że ostrzegam każdego rodzica, żeby nie myślał zabrać na nią swoje dzieci. Zakochany nastolatek w koledze. Tata, który go w tym wspiera, jakby to było normalne. Tak samo mama i dziadek. Film nie tylko nie niesie żadnego pozytywnego przekazu, ale tylko chorą ideologię.

Kapelanowanie w areszcie i więzieniu

Dopiero posługa kapelana w więzieniu uświadomiła mi, że uczynek miłosierdzia "więźniów pocieszać" nie jest od czapy, taki "jeśli nadarzy się okazja". O ile nakarmić głodnych, ubrać nagich czy odwiedzić w szpitalu chorych, wydaje się oczywistym, bo człowiekowi trzeba pomóc. O tyle pocieszanie więźniów przychodzi społeczeństwu z trudem, bo przecież sobie zasłużyli, bo są źli, bo ..., bo ..., argumentów można szukać wiele. I o ile racja jest w tym, że wszystko wypełnia sprawiedliwość, to uczynek pyta o miłosierdzie, czyli o postawę wykraczającą ponad tylko i wyłącznie sprawiedliwość. Nie dotyczy on tylko odwiedzin kogoś z bliskich, bo przecież „i poganie tak czynią”. Uczynek dotyczy wszystkich wierzących, wszystkich uczniów Jezusa.

Symbolika Alfy i Omegi

Warto sięgać do symboliki chrześcijańskiej: np. [Symbole chrześcijańskie]. Warto też ją rozumieć, bo możemy się z nią spotkać w różnych miejscach. Szczególnie, kiedy czerpie ze starożytności.

Czasem możemy dostać maila: "Zajął się ksiądz na tej stronie między innymi symboliką chrześcijańską. Mam do wykonania ilustrację na podstawie zdjęcia. Zdjęcie jest jednak niestety mało czytelne. Ilustracja ma być symbolem chrystologicznym (chrystogram czy też chryzomon, jak to zdołałem do tej pory ustalić, że właśnie tak to się nazywa). Na tym mało czytelnym zdjęciu dostrzegam kształt litery "T" i zdaje się że też kształt greckiej dużej litery omega. Podejrzewam, że chodzi po prostu o symbol Alfy i Omegi, tylko dochodzi jeszcze tutaj litera "T". Ale znalazłem w jednej książce o projektowaniu graficznym ilustracje tych chrystogramów czy też chryzomonów, gdzie właśnie występują litery "T" , a także alfa i omega (jako symbole Alfy i Omegi, z tym że tutaj jest mała litera omega). Czy jest ksiądz w stanie potwierdzić, że właśnie o taką kombinację trzech liter tutaj chodzi? Załączam to mało czytelne zdjęcie pierwotnego projektu (a tak naprawdę to zrzut ekranu powiększonego zdjęcia) i zdjęcie tej kombinacji trzech liter z książki o projektowaniu graficznym. Zdaje się też, że ta litera "T" może symbolizować krzyż, tak jak we franciszkańskiej tauce.".

Poniżej moja odpowiedź, którą chciałbym się podzielić, bo warto.

Niepodległość

 

Bóg, Honor, Ojczyzna!

 

 

"Dzisiaj cieszymy się z odzyskanej wolności, ale wolności nie można tylko posiadać i używać. Trzeba ją stale zdobywać przez prawdę. Wolność kryje w sobie dojrzałą odpowiedzialność ludzkich sumień, która z tej prawdy wynika. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub fałszywego, pozornego".

- św. Jan Paweł II, List Jana Pawła II o wolności

Świętość - powołani do wielkości - wezwanie do normalności

Kościół nie wzywa w ten listopadowy dzień do smutku i przygnębienia, gdyż Uroczystość Wszystkich Świętych to wydarzenie w gruncie rzeczy radosne, niosące nadzieję zmartwychwstania. A to właśnie święci i błogosławieni wygrali swoje życie. Ich wstawiennictwo i przykład nas umacnia. Każdy może i powinien być święty, bo przecież nikt nie chce być nieszczęśliwy. Dla chrześcijanina świętość to normalność (codzienność). Świętość! Czym ona dla mnie jest? Gdzie jest jej źródło? Czy każdy mój dzień wpisuje się w święte życie?

Jasno mówią o tym teksty mszalne. Np. w pierwszej prefacji za zmarłych słyszymy: "W Nim (Jezusie) zabłysła dla nas nadzieja chwalebnego zmartwychwstania i choć nas zasmuca nieunikniona konieczność śmierci, znajdujemy pociechę w obietnicy przyszłej nieśmiertelności. Albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy, i gdy rozpadnie się dom doczesnej pielgrzymki, znajdą przygotowane w niebie wieczne mieszkanie". Jezus nas odkupił. W Jezusie jest nasze wieczne życie. W nim jest nasza nadzieja. Nasze wieczne mieszkanie w niebie, to wypełnienie naszych najgłębszych pragnień. 

Obchodzę Wszystkich Świętych, nie Halloween! Oczywiście, że HolyWins!

Czas przed uroczystością Wszystkich Świętych (czyli świętem radości ze zbawienia) naznaczony jest (jak zresztą co roku) cichą promocją halloween (celowo piszę małą literą). Na Facebooku zaroiło się więc od deklaracji "Jestem Chrześcijaninem, nie obchodzę Halloween". Różne media zaraz podchwyciły to pisząc 'Kościół kontra Halloween", dziwiąc się, tak jakby miałby nagle być za czymś co jest przeciw pierwszemu przykazaniu i wbrew wierze w radość w niebie. Kościół czci świętych a nie bawi się przebrany za zombi, wampiry, wiedźmy. Zmarłych otacza szacunkiem a nie afirmuje "żywe trupy".

Co roku podnosi się ten sam głos - Wszystkich Świętych smutneeeee - więc czemu nie Halloween? No właśnie - czemu nie? Ja powiem tak - wolę doceniać życie świętych i to, że mam wzór czy przykład dla szczęśliwego i radosnego życia - niż patrzeć na duchy, wiedźmy, wampiry, wilkołaki i całą masę potworów i tam szukać wzorów. Już nawet na filmach to nie rusza ;) więc po co sobie tylko psuć dzień. Tak wiem - wielu powie - ale to tylko zabawa. Ja odpowiem - są głupie zabawy! "Odkryjmy piękno wiary we wspólnotę świętych!" powiedział kiedyś Papież Franciszek.

Ja katolik

Być katolikiem to nie znaczy, mieć wyłącznie katolickie obywatelstwo,  ale katolicką tożsamość. Katolik nie jest z metryki ale z wiary. Być katolikiem, to trwać w niezmiennym depozycie wiary, gdzie przykazanie miłości Boga i bliźniego, jest fundamentalne. Być katolikiem, to być uczniem i przyjacielem Jezusa,  Boga i Pana, jedynego Zbawiciela,  z którym chce być w komunii. Pierwszym, ożywiającym i uświęcającym spotkaniem z Nim, jest spotkanie z Panem w Sakramencie Eucharystii. 

 

 

"aborcja to morderstwo dziecka" a Google swoje ...

Zapewne, po tym co napiszę, moja strona zniknie z wyszukiwarek świata. Algorytm googla, działający chyba w służbie antychrześcijańskiej "poprawności" myślenia, o to się zatroszczy. Na mojej stronie głównej do modułu postanowiłem dodać jasną deklaracje, że aborcja to morderstwo dziecka. Taką też frazę wpisałem w wyszukiwarkę googla. Jakie były wyniki wyszukiwania? Dokładnie! Dobrze się domyślacie! Pierwszy: "Strasburg: Aborcja to nie morderstwo"; kolejne: "Aborcja to morderstwo? Czy zawsze tak twierdzono?"; "Aborcja to nie morderstwo". Użycie cudzysłowu znacząco poprawia wyszukanie, ale nadal otrzymamy wśród pierwszych wyszukiwań strony zapewniające nas, że nie jest, albo wyrazy oburzenia, że ktoś powiedział, że jest. Oczywiście nie mogło zabraknąć strony pewnej parszywej organizacji, gdzie czytamy "Amnesty International nadal wzywa do pełnej depenalizacji aborcji.". Paskudna organizacja!

Stronę, która wprost mówiła o tym, że aborcja to morderstwo, znalazłem w kolejnym "o" Goooooogla. Przypadek? Metoda?

Dla katolika powinno być jasne, że nie da się pogodzić wiary z popieraniem aborcji. Nie da się! Wykładnią prawdy dla nas jest Jezus Chrystus.

Domena Ez3.pl i pozbywanie się oazowego sprzętu

Krótka informacja dla zainteresowanych. W tym miesiącu skończyło się podtrzymywanie przeze mnie istnienia domeny "Ez3.pl". Odnosiła się ona do metody i akcji ewangelizacyjnej podjętej kiedyś przez DDE. Obecna diakonia nie chciała jej kontynuować, stąd bez sensu ją opłacać. Na mojej stronie treść metody nadal jest [Metoda Ez3], tylko naniosłem na nią kilka moich uzupełnień. Nie przypisuję sobie autorstwa całości, ale że pewna część jej moja, to nadal będzie na mojej stronie z pewnymi moimi dopowiedzeniami. Zniknie natomiast strona na FB. Podobny los spotkał domenę "dde.warszawa.pl".

Strona 1 z 13

 

+ Benedykt XVI

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


- materiały dodatkowe i terminy ->

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

www [ -> ]

św. o. Pio z Pietrelciny

Modlitewnik on-line

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.