Medytacja o kuszeniu Jezusa
I Niedziela Wielkiego Postu
Obraz Ivana Kramskoy-a - "Jezus na pustyni"
Kto się w opiekę oddał Najwyższemu
i mieszka w cieniu Wszechmocnego,
mówi do Pana: „Tyś moją ucieczką i twierdzą
Boże mój, któremu ufam”.
Przy wielu okazjach uświadamiamy sobie, że uczestniczymy w duchowej walce. Wielu kaznodziejów wzywa do walki ze swymi słabościami. Ale najważniejsza walka dotyka naszego serca i dotyczy obrony prawdziwego obrazu Boga w nas. Jesteśmy stworzeni przez Niego z miłości i powołani do wielkości i wolności. Naszą tragedią jest jednak próba osiągnięcia tego bez Boga. Tą słabość w nas często właśnie wykorzystuje kusiciel. Ale musimy odkryć coś zupełnie przeciwnego. Tym, który zwyciężą złego jest jest Jezus. Dlatego jeśli naprawdę chcemy odnosić zwycięstwa nad słabościami musimy zaprosić Pana do naszego życia. I od Niego a nie od kusiciela uczyć się jak żyć. Jezus przychodzi, aby służyć. Zły mówi "nie będę służył". Warto więc zadać sobie to pytanie: komu służę? Bogu i Jego miłości? Sobie i swoim żądzom? Złemu i przez to nienawiści i egoizmowi. Mamy powiedzieć nasze "nie" pokusie bycia "jak Bóg" bez Boga. Jeśli chcemy być święci "jak Bóg" to tylko dzięki Jego obecności i działaniu w naszym życiu. Dlatego w modlitwie po komunii modlimy się: "Boże naucz nas pragnąć Jezusa Chrystusa i żyć każdym słowem, które pochodzi z ust Twoich". Stąd chcemy dziś za psalmistą zawołać: "Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste i odnów we mnie moc ducha".
Podstawową pokusa przed jaką staje człowiek, jest odebranie Bogu decydującego miejsca, decydującego głosu, w naszym życiu. Pokusa zanegowania dobra wypływającego z tej relacji. Zasiana wątpliwość "czy rzeczywiście Bóg powiedział" leży u podstaw każdej niewiary w Boże Słowo. Bóg prowadzi do prawdziwego pokoju. Niepokój (strach, lęk) nie jest od Boga, ale jest wynikiem braku zaufania Bogu. Toczymy walkę, ale przeciwnikiem nie jest Bóg, tylko nasz egoizm i pycha. Tego jak zwyciężać uczmy się od Jezusa.
Dziś Jezus swoim własnym świadectwem pokazuje, że post jest połączony z duchową walką. Walką, która toczy się o obecność Boga w życiu człowieka, o prymat Bożego działania, Bożej woli. Warto w świetle zapytać się siebie o to, jak odkrywam prawdę o moim grzechu? Gdzie szczególnie doświadczam pokusy? Jezus uczy nas jak zwyciężać. Zaprasza nas w swoje zwycięstwo.
Walka! Nie jest aż tak istotne z kim się walczy, kto jest przeciwnikiem, ale to, o co się walczy. Można bowiem skupić się na tym, że walczymy z pokusami złego ducha, zupełnie marginalizując dobro, które jest z przyjaźni z Bogiem. Walka duchowa to walka o prymat miłości w naszym życiu. Jednak jest jeszcze coś. W zwycięskiej walce niezwykle ważne są sojusze. Wiemy kto jest przeciwnikiem, ale czy nie zapominamy o tym, kto jest naszym sojusznikiem? Trwajmy w sojuszu z Jezusem, aby odnosić zwycięstwa nad pokusami złego ducha.
Pustynia to miejsce gdzie na pierwszym miejscu jest pytanie o to, co uratuje mi życia - oraz jest to miejsce spragnione wody - miejsce odosobnienia. Stąd jest pytaniem o moje pragnienia, szczególnie o pragnienie Boga i o miejsce mojego z Nim osobistego spotkania. Jest czasem zatrzymania się nad osobistym doświadczeniem Boga, medytacją nad swoim wnętrzem ale też czasem przygotowania się do misji. Wiele miałem takich momentów duchowej pustyni - w których pojawia się pytanie "co dalej?" i natarczywe "kim jestem?".Kuszenie Jezusa. Gdzie jest moja pustynia? Jak radze sobie z pokusami? Co jest moją największą pokusą?
Gdzie mam zabezpieczenie? Co pozwala mi czuć się bezpiecznie? Człowiek odczuwa wiele lęków, boi się trudności, ma liczne pragnienia. Dzisiejsza liturgia poucza nas, aby ich zaspokojenia szukać w Bogu. Szatan jest tym, który kusi, aby próbować robić to właśnie bez Boga albo przeciw Bogu. Pokusa wyłączenia Boga z życia jest tu zasadniczą pokusą. Może ona wyrazić się w którejś z tych trzech: pokusa zaspokojenia wszystkich pragnień, pokusa władzy i splendoru, pokusa poklasku, ubóstwienia, bycia w centrum. Ale każda z nich, bez Boga staje się pułapką złego. Tylko Bóg, tylko Jego Słowo, pokazuje gdzie leży prawda i Kto jest naprawdę silny. Zwyciężajmy z Jezusem. Z Nim i w Nim nic złego nam nie grozi.
Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami" - to dobra motywacja i intencja na przeżycie czasu Wielkiego Postu. W naszych wizjach na ten czas skupiamy się na potocznym "abym był lepszy" gdzie to drugie jest raczej owocem, skutkiem, niż celem wielkopostnej drogi. Celem jest umiejętność współdziałania z łaską, aby lepiej, głębiej, poznać Boga i wybierać Jego drogi. Podstawowa szatańska pokusa dotyczy tego, aby Boga odstawić na bok, aby problemy rozwiązywać, ale bez Boga. Aby czynić dobre rzeczy, ale bez Boga. Szatan z hebr. oznacza – 'przeciwnik', 'oskarżyciel', 'oszczerca'. Nie dajmy się mu oddzielić od źródła życia. Niech ten wielkopostny czas nauczy nas zwycięsko wychodzić z tej pokusy i wszystko czynić z Bogiem, w Bogu i dla Boga.
Bóg zawiera z człowiekiem przymierze, któremu zawsze będzie wierny. To człowiek takie przymierze zrywa. Bóg jest wierny i dobry. Jesteśmy zatem najczęściej kuszeni przez złego ducha właśnie ku niewierności. Wracają słowa wypowiedziane przez węża "czy rzeczywiście Bóg powiedział ... ?". Na początek Wielkiego Postu dostajemy pod refleksję pytanie: Czy i na ile jesteśmy wierni Bogu i Jego Słowu? Jezus nigdy nie opuszcza kuszonego - to kuszony zamyka może zamknąć się na Jego głos i zignorować Jego obecność. Dlatego módlmy się dziś szczególnie słowami Psalmu "Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. Prowadź mnie w prawdzie według Twych pouczeń, Boże i Zbawco, w Tobie mam nadzieję."
Przymierze z Bogiem to wielki dar, którego często nie doceniamy. Łatwo ulegamy pokusie samowystarczalności. Nasze ludzkie sojusze próbujemy przekładać na relację z Bogiem i zamiast pytać o miłość, pytamy o korzyści i straty. Dajemy się oszukać, że jesteśmy wystarczająco silni, aby nie myśleć o Bogu. A kiedy dochodzi co do czego, gorszymy się naszymi wadami i grzechami, i zamiast powierzyć się Jezusowi, oddajemy nasze serca smutkowi. Na początku Wielkiego Postu przyjmijmy za swoje wezwanie "zwróć się do Pana i uwierz w moc Ewangelii - Dobrej Nowiny o Bogu dobrym, mocnym, bliskim i miłosiernym.
Medytacja powstała z kompilacji tekstów moich rozważań z "Duchowego zamyślenia".
Do przemyślenia: Czy podejmuję w moim życiu walkę ze złem?
Komu w moim życiu służę i oddaję pokłon?
Czy żyję samym chlebem, czy każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych?
Kiedy jestem najsłabszy w walce duchowej?
Czy daję Bogu czas, aby zgłębiać jego Ewangelię?
Czy jestem świadomy darów płynących z sakramentów, szczególnie w chwili pokusy?
✠ Czytania:
ROK A: Rdz 2,7-9;3,1-7; Ps 51,3-4.5-6a.12-13.14 i 17; Rz 5,12-19; Mt 4,4b; Mt 4,1-11
ROK B: Rdz 9,8-15; Ps 25,4-5.6-7bc.8-9; 1P 3,18-22; Mt 4,4b; Mk 1,12-15
ROK C: Pwt 26, 4-10; Ps 91(90), 1-2. 10-11. 12-13. 14-15; Rz 10, 8-13; Mt 4, 4b; Łk 4, 1-13
#MODLITWA: "Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy przez doroczne ćwiczenia wielkopostne postępowali w rozumieniu tajemnicy Chrystusa * i dzięki Jego łasce prowadzili święte życie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków". #Amen.
#PREFACJA (12. Kuszenie Chrystusa): "Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, * słuszne i zbawienne, * abyśmy zawsze składali dziękczynienie * Tobie, miłosierny Ojcze, wszechmogący Boże, * Królu wiecznej chwały, * przez naszego Pana Jezusa Chrystusa. On poszcząc przez czterdzieści dni na pustyni * własnym przykładem uświęcił okres pokuty, * On zniweczył wszystkie podstępy szatana * i nauczył nas zwyciężać pokusy do grzechu, * abyśmy z czystym sercem obchodzili święta wielkanocne * i w końcu doszli do Paschy wieczystej".
MODLITWA PO KOMUNII: "Posileni Chlebem z nieba, który ożywia wiarę, rozwija nadzieję i umacnia miłość, † prosimy Cię, Boże, naucz nas pragnąć Jezusa Chrystusa, chleba żywego i prawdziwego, * i żyć każdym słowem, które pochodzi z ust Twoich. Przez Chrystusa, Pana naszego".
"Wycofajmy się na „pustynię”" - Anioł Pański z pp. Franciszkiem - 18.02.2024r.
"Papież na "Anioł Pański": z diabłem się nie dyskutuje!" - Anioł Pański z pp. Franciszkiem - 26.02.2023r.
"Żadnych kompromisów ze złem, żadnego dialogu z diabłem!" - Anioł Pański z pp. Franciszkiem - 6.03.2022r.
"Słuchajmy słowa Bożego i odnówmy przyrzeczenia chrzcielne" - pp. Franciszek, Anioł Pański 21.02.2021 r.
"Jezus, osobiście stawiając czoła tym próbom, trzykrotnie przezwycięża pokusę, aby w pełni przystać na plan Ojca. I wskazuje nam środki zaradcze: życie wewnętrzne, wiarę w Boga, pewność Jego miłości, pewność, że Bóg nas kocha, że jest ojcem i z tą pewnością przezwyciężymy wszelką pokusę. Ale chciałbym zwrócić uwagę na pewien interesujący aspekt: Jezus odpowiadając kusicielowi nie nawiązuje dialogu, lecz odpowiada na trzy wyzwania jedynie Słowem Bożym. To nas uczy, że z diabłem nie prowadzi się dialogu, nie powinno się prowadzić dialogu. Trzeba jemu odpowiadać jedynie Słowem Bożym.
Wykorzystajmy zatem Wielki Post, jako szczególny czas, aby się oczyścić, aby doświadczyć pocieszającej obecności Boga w naszym życiu".
pp. Franciszek, Anioł Pański 10-03-2019
Zawsze, na kiedy jest ewangelia o kuszeniu, wracam do tekstu (Roman Brandstaetter - "Kuszenie na pustyni.").
Ze starych modlitewników: [Modlitwa w I Niedzielę Wielkiego Postu. (1883r.)].
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [W strapieniu].
Jolanta Wroczyńska, Jacek Wróbel SJ - Rekolekcje z ikoną - Kuszenie Jezusa na pustyni
|
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 44 gości oraz 0 użytkowników.
![]() |
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
||||||
![]() |
![]() |