„Głos młodzieży z okolic Garwolina jest głosem całej wierzącej młodzieży w Polsce, która rozumie, że walka o prawo krzyża w szkole to walka o przestrzeganie konstytucyjnych zasad wolności sumienia i wyznania, a postępowanie władz szkolnych to jeszcze jedna z prób zniewolenia narodu. Szkoła jest dla uczniów, a nie uczniowie dla szkoły”.
- ks. Jerzy Popiełuszko, homilia na Mszy za Ojczyznę w marcu 1984 r
Od 3 XII 1983 do 7 IV 1984 roku Zespół Szkół Rolniczych w Miętnem stał sie szańcem szczególnej walki. Chodziło o obecność znaków Krzyża w salach szkolnych.
8 marca 1984 r. kościół w Garwolinie pękał w szwach. Młodzi ludzie z krzyżami w rękach. "Choć zmienia się świat - krzyż wiecznie trwa!". Te słowa zajmują szczególne miejsce w mojej pamięci. Wypowiedział je bł. Jan Paweł II w Mogile w 1979 roku. Ja natomiast łączę je z obroną krzyża w Miętnem i drewnianą tarczą szkolną umieszczoną na filarze garwolińskiego kościoła, którą pamiętam jeszcze z pierwszych zbiórek ministranckich.
Słowa umieszczone na tablicy upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 40 lat (zdjęcie niżej). Dla ścisłości - zanim powstała moja parafia pw. MB Częstochowskiej - byłem ministrantem w starej parafii i chodziłem do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. Zawsze jakość ważne były dla mnie te zdjęte krzyże a na pewno intrygujące. Choć samych wydarzeń nie pamiętam (miałem wtedy 5 lat i zapamiętałem jedynie wozy milicji gorączkowo mijające mój blok) to jednak z postawą tamtej młodzieży bardzo się utożsamiam. 600 odważnych uczniów. Zaryzykowali wszystkim, postawili na jedną kartę swoje matury, dalszą egzystencję w szkole, swoje kariery.
Warto pamiętać, że 19 października 1984, czyli zaledwie siedem miesięcy później, zostanie zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko.
30-sta rocznica obrony krzyża w Miętnem - minęła tak jakby trochę przegapiona (poza kilkoma lokalnymi wydarzeniami). O samej rocznicy przypominał wtedy Jan Pospieszalski (program red. Pospieszalskiego "Bliżej" 27 marca 2014 r poświęcony był wydarzeniom z Miętnego). Nie mniej jednak warto zastanowić się czy dla mnie wiara jest na tyle ważna, że miałbym odwagę jej bronić. Każdy jest wezwany do świętości, a droga do niej to droga poświęcenia. Krzyż w tej drodze jest orężem zwycięstwa, znakiem miłości ponad nienawiść.
Tym bardziej jubileusz 40-stej rocznicy tych wydarzeń w 2024 r. był doskonałą okazją, by pokazać młodemu pokoleniu heroizm młodzieży, która stanęła w obronie symboli religijnych, wartości i wolności. Czy to się udało? Myślę, że nie za bardzo.
Tym bardziej należy do tych wydarzeń wracać.
"7 - 13 marca – Miętne k/Garwolina. Zespół Szkół Rolniczych. „W zasadzie sprawa ciągnęła się już od grudnia poprzedniego roku. Goszczącym w szkole towarzyszom z Czechosłowacji przeszkadzał widok krzyży na ścianach. Towarzysz Stefan Mięsak nakazał dyrektorowi Domańskiemu usunąć krzyże, co niniejszym uczynił. Doszło do protestów rodziców i młodzieży. Krzyże powróciły na miejsce. Po kilku dniach dyrektor po cichu znowu zdjął krzyże ze ścian. 6 marca młodzież odmówiła wejść na lekcje do sal, tam gdzie nie ma krzyży i rozpoczęła strajk okupacyjny.” 7 marca odbył się marsz młodzieży z krzyżami do Kościoła z hasłem „Nie było miejsca dla Ciebie...” Doszło do interwencji ZOMO. Na znak solidarności z młodzieżą biskup Jan Mazur ogłosił post o chlebie i wodzie. Władza dokonała represji. Ze szkoły z klas maturalnych musiała odejść spora część młodzieży i 7 nauczycieli. [ zob. Wojciech Czepczyński: W obronie krzyża w Miętnem W: Roczniki Humanistyczne. T. LIV zeszyt 2, 2006]" (za: http://archiwum.sws.org.pl/).
Bp Jan Mazur (1920 - 2008) - Prawdziwy pasterz diecezji
Pomnik przed ZSR w Miętnem - postawiony na pamiątkę 25 rocznicy.
"In hoc signo vinces - w tym znaku zwyciężysz".
Pomnik przed ZSR w Miętnem - a na nim słowa ""In hoc signo vinces - w tym znaku zwyciężysz". Pomnik został uroczyście odsłonięty z okazji 25-rocznicy Obrony Krzyża w Miętnem. Podczas jubileuszowego spotkania z okazji 25-lecia (2009) Jego Ekscelencja ksiądz biskup Zbigniew Kiernikowski poświęcił tablicę upamiętniającą wydarzenia z kwietnia 1984 roku. Znajdują się na niej słowa "Pamięci walki o obecność Krzyża Chrystusowego i wartości, które on symbolizuje, podjętej przez młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, popierających ich nauczycieli, rodziców i księży parafii Garwolin z udziałem i modlitwą J.E. biskupa Jana Mazura grudzień 1983 - kwiecień 1984". Umieszczona jest ona obok pomnika. Co do samego pomnika to zawsze mówiłem, że długo trzeba było czekać na coś ładnego. Poprzednim upamiętnieniem (z 10 rocznicy) był blaszany krzyż postawiony obok parkingu i stanowczo nie pasował do rango tamtych wydarzeń.
Pomnik przed kościołem pw. Przemienienia Pańskiego.
Pamiątkowa tablica w kościele pw. Przemienienia Pańskiego
i krzyże zdjęte w Miętnem.
Więcej moich zdjęć z Garwolina i okolic: "Dlaczego kocham Garwolin? (2006-2013)".
Zachęcam do odwiedzenia stron:
Nagrania:
Więcej na stronach:
Konflikt o krzyże w Miętnem – w 20. rocznicę wydarzeń (Materiały IPN)
Nie zdejmę krzyża z mego serca (grajdol.pl)
Adam Hlebowicz - Młodzież walczy o krzyż - (https://przystanekhistoria.pl, 07.03.2024)
|
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.
![]() |
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
||||||
![]() |
![]() |