Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Epifania

Giotto "Pokłon mędrców", kaplica Scrovegni, Padwa, ok. 1306-1309.

Uroczystość Objawienia Pańskiego - Epifania (Objawienie) to zaraz po Wielkanocy najstarsze święto chrześcijańskie. Na Wschodzie była ona znana już w III wieku. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli (-> link). Uroczystość podkreśla dwa wymiary misterium Epifanii: konkretność Bożego działania w historii oraz to, że każde spotkanie z Bogiem zmienia myślenie i kierunek życiowej wędrówki (-> link).

Jest uroczystością zbierającą w swojej treści trzy objawienia się Jezusa jako Mesjasza (rozbite później na trzy oddzielne święta): objawienie mędrcom (poganie), objawienie przy Chrzcie nad Jordanem (Izrael), objawienie uczniom w Kanie (Kościół).

Przypomina nam o tym antyfona do Pieśni Zachariasza z dzisiejszej Jutrzni: "Dzisiaj się Kościół złączył z Chrystusem, swoim Oblubieńcem, który go z grzechów obmył w Jordanie; biegną mędrcy z darami na królewskie gody, a woda przemieniona w wino cieszy biesiadników. Alleluja".  I choć dziś akcentujemy tylko to pierwsze, to mamy pamiętać, że pełnia Objawienia podprowadza właśnie pod poznanie Jezusa w tych trzech wymiarach, a w pełni uobecnia się w Eucharystii.

Dlatego warto sięgnąć do dzisiejszych tekstów mszalnych i uzmysłowić sobie co świętujemy i na tej podstawie zapytać siebie o motywy oraz o to czego się spodziewam i czego oczekuję. Najpierw kolekta: "Boże, Ty w dniu dzisiejszym za przewodem gwiazdy objawiłeś swego Jednorodzonego Syna poganom, spraw łaskawie, abyśmy poznawszy Cię już przez wiarę, zostali doprowadzeni do oglądania twarzą w twarz blasku Twojej chwały". W modlitwie nad darami dowiadujemy się, że dary mędrców oznaczają Jezusa. Natomiast w prefacji wyznajemy wiarę w to, że Bóg, dzisiaj w Jezusie Chrystusie, który jest światłością świata, objawił wszystkim narodom tajemnicę naszego zbawienia. W tym, że Jezus, ukazał się na ziemi jako śmiertelny człowiek, Bóg właśnie nas na nowo obdarzył udziałem w Jego nieśmiertelnej chwale".

W uroczystość Objawienia Pańskiego, po odśpiewaniu ewangelii, diakon lub kantor z ambony, zgodnie ze starożytnym zwyczajem Kościoła Rzymskiego, ogłaszał datę Święta Paschy i świąt ruchomych bieżącego roku. (-> link do nagrania).

Epifania - Objawienie Światłości rozpraszającej ciemność - objawienie Miłości, która odnawia nadzieję. Dlatego niech dziś w naszej osobistej modlitwie i w spotkaniu z Jezusem w Słowie i Sakramencie, nasza indywidualna-osobista Epifania się dokona. Jezus objawia się nam jako nasz Bóg, nasz król i nasz człowiek.

Czy wiedzieliście, że imiona trzech króli zostały wybrane w naszej tradycji i mają swoje znaczenie? Kacper - ,,Godny chwały"; Melchior - ,,Bóg jest moją światłością"; Baltazar - ,,Bóg przyjął jego życie".

 

C+M+B - Christus Mansionem Benedicat (,,Niech Chrystus błogosławi temu domowi").

 

 

 

Epifania - linki

Kim byli trzej królowie?  - wyjaśnia ks. prof. Mirosław Wróbel kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL

https://pustyniaserc.org/

Dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli (ekai.pl)

Wyjaśnienie znaczenie imion Trzech Króli -  "www.naszczas.pl".

”Magowie” Trzej Królowie odnajdują Boga – ciekawostki

Relikwie Trzech Króli istnieją? Relikwiarz znajduje się w Kolonii w Niemczech

 

 

 

Warto wrócić do pielgrzymki Benedykta XVI do Kolonii: https://papiez.wiara.pl/
lub w pliku kolonia_2006.pdf (pogrubienia i podkreślenia są moje).

 

 

  Modlitwy [na Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)]

 

 

 

Co Bóg mówi o sobie?

 

 

 

 

 

"W uroczystość Objawienia Pańskiego, kiedy przypominamy ukazanie się Jezusa ludzkości w obliczu Dzieciątka, odczuwamy, że obok nas podążają Magowie, jako mądrzy towarzysze drogi. Niech ich przykład pomaga nam wznieść wzrok ku gwiazdom i podążać za wielkimi pragnieniami naszego serca. Niech oni nas nauczą, abyśmy nie zadowalali się życiem przeciętnym, bez szczególnego znaczenia, ale nieustannie dawali się zafascynować tym, co jest dobre, prawdziwe, piękne... Bogiem, który jest tym wszystkim w sposób zawsze większy! Niech nas też oni nauczą, abyśmy nie dali się zwieść pozorom, tym co dla świata jest wielkie, mądre, potężne. Nie możemy na tym poprzestać. Nie możemy zadowalać się pozorami, fasadowością. Trzeba iść dalej, do Betlejem, tam, gdzie w prostocie domu na peryferiach, między matką a ojcem pełnymi miłości i wiary jaśnieje Słońce, które wzeszło z Wysoka, Król Wszechświata. Idąc za przykładem Mędrców z naszymi małymi światłami szukajmy Światła".

pp. Franciszek, homilia 6.01.2014

 

 

 

"Jesteśmy natomiast powołani do naśladowania przykładu Mędrców: bycia starannymi w poszukiwaniu, gotowymi zadać sobie trud, aby spotykać Jezusa w naszym życiu. Szukać Go, aby oddać mu pokłon, aby uznać, że On jest naszym Panem, Tym, który wskazuje prawdziwą drogę, którą trzeba pójść. Jeśli mamy taką postawę, Jezus naprawdę nas zbawia, a my możemy żyć pięknym życiem, możemy wzrastać w wierze, w nadziei, w miłości wobec Boga i naszych braci".

pp. Franciszek, 6.01.2018 

 

 

 

 

 

 

Znalezione w sieci: 

Mędrcy przybyli oddać hołd Dziecięciu i złożyli dary, odkrywając w nim Króla (złoto), Boga (kadzidło) i człowieka (mirra).  Szukając symboliki tych darów, możemy ofiarować:
- złoto = to, co najcenniejsze - pomódl się za Twoich bliskich, za chorych i cierpiących, powierz ich Panu Bogu;
- kadzidło = miła woń - przynieś komuś strapionemu pocieszenie, przyjdź z dobrym słowem do osamotnionego;
- mirra = gorzki smak - wybacz temu, kto Cię zranił, źle zrozumiał czy ocenił.
Co wybierasz? Z jakim darem Ty dziś przyjdziesz do Małego Jezusa? WYBIERZ

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 

Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie".

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 77 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7655157
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.