Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Adwent 2020

"W tekstach liturgicznych Adwentu dość często spotykamy te słowa: „Radujcie się, bo Pan jest blisko". Pan jest blisko ze swoim królestwem, w którym odnajdujemy swoją prawdziwą wolność, dostępujemy wybawienia. Wolność, wybawienie, to dar czasów mesjańskich, dar, który przyniesie Chrystus. Ale my uzyskujemy go już teraz. Nie będzie on naszym udziałem dopiero wtedy, kiedy Chrystus przyjdzie po raz drugi, kiedy zakróluje i usunie wszelkie zło z naszego życia. Już teraz możemy spotkać Chrystusa, który przynosi nam wyzwolenie i już teraz możemy w Nim odnaleźć swoją wolność."

ks. Franciszek Blachnicki

 

Adwent to oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa (paruzja), a także czas radosnego i pełnego nadziei oczekiwania na świętowanie Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Słowo "adwent" znaczy przyjście. Wskazuje ono na przyjście wcielonego Syna Bożego na ziemię oraz na Jego powtórne przyjście w chwale, jak również Jego przychodzenie do nas w sakramentach, szczególnie w Eucharystii.  "Adwentem" - oczekiwaniem na Jezusa Chrystusa - jest całe życie chrześcijanina.  Jakie znaczenie ma dla mnie Adwent? Na co czekam? Do czego się przygotowuję?

Kluczem do przeżywania Adwentu jest znalezienie właściwej harmonii między oczekiwaniem na Jego przyjście a odkrywaniem Jego obecności. Oczekiwanie jest potrzebne dla naszego nawrócenia, wzrastania, tęsknoty, która wzmaga miłość.

"W tym okresie Adwentu jesteśmy wezwani do rozszerzenia horyzontu swego serca, by dać się zaskoczyć przez życie, które codziennie przedstawia nam swoje nowości. Aby to uczynić, należy nauczyć się niezależności od naszych zabezpieczeń, naszych utrwalonych schematów, ponieważ Pan przychodzi w godzinie, której sobie nie wyobrażamy, przychodzi, aby nas wprowadzić w wymiar piękniejszy i większy." - powiedział papież w trakcie rozważań po Anioł Pański 27.11.2016. Warto zatem skorzystać z tego czasu oczekiwania ale i czujności. „Adwent jest właściwym okresem, by przyjąć przybycie Jezusa, który przychodzi jako posłaniec pokoju, by wskazać nam drogi Boga” – wskazał Ojciec Święty 01.12.2019 r.

 Na dobry początek modlitwa na rozpoczęcie adwentu (ze starego modlitewnika).

  

Wraz z początkiem Adwentu, w niedzielę 29 listopada, w Kościele w Polsce rozpoczął się nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski przygotowała Program Duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce. Tegoroczny program wpisuje się w nowy trzyletni cykl na lata 2019-2022 zatytułowany "Eucharystia daje życie" poświęcony sakramentowi Eucharystii. W pierwszym roku (2019/2020) rozważany był temat "Wielka tajemnica wiary" natomiast w drugim roku (2020/2021) rozważać będziemy temat "Zgromadzeni na świętej wieczerzy". Informacje można znaleźć na stronie internetowej sekretariatu Komisji Duszpasterstwa KEP: http://duszpasterstwo.episkopat.pl/

 

ZNAK: Adwentowy kalendarz i adwentowy wieniec 

Przygotuj swój oryginalny - wyjątkowy kalendarz - tyle ile dni do Bożego Narodzenia - tyle codziennych zadań (szans). Zadanie otwieramy wieczorem dnia poprzedzającego w czasie wieczornej modlitwy. Możliwe zadania: "Pomyśl o tym co masz. Zrób listę 10 rzeczy, za które jesteś wdzięczny", "Wyręcz dziś kogoś w codziennych obowiązkach", "Znajdź kogoś, komu możesz pomóc. I pomóż", itp. Warto pomyśleć o takim kalendarzu, który będzie pomagał rodzinnie przeżyć adwent. Miejscem adwentowej modlitwy uczyń adwentowy wieniec. 

 

 

 

Adwent w internetach:
Tradycyjnie internet oferuje kilka pomocy

 

1. Rekolekcje franciszkanów - Audire et obedire.

Zapowiedź rekolekcji internetowych na Adwent 2020 - Słuchać i być posłusznym - Audire et obedire.
Odcinki oglądać można codziennie od 29 listopada do 25 grudnia (włącznie) na https://franciszkanie.tv/.
Głosi: o. Michał Nowak OFMConv.

 

 

 2. Rekolekcje adwentowe "Droga" - ks. Michał Olszewski SCJ

http://profeto.pl/

Droga - w ostatnich miesiącach wyjątkowa i trudna dla wielu. Dla nas, dla Kościoła. Każdy z nas codziennie ją wybiera. Jak ona będzie? Chcę Was zaprosić na wielką adwentową podróż z drugim listem do Tymoteusza, który św. Paweł napisał będąc opuszczonym przez bliskich i uwięziony. Przeżywając to co Paweł przeżywał będziemy mogli przyjąć słowo nadziei i obietnicę życia w Chrystusie, który się narodzi. Czy wybierzesz się ze mnę w tę podróż?

Zapraszamy na pierwszy odcinek w poniedziałek 30 listopada.

 

 

 

Czym jest dla mnie Adwent?

 

Okres Adwentu to czas oczekiwania i przygotowania. Z jednej strony mamy perspektywę Bożego Narodzenia, z drugiej - ponownego przyjścia Pana. Adwent przypomina, że jesteśmy ludźmi oczekującymi - podkreśla ks. Sławomir Sosnowski

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 

Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie".

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7637296
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.