Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)


Opinia o "spowiedzi furtkowej" + decyzja KEP

Kiedyś poruszałem na stronie zagadnienie tzw. uzdrowienia czy grzechu międzypokoleniowego (zob. "Nowenna uzdrowienia"). Temat wraca w internecie trochę szerszym łukiem, niż tylko w ramach teologii szeptanej. Na stronie diecezji rzeszowskiej pojawiła się przygotowana przez KUL "Opinia komisji teologicznej w sprawie tzw. spowiedzi furtkowej". Komisja Wydziału Teologicznego KUL postuluje wprowadzenie oficjalnego zakazu praktyki tzw. spowiedzi furtkowej. "Warto zapoznać się z solidną argumentacją, ponieważ coraz więcej osób pod pozorem "głębszego chrześcijaństwa" wpycha szczególnie neofitów w rozmaite działania, które niosą ze sobą duże ryzyko skrzywienia kręgosłupa wiary biblijnej" - zauważa strona Nowa Ewangelizacja (KEP).

Osobiście zjawisko mi znane zarówno przez spotkanych ludzi (raz ktoś się nawet o taką spowiedź pytał) i księży, którzy deklarują się, że taką spowiedź sprawują (do dostało mi się, że nie mam racji, bo mamy "inne doświadczenia"). Jakoś jednak moja intuicja była dobra, bo wiele z moich "ale" się tu potwierdza. Widać problem narastał, skoro komisja się nim zajęła. Zachęcam osoby zainteresowane do zapoznania się z tematem. Ciekawe tylko czy księża, którzy taką spowiedź sprawowali zrewidują swoje myślenie i praktykę?

"Doprecyzujmy - chodzi o niektóre grupy charyzmatyczne i niektórych egzorcystów. Inni są dokładnie takiego zdania, jak teologowie. Na szczęście biskupi zdaje się zdali sobie sprawę z tego, że w nauczanie niektórych egzorcystów wmieszały się wątki ezoteryczne, dualizm itd. I pojawia się reakcja. Zadaniem egzorcystów jest uwalnianie, a nie nauczanie "demonologii". Trzeba zaznaczyć, że w takich sprawach nie reaguje się pochopnie. Bo biskupi liczą na trzeźwość duszpasterzy. I tak właśnie powinni robić. Kiedy zaczyna się zamieszanie, zaczynają się konsultacje, jak zareagować. To odpowiedzialność lokalnych pasterzy, bo problem jest lokalny. I naprawdę w zasięgu możliwości naszych teologów i biskupów" - radzi na fb ks. Grzegorz.

Tutaj ten sam tekst komisji ale z komentarzami czytelników: "http://gosc.pl/doc/2395949.Komisja-teologiczna-KUL-o-spowiedzi-furtkowej".

 

Ps. Na marginesie - po publikacji tej opinii mam pewien niedosyt - pojawiły się pytania. Po pierwsze nie wiem, kto tworzy tę komisję? Na stronie KUL nic nie znalazłem. Nie znalazłem nawet informacji, że taka komisja istnieje (uwaga będzie ironia: widać to super tajna zakamuflowana komórka operacyjna). Po drugie - w jakim składzie ta komisja pracowała? Czasem wystarczy nazwisko, żeby poznać szerszy kontekst analizy (np. ksiądz, który jest jawnym przeciwnikiem jakichkolwiek wspólnot inaczej pisze niż ktoś z tym samym tytułem a dodatkowo z doświadczeniem wspólnoty). Po trzecie - dlaczego tekst udostępniony został dziś (18 marca), skoro powstał 28 stycznia? No i dlaczego został umieszczony na stronie diecezji rzeszowskiej a nie np. na stronie KUL-u lub KEP-u? Pomijam tu profile fb-kowe, bo profil to nie strona oficjalna. Taaak wiem, nie jest to sprawa wielka, ale wydaje mi się, że mimo to ważna.

Na dziś informacją podzieliły się fb-owe profile: przekazały dalej tylko "Wydział Teologiczny UKSW", "Katolicka Agencja Informacyjna", "Konferencja Episkopatu Polski", "Czas na Biblię" oraz kilku księży. Notkę przekopiowało też kilka innych stron ale ja czekam na bezpośrednio zainteresowanych powiązanych z pewnym kręgiem.

Może się czepiam. No ale żeby nie było, na naszej stronie archidiecezji notka została przelinkowana: "http://archidiecezja.warszawa.pl/opinia-komisji-teologicznej-kul-o-spowiedzi-furtkowej/".

 

 

Na koniec (dodano 20 marca 2015) wiążąca decyzja KEP
(https://www.facebook.com/141049865933925/photos/a.144710422234536.19901.141049865933925/865139380191633/?type=1&theater):

KEP zakazuje tzw. spowiedzi furtkowej więc proszę znajomych i nieznajomych księży,
którzy stosowali taką spowiedź,
o nie szukanie furtek od tej decyzji KEP.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 

Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie".

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 79 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7815342
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.