Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

III Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów nt. „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”.

W dniach od 5 do 19 października 2014r. w Watykanie trwało III Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów nt. „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”. Temat rodziny podjęty przez ojców synodalnych w tym roku, zostanie pojęty jeszcze w przyszłym, gdyż przyszłoroczne Zwyczajne Zgromadzenie Synodu również będzie poświęcone rodzinie. 

Śledzenie obrad na bieżąco mogło być trudne, jednak dobrze, że obradom towarzyszyła modlitwa (np. ułożoną przez papieża Franciszka - "Modlitwa za synod".

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów wypracowało dwa dokumenty: Orędzie Synodu Biskupów oraz Relacja Synodu Biskupów.

 

 Poniżej kilka linków przybliżających synod:

 i wiele wiele innych artykułów np. stronach Gościa Niedzielnego. Nie przytaczam natomiast tych wszystkich, które wzywają do zmiany nauczania Kościoła. Taki mam klimat.

 

Podobnie jak z poprzednich synodów swojego bloga pisał abp. Gądecki: http://www.blog2014.archpoznan.pl/. Przebieg Synodu i różne ciekawe materiały (niestety nie po polsku) są na stronie Synodu pod adresem http://synod14.vatican.va

 

 

Trochę zamieszania zrobił dokument roboczy po pierwszym tygodniu (relacje synodalne poniżej - głównie KAI i GN). Chodziło o niezbyt fortunne uogólnienia sugerujące odchodzenie od zdrowej nauki Kościoła. Zostały one dostrzeżone i wypunktowane, budząc przy tym nie małe zamieszanie i poruszenie medialne. 

 

16 października przedstawiono poprawki i uspokojono niepotrzebne spekulacje:

 

Końcówka synodu - omówienia:

Więcej opinii i relacji można znaleźć na stronach Gościa Niedzielnego: http://gosc.pl/Synod_2014

 

 Podsumowanie synodu:

 

Relacja Synodu Biskupów, jako "Lineamenta" służyć będzie przygotowaniom do przyszłorocznego XIV zgromadzenia zwyczajnego, który w dniach 4-25 października będzie obradował nad tematem: "Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym".

 

Czas pomiędzy zakończonym synodem nadzwyczajnym a tym zwyczajnym zapewne będzie czasem ożywionej dyskusji, ale myślę, że również prób nacisków środowisk medialnych na przeforsowanie swojej wizji Kościoła i jego roli w świecie. Dlatego warto - oprócz zgłębiania tematu - otoczyć ten czas modlitwą.

Dobrze w tym całym zamieszaniu jednak bardziej inspirować się dobrą i pozytywną nauką, czerpiącą z depozytu wiary. W tym kluczu polecam dwa teksty. Wywiad z kard. Gerhardem Ludwigiem Müllerem "Nauka Kościoła jest niezmienna" oraz wypowiedź  kard. Raymond Leo Burke "Kard. Burke o posynodalnym zamieszaniu". Z tego ostatniego podoba mi się porównanie, gdzie środowiskach domagających się zmiany nauczania Kościoła (nie dostrzegając prawdy) kadr. powiedział: "Cierpią oni na chorobę morską, bo według nich łódź Kościoła straciła busolę".

 

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 

Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie".

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 79 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7647231
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.