Zapraszam do uczestnictwa w Tygodniu Modlitw o Ochronę Życia (19-25 marca 2025 r.)
Modlitwy przez wstawiennictwo
Św. Józefa,
Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny
Medytacja o Przemienieniu Pańskim
II Niedziela Wielkiego Postu
Wybawia mnie Twoja prawica.
Pan za mnie wszystkiego dokona.
Panie, Twa łaska trwa na wieki,
nie porzucaj dzieła rąk swoich.
Z góry widać lepiej. Im wyżej tym większa perspektywa. Można powiedzieć, że czymś takim dla Jezusowej drogi do Jerozolimy jest Tabor - Góra Przemienienia. To doświadczenie oglądania przemiany Jezusa oraz głos Ojca mówiący "To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!" pozwalają inaczej - głębiej - spojrzeć na krzyż. Tam najpełniej widzimy co to znaczy przemiana, co to znaczy być Synem - to znaczy kochać ponad wszystko. Prośmy dobrego Boga, aby nasze oczy zawsze wznosiły się ku górze, abyśmy w każdym doświadczeniu potrafili wychwalać dobrego Boga. Bo nasza ojczyzna jest w niebie. Tam jest cel naszego życia, naszych codziennych wyborów.
Przemienienie! Jesteśmy zaproszeni przez Jezusa na nasz osobisty Tabor, aby wszystko w naszym życiu się przemieniło, a na początek nasze myślenie. Ta przemiana możliwa jest tylko mocą Boga. Czasem trzeba wejść na górę, zmienić perspektywę patrzenia. Z góry widać więcej, ale przede wszystkim, więcej nieba. Bo nasza ojczyzna jest przecież w niebie.
Spotkanie z Bogiem żywym poszerza naszą perspektywę patrzenia, bo kto doświadczył miłości Boga inaczej patrzy na siebie i świat. Bóg chce być bliski człowiekowi. I choć tak jest, to jednak człowiek często tego nie dostrzega. Zmiana następuje wtedy, kiedy człowiek uświadomi sobie, kim jest Bóg i co może zmienić w jego życiu. Taką okazją jest modlitwa :) czas doświadczenia miłości, która odmienia i uzdrawia.
Przemienienie - podczas modlitwy. Głos wzywający do zasłuchania.
Dzisiaj, w II niedzielę Wielkiego Postu, niedziela "Ad Gentes", co po łacinie oznacza: ku narodom, ku ludziom. Tego dnia Kościół w Polsce obchodzi Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Dzień ten jest okazją, by wesprzeć modlitewnie i finansowo polskich misjonarzy posługujących w wielu zakątkach świata. Materiały formacyjne można znaleźć na stronie "Dzieło pomocy Ad Gentes" a więcej informacji na stronie "Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce". Hasłem tegorocznej niedzieli „Ad Gentes” są słowa „W Kościele jesteśmy wspólnotą misyjną”.
19 marca przeżywać będziemy uroczystość św. Józefa, która rozpoczyna Tydzień Modlitw o Ochronę Życia.
Ze starych modlitewników: [Modlitwa w II Niedzielę Wielkiego Postu. (1883r.)].
Do przemyślenia: Czy świadomie podejmuję współpracę z łaską Boga?
Zachęcam do włączenia się w Nowennę do św. Józefa poprzedzającą uroczystość Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
Nowenny do św. Józefa: [Nowenna do św. Józefa]
[Nowenna przed Uroczystością św. Józefa Oblubieńca NMP]
[Nowenna do św. Józefa od 10 do 18 marca]
[Nowenna do św. Józefa przed Uroczystością 19 marca].
"Święty Józefie, Ojcze i Opiekunie Wcielonego Boga, módl się za nami!".
Medytacja o kuszeniu Jezusa
I Niedziela Wielkiego Postu
Obraz Ivana Kramskoy-a - "Jezus na pustyni"
Kto się w opiekę oddał Najwyższemu
i mieszka w cieniu Wszechmocnego,
mówi do Pana: „Tyś moją ucieczką i twierdzą
Boże mój, któremu ufam”.
Walka! Nie jest aż tak istotne z kim się walczy, kto jest przeciwnikiem, ale to, o co się walczy. Można bowiem skupić się na tym, że walczymy z pokusami złego ducha, zupełnie marginalizując dobro, które jest z przyjaźni z Bogiem. Walka duchowa to walka o prymat miłości w naszym życiu. Jednak jest jeszcze coś. W zwycięskiej walce niezwykle ważne są sojusze. Wiemy kto jest przeciwnikiem, ale czy nie zapominamy o tym, kto jest naszym sojusznikiem? Trwajmy w sojuszu z Jezusem, aby odnosić zwycięstwa nad pokusami złego ducha.
Kuszenie Jezusa. Gdzie jest moja pustynia? Jak radze sobie z pokusami? Co jest moją największą pokusą?
Gdzie mam zabezpieczenie? Co pozwala mi czuć się bezpiecznie? Człowiek odczuwa wiele lęków, boi się trudności, ma liczne pragnienia. Dzisiejsza liturgia poucza nas, aby ich zaspokojenia szukać w Bogu. Szatan jest tym, który kusi, aby próbować robić to właśnie bez Boga albo przeciw Bogu. Pokusa wyłączenia Boga z życia jest tu zasadniczą pokusą. Może ona wyrazić się w którejś z tych trzech: pokusa zaspokojenia wszystkich pragnień, pokusa władzy i splendoru, pokusa poklasku, ubóstwienia, bycia w centrum. Ale każda z nich, bez Boga staje się pułapką złego. Tylko Bóg, tylko Jego Słowo, pokazuje gdzie leży prawda i Kto jest naprawdę silny. Zwyciężajmy z Jezusem. Z Nim i w Nim nic złego nam nie grozi.
Trwajmy w modlitwie za papieża Franciszka, który nadal przebywa w szpitalu. -> [Modlitwa za papieża].
Zawsze, na kiedy jest ewangelia o kuszeniu, wracam do tekstu (Roman Brandstaetter - "Kuszenie na pustyni.").
Ze starych modlitewników: [Modlitwa w I Niedzielę Wielkiego Postu. (1883r.)].
Modlitwy ze starych modlitewników: -> [W strapieniu].
Do przemyślenia: Kiedy jestem najsłabszy w walce duchowej?
Abp Adrian J. Galbas SAC
"Słowo Boże jest blisko ciebie"
List Pasterski Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego na I Niedzielę Wielkiego Postu
Warszawa, 9 marca 2025 r.
„Głos młodzieży z okolic Garwolina jest głosem całej wierzącej młodzieży w Polsce, która rozumie, że walka o prawo krzyża w szkole to walka o przestrzeganie konstytucyjnych zasad wolności sumienia i wyznania, a postępowanie władz szkolnych to jeszcze jedna z prób zniewolenia narodu. Szkoła jest dla uczniów, a nie uczniowie dla szkoły”.
- ks. Jerzy Popiełuszko, homilia na Mszy za Ojczyznę w marcu 1984 r
Od 3 XII 1983 do 7 IV 1984 roku Zespół Szkół Rolniczych w Miętnem stał sie szańcem szczególnej walki. Chodziło o obecność znaków Krzyża w salach szkolnych.
8 marca 1984 r. kościół w Garwolinie pękał w szwach. Młodzi ludzie z krzyżami w rękach. "Choć zmienia się świat - krzyż wiecznie trwa!". Te słowa zajmują szczególne miejsce w mojej pamięci. Wypowiedział je bł. Jan Paweł II w Mogile w 1979 roku. Ja natomiast łączę je z obroną krzyża w Miętnem i drewnianą tarczą szkolną umieszczoną na filarze garwolińskiego kościoła, którą pamiętam jeszcze z pierwszych zbiórek ministranckich.
|
ks. Tomasz Moch: |
|
||
07.03.2025 r. Pierwszy piątek miesiąca, 19.00 |
||||
![]() |
Parafia św. Mikołaja w Grójcu |
Nagnanie katechezy poniżej ->
Wielki Post.
Słowo na start abp Adriana Galbasa SAC
Abp Adrian J. Galbas SAC
"Wielkopostna nadzieja"
Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona w Środę Popielcową w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli
Warszawa, 5 marca 2025 r.
Stwórz, Boże, we mnie serce czyste *
i odnów we mnie moc ducha.
Dzisiaj rozpoczynamy Wielki Post, 40-dniowy okres przygotowania się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, aby przeżyć owocnie czas Paschy. Na każdej Mszy św. obrzęd posypania głów popiołem.
Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość (nie spożywa się pokarmów mięsnych) i post ścisły (ilościowy). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Nie istnieje natomiast obowiązek uczestniczenia w dzisiejszej Mszy świętej. Mimo to jesteśmy zachęcani do wzięcia w niej udziału.
Skąd wzięły się Środa Popielcowa i Wielki Post? -> Wielki Post w pierwszych wiekach chrześcijaństwa (radiomaryja.pl)
Modlitewnie ze starych modlitewników: [Modlitwy w Popielec].
Do przemyślenia: Czy świadomie podejmuję współpracę z łaską Boga?
W tym roku pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych w Warszawie odbędzie się pod hasłem „Zostań pielgrzymem nadziei” i będzie połączone z konkursem.
Rozpoczyna się kolejna edycja projektu „Misjonarz na Post”. Jej organizatorzy zachęcają do duchowego wsparcia misjonarzy z naszego kraju. Podejmowany przez nich trud wymaga pomocy nie tylko materialnej.
Misjonarz na post to ogólnopolska akcja modlitwy za misjonarzy w Wielkim Poście. Właśnie modlitwa jest czymś, czego potrzebują najbardziej. Chcą mieć siły do ewangelizacji i pomocy biednym, dlatego czekają na Twoje wsparcie. Inicjatywa polega na codziennej modlitwie w intencji konkretnego misjonarza. Oprócz tego warto wybrać także inne możliwości, np. odmówienie różańca, Koronki do Bożego Miłosierdzia, uczestnictwo we Mszy św. czy ofiarowanie postu czy cierpienia.
Jak włączyć się w to dzieło? Prosto. Wypełnij formularz na http://misjonarznapost.pl/ i daj misjonarzowi duchowe wsparcie swoją modlitwą lub innymi dobrymi postanowieniami. Akcja nie wymaga wydawania pieniędzy, a trochę wytrwałości. Misjonarze pracujący na wszystkich kontynentach potrzebują naszego wsparcia duchowego. Modlitwa za misjonarzy to bardzo istotna sprawa.
Warto też odwiedzić profil na fb: https://www.facebook.com/misjonarznapost/. Wspieramy duchowo w Wielkim Poście misjonarzy, by mieli siły do ewangelizacji i pomocy potrzebującym.
Tutaj znajdziecie zaproszenia na ciekawe e-Rekolekcje Wielkopostne organizowane w tym roku (2025) w sieci. Taka forma rekolekcji jest dobrym uzupełnieniem rekolekcji odbytych w realu (bo z takich nigdy nie powinniśmy rezygnować).
Przygotuj się i ciekawie oraz owocnie przeżyj tegoroczny Wielki Post. Nie pozwól, by umknęły Ci najważniejsze momenty i możliwości! Podejmij 40 inspirujących zadań na każdy dzień. Skorzystaj z propozycji jaką daje Zdrapka Wielkopostna. Zdrapka jest przeznaczona dla każdego, kto chce pogłębić swoją wiarę jak również dobrze przeżyć Wielki Post. To zaproszenie do działania każdego dnia. To duchowy przewodnik po wielkopostnej przemianie.
Zdrapka to proste, inspirujące wyzwania na każdy dzień Wielkiego Postu, praktyczne wskazówki na Rok Jubileuszowy i loteria – szansa na wygranie pielgrzymki do Rzymu. Każdego dnia odkryjesz nowe wyzwanie, które przybliży Cię zarówno do Boga, jak i do drugiego człowieka.
Niech ten Wielki Post stanie się wyjątkowym czasem duchowej przemiany! Drapcie więc i podejmujcie wyzwania!
Możesz zamówić więcej i rozdać bliskim lub znajomym. ->
Modlitwa na Wielki Post
Niebieski Ojcze, jestem wezwany, aby kroczyć w świetle Chrystusa, Twojego Syna, i aby wierzyć w jego mądrość. Podczas Wielkiego Postu poddaję się Mu coraz bardziej i staram się wierzyć w Niego całym moim sercem. Wkraczam na ścieżkę skruchy abym w umieraniu dla siebie mógł powstać do nowego życia.
Panie Jezu, Ty przepowiadałeś pokój dla grzesznego świata i przyniosłeś ludzkości dar pojednania przez Twoje cierpienie i śmierć. Kocham Cię i z radością noszę imię 'Chrześcijanin'. Ucz mnie iść za Twoim przykładem. Powiększaj moją wiarę, nadzieję i miłość, abym mógł zamieniać nienawiść w miłość, a konflikty w pokój.
Kochający Odkupicielu przez Twoją mękę naucz mnie wypierać się siebie, umocnij mnie przeciw złu i niepomyślności, a przez to uczyń mnie gotowym do świętowania Twojego Zmartwychwstania.
Uzdrowicielu ciała i duszy, ulecz choroby mojego ducha, abym mógł wzrastać w świętości w Twojej nieustannej trosce. Wybacz mi winy przeciwko jedności Twojej rodziny; naucz mnie kochać tak jak Ty kochasz mnie. Dobry Mistrzu, naucz mnie pamiętać o godności, jaką mi dałeś na Chrzcie Świętym, abym żył dla Ciebie w każdej chwili.
Daj mi serce doskonałe do przyjęcia Twojego zadania, abym przyniósł w przyszłości owoc cierpliwości.
Odnów moją gorliwość do pracy z Tobą w budowaniu lepszego świata, aby moi przyjaciele mogli usłyszeć Twoją Dobrą Nowinę pokoju i sprawiedliwości.
Amen.
Autor nieznany.
Wyszperał w sieci: ks. Mariusz Górniak
Z angielskiego przetłumaczyła: Joanka
Modlitewnik pokutno-pasyjny
szczególnie na Wielki Post
Stare modlitewniki
Modlitwa Benedykta XVI na Wielki Post
Jezu Chryste, dla nas przyjąłeś los ziarna pszenicy, które pada w ziemię i obumiera by wydać plon obfity (J 12, 24). Zapraszasz nas byśmy kroczyli za Tobą tą drogą, gdy mówisz: «Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne» (J 12, 25).
[…] Pomóż nam [w tym Wielkim Poście] towarzyszyć Ci nie tylko szlachetnymi myślami, lecz przejść Twoją drogę sercem, nawet więcej: konkretnymi uczynkami codziennego życia. Dopomóż nam wejść na drogę krzyża całymi sobą i na zawsze pozostać na Twej drodze. Uwolnij nas od lęku przed krzyżem, ze strachu przed wyśmianiem przez innych, z obawy, że nasze życie może się nam wymknąć, jeśli nie chwycimy wszystkiego, co niesie. Pomóż nam demaskować pokusy, które obiecują życie, lecz których ułudy zostawiają w nas ostatecznie pustkę i zawód. Pomóż nam nie chcieć zawładnąć życiem, ale je dawać.
Dopomóż, abyśmy towarzysząc Ci na drodze pszenicznego ziarna, znaleźli w «traceniu życia» drogę miłości, drogę, która prawdziwie daje życie, życie w obfitości” (J 10, 10).
kard. Joseph Ratzinger, Benedykt XVI
za: www.fronda.pl
"Podczas Wielkiego Postu, pomni na nasz chrzest, jesteśmy wezwani, by wyjść z zamknięcia w sobie i w ufnym zawierzeniu pozwolić, by Ojciec wziął nas w swe miłosierne ramiona" - napisał Benedykt XVI w orędziu na Wielki Post 2007.
Nasze czterdziestodniowe zamyślenie przypomina wędrówkę Izraela przez pustynię. W tym roku mamy kolejną szansę odnowić w sobie doświadczenie bliskości naszego Boga. Wielki Post ma pogłębić naszą wiarę przez zrozumienie jak wielkim nieszczęściem jest grzech i jak wielka jest wartość zbawiennej śmierci Syna Bożego. To czas stawiania ważnych pytań i szukania mądrych odpowiedzi. A wszystko, aby zmartwychwstać w Jezusie. A jakie powinny być postanowienia - wg. mnie wcale nie wielkie ale wierne.
Modlitwa na cały Wielki Post
Panie Jezu Chryste, dla nas przyjąłeś los ziarna pszenicy, które pada w ziemię i obumiera by wydać plon obfity. Zapraszasz nas byśmy kroczyli za Tobą tą drogą, gdy mówisz: «Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne».
Pomóż nam w tym Wielkim Poście towarzyszyć Ci nie tylko szlachetnymi myślami, lecz przejść Twoją drogę sercem, nawet więcej: konkretnymi uczynkami codziennego życia. Dopomóż nam wejść na drogę krzyża całymi sobą i na zawsze pozostać na Twej drodze. Uwolnij nas od lęku przed krzyżem, ze strachu przed wyśmianiem przez innych, z obawy, że nasze życie może się nam wymknąć, jeśli nie chwycimy wszystkiego, co niesie.
Pomóż nam demaskować pokusy, które obiecują życie, lecz których ułudy zostawiają w nas ostatecznie pustkę i zawód. Pomóż nam nie chcieć zawładnąć życiem, ale je dawać. Dopomóż, abyśmy towarzysząc Ci na drodze pszenicznego ziarna, znaleźli w «traceniu życia» drogę miłości, drogę, która prawdziwie daje życie, życie w obfitości.
Amen.
za: https://ddak.wordpress.com/
|
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 183 gości oraz 0 użytkowników.
![]() |
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
||||||
![]() |
![]() |