Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Wakacyjne Duchowe Zamyślenie: XVI Niedziela zwykła (17.07.2022), Rok C

UWAGA - trwają wakacje! Dlatego nagrania homilii czy rozważania, pojawiać się będą na stronie nieregularnie i sporadycznie. Jest to związane z wyjazdami np. urlopem. Tak więc jeśli coś się pojawi, to z przedrostkiem "wakacyjne". Do regularności wrócę po wakacjach (mimo, że moje rozważania i homilie są słuchane/czytane w znikomej liczbie). Zachęcam natomiast do regularnego śledzenia nauczania papieskiego oraz innych budujących nauczań w internecie, aby dobrze przygotować się do liturgii niedziel wakacyjnych.

Dość łatwo dajemy się przekonać współczesnym mediom. Łykamy z ekranu tak wiele wiadomości, wiele czyniąc od razu obecnymi w naszych zachowaniach. Szczególnie dzieje się tak, jeśli chodzi o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Ciekawe, że nie postępujemy tak, kiedy chodzi o słowo Boże, a przecież ono jak najbardziej dotyczy naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Tu często jesteśmy wyjątkowo głusi i opieszali. Może dzieje się tak dlatego, że nie wierzymy w moc słowa, nie ufamy Bogu.  A przecież słuchając Słowa Pana wybieramy najlepszą cząstkę, której nie będziemy pozbawieni. Cząstkę, zaczyn, porządkujący całe nasze życie. Dziś warto usiąść przy Jezusie i wsłuchać się w Jego słowo. Pozwolić, aby ta iskra na nowo zapaliła w nas miłość. 

 

  Do przemyślenia: Jakie znaczenie przypisuję słuchaniu słowa Bożego?
Czego uczy mnie wiara Abrahama?

 

 

Homilia z Mszy św. o 8.00:

Homilia z Mszy św. o 19.00:

Dzisiejsze czytania: Rdz 18,1-10a; Ps 15,1-5; Kol 1,24-28; Dz 16,14b; Łk 10,38-42

#MODLITWA: "Wszechmogący Boże, okaż miłosierdzie swoim wiernym i pomnażaj w nich dary swojej łaski, † aby pełni wiary, nadziei i miłości * zawsze wiernie zachowywali Twoje przykazania. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków". #Amen.

Ciekawostka. Dzisiejsza kolekta w języku łacińskim brzmi: "Propitiare, Domine, famulis tuis, et clementer gratiae tuae super eos dona multiplica, ut, spe, fide et caritate ferventes, semper in mandatis tuis vigili custodia perseverent" co dosłownie znaczy: "Przebacz, Panie, sługom swoim i miłościwie pomnażaj nad nimi dary swojej łaski, aby gorejący nadzieją, wiarą i miłością, przez czujną troskę wytrwali w Twoich przykazaniach." (za: christianitas.org)

 

"Czy nasze życie jest zgodne z tym, co mówi Jezus?" - pp. Franciszek, 17.07.2022 r.

 [Anioł Pański z papieżem Franciszkiem, 17.07.2022]

 

 

 

 

Wehikuł czasu:

2016

2013

 

 

 

 

Inspirujące rozważanie (niedziela):

Niedzielne rozważania z "Gościa Niedzielnego"

Lectio divina i homilia na stronie biblista.pl

ks. Wojciech Węgrzyniak - medytacja

Szkoła Słowa Bożego - Rozważania niedzielne Rok C

Szkoła Formacji Duchowej - lectio divina, echo Słowa, skrutacja

 

 

 

Ubogacające komentarze

"Słowo na niedzielę", TVP -> https://vod.tvp.pl/website/slowo-na-niedziele,1141

 

 

 

 

 

 

 

Anioł Pański z papieżem Franciszkiem

17 lipca 2022 r.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Ewangelia liturgii dzisiejszej niedzieli przedstawia nam żywy obraz życia domowego Marty i Marii, dwóch sióstr, które w swoim domu udzielają gościny Jezusowi (por. Łk 10, 38-42). Marta natychmiast zabiera się do przyjmowania gości, podczas gdy Maria siada u stóp Jezusa, aby Go słuchać. Wtedy Marta zwraca się do Nauczyciela i prosi go, aby powiedział Marii, żeby jej pomogła. Narzekanie Marty nie wydaje się niestosowne; istotnie, czujemy, że się z nią zgadzamy. Jednak Jezus jej odpowiada: „Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona” (Łk 10,41-42). Jest to odpowiedź zaskakująca. Ale Jezus wiele razy obala nasz sposób myślenia. Zadajmy sobie pytanie, dlaczego Pan, doceniając wielkoduszną troskę Marty, mówi, że należy wyżej stawiać postawę Marii.

„Filozofia” Marty zdaje się być następująca: najpierw obowiązek, potem przyjemność. Rzeczywiście gościnność nie polega na pięknych słowach, lecz wymaga przyłożenia ręki do kuchni, aby zrobić wszystko, co trzeba, żeby gość czuł się dobrze przyjęty. To, Jezus wie bardzo dobrze. I rzeczywiście dostrzega zaangażowanie Marty. Chce jednak, by zrozumiała, że istnieje nowy porządek priorytetów, inny niż ten, którym kierowała się do tej pory. Maria uświadomiła sobie, że istnieje „lepsza cząstka”, której trzeba dać pierwsze miejsce. Wszystko inne przychodzi później, jak strumień płynący ze źródła. A zatem stawiamy sobie pytanie: czym jest ta „lepsza cząstka”? Jest to wsłuchiwanie się w słowa Jezusa. Ewangelia mówi: „Maria usiadłszy u nóg Pana słuchała Jego słowa” (w. 39). Zauważmy: nie słuchała stojąc, robiąc coś innego, ale siedziała u stóp Jezusa. Zrozumiała, że On nie jest gościem takim, jak inni. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że przyszedł żeby otrzymać, bo potrzebował jedzenia i schronienia. W rzeczywistości jednak Nauczyciel przyszedł, aby dać nam siebie poprzez swoje słowo.

Słowo Jezusa nie jest abstrakcyjne, jest nauką, która dotyka życia i kształtuje je, zmienia, uwalnia je z mroków zła, zaspokaja i napełnia radością, która nie przemija: Słowo Jezusa to najlepsza cząstka, ta którą wybrała Maria. Dlatego daje jej ona pierwsze miejsce: zatrzymuje się i słucha. Reszta przyjdzie później. Nie umniejsza to w niczym wartości praktycznego zaangażowania, ale nie może ono poprzedzać, lecz wypływać ze słuchania słowa Jezusa, musi być ożywione Jego Duchem. W przeciwnym razie sprowadza się do zabiegania i przejmowania się wieloma rzeczami, sprowadza się do bezowocnego aktywizmu.

Bracia i siostry, wykorzystajmy ten okres wakacji, aby zatrzymać się i posłuchać Jezusa. W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest znaleźć wolne chwile na medytację. Dla wielu osób rytm pracy jest gorączkowy, stresujący. Okres letni może być też cenny, by otworzyć Ewangelię i czytać ją powoli, bez pośpiechu, każdego dnia jeden fragment, mały fragment Ewangelii. To zaś pozwala wejść w tę dynamikę Jezusa. Pozwólmy, aby te karty stawiały nam pytania, zastanawiając się, jak wygląda nasze życie, moje życie, czy jest zgodne z tym, co mówi Jezus, czy też nie za bardzo. W szczególności zadajmy sobie pytanie: czy kiedy zaczynam dzień, rzucam się z impetem w wir spraw do załatwienia, czy też najpierw szukam natchnienia w Słowie Bożym? Niekiedy zaczynamy nasze dni automatycznie, robiąc rzeczy… jak kury. Przeciwnie. Winniśmy rozpoczynać dni przede wszystkim patrząc na Pana, biorąc Jego Słowo, krótko, ale niech to będzie inspiracja dnia. Jeśli wychodzimy rano z domu z myślą o słowie Jezusa, z pewnością dzień nabierze tonu naznaczonego tym słowem, które ma moc ukierunkować nasze działania zgodnie z tym, czego chce Pan.

Niech Maryja Panna nauczy nas wybierać tę najlepszą cząstkę, która nigdy nie zostanie nam odebrana.

za: ekai.pl, podkreślenia moje.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


- materiały dodatkowe

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

www [ -> ]

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.