Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Duchowe zamyślenie: Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. XXXII niedziela zwykła (09.11.2014) Rok "A"

Bóg jest dla nas ucieczką i siłą:
najpewniejszą pomocą w trudnościach.

Piękna jest bazylika na Lateranie, ale dzisiejsze święto nie jest zachwytem nad artyzmem czy pięknem budynku. Jesteśmy zaproszeni do zachwycenia się Kościołem Chrystusowym - Ludem Bożym i Ciałem Chrystusa. Każdorazowo, kiedy w liturgii wspominane jest poświęcenie jakiegoś kościoła, mamy okazję odkryć na nowo, że nasza wiara wyraża się i umacnia w konkretnej wspólnocie, a fundamentem tej wiary jest spotkanie ze Zmartwychwstałym. Kościoły są budowane nie po to, aby stały puste, ale po to, aby w nich spotykali się wyznawcy Chrystusa. Budynek jest pomocą (obrazem) tego, do czego jesteśmy zaproszeni przez chrzest a mianowicie do bycia wspólnotą - wspólnotą z Bogiem i bliźnim. Dlatego w drugim czytaniu św. Paweł nas pyta: "Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was". Naprawdę piękny jest ten budynek kościoła, w którym człowiek odnawia swoją miłość do Pana i doświadcza Jego działania. Prośmy Pana, aby nas - swoją świątynię - oczyścił i odnowił.  Ożywił swoim Duchem, oczyścił swoim Słowem. Uświęcił swoją obecnością.

Dziś bez nagrywanej mojej homilii, bo czytamy
 List Episkopatu Polski o przygotowaniach do ŚDM Kraków 2016
- za tydzień homilia normalnie, a za dwa tygodnie kazania głosi ks. dziekan, więc też mojej nie będzie.

Dzisiejsze czytania: Ez 47,1-2.8-9.12; Ps 46,2-3.5-6.8-9; 1 Kor 3,9b-11.16-17; 2 Krl 7,16; J 2,13-22

O bazylice na Lateranie: Matka i Głowa wszystkich kościołów a w  klimacie ŚDM wywiad z ks. Suchodolskim o przygotowaniach do ŚDM: Wszyscy jesteśmy gospodarzami ŚDM 2016. Dziś też przeżywamy VI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.  Dziś wieczorem zaczynam osobiste rekolekcje kapłańskie - proszę o modlitwę. <><

Inspirujące rozważanie:

Niedzielne rozważania z "Gościa Niedzielnego"

Lectio divina i homilia na stronie biblista.pl

Stacja7.pl - Jutro niedziela

ks. Wojciech Węgrzyniak - medytacja

ks. Tomasz Jaklewicz - Zazdrość Boga.

http://liturgia.wiara.pl/

"(...) Za każdym razem, kiedy obchodzimy uroczystość poświęcenia kościoła, przywoływana jest istotna prawda: świątynia materialna budowana z kamieni jest znakiem Kościoła żyjącego i działającego w historii, czyli tej „duchowej świątyni”, jak mówi apostoł Piotr, której sam Chrystus jest „żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym” (1 P 2,4-8). Jezus w Ewangelii dzisiejszej liturgii, mówiąc o świątyni, ujawnił wstrząsającą prawdę: to znaczy - świątynia Boża jest nie tylko budynkiem uczynionym z kamieni, ale jest Jego Ciałem, uczynionym z żywych kamieni. Na mocy chrztu każdy chrześcijanin jest częścią „Bożej budowli” (1 Kor 3,9), co więcej staje się Kościołem Boga. Duchowa budowla, Kościół - wspólnota ludzi uświęconych krwią Chrystusa i Duchem Zmartwychwstałego Pana wymaga od każdego z nas, byśmy żyli zgodnie z darem wiary i podejmowali pielgrzymkę chrześcijańskiego świadectwa. Jak wszyscy wiemy zgodność w życiu między wiarą a świadectwem nie jest łatwa. Ale musimy iść dalej i urzeczywistniać w naszym życiu tę codzienną konsekwencję. „To chrześcijanin!” nie tyle ze względu na to, co mówi, ale z powodu tego, co czyni, ze względu na swoją postawę. Ta konsekwencja obdarzająca nas życiem jest łaską Ducha Świętego, o którą musimy prosić. Kościół, u początków swego istnienia i misji w świecie był jedynie wspólnotą utworzoną, aby wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego i Zbawiciela człowieka, wiarę działającą przez miłość. Obydwie się łączą! Także dzisiaj Kościół jest powołany, aby być w świecie wspólnotą, która zakorzeniona w Chrystusie przez chrzest, wyznaje z pokorą i odwagą wiarę w Niego, świadcząc ją w miłosierdziu. Temu zasadniczemu celowi powinny być podporządkowane także elementy instytucjonalne, struktury i organizmy duszpasterskie; temu zasadniczemu celowi: świadczeniu wiary w miłosierdziu. Miłosierdzie jest właśnie wyrazem wiary, a także wiara jest wyjaśnieniem i podstawą miłosierdzia.

Dzisiejsze święto zachęca nas do refleksji na temat komunii wszystkich Kościołów, to znaczy tej wspólnoty chrześcijańskiej, i przez analogię zachęca nas do zaangażowania się, aby ludzkość mogła przezwyciężyć granice nienawiści i obojętności, budować mosty porozumienia i dialogu, by uczynić z całego świata rodzinę narodów pojednanych między sobą, braterskich i solidarnych. Sam Kościół jest znakiem i zapowiedzią tej nowej ludzkości, kiedy żyje i upowszechnia swym świadectwem Ewangelię, orędzie nadziei i pojednania dla wszystkich ludzi.

pp. Franciszek, Anioł Pański 9.11.2014

Ubogacające komentarze:

Facebookowa medytacja ks. Piotra:

"Nie róbcie z domu mego Ojca targowiska".

Na targowisko czy do sklepu przychodzimy z listą zakupów. Załatwiamy sprawy: mleko, marchewka, cielęcina. Kurtka na zimę, lekarstwo na grypę. Buty sportowe, ale "żeby miały takie te", nowy sprzęt Ajfon, grajfon ... Najgorsze jest, jak chcesz coś kupić, a mówią, że akurat takiego rozmiaru nie mają, ale mogą zamówić na jutro. "Klient nasz Pannn". Potem tylko zapłacić. Płacę to wymagam. "Żeby tylko było w dobrym gatunku, bo nie lubię odnosić do reklamacji"....

A z jaką listą zakupów przychodzisz do Ołtarza Bożego? Co chcesz z Nim uhandlować? Zdanie matury? Zdrowie? Miłość chłopaka? "Żeby mi się matka ogarniała, bo nie mogę z nią wytrzymać?" Żeby nasi wygrali? Zapłacę za to dziesiątką różańca i stówa na ofiarę. No dobra, cały różaniec, ale za to mają wygrać też i w rewanżu. A co. Stać mnie. Tylko żeby mi było na czas. "Bo jak nie zdam i będę musiał jeszcze raz jechać do tej Częstochowy za rok, to chyba się wścieknę." I że co? nie da się załatwić tego jakoś tak od ręki?

Świątynia to nie jest miejsce załatwiania interesów. To miejsce, gdzie z wdzięczności, a nie ze strachu, zanosi się Pieśń Uwielbienia: Błogosławić będę Pana w KAŻDYM czasie. Zwłaszcza gdy nie jest tak, jak chcesz. I dlatego może tyle razy we Mszy świętej pada słowo "Amen", na które tak mało zwracamy uwagę.

"Amen: niech będzie tak, jak Ty chcesz, a nie tak jak ja."

Liturgia dnia

Sł. Boży ks. Kard. Stefan Wyszyński

Pray for peace!

Kromka Słowa!

Pontifex_pl

Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Biblia

Bądź za życiem!

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

Ks. Franciszek Blachnicki

Ks. Wojciech Danielski

Odwiedza nas 91 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
5878401

Copyright © 2020 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].