Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Duchowe zamyślenie: Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. XXXI niedziela zwykła (02.11.2014) Rok "A"

Pan moim światłem i zbawieniem moim,
kogo miałbym się lękać?
Pan obrońcą mego życia
przed kim miałbym czuć trwogę?

Może dla kogoś być zaskoczeniem, że dziś czytania są ze wspomnienie a nie z niedzieli. Jednak w tabeli pierwszeństwa dzisiejsze wspomnienie jest na poziomie uroczystości Pańskich (choć kalendarz przedsoborowy przeniósłby wspomnienie na poniedziałek). Tyle wyjaśnienia co do formularza mszalnego.

Wspomnienie wiernych zmarłych to  zatrzymanie się nad tajemnicą Boga miłosiernego, dzięki któremu dokonuje się nasze zbawienie. To zachwycenie się nad Bogiem mocnym, który może naszą słabość - jeśli na to mu pozwolimy - uczynić drogą naszego uświęcenia. To przeżycie prawdy, że miłość nigdy się nie kończy. Ani ta Boża, udzielana Jego dzieciom, ani ta ludzka, która ma (na wzór Bożej) przekroczyć próg śmierci. Dlatego modlimy się za zmarłych. Nie ze strachu o ich przyszły los, nie dlatego aby przekupić Boga, ale z miłości (w miłości, ku miłości). Źródłem autentycznej chrześcijańskiej nadziei (również tej skierowanej ku wieczności) jest miłość Boża. Dlatego w trzecim formularzu czytamy: "Ci, którzy Mu zaufali, zrozumieją prawdę, wierni w miłości będą przy Nim trwali: łaska bowiem i miłosierdzie dla Jego wybranych". Dzisiejszy dzień ma nam pomóc odkryć, że Jezus jest drogą i prawdą, i życiem a nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Niego. Dlatego widzimy w Eucharystii tę drogę prowadzącą do Ojca, do pełni miłości, wolności i szczęścia.

 

Homilia z 8:00 - Garwolin

Homilia z 19:15 - Warszawa

Dzisiejsze czytania: I msza: Hi 19,1.23-27a; Ps 27,1.4.7.8b.9a.13-14; 1 Kor 15,20-24a.25-28; Ap 1,5-6; Łk 23,44-46.50.52-53;24,1-6a; II msza: Dn 12,1-3; Ps 42,2-3.5; Ps 43,3-4; Rz 6,3-9; J 3,16; J 11,32-45; III msza: Mdr 3,1-6.9; Ps 103,8,10.13-18; 2 Kor 4,14--5,1; J 6,40; J 14,1-6

 

A o tematyce dzisiejszego wspomnienia można poczytać w notkach:

*. Skąd w Kościele Dzień Zaduszny
*. ks. Tomasz Jaklewicz - Dzień Zaduszny

 

 

 
   Inspirujące rozważanie:

   Niedzielne rozważania z "Gościa Niedzielnego"

   Lectio divina i homilia na stronie biblista.pl

   Stacja7.pl - Jutro niedziela

   ks. Wojciech Węgrzyniak - medytacja

  ks. Tomasz Jaklewicz - Bezsilna i silna

 

 

  "(...) Tradycja Kościoła zawsze zachęcała do modlitwy za zmarłych, w szczególności przez ofiarowanie za nich celebry eucharystycznej: jest ona najlepszą pomocą duchową, jaką możemy dać ich duszom, zwłaszcza tym najbardziej opuszczonym. Podstawą modlitwy za zmarłych jest komunia Ciała Mistycznego. (...)

Pamięć i modlitwa za zmarłych, troska o ich groby są świadectwem ufnej nadziei, zakorzenionej w przekonaniu, że do śmierci nie należy ostatnie słowo o ludzkim losie, człowiek bowiem jest przeznaczony do życia bez granic, które ma swoje korzenie i swoje wypełnienie w Bogu".

 pp. Franciszek, Anioł Pański 2.11.2014

    

   

 

    Ubogacające komentarze:

 

Liturgia dnia


Parafia św. Anny w Piasecznie

Sł. Boży ks. Kard. Stefan Wyszyński

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Biblia

Bądź za życiem!

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
6491197

 Copyright © 2020 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].