Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Duchowe zamyślenie: XXXI Niedziela Zwykła (3.11.2013) Rok "C"

Kiedy słyszymy Ewangelię o Zacheuszu i jego wyczynach wspinaczkowych możemy zapytać sami siebie: czy i ja chcę zobaczyć Jezusa i czy jestem gotów pokonać przeciwności (może ograniczenia), które mi w tym przeszkadzają? Ale zasadnicze pytanie nadal pozostaje: czy chcę zobaczyć? Piękno dzisiejszej Ewangelii to pewność, że Jezus nie jest obojętny na nasze pragnienie spotkania z Nim.

Dlaczego Zacheusz - ten zakompleksiony grzesznik - chciał zobaczyć Jezusa? Bo o Nim słyszał - chwile wcześniej mamy opis jak Jezus uzdrowił niewidomego, na którego uzdrowienie już nikt nie liczył. Zacheusz był ciekawy a być może wierzył, że Jezus może odmienić Jego życie (bo może wszyscy już go skreślili). Pewne jest, że Jezus go zaskoczył - zbawienie stało się udziałem jego domu (jego serca). Oto prawdziwy owoc nawrócenia - przemiana wnętrza. Dlatego może świece, które zapala się na poświęcenie kościoła (umieszczone na filarach) nazywają się zacheuszki. Przyjęta wiara, czyli spotkanie z Panem, przemienia wnętrze. "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego, każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne." - przypomina nam antyfona przed Ewangelią. No właśnie - jakie są te moje pragnienia? I co przeszkadza mi "zobaczyć Jezusa"? Czy za dzisiejszym psalmem chcę spotkać Pana: łagodnego, miłosiernego, nieskorego do gniewu i bardzo łaskawego, dobrego dla wszystkich, wiernego we wszystkich swoich słowach, podtrzymującego wszystkich, którzy upadają i podnoszącego wszystkich zgnębionych. Pan zwraca się do nas po imieniu. Tomaszu - zejdź prędko - bo dziś chcę odwiedzić twój dom. DZIŚ jest czas działania Pana.

 

homilia z 19:15 :) - powiem "nareszcie", bo przez ostatnie tygodnie nie było okazji nagrać,
mam nadzieję, że nie jest tragicznie :P choć wyszło dłużej
Dzisiejsze czytania: Mdr 11,22-12,2; Ps 145,1-2.8-11.13-14; 2 Tes 1,11-2,2; J 3,16; Łk 19,1-10

 

Ubogacające komentarz:

 

 

 

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Sł. Boży ks. Kard. Stefan Wyszyński

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Biblia

Bądź za życiem!

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
6931653

 Copyright © 2020 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].