Bóg, Honor, Ojczyzna!
"Dzisiaj cieszymy się z odzyskanej wolności, ale wolności nie można tylko posiadać i używać. Trzeba ją stale zdobywać przez prawdę. Wolność kryje w sobie dojrzałą odpowiedzialność ludzkich sumień, która z tej prawdy wynika. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub fałszywego, pozornego".
- św. Jan Paweł II
Od urodzenia dumny z pochodzenia.
Dziś obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzy słowa (Bóg, Honor, Ojczyzna), trzy fundamentalne postawy. Nadal ważne, nadal aktualne, nadal niezbędne. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę, za ich rodziny i przyjaciół. Dziękczynienie Panu Bogu za dar wolności Ojczyzny w tym roku ma wyjątkowy charakter i wyjątkowe znaczenie. Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami! Boże, dziękujemy Ci za wolną Polskę!
[Modlitwy za Ojczyznę, za Polskę]
"To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! [...] Zbyt długo niszczono! Trzeba intensywnie odbudowywać! Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!".
- św. Jan Paweł II
"Nie oglądajmy się na wszystkie strony. Nie chciejmy żywić całego świata, nie chciejmy ratować wszystkich. Chciejmy patrzeć w ziemię ojczystą, na której wspierając się, patrzymy ku niebu. Chciejmy pomagać naszym braciom, żywić polskie dzieci, służyć im i tutaj przede wszystkim wypełniać swoje zadanie – aby nie ulec pokusie „zbawiania świata” kosztem własnej ojczyzny. Przypomina mi się tak wspaniale przedstawiony w powieści Gołubiewa „Bolesław Chrobry” i Parnickiego „Srebrne orły” fragment. Oto cesarz Otto III kusi Bolesława Chrobrego, czyni go patrycjuszem rzymskim i chce go ściągnąć do Rzymu. Ale król nie dał się wyciągnąć z Polski, z ubogiego Gniezna, na forum rzymskie. Został w swoim kraju, bo był przekonany, że jego zadanie jest tutaj. Naprzód umocnić musi swoją ojczyznę, a gdy to zrobi, pomyśli o innych, o sąsiadach. Niestety, u nas dzieje się trochę inaczej – „zbawia” się cały świat, kosztem Polski. To jest zakłócenie ładu społecznego, które musi być co tchu naprawione, jeżeli nasza Ojczyzna ma przetrwać w pokoju, w zgodnym współżyciu i współpracy, jeżeli ma osiągać upragniony ład gospodarczy. Nieszczęściem jest zajmowanie się całym światem kosztem własnej Ojczyzny."
Na podstawie: bł. Kard. Stefan Wyszyński, Przemówienie do kapłanów, 1976
"Z przeszłości naszej możemy czerpać ostrzeżenie na przyszłość. Ziemi ojczystej zawsze trzeba bronić, a bronić jej można wtedy, gdy tkwimy w niej korzeniami jak drzewa".
- bł. Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, "Jedna jest Polska".
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 101 gości oraz 0 użytkowników.
![]() |
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
||||||
![]() |
![]() |