Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Wielki czas świętowania braterskiej miłości

 

[Wskazania ks. Blachnickiego na Triduum Paschalne]

 

 

W jednym z komentarzy na fb wyczytałem taką myśl:

"W Mszale w liturgii Wielkiego Czwartku zapisano: „Najśw. Sakrament przenosi się w procesji na miejsce przechowania przygotowane w odpowiednio ozdobionej kaplicy.”  Nie jest to ciemnica (areszt, więzienie), a miejsce adoracji i modlitwy. Czuwamy bowiem w postawie uczniów zaproszonych do ogrodu oliwnego. Dopiero po modlitwie w ogrodzie Jezus został pojmany, a później osądzony.

W liturgii wielkoczwartkowej w Mszale jest wyraźnie wskazane (chyba jedyny raz w takim przypadku) o czym powinna traktować homilia: „W homilii należy wyjaśnić główne tajemnice, które się wspomina w tej Mszy św., a mianowicie: ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa oraz Chrystusowe przykazanie braterskiej miłości.” To są główne treści Wielkiego Czwartku.
Zatem sprawą naturalną wydaje się, że na wzór Mistrza również ojcowie w domach mogą usługiwać swoim żonom, dzieciom i innym domownikom przygotowując tego dnia kolację (agapę, rozpoczynającą się modlitwą i spożywaną w uroczysty sposób). Po posiłku można wrócić na wieczorną adorację w kościele. Do czego ks. Blachnicki zachęcał. Post ścisły jest w Wielki Piątek, a post paschalny trwa aż do wigilii paschalnej, ale ani jeden ani drugi nie obejmuje Wielkiego Czwartku".

"Chrystusowe przykazanie braterskiej miłości" - warto przypomnieć ten wymiar przeżywania Wielkiego Czwartku.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Odwiedza nas 50 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
8060307
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.