Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

3 maja - 2 maja - a co za różnica?

Niczym niezwykłym jest, że istnieje hierarchia świąt i uroczystości liturgicznych. Wszystko jest czytelnie ujęte w Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych. Czyli jeżeli nakładają się dwie uroczystości, to świętuje się tą "wyżej" a inna uroczystość przechodzi na pierwszy wolny dzień.  Wyjątkową sytuację mamy w tym roku. 3 maja 2020 liturgicznie świętujemy IV Niedzielę Wielkanocną, a co z tego wynika, ta niedziela "wybiła" uroczystość Maryi Królowej Polski na inny termin, czyli na 4 maja. Niedziela wielkanocna to pkt 2 w normach pierwszeństwa, a uroczystość maryjna pkt 3. Episkopat prosił, aby wyjątkowo w tym roku ta uroczystość była obchodzona w sobotę 2 maja. Tyle tła, bo nie o tym notka. Moje notki to głośne zadziwienia nad zastałą rzeczywistością.

Niby wszystko jasne - co i kiedy świętujemy. A tu słyszę, że poszły znane mi osoby na niedzielną Mszę św. do pewnej pobliskiej parafii, nastawione na Niedzielę Dobrego Pasterza, a tam niespodzianka, formularz z Królowej Polski. Ktoś powie - szczegół. Ja mówię (bez osądu): głupota, niedouczenie, pycha, nieposłuszeństwo, ... no i zabrakło słów. I zamiast świętować chwałę Maryi, pleban świętuje swoją pychę i odbiera Maryi cześć, odrzucając zamysł Kościoła i umniejszając świętowanie zmartwychwstania Jezusa. A Kościół widzi Maryję w świetle dzieła zbawczego Jezusa - nigdy inaczej. W takiej sytuacji aż prosiłoby się o jakąś pouczającą karę. Taką apelującą do mądrości - może kara finansowa, dyscyplinarna lub ciężka pokuta.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

* Dla oazowiczów: Trwamy w przygotowaniu na świętowanie 100-lecia urodzin ks. Franciszka Blachnickiego ( 24 marca 2021) oraz dziękujemy za życie ks. Wojciecha Danielskiego, którego 35 rocznicę śmierci (24 grudnia 2020) niedawno obchodziliśmy.

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Rok Św. Jakuba

Bądź za życiem!

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Kurs dla narzeczonych

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7137895

 Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].