Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego w obecnej sytuacji zachęcamy ...

W komunikacie KEP czytamy "przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego w obecnej sytuacji zachęcamy" ... co u niektórych - mówiąc klasykiem - uruchamia postawę "a więc wojna" ... pomimo, że dalej w tym samym punkcie czytamy "w tym celu należy wyciągnąć przed siebie dwie dłonie ułożone jedna na drugiej i spożyć Ciało Pańskie przed kapłanem, osoby przyjmujące Komunię św. na rękę powinny podchodzić jako pierwsze a dopiero po nich, ci którzy chcą przyjąć Eucharystię do ust;"

Cała ta sytuacja jest - wg mnie - jedną wielką lekcją pokory. Zamiast okopywać się po jednej lub drugiej stronie sporu, który na sztandar stawiają hasła: "wyłącznie", "profanacja", "mordercy" (ten ostatni to słaby argument, no ale że użyty na naszej stronie to cytuję), warto pytać się o dobro. Bez opowiadania się po stronie przysłowiowych redaktorów Szymonów czy Wojciechów, czy też innych mniej lub bardziej znanych proroków-celebrytów fb-yt - apel o rozsądek oraz miłość w prawdzie - na wagę złota.

W necie wiele jest teologicznego szumu. Nie każde literki - w tym również moje - są natchnione. Zazwyczaj prawdę poznaje się po owocach, a te są od Ducha Świętego i nazywają się miłość, radość, pokój ... Trzeba w tym szumie dostroić swój duchowy odbiornik, czy takie a nie inne przekonanie, prowadzi do autentycznego dobra. Ja np. widzę, że internetowe potyczki na racje i pół-racje nie prowadzą do dobra - a raczej po pomówień, osądów, słów raniących, nie ewangelicznych. Prawo - nawet najlepsze - nie wypełnione obecnością Boga - zwyczajnie nie działa. Szukam dobrych słów - ale z tym trudniej. Kiedyś było łatwiej. Dziś herezje np. monofizytyzm, pelagianizm, fideizm, ... a nawet arianizm czy nestorianizm (co najbardziej zaskakuje) chowają się w sposobie myślenia bardziej niż w słowach. Tylko od czasu do czasu jakieś stwierdzenie ją zasugeruje. Tym bardziej trzeba nam - choć to zabrzmi dziwnie - prawdziwej prawdy. Tej Prawdy osobowej, bo tylko wtedy mamy pewność, że jest też Droga i Życie. Ten czas to chyba szczególniejsze wezwanie do przyzywania Ducha Świętego.

W temacie warty zauważenia głos: ks. Wojciech Węgrzyniak - Eucharystia na drugim planie oraz Prawo i koronawirus.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Liturgia dnia


Parafia św. Anny w Piasecznie

Sł. Boży ks. Kard. Stefan Wyszyński

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Biblia

Bądź za życiem!

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
6251185

 Copyright © 2020 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].