Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego w obecnej sytuacji zachęcamy ...

W komunikacie KEP czytamy "przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego w obecnej sytuacji zachęcamy" ... co u niektórych - mówiąc klasykiem - uruchamia postawę "a więc wojna" ... pomimo, że dalej w tym samym punkcie czytamy "w tym celu należy wyciągnąć przed siebie dwie dłonie ułożone jedna na drugiej i spożyć Ciało Pańskie przed kapłanem, osoby przyjmujące Komunię św. na rękę powinny podchodzić jako pierwsze a dopiero po nich, ci którzy chcą przyjąć Eucharystię do ust;"

Cała ta sytuacja jest - wg mnie - jedną wielką lekcją pokory. Zamiast okopywać się po jednej lub drugiej stronie sporu, który na sztandar stawiają hasła: "wyłącznie", "profanacja", "mordercy" (ten ostatni to słaby argument, no ale że użyty na naszej stronie to cytuję), warto pytać się o dobro. Bez opowiadania się po stronie przysłowiowych redaktorów Szymonów czy Wojciechów, czy też innych mniej lub bardziej znanych proroków-celebrytów fb-yt - apel o rozsądek oraz miłość w prawdzie - na wagę złota.

W necie wiele jest teologicznego szumu. Nie każde literki - w tym również moje - są natchnione. Zazwyczaj prawdę poznaje się po owocach, a te są od Ducha Świętego i nazywają się miłość, radość, pokój ... Trzeba w tym szumie dostroić swój duchowy odbiornik, czy takie a nie inne przekonanie, prowadzi do autentycznego dobra. Ja np. widzę, że internetowe potyczki na racje i pół-racje nie prowadzą do dobra - a raczej po pomówień, osądów, słów raniących, nie ewangelicznych. Prawo - nawet najlepsze - nie wypełnione obecnością Boga - zwyczajnie nie działa. Szukam dobrych słów - ale z tym trudniej. Kiedyś było łatwiej. Dziś herezje np. monofizytyzm, pelagianizm, fideizm, ... a nawet arianizm czy nestorianizm (co najbardziej zaskakuje) chowają się w sposobie myślenia bardziej niż w słowach. Tylko od czasu do czasu jakieś stwierdzenie ją zasugeruje. Tym bardziej trzeba nam - choć to zabrzmi dziwnie - prawdziwej prawdy. Tej Prawdy osobowej, bo tylko wtedy mamy pewność, że jest też Droga i Życie. Ten czas to chyba szczególniejsze wezwanie do przyzywania Ducha Świętego.

W temacie warty zauważenia głos: ks. Wojciech Węgrzyniak - Eucharystia na drugim planie oraz Prawo i koronawirus. Cenna jest też wyważona zachęta abp. Rysia - "Przypominam o możliwości przyjmowania Komunii św. na rękę, co w obecnej nadzwyczajnej sytuacji może być, zwłaszcza w przypadku osób chorych czy narażonych na zarażenie, konieczną formą miłości bliźniego. Wiem, że dla niektórych osób może to stanowić duchową trudność, ale pamiętajmy, że to miłość jest ostatecznym wypełnieniem każdego prawa i to ona każe nam zadbać o dobro i zdrowie osób, z którymi łączy nas wspólnota liturgiczna".

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Liturgia dnia


Parafia św. Anny w Piasecznie

Sł. Boży ks. Kard. Stefan Wyszyński

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Biblia

Bądź za życiem!

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
6527482

 Copyright © 2020 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].