Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Otrzaskany ze świętością

Mówi się, że największym niebezpieczeństwem jest otrzaskać się ze świętością. Kiedy to co nieskończone i niepojęte staje się dla nas banalne. Stajemy się nieczuli na obecność Boga. Dlatego bojaźń Boża jest tym darem Ducha Świętego, o który powinniśmy prosić, aby nie lekceważyć Boga i Jego darów. Ostatnio uzmysłowiły mi to zagrożenie trzy obrazy.

 

Pierwszy. Msza w Boże Ciało. Ksiądz proboszcz mówi dobre i duchowe kazanie. Gościnna zakrystia sąsiadów. Dwóch starszych panów, chyba dla kamuflażu przebranych w komże,  gada w najlepsze. Widać ich głoszone słowo nie dotyczy (a na pewno nie dotyka), oni służą do Mszy, a teraz jest przerwa, bo to przecież kazanie. Raz dyskretnie zwrócona uwaga, drugi raz, trzecia nie dyskretna "cichoooo" . I jak tu doświadczyć mocy Bożej?

Obraz drugi. Po rozdzielanej Komunii widzę, że na patenie jest dużo partykuł Najświeższego Sakramentu. Przynoszę do ołtarza i delikatnie zgarniam do cyborium. I słyszę głos zniecierpliwionego kapłana: "to do puszki?". Ktoś powie "szczegół semantyczny", "łapanie za słówka". Ale jeśli wierzymy, że w każdej cząstkę jest nieskończony i pełen majestatu Pan wszechświata, to nie chodzi tu o słowa. A czemu nie mam uwielbiać tego daru życia wyrażonego w tej cząstce? Modlić się? Okazać szacunek? Jak poczęte dziecko, znak świętości.  

Obraz trzeci. Nabożeństwo czerwcowe zaraz po mszy. Kapłan nie odstawia z ołtarza ani mszału, ani ampułki, ani kielicha. Usuwa tylko na boki ołtarza. I tak w bałaganu wystawia Najświętszy Sakrament. Leń, głupiec? Nie wiem, nie osądzam. Ale liturgicznie znak fatalny.   

Możemy otrzaskać się ze świętością. Może dlatego tak mało jej w nas i tak wiele jest dla nas niewykonalne.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Liturgia dnia

Pray for peace!

 

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Bądź za życiem!

Biblia

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
4235108

 Copyright © 2018 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].