Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Dobra diagnoza jest punktem wyjścia dla skutecznego leczenia.

Tak szybko, żeby nie zgubić linka. Media lubują się w takich newsach, kiedy papież Franciszek coś tam "mocno" powiedział. Nawet katolickie portale przejmują ten sposób mówienia (co mnie osobiście drażni) i piszą "Papież ostro do XYZ". Tak jakby rola ojca było strofowanie dzieci a nie rady wynikające z miłości i troski. To do sedna.

Ostatnio (22 grudnia) papież zwrócił się do Kurii Rzymskiej ostrzegając przed chorobami ducha, które trudno pogodzić z Ewangelią. Niektóre media podchwyciły narrację i uraczyły nas komentarzami typu: "Papież wylicza 15 głównych grzechów biskupów" (onet) czy "15 chorób Kurii i Kościoła według Franciszka" (deon); "Papieski katalog "chorób" Kurii i Kościoła" (fronda); "Papież o chorobach hierarchii: patologia władzy, "duchowy Alzheimer"" (wyborcza); "Duchowy Alzheimer, terroryzm plotek, próżność. Papież wylicza choroby hierarchii" (TVN24). Oczywiście musi tez w tekście pojawić się "papież ostro do ...". No bo przecież nie można było napisać zwyczajnie "Od duchowego Alzheimera po „terroryzm plotek”" lub "Papieski rachunek sumienia dla Kurii Rzymskiej". Myślę, że uważny czytelnik zobaczy, że nie tylko media "świeckie" lubują się w wyszukanych nagłówkach. Niby ta sama notka (relacja) a nadany kontekst przez tytuł newsa zupełnie inaczej orientuje papieską wypowiedź.

 A co tak naprawdę powiedział papież? Wystarczy troszkę poszperać w sieci i odwiedzić strony np. "http://www.diecezja.waw.pl/3878" lub "Pełny tekst 15 chorób wg Franciszka"  czy wspomnianą wcześniej notkę KAI. W tym tekście papież świetnie zobrazował nie tylko choroby grożące kurialistom czy dostojnikom, ale każdemu, kto zagubi, że nasza wielkość jest zawsze na wzór Jezusa, a więc jest związana z miłością, służbą i krzyżem. Wcześnie i dobrze zdiagnozowana choroba jest łatwiejsza do wyleczenia. Nie trzeba się wtedy męczyć z powikłaniami. Myślę, że tekst jest jak najbardziej użyteczny również dla nie-biskupów. Pasuje nawet do polityków czy dziennikarzy. I nie wystarczy tu się przerzucać odpowiedzialnością, że od bp wymaga się więcej (co jest zresztą racją). Trzeba się wystrzegać tych chorób, bo ich powikłania są niezwykle uciążliwe.

A czego dotyczą te przekłamania? Zazwyczaj właśnie kontekstu prowadzącego do uogólnień. Np. zamiast mówić wyłącznie o Kurii przenosimy na wszystkich biskupów (i zaraz zaczynamy myśleć o tych z naszego podwórka). Deonowe i frondowe dodanie "Kościoła" bardzo łatwo prowadzi do wspomnianych uogólnień typu "wszyscy". Szczególnie porywają wyłuskane takie słowa jak terroryzm czy próżność. Sam Franciszek słusznie zauważa, że współczesne największe grzechy mediów to: dezinformacja, kalumnie, zniesławienie (warto sięgnąć do całego przemówienia papieża do mediów - wystarczy wpisać te trzy słowa w google).

Bo przecież ostrzeganie przed chorobą to nie to samo co ogłoszenie epidemii. W tym kontekście zgadzam się z przemyśleniami "Andrzeja Macury - No to róbmy ten rachunek sumienia". Patrząc na tytuły artykułów mam jednak wrażenie, że dla wielu mediów objawy choroby czy epidemia to wszystko i to samo - ważna jest panika, szok i niedowierzanie.

Co zatem można życzyć? Zdrowia, zdrowia, zdrowia! :) Oczywiście zdrowia duchowego w pierwszej kolejności. A z dobrych terapii polecam Eucharystię, modlitwę, Pismo Święte, dzieła miłosierdzia, ...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Liturgia dnia

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Sł. Boży ks. Kard. Stefan Wyszyński

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Biblia

Bądź za życiem!

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 491 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
6754064

 Copyright © 2020 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].