Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

męka + śmierć + zmartwychwstanie = Triduum Paschalne

Jakoś niestety utarło się, że świętowanie Wielkanocy zaczyna się w Niedzielę Zmartwychwstania i to jeszcze od procesji rezurekcyjnej. Dlatego niestety Wielki Piątek i Wielka Sobota przez wielu traktowana jest jako czas przygotowania do świąt (tak też postrzegane jest błogosławieństwo święconek). A tu właśnie czas Świętego Triduum jest tym Świętem nad świętami do którego się przygotowujemy. No bo jak świętować wybawienie od konieczności śmierci, jeśli sam prawdy o wyzwoleniu nie przeżyłem. Aby życzyć "radosnego Alleluja" trzeba mieć powód do radości. Nie wystarczy przyjść ze święconką, bo to co w niej przynosimy jest symbolem tego, co ma stać się naszym udziałem w czasie liturgii.

Dlatego w wielkoczwartkowy wieczór zachwyć się obecnością Pana w Najświętszym Sakramencie, ale też przeżyj niepokój, kiedy zabiorą Pana. W Wielki Piątek stań pod krzyżem i doświadcz ogromu Bożego Miłosierdzia, ale poczuj pytanie "co teraz", kiedy Pasterz - źródło życia - odejdzie. Przyprowadź na Golgotę wszystkich, którym trudno ci wybaczyć lub ich kochać i ucz się miłości od Jezusa. Pomyśl o tych, którzy nie odczuwają dyskomfortu duchowego z powodu śmierci Jezusa w ich życiu. W Wielką Sobotę z utęsknieniem wyczekuj zwycięskiej nocy - tak, aby w liturgii Wigilii Paschalnej (najważniejszej ze wszystkich) odnowić swoje przymierze chrzcielne - narodzić się na nowo. Ważna jest świąteczna spowiedź, ale jeszcze lepiej, aby dokonało się autentyczne świąteczne nawrócenie. Bo nie po to Jezus umarł i zmartwychwstał, abym miał życie w sobie tylko przez kilka dni po świętach. Czy nie lepiej świętować dłużej - żyć świątecznie. Żyć święcie, czyli - dla chrześcijanina - normalnie.

Właśnie dlatego spowiadamy się wcześniej - przed świętami - a nie dopiero w sobotę szukamy czynnego konfesjonału. Osobiście uważam spowiadanie w Triduum za niewychowawcze. Nie po to Kościół przypisał odpust zupełny za publiczne odśpiewanie "Sław języku tajemnice" oraz za "adorację krzyża", żeby już w Wielki Czwartek czy Piątek być w stanie łaski uświęcającej.

Niech na nowo zachwyci Cię chwała Pana (Alleluja znaczy chwalmy Pana). Dobrych, owocnych i pełnych autentycznych spotkań z Panem świąt.

Zobacz też notkę z 2013 roku: "Święte Triduum Paschalne 2013" oraz "Triduum Paschalne".
ps. miło jak moje odczucia podejmują w swoich artykułach światlejsi ;) znaczy, że nie jest ze mną tak do końca źle :D

 

bp Grzegorz Ryś: Liturgia Paschy to nie teatr

ks. Włodzimierz Lewandowski: Co z Wielką Niedzielą?

 

Wprowadzenie ks. Michał Orlicki (DA św. Anna - Warszawa).

 

Warto poczytać, np. "Kamil Miśtal - Zarys przebiegu celebracji Triduum Paschalnego z uwzględnieniem nadużyć i błędów liturgicznych" (pdf); "Łukasz Wolański - Celebracje liturgiczne w trakcie Triduum – najczęstsze błędy i zaniedbania." (html).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Odwiedza nas 66 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
8147283
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.