Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Fragment książki "Wiara i przyszłość" Benedykta XVI

"Z dzisiejszego kryzysu także i tym razem, wyłoni się jutro Kościół, który wiele stracił. Będzie mały, w dużym stopniu zaczynać będzie musiał zupełnie od nowa. Nie będzie mógł już prowadzić wielu dzieł, które powstały w czasach wysokiej koniunktury. Wraz ze zmniejszeniem liczby członków straci wiele przywilejów w społeczeństwie. W o wiele większym niż dotychczas stopniu stanie się zbiorowością, do której wstęp będzie jedynie wynikiem decyzji zainteresowanego. Jako zbiorowość mała będzie bardziej wymagać inicjatywy swych członków. Uzna również nowe formy swego urzędu, a chrześcijanom posiadającym powołanie nie odmówi święceń kapłańskich. W wielu mniejszych grupach wiernych lub w grupach społecznie ze sobą związanych spełniać się będzie w ten sposób normalna praca duszpasterska. Prócz tego, tak jak dotychczas, niezbędny będzie główny kapłan z urzędu. Ale przy wszystkich tych przypuszczalnych zmianach Kościół odnajdzie znów swą istotę w tym, co zawsze było jego treścią, w wierze w Boga w Trójcy Jedynego, w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, w pomoc ducha aż do końca. W wierze i modlitwie odnajdzie znów swą istotę i pojmie znowu sakramenty jako służbę Bożą, a nie jako problem ukształtowania liturgii.

Będzie to Kościół skierowany do wewnątrz, który nie obstaje przy swym politycznym mandacie i z lewicą flirtuje równie niewiele co z prawicą. Będzie to dla niego trudne. Proces krystalizowania i oczyszczania będzie go również kosztował wiele sił. Uczyni to go ubogim, pozwoli stać się Kościołem maluczkich. Proces ten będzie tym bardziej trudny, że rozstać się przyjdzie zarówno z sekciarską ograniczonością, jak i z pyszałkowatą samowolą. Można przewidzieć, że wszystko to wymagać będzie czasu. Proces ten będzie długi i męczący, tak jak bardzo daleka była przecież droga od fałszywego progresizmu u schyłku rewolucji francuskiej, progresizmu, w którym również wśród biskupów uchodziły za elegancję drwiny z dogmatów, a nawet dawano do zrozumienia, że istnienia Boga nie uważa się za pewne — do odnowy w XIX wieku. Ale po próbie, jaką będzie to rozdzielenie się, ze skierowanego do wewnątrz i uproszczonego Kościoła popłynie wielka siła. Albowiem ludzie całkowicie zaplanowanego świata będą niewypowiedzianie samotni. Jeśli Bóg wymknie się im zupełnie, doświadczą swego całkowitego straszliwego ubóstwa. Odkryją, że mała zbiorowość wierzących jest czymś całkiem nowym. Jako nadzieja, która jest im bliska, jako odpowiedź, o którą w ukryciu wciąż zapytywali. Tak więc wydaje mi się pewne, że przed Kościołem stoją czasy bardzo ciężkie. Jego właściwy kryzys jeszcze się prawie nie rozpoczął. Należy liczyć się z poważnymi wstrząsami. Jestem jednak również zupełnie pewny tego, co pozostanie na końcu: nie Kościół kultu politycznego, który już u Gobela okazał się niewypałem, lecz Kościół wiary. Nigdy już pewnie nie będzie on taką panującą nad społeczeństwem siłą, jaką był do niedawna. Rozkwitnie jednak na nowo i ukaże się ludziom jako ojczyzna, która daje im życie i nadzieję aż poza śmierć."

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Liturgia dnia

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Sł. Boży ks. Kard. Stefan Wyszyński

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Biblia

Bądź za życiem!

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
6764095

 Copyright © 2020 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].