Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)


Adwent 2019

"W tekstach liturgicznych Adwentu dość często spotykamy te słowa: „Radujcie się, bo Pan jest blisko". Pan jest blisko ze swoim królestwem, w którym odnajdujemy swoją prawdziwą wolność, dostępujemy wybawienia. Wolność, wybawienie, to dar czasów mesjańskich, dar, który przyniesie Chrystus. Ale my uzyskujemy go już teraz. Nie będzie on naszym udziałem dopiero wtedy, kiedy Chrystus przyjdzie po raz drugi, kiedy zakróluje i usunie wszelkie zło z naszego życia. Już teraz możemy spotkać Chrystusa, który przynosi nam wyzwolenie i już teraz możemy w Nim odnaleźć swoją wolność."

ks. Franciszek Blachnicki

 

 

Adwent to oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa (paruzja), a także czas radosnego i pełnego nadziei oczekiwania na świętowanie Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Słowo "adwent" znaczy przyjście. Wskazuje ono na przyjście wcielonego Syna Bożego na ziemię oraz na Jego powtórne przyjście w chwale, jak również Jego przychodzenie do nas w sakramentach, szczególnie w Eucharystii.  "Adwentem" - oczekiwaniem na Jezusa Chrystusa - jest całe życie chrześcijanina.  Jakie znaczenie ma dla mnie Adwent? Na co czekam? Do czego się przygotowuję?

Kluczem do przeżywania Adwentu jest znalezienie właściwej harmonii między oczekiwaniem na Jego przyjście a odkrywaniem Jego obecności. Oczekiwanie jest potrzebne dla naszego nawrócenia, wzrastania, tęsknoty, która wzmaga miłość.

"W tym okresie Adwentu jesteśmy wezwani do rozszerzenia horyzontu swego serca, by dać się zaskoczyć przez życie, które codziennie przedstawia nam swoje nowości. Aby to uczynić, należy nauczyć się niezależności od naszych zabezpieczeń, naszych utrwalonych schematów, ponieważ Pan przychodzi w godzinie, której sobie nie wyobrażamy, przychodzi, aby nas wprowadzić w wymiar piękniejszy i większy." - powiedział papież w trakcie rozważań po Anioł Pański 27.11.2016. Warto zatem skorzystać z tego czasu oczekiwania ale i czujności. „Adwent jest właściwym okresem, by przyjąć przybycie Jezusa, który przychodzi jako posłaniec pokoju, by wskazać nam drogi Boga” – wskazał Ojciec Święty 01.12.2019 r.

Na dobry początek modlitwa na rozpoczęcie adwentu (ze starego modlitewnika).

  

 Wraz z początkiem Adwentu, w niedzielę 1 grudnia, w Kościele w Polsce rozpoczął się nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski przygotowała Program Duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce. Tegoroczny program wpisuje się w nowy trzyletni cykl na lata 2019-2022 zatytułowany "Eucharystia daje życie" poświęcony sakramentowi Eucharystii. W pierwszym roku (2019/2020) rozważać będziemy temat "Wielka tajemnica wiary". Informacje można znaleźć na stronie internetowej sekretariatu Komisji Duszpasterstwa KEP: http://duszpasterstwo.episkopat.pl/

 

 ZNAK: Adwentowy kalendarz i adwentowy wieniec 

Przygotuj swój oryginalny - wyjątkowy kalendarz - tyle ile dni do Bożego Narodzenia - tyle codziennych zadań (szans). Zadanie otwieramy wieczorem dnia poprzedzającego w czasie wieczornej modlitwy. Możliwe zadania: "Pomyśl o tym co masz. Zrób listę 10 rzeczy, za które jesteś wdzięczny", "Wyręcz dziś kogoś w codziennych obowiązkach", "Znajdź kogoś, komu możesz pomóc. I pomóż", itp. Warto pomyśleć o takim kalendarzu, który będzie pomagał rodzinnie przeżyć adwent.  Na facebookowej stronie Ruchu Światło-Życie można śledzić oazowy kalendarz adwentowy.

Miejscem adwentowej modlitwy uczyń adwentowy wieniec. 

 

 

 

Adwent w internetach:
Tradycyjnie internet oferuje kilka pomocy

 

1. Rekolekcje franciszkanów:

„Starszy syn marnotrawny”, które będzie można oglądać na stronie https://franciszkanie.tv/ w poniedziałki, środy i czwartki od 2 grudnia. Rekolekcje prowadzi o. Mateusz Stachowski.

 

 

2. Rekolekcje "Ogrody" - o. Adam Szustak i portal Stacja7.pl

Zapraszamy do Ogrodu na rekolekcje o cudownych owocach Ducha Świętego! Czyli historie o tym, co rodzi się w człowieku jako owoc przebywania z Bogiem. Zapraszamy w poniedziałki, środy i piątki.

https://www.youtube.com/user/Langustanapalmie/

 

 

 

3. Rekolekcje adwentowe "w Oczekiwaniu" - ks. Michał Olszewski SCJ i o. Michał Legan OSPPE 

http://profeto.pl/autor/profetotv-

Czas Adwentu to czas wyjątkowego oczekiwania... Oczekiwania na narodzonego Jezusa... Na tą największą Miłość. Zapraszamy Was na rekolekcje, podczas których spotkamy się z kobietami Starego Testamentu, żeby dotrzeć z nimi do Betlejem. Znajdźcie czas i posłuchajcie. Zapraszamy!

 

 

 

4. Rekolekcje adwentowe u dominikanów - Poczekalnia

https://www.youtube.com/ i https://dominikanie.pl/

Poczekalnia to przedziwne miejsce, które wyrywa nas z codzienności i zmusza do wejścia do trochę innego świata — gdzie czas płynie wolniej, pojawia się miejsce na bycie tu i teraz, wejrzenie w głąb siebie czy wejście w nowe relacje. Nasz adwentowa Poczekalnia to przestrzeń, w której spotkasz dwóch zakonników o. Tomasza Nowaka i br. Szymona Janowskiego, którzy codziennie w czasie Adwentu będą stawiać jedno pytanie. Czy warto siedzieć w poczekalni? Usiądź, posłuchaj, poszukaj odpowiedzi.

 

 

 

 

4. Kalendarz adwentowy gosc.pl - przejdźmy razem tę drogę!

https://www.gosc.pl/

Redakcja przygotowała dla nas szczególne treści na każdy dzień Adwentu. Teksty, materiały video, codzienne postanowienia i quiz o prymasie Wyszyńskim. Gorąco zachęcam do klikania i czerpania codziennych adwentowych treści:

  • Inspirujące myśli kard. Stefana Wyszyńskiego
  • Zadanie specjalne na każdy dzień Adwentu
  • Codziennie quiz z wiedzy o życiu kard. Wyszyńskiego
  • Konkursy z nagrodami (do wygrania m.in. miesięczna prenumerata e-wydania „Gościa Niedzielnego”, kalendarz książkowy „Gościa” na rok 2020, niespodzianki książkowe)
  • Wideo: „Na co czekamy?” – świadectwa dziennikarzy Instytutu Gość Media („Gość Niedzielny”, „Mały Gość”, Gosc.pl, Wiara.pl. Radio eM).

 

https://www.youtube.com/channel/UCV56nD7Q1HKeG4NWNjy8WAA/videos

 

 

 

 

 

Czym jest dla mnie Adwent?

 

Okres Adwentu to czas oczekiwania i przygotowania. Z jednej strony mamy perspektywę Bożego Narodzenia, z drugiej - ponownego przyjścia Pana. Adwent przypomina, że jesteśmy ludźmi oczekującymi - podkreśla ks. Sławomir Sosnowski

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Liturgia dnia

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp


Parafia św. Anny w Piasecznie

Sł. Boży ks. Kard. Stefan Wyszyński

 

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)

Biblia

Bądź za życiem!

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Dowiedz się! Co oznacza ΦΩΣ-ΖΩΗ? Czym jest Ruch "Światło-Życie"

oraz jego gałąź rodzinna Domowy Kościół

a także dzieło Krucjata Wyzwolenia Człowieka ?

 Ks. Franciszek Blachnicki
 

 Ks. Wojciech Danielski

    

Odwiedza nas 61 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
6604205

 Copyright © 2020 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. 
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->].