Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

8 grudnia - Uroczystość Niepokalanej - ważne daty

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (-> brewiarz.katolik.pl), którą obchodzimy 8 grudnia, jest szczególnym dniem dla całego Kościoła ale również dla członków Ruchu Światło-Życie, którzy obchodzą swoje święto patronalne [-> Modlitwa do Jasnogórskiej Jutrzenki Wolności - ks. Franciszek Blachnicki]. W tle warto wspomnieć dzieło św. Maksymiliana (dzieło Niepokalanowa) i jego wpływ na dzieło Ruchu Światło-Życie (zob. pkt 7).

W Ruchu Światło-Życie Maryja wzywana jest w tym wyjątkowym tytule: Niepokalana Matka Kościoła. Źródłem dla tego tytułu była duchowość maryjna i mariologia św. Maksymiliana Kolbego oraz starochrześcijańska idea Ecclesia Mater wraz z nauczaniem Soboru Watykańskiego II. Mówi o tym drugi drogowskaz: "NIEPOKALANA jest dla mnie najdoskonalszym wzorem Nowego Człowieka oddanego całkowicie w Duchu Świętym Chrystusowi, Jego słowu i dziełu; dlatego oddaję się Jej, rozważam z Nią w Różańcu tajemnice zbawienia i naśladuję Ją". Doskonale wyraża to Akt Konstytutywny Ruchu.

 

Dlaczego ten dzień jest wyjątkowy?

Po pierwsze 8 grudnia 1854 bullą "Ineffabilis Deus" Papież bł. Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Maryja od momentu swojego poczęcia została zachowana nie tylko od wszelkiego grzechu, którego mogłaby się dopuścić, ale również od dziedziczonego przez nas wszystkich grzechu pierworodnego. Ze względu na przyszłe zbawcze wydarzenie Zwiastowania, Pan Bóg uchronił Maryję przed grzesznością.

Po drugie - 8 grudnia można też złożyć przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego: http://www.duchowaadopcja.com.pl/.

Po trzecie przez "Godzinę Łaski" (-> adonai.pl, niedziela.pl). Warto wiedzieć, że Godzina łaski ma swoje źródło w nieuznanych przez Kościół katolickich objawieniach, jakie miała pielęgniarka Pierina Gilli. Więcej w artykule ks. Artura Stopki: „Godzina łaski”: specjalne 60 minut Bożego miłosierdzia czy nadużycie?". Ale, że każda okazja do modlitwy jest dobra oraz, że jest okazja, w której w jednym czasie wiele osób będzie się jednoczyć w modlitwie, warto godzinkę 12.00 - 13.00 wykorzystać np. włączając się we wspólne odmawianie różańca, wspólną adorację (w wielu parafiach jest). Możesz w niej prosić i otrzymać łaski uzdrowienia, wyzwolenia z nałogu, nawrócenia nie tylko dla siebie ale też innych. Gdziekolwiek jesteście i na ile czas Wam pozwoli. Jeśli masz w swoim sercu jakąś intencję - oddaj ją Mamie!

Po czwarte: 8 grudnia jest Europejskim Dniem Ewangelizacji. Nie wiedzieliście o tym? ;) Ja powiem szczerze też, ale ostatnio czytałem stare numery pisma "Oaza" i tam natrafiłem na taki termin (był to nr z 1995r). Odnoszono się w nim do świętowania tego dnia w roku 1991 i właśnie 1995 (myślę, że było to na kanwie świeżości papieskiej encykliki). Sama myśl na "Europejski Dzień Ewangelizacji" jest to związana z rocznicą podpisania wyjątkowego i proroczego (również dla Ruchu Światło-Życie) dokumentu, a mianowicie Adhortacji Apostolskiej św. Pawła VI Evangelii Nuntiandi (8 grudnia 1975). Warto się z nią zapoznać, bo dokument czyta się łatwo i jest niezwykle inspirujący. Ks. Franciszek Blachnicki zainspirowany tą adhortacją przemodelował wizję ewangelizacji w Ruchu i przez Ruch. Powstaje podręcznik "Rekolekcje ewangelizacyjne", którego wstęp jest dogłębną analizą papieskiej adhortacji (kto nie czytał, niech to jak najszybciej nadrobi). Odtąd Ruch Światło-Życie postrzega siebie jako ruch ewangelizacyjny. Stąd może nie tylko Europejski ale Ogólnoświatowy Dzień Ewangelizacji? Szkoda, że ta myśl jakoś zaniknęła, bo przeglądając internet nie natrafiłem na jakieś wzmianki o oficjalnym ustanowieniu tego dnia, czy relacji z jego obchodów.

Po piąte: Przy okazji tej daty jeszcze warto wspomnieć dwa inne dokumenty. 8 grudnia 1956 roku kończy się Sobór Watykański II. Na jego zakończenie 7 grudnia 1965 podpisano między innymi dekret soborowy o misyjnej działalności Kościoła (jak widzicie Evangelii Nuntiandii powstaje w 10 rocznicę podpisania tego dokumentu). 7 grudnia 1990 (w 25 rocznicę) św. Jan Paweł II podpisuje Encyklikę Redemptoris Missio.

Po szóste: modlimy się za zakony żeńskie, instytuty życia zakonnego, o nowe powołania.

Po siódme: warto przeczytać teksty: o. Jacek Salij "Pytania nieobojętne: Niepokalane Poczęcie"; ks. Franciszek Blachnicki "Tajemnica wielka w Chrystusie i w Kościele. Charyzmat maryjny Ruchu Światło-Życie"; ks. Franciszek Blachnicki "NIEPOKALANA JUTRZENKA WOLNOŚCI";

Po ósme: jest to dobry dzień do modlitwy, szczególnie przez wstawiennictwo Niepokalanej: [Modlitwy w dzień Niepokalanego Poczęcia]; [Modlitwy przez wstawiennictwo Maryi - część pierwsza (I)]; [Modlitwy przez wstawiennictwo Maryi - część druga (II)].

 

 

Modlitwa Jana Pawła II do NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji.

Maryjo, w poranek Pięćdziesiątnicy wsparłaś Swą modlitwą początek ewangelizacji, podjętej przez apostołów za sprawą Ducha Świętego. Także dzisiaj, w czasach niepokoju i nadziei, otaczaj nieustanną opieką i prowadź Kościół, który spełniając nakaz Chrystusa Pana niesie dobrą nowinę o Zbawieniu ludziom i narodom, we wszystkich zakątkach ziemi. Wskazuj nam drogi życia, umacniaj w godzinie próby, abyśmy dochowując wierności Bogu i człowiekowi umieli z pokorą i odwagą przekazywać na falach eteru umysłom i sercom wszystkich ludzi radosną wieść o Chrystusie, Odkupicielu człowieka. AMEN.

 

Niepokalana Matko Kościoła - Gwiazdo Nowej Ewangelizacji. Módl się za nami! Prowadź nas!

Matko Kościoła, Niepokalana Jutrzenko Wolności, módl się za nami!

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Rok 2021 został ogłoszony w Polsce Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

Rok św. Józefa

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Odwiedza nas 82 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
8169120
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.